PDA

Zobacz pełną wersję : ksiązki o roślinach, uprawie, komponowaniu ogrodu i iinne



Oldswan
30-06-2004, 08:48
No własnie, jakie sensowne ksiazki możecie polecić dla laika nt. zakładania i pielęgnacji ogrodu. Jest sporo różnych publikacji, ale albo sa szalenie wymyslne, albo bazuja na pięknych obrazkach a treści w nich nie za wiele. Możecie podrzucic jakiś rozsądny kanon lekturowy.? Z góry dziekuje

mad
30-06-2004, 19:18
jest taka ksiazka "urzadzanie terenów zieleni". moze w niej znajdziesz informacje, ktorych szukasz. mozna to kupic w ksiegarni na rakowieckiej (vis a vis SGGW).

Oldswan
02-07-2004, 10:07
jest taka ksiazka "urzadzanie terenów zieleni". moze w niej znajdziesz informacje, ktorych szukasz. mozna to kupic w ksiegarni na rakowieckiej (vis a vis SGGW).
Dzieki za podpowiedź, podjadę i przejrzę. A może jeszcze jakieś propozycje? :) Lubię miec wybór :D Z góry dziekuję 8)

mad
02-07-2004, 12:25
to ksiazka autorstwa aleksandra barosiewicza, wyd. szkolne i pedagogiczne ja wydaly, podrecznik dla ogrodnikow. oprocz niej nie kojarze ksiazki fachowej, a nie bogato ilustrowanego poradnika.

05-07-2004, 14:08
Ostatnio kupiłam książkę w Castoramie-Ogród dla leniucha :lol: . Mam nadzieje, ze Cie nie uraziłam proponując tą książkę, ale są tam fajne propozycje roślin nie wymagających ciągłej opieki. Śmiało mogę ją polecić.

Rbit
05-07-2004, 20:23
a ja bym polecił jeden z tych poradników naszpikowanych kolorowymi fotografiami pt " Wielka encyklopedja ogrodnictwa" wydana przez wydawnictwo Muza. To jest przedruk z angielskiego i jako taki niestety ma swoje wady bo po pierwsze tłumacze - nie wysilili sie i nie poszukali polskich nazw roślin pozostajac przy lacinie co troche przeszkadza, po drugie - angielski klimat jest troche jednak lagodniejszy od naszego i wiele opisanych roślin bedzie miało u nas kłopoty by rosnać na wolnym powietrzu, po trzecie - CENA!!!!, ale poza tym ksiazka ma sensowny układ prowadzacy od poczatku do końca poprzez tajniki konstruowania załozeń ogrodu, tworzenia poszczególnych jego czesci jak również opieki nad roślinami takimi jak zabiegi ogrodnicze , sposoby sadzenia rozmnazanie, szkodniki itd.

Oldswan
12-07-2004, 10:25
Ostatnio kupiłam książkę w Castoramie-Ogród dla leniucha :lol: . Mam nadzieje, ze Cie nie uraziłam proponując tą książkę, ale są tam fajne propozycje roślin nie wymagających ciągłej opieki. Śmiało mogę ją polecić.
Hehehe nie wiedziałem, zę to przez ten internet też widać :wink: Spokojnie, jakbym miał się obrażać to do żony bym sie juz od lat nie odzywał :P A na książkę zerknę chętnie choc faktycznie mogłaby sie nazywac np "Ogród dla aktywnych inaczej" albo "Ogród dla niewyrywnych" ;) coby nie było obciachu jak tesciowa na półke zerknie

16-07-2004, 08:56
:lol: :lol: :lol:

pstryna
20-07-2004, 14:57
a znzcie jakies strony internetowe. by popatrzyc na rosliny z podaniem ich wysokosci i pielegnacji. obecnie przegladam encyklopedie roslin na CD z muratora ale troche mnie wnerwia bo mieszkam w Polsce a banany to tu na razie nie wyrosną . interesuje mnie roslina w naszym klimacie.

Teska
23-07-2004, 11:49
www.ogrodnicy.pl lub com.pl

Teska
23-07-2004, 11:51
i pozycji LINKI znajdziesz wszystko:)

Ewcia72
13-09-2004, 10:18
Witam!
Czy ktoś mógłby mi polecić sprawdzoną literaturę na temat projektowania przydomowego ogrodu. Pozycji w księgarniach jest bardzo wiele, a ceny takich albumów bardzo wysokie :cry:
Generalnie chodzi mi o plany nasadzeń, projekty, opisy wymagań roślin i ich rodzaje.
Wiem, że istnieje już cała masa firm, które zrobią to za nas z pewnym efektem, ale postawiłam sobie za punkt honoru sama zadbać o otoczenie mojego domku :roll:

Ewcia72
13-09-2004, 10:30
Miał ktoś może w rękach tę pozycję??? Czy warte to swej ceny???

www.vivid.pl/php/ksiazki/detale.php3?l_p=&id_a=&l=&la=&pp=1&id=564549

Wciornastek
13-09-2004, 10:55
Pierwsza i podstawowa sprawa, nigdy nie kupuj przedruków z angielskiego,niemieckiego itp. Tam piszą o innym klimacie, często wiele z pokazywanych odmian jest u nas niedostępna, lub się nie udaje. Lepiej poszukaj naszej rodzimej literatury, może nie jest tak kolorowa ale pisana przez wielu moich kolegów fantastycznych fachowców polecam wydawnictwa reklamowane przez Działkowca i samą tą gazetkę też. Dobrze też sięgnąć po podręczniki dla studentów.

Daniel Starzec
13-09-2004, 12:30
Polecam takie pozycje;
"Nowoczesne ogrody"T Conran D Pearson
"Projektowanie ogrodów przydomowych"R.Wiliams
"Krzewy i drzewa ozdobne"M.Mynett,M.Tomżyńska
"Byliny ogrodowe" J.Marcinkowski
Wydawnictwa " działkowca"

Daniel Starzec
13-09-2004, 12:38
Ogród to nie tylko rośliny .To przestrzeń którą trzeba zorganizować by była ona funkcjonalna i piękna.
Dlatego warto sięgac i do innych dziedzin jak, sztuka,fizjologia widzenia,brukarstwo ,stolarstwo,gleboznawstwo i wiele innych.

agnieszka.m
14-09-2004, 14:17
Ewcia 72 całkiem przypadkowo znalazłam post i przy okazji , że budujemy ten sam dom.
No my powiedzmy że dopiero zdecydowaliśmy się na projekt (Adela) tyle że w lustrzanym odbiciu. Napisz jak idzie budowa u Ciebie? Na jakim etapie jesteście i o ewentualnych już poniesionych kosztach.

pozdrawiam

miazgociąg
21-09-2004, 23:27
A ja zastanawiam się czy czytanie książek ma przy projektowaniu jakikolwiek sens .Nie żebym był ignorantem ,ale moje doświadczenie jest takie: żaden sposób myślenia narzucony przez książkę nie zapewni sukcesu gdyż jest oderwany od miejsca w którym powstaję Twój ogród i wprowadzi tylko bałagan w głowie .Ważne jest tylko by ogród był związany z otoczeniem ,a cała reszta to kwestia własnych oczekiwań, wyobrażeń ,marzeń.Na pewno nie wyjdzie wszystko od razu i będą konieczne liczne zmiany ,ale korzystanie z gotowych wzorców prowadzi jeszcze bardziej zawiłą ścieżką -powstanie ogród sztuczny nie Wasz

Martynaa
22-09-2004, 10:15
a znacie jakichś dobrych i tanich projektantów ogrodów z woj. małopolskiego ?

renab
28-09-2004, 15:19
Mnie zakładała ogród firma ART-Flora. Mają sklep przy Piastowskiej jak jest zajezdnia w Cichym Kąciku.
Bardzo porządnie zrobili i fajnie mi się z nimi współpracowało.
Podchodzą realnie do możliwosci klimatycznych roślin i finansowych właścicieli.

Pozdrawiam
Renata

Sonika
26-10-2004, 07:06
Renab, podciągam wątek.
Napisz proszę jakie mają ceny za np. wyrównanie i oczyszczenie terenu, załozenie trawnika.
Zdaję sobie sprawę, że ceny roślin to inne zagadnienie.
Czy płaci im się za dniówki czy za całość?
Pozdrawiam

renab
26-10-2004, 08:24
Nie potrafię podać konkretnej ceny bo u mnie ogród był robiony etapami od czerwca do zeszłego tygodnia i nie tylko zakładanie trawnika ale też ogródek skalny, oswietlenie i nasadzenia. Oprócz tego ja miałam księżycowy krajobraz z kupami kamieni wapiennych i wszelkigo rodzaju śmieciami. Jedno jest pewne - ekipa bardzo solidna, nie trzeba ich pilnować, pracują od rana do ok. 17.
Dodatkowo u nas były przestoje związane z oczekiwaniem na dostawę ziemi.
Za to teraz aż miło popatrzeć przez okno.

Najlepiej skontaktować się z nimi niech wycenią na miejscu.

Jeśli jesteś zainteresowana to dysponuję tel. kom. do właściciela.

Wiem, że niewiele pomogłam ale zakładanie ogrodu po budowie to tak indywidualna sprawa, że chyba nikt (poza wykonawcą) nie potrafi podać konkretnej kwoty bez wizyty na miejscu i zapoznaniu się z warunkami na miejscu.

Pozdrawiam

Renata

Sonika
26-10-2004, 15:04
Dzięki za odpowiedż. Prześlij mi proszę tel. do własciciela.
A gdzie jest Twój dom i ogród jeśli można spytać?

renab
27-10-2004, 07:21
Pan Sławomir Łucki tel. 601 55 06 09.
Mój dom jest 14 km za Nico w kierunku Olkusza.
Ogród bardzo duży- teraz robilismy część a reszta na wiosnę.

Pozdrawiam
Renata

Ps. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to odpowiem.

Sonika
27-10-2004, 16:29
Dziękuję serdecznie za nr telefonu.
Ogród będziemy zakładać w przyszłym roku, więc chyba teraz powinnam zacząć szukać wykonawcy.
Pozdrawiam

@nia
13-01-2006, 10:33
Witam,

czy możecie mi polecić jakieś czasopismo/a oraz książki dotyczące ogrodów?

co prawda do urządzenia mojego ogródka zostało mi jeszcze dużo czasu ale chcę wcześniej poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie... o roślinności, cięciu, oczkach wodnych... chcę zobaczyć więcej pomysłów...
ogródek będę projektowała sama i mam już nawet sporo pomysłów, ale nie mam pojęcia jakie rośliny się do tego nadają... jak wiele rzeczy wykonać...
wczoraj nawet usiłowałam coś znaleźć sensownego w empiku, ale mi się nie udało... jedyna książka, która od razu mi się spodobała to encyklopedia roślin ale kosztowała ponad 300 zł :(

Wciornastek
13-01-2006, 12:34
Jeśli jesteś całkowicie "zielona" w sprawach uprawy roślin proponuję zaprenumerować Działkowca. W miarę wzrostu umiejętności można potem kupować Szkólkarstwo i Hasło Ogrodnicze. Wydawnictwo Plantpress i Działkowiec wydają sporo ksiązek poradnikowych polskich autorów (to bardzo ważne bo przedruki często nie uwzględniają naszych warunków klimatycznych). Jest taka ksiązka Architekt zieleni radzi Taczanowskiej, cała seria np Ogrodowe pnącza, Najpiękniejsze iglaki, Żywopłoty - Frazik -Adamczyk, Różaneczniki i Azalie Murasa, Kwiaty cebulowe - Krause, Ogród skalny - Marosz i wiele innych. Plecam również książki E. Radziula (PWRiL)

@nia
16-01-2006, 07:30
z tego co zauważyłam w publikacjach Działkowca i Plantpress dużą część stanowią zagadnienia dotyczące uprawy drzew owocowych oraz warzyw, których zupełnie u siebie nie przwiduję...
szukam raczej więcej informacji o kwiatach, skalniakach, krzewach i drzewach ozdobnych - możecie coś jeszcze na ten temat polecić?

Teska
16-01-2006, 08:25
ja kupuję Ogrody - mozna tam co nieco podpatzrec...

UKF
16-01-2006, 11:10
Wg mnie przy projektowaniu ogrodu może być przydatny "Katalog roślin II drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich". Kosztuje ok. 50 zł, my kupowaliśmy w sklepie ogrodniczym, ale ostatnio widziałam go w Obi.
Są tam krótkie opisy roślin wraz ze zdjęciami oraz (co jest najfajniejsze) sylwetki roślin i człowieka (lub łopaty dla niziutkich roślin) w zestawieniu proporcjonalnym. Można więc zorientować się, jaka duża będzie roślina.

p.s. nasza rodzinka powiększy się mniej więcej w tym samym terminie :D

Maria

Ivonesca
17-01-2006, 10:34
katalog polecany przez UKF był (i jest) dla mnie jedną z podstawowych książek nt. różnych roślinek

Teska
17-01-2006, 10:56
katalog polecany przez UKF był (i jest) dla mnie jedną z podstawowych książek nt. różnych roślinek


musze kupic:)

Ivonesca
17-01-2006, 14:54
katalog polecany przez UKF był (i jest) dla mnie jedną z podstawowych książek nt. różnych roślinek
musze kupic:)
polecam ! :-)
i pozdrawiam

Joasia72
17-01-2006, 19:12
Oferują też katalog samych bylin, jest ich dużo więcej. Ja mam oba katalogi.

http://www.zielentozycie.pl/byliny.htm
http://www.zielentozycie.pl/wydawnictwa.htm

Uważam, ze ogród bez bylin jest pusty, nimi można pięknie wypełnić wszelkie luki duże i małe.

pozdrawiam
Joanna

Ew-ka
17-01-2006, 19:31
na tvnStyle co poniedzialek o 21.30 jest fantastycznie ,cudny program "Miejski ogrodnik" ..takie metamorfozy w ogródku :lol:

jatoja
17-01-2006, 20:04
na tvnStyle co poniedzialek o 21.30 jest fantastycznie ,cudny program "Miejski ogrodnik" ..takie metamorfozy w ogródku :lol:

Równiez polecam ten program - inspirujący, dowcipny i na luzie
kiedy oglądam 'Miejskiego ogrodnika' zastanawiam się ile jeszcze stuleci minie zanim podobne programy będą produkowane przez nasze TV

A czasopisma niestety mają marny poziom - za to katalog bylin doskonały

Ew-ka
17-01-2006, 20:50
a to znalazlam dzisiaj
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=638&w=26920302

pomarzyc......

chopinetka
18-01-2006, 19:24
Witaj

jeszcze jest kwietnik i mój piękny ogród i jak pisała Wciorniastek czytaj jednak działkowca, myślę, że idą w dobrym kierunku już nie tylko o warzywach i owocowych drzewach można tam przetyczać. :)

pozdrawiam

Wciornastek
19-01-2006, 08:34
Witaj

jeszcze jest kwietnik i mój piękny ogród i jak pisała Wciorniastek czytaj jednak działkowca, myślę, że idą w dobrym kierunku już nie tylko o warzywach i owocowych drzewach można tam przetyczać. :)

pozdrawiam
Nio, trzeba trzepać podczas recenzji :wink: ale efekty są.
:D To ważne, że w Działkowcu publikacje nie są tylko na zamówienie redakcji ale są zrecenzowane przez konkurencyjnych fachowców.
Wracając do katalogów no są ok, ale dla kogoś kto zaczyna przygodę z ogrodnictwem osobiście uważam, że zbyt enigmatyczne. W takim katalogu trzeba wyczytać to co jest między wierszami. Dlatego parę postów wyżej przytoczyłam ksiązeczki bardziej szczegółowe i żeby nie być gołosłowną to proszę spójrzecie na nazwisko Muras - to samo osoba jest autorem fajnych książeczek o różaniecznikach i wrzoścach a jednocześnie autorem rozdziału w katalogu.

Tom_Poznan
19-01-2006, 14:17
Poszukuję dobrych książek na temat projektowania ogrodu tzn. koncepcji i rozwiązań architektury ogrodu. Zieleń to następny etap najpierw trzeba mieć jakiś pomysł lub plan. Co do Miejskiego Ogrodnika w tvn styl to popieram i sam oglądam, jedyny minus to to że ogródki jakie zmienia są w typowej zabudowie szeregowej :(

Pozdrawiam[/b]

Goni_Mnie_Peleton
19-01-2006, 22:08
Recenzje różnych książek , autora najlepszej polskiej strony www o oczkach wodnych : http://staw.bieleccy.com.pl/str1_ksiazki2.html#6

Polecam nie tylko dział "recenzje"

Agacka
20-01-2006, 10:48
Prenumeruje Ogrody, Kwietnik, Mój piękny Ogród...oj jest na co popatrzeć! I ile inspiracji comiesięcznej! :lol:
Polecam

Rbit
20-01-2006, 12:42
Wg mojego rankingu czytanych periodyków:
Mój piekny ogród - wszystkiego po trochu ale w dobrych proporcjach za przywoita cene
Działkowiec - jw choć troche gorzej, ale poniewaz zdarzaja sie ciekawe artykuły to nie sa to zmarnowane pieniadze
Ogrody - odkad przejeła to Agora to czasopismo zeszlo na psy, sam nie wiem czemu kupuje? pewnie z przyzwyczjenia .
Z ksiazek to:
Wielka encylkopedia roslin
Encyklopedia ogródów
(chyba takie tytuły , nie mam w pracy wiec nie sprawdze) . Szukam tam natchnienia przegladajac ladne kolorowe obrazki. Niestety ksiazki maja jedna wade, sa przedrukami z angielskiego ( dla KTO) informacje czasami nie przystaja do naszego klimatu

Wciornastek
20-01-2006, 13:43
Z ksiazek to:
Wielka encylkopedia roslin
Encyklopedia ogródów
(chyba takie tytuły , nie mam w pracy wiec nie sprawdze) . Szukam tam natchnienia przegladajac ladne kolorowe obrazki. Niestety ksiazki maja jedna wade, sa przedrukami z angielskiego ( dla KTO) informacje czasami nie przystaja do naszego klimatu
Rbit święta racja przedruki :evil: , ciągle o tym piszę i ostrzegam, proponuję może z gorszymi obrazkami wydawnictwa naszych autorów.
Bardzo dziękuję za wypunktowanie tej istotnej sparwy że to nie przystaje do naszego klimatu. :D :D

Teska
20-01-2006, 14:37
katalog polecany przez UKF był (i jest) dla mnie jedną z podstawowych książek nt. różnych roślinek
musze kupic:)
polecam ! :-)
i pozdrawiam
kupilam... :lol:

Maxtorka
20-01-2006, 21:42
katalog polecany przez UKF był (i jest) dla mnie jedną z podstawowych książek nt. różnych roślinek
musze kupic:)
polecam ! :-)
i pozdrawiam
kupilam... :lol:

Melduję , że też go nabyłam drogą zakupu w Leroy Merlin za 44PLN .
Gorąco polecam :)

Pozdrowionka :)

Ivonesca
10-02-2006, 12:30
katalog polecany przez UKF był (i jest) dla mnie jedną z podstawowych książek nt. różnych roślinek
musze kupic:)
polecam ! :-)
i pozdrawiam
kupilam... :lol:
i jak??

Teska
12-02-2006, 08:51
katalog polecany przez UKF był (i jest) dla mnie jedną z podstawowych książek nt. różnych roślinek
musze kupic:)
polecam ! :-)
i pozdrawiam
kupilam... :lol:
i jak??


zaluje ze wczesniej nie kupiłam...teraz szukam katalogu bylin.... :)

Rbit
13-02-2006, 09:51
Tez kupilem w "liroju" za 44PLN. ładnie wydana fajne zdjecia ale opisy roslin i warunków takie lekko zdawkowe no i za te cene to ona jak dla mnie powinna być grubsza ciut. Jak sie wejdzie na strone pana Marczyńskiego to dopiero jest szaleństwo roslin pnacych , a w katalogu zdawkowo kilka stron. To samo z bylinami . Co do iglaków i drzew to sie nie czepiam. W sumie jak dla mnie ocena 4- na max5.

woytek
13-02-2006, 09:51
Bezskutecznie poszukuję, w Warszawie w wydawnictwie Działkowca nie ma
ww "numeru specjalnego", poradźcie gdzie szukać?
www.dzialkowiec.com.pl/index15.htm
w.

Teska
13-02-2006, 11:16
Tez kupilem w "liroju" za 44PLN. ładnie wydana fajne zdjecia ale opisy roslin i warunków takie lekko zdawkowe no i za te cene to ona jak dla mnie powinna być grubsza ciut. Jak sie wejdzie na strone pana Marczyńskiego to dopiero jest szaleństwo roslin pnacych , a w katalogu zdawkowo kilka stron. To samo z bylinami . Co do iglaków i drzew to sie nie czepiam. W sumie jak dla mnie ocena 4- na max5.
podaj te stronke.....chce kupic pare wiciokrzewow

jatoja
13-02-2006, 12:17
Tez kupilem w "liroju" za 44PLN. ładnie wydana fajne zdjecia ale opisy roslin i warunków takie lekko zdawkowe no i za te cene to ona jak dla mnie powinna być grubsza ciut. Jak sie wejdzie na strone pana Marczyńskiego to dopiero jest szaleństwo roslin pnacych , a w katalogu zdawkowo kilka stron. To samo z bylinami . Co do iglaków i drzew to sie nie czepiam. W sumie jak dla mnie ocena 4- na max5.
podaj te stronke.....chce kupic pare wiciokrzewow

www.clematis.com.pl
najlepsza polskojęzyczna strona o pnączach :)

Teska
13-02-2006, 12:25
Tez kupilem w "liroju" za 44PLN. ładnie wydana fajne zdjecia ale opisy roslin i warunków takie lekko zdawkowe no i za te cene to ona jak dla mnie powinna być grubsza ciut. Jak sie wejdzie na strone pana Marczyńskiego to dopiero jest szaleństwo roslin pnacych , a w katalogu zdawkowo kilka stron. To samo z bylinami . Co do iglaków i drzew to sie nie czepiam. W sumie jak dla mnie ocena 4- na max5.
podaj te stronke.....chce kupic pare wiciokrzewow

www.clematis.com.pl
najlepsza polskojęzyczna strona o pnączach :)
dzieki super, chce kupic pieknie pachnacego przewiercienia ( chyba tak to sie nazywa) :lol:

Mirek_Lewandowski
14-02-2006, 18:46
Polecam:John Brookes- Wielka księga ogrodów, Projektowanie ogrodów. To nie są zmarnowane pieniądze. Uwaga na dobór roślin, ale same zdjęcia mogą być inspiracją.

Rbit
15-02-2006, 10:46
Dzieki jatoja :) za wyreczenie .

Anna K.
15-02-2006, 12:41
Ja polecam "Mój piękny ogród". Można znaleźć w nim wszystko - począwszy od projektu ogrodu, opisy różnych roślin ogrodowych, pokojowych - po porady.
Mnie osobiście interesują zdjęcia ogrodów czytelników-można podpatrzeć jakieś ciekawe rozwiązania.
Gazeta jest niedroga i zawiera wszystko, co jest potrzebne , aby stworzyć swój ogród. Od 3 lat kupuję różne gazety - ale od 1,5 roku tylko "mój piękny ogród",

rafaloku
14-03-2006, 12:32
To ja polecę internetowy poradnik ogrodniczy z encyklopedią roślin:
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/index2.html

jeśli ktoś szuka książek to na tej stronie pod koniec tekstów są często podawane wybrane pozycje literatury rozszerzające daną tematykę z linkami do księgarni gdzie można zamówić książki

kalia
02-06-2006, 00:18
Ja nie kupuje za dużo czasopism. Mam 3 tytuły Kwietnik, Mój piekny Ogród i Ogrody . Najbardziej odpowida mi miesięcznik Ogrody ponieważ jest tam dużo informacji dla początkujących , dokładne plany nasadzeń roślin z nazwami i prawie zawsze jest jakiś dodatek np. płyta CD lub jak ostatnio praktyczne podkładki. Jest wprawdzie najdroższy ale na odpowiednim poziomie

izunia1111
08-06-2006, 14:36
Sama dość długo szukam inspiracji do projekowania ogrodu.
Dotyczas udało mi się znależć następujące książki, które są inspirujące:

1.
Peter McHoy
Twój wymarzony ogród. Projektowanie, zakładanie, aranżacja str 258
cena 38 zł w merlinie. Fajne zdjęcia i pomysły ogrodów. A co najważniejsze niedrogie.

2.
Marek Majorowski
"Iglaki w kompoyzcjach ogrodowych" str 96 cena ok 20 zł.
Jak wykonywać zestawienia z iglaków

3. Rabaty kwiatowe to książka:
Katharina Adams
Rabaty kwiatowe i warzywne. Projektowanie i wykonanie. Jakie rabaty do jakiego ogrodu? str 96
cena ok. 20 zł.

rafaloku
08-06-2006, 15:02
Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej o tych książkach to podaję linki do księgarni internetowych w których udało mi się te książeczki znaleść:

1) Twój Wymarzony Ogród
http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=28846&id=12zTGFYUcIoYs&idp=340

2) Iglaki w kompozycjach....
http://www.eogrodnik.pl/pozycja.php?id=859&s=284
(pod tym linkiem można też zobaczyć spis treści!)

3) Rabaty kwiatowe...
http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=77579&id=12zTGFYUcIoYs&idp=340

pozdrawiam

izunia1111
08-06-2006, 22:08
Książki Majorowskiego mozna sobie obejrzeć i zakupić w castoramie, gdzie są też inne książki wydawictwa multico ( nie warto zamawiać przez internet 14 zł przesyłka)
Książkę Twój wymarzony ogód kupiłam za 20 zł w księgarni taniej książki.
Za to Rabaty kwiatowe i bylinowe w księgarni internetowej www.kdc.pl.

kofi
09-06-2006, 10:13
A ja kupiłam "Duży ogród na małej powierzchni" (akurat jest przeceniony w www.kdc.pl ) - tak jak w recenzjach, ciekawy jako inspiracja, dzięki tej książce udało nam się ustalić w domu jaki chcemy mieć ogród. A z czasopism kupuje tylko "Mój Piękny Ogród", ale chyba zacznę też czytać "Ogrody", bo ktoś tu się wyrażał o nich bardzo pozytywnie.

izunia1111
11-06-2006, 19:23
Mają jeszcze książki Jerry Baker "ogród pełen kwiatów" i Sekrety doświadczonego ogrodnika" książki zaiwerające drobne rady. Jak zrobić rózne napary na rózne rozlinne dolegilowści i jak postępować z jakimi rożlinami. Ksiązki są czarno-białe z rycinami.[/img]

kalia
17-06-2006, 07:38
Kofi jak dobrze , że napisałaś o KDC , mam katalog z 06/06 i zapomniałam o nim :roll: , wybrałam juz sobie "Miniogródki", Duży Ogród na małej powierzchni , i Rosliny w pojemnikach , te ostatnie pomogą mi w dobraniu gatunków i kompozycji . A OGRODY polecam, zawsze znajdę coś dla siebie
i mojego ogródka

Izawi
18-06-2006, 09:46
Warto kupować wydania specjalne Działkowca i Mojego pięknego ogrodu. Są poświęcone jednemu tematowi i zawierają dośc dokładne informacje na temat omawianej grupy roślin :lol:

Dorota szymczak
19-08-2006, 08:08
A ja szukam jakiegoś wydawnictwa o uprawach współrzędnych. Ta to się nazywa fachowo a dla normalnego człowieka to jest ekologia w ogrodzie. roślinki generalnie bez nawozów a w dobrym sąsiedztwie.
Pomóżcie.

roman2
19-08-2006, 20:11
A ja szukam jakiegoś wydawnictwa o uprawach współrzędnych. Ta to się nazywa fachowo a dla normalnego człowieka to jest ekologia w ogrodzie. roślinki generalnie bez nawozów a w dobrym sąsiedztwie.
Pomóżcie.

nie wiem czy o to chodzi. Mam tu artykuł pt. Dobre sąsiedztwo:
http://www.pnos.com.pl/ciekawe/dzialki/d_sasiad.html

Goni_Mnie_Peleton
19-08-2006, 20:23
A ja szukam jakiegoś wydawnictwa o uprawach współrzędnych. Ta to się nazywa fachowo a dla normalnego człowieka to jest ekologia w ogrodzie. roślinki generalnie bez nawozów a w dobrym sąsiedztwie.
Pomóżcie.

Zobacz tez tutaj:

http://www.republika.pl/podszarotka/zmiana.html

Dorota szymczak
19-08-2006, 21:53
roman2 i Goni_Mnie_Peleton. Nie wiem jak dziękować o to mi chodziło. Zostało mi tylko po nóżkach was całować. :lol: :lol: :lol:

lorak20
28-10-2006, 20:12
polecam książki o tematyce ogrodniczej

ogród marzeń arkady
iglaki w ogrodzie asseray
wielka księga roślin ogrodowych Pnącza krzewy drzewa Roy Lancaster świat ksiązki

najtańsze ksiązki w księgarni u Karola

www.ukarola.bazarek.pl

pytaj a pomoge jeżeli szukasz innych tytułów

gg 4348163

roman2
28-10-2006, 20:32
W ten sposób każdy może za darmochę reklamować wszystko związane z roślinami.
Czy do tego służy ta strona forum?
Po prostu reklamujesz sklep.

Pinus
28-10-2006, 20:36
polecam książki o tematyce ogrodniczej

ogród marzeń arkady
iglaki w ogrodzie asseray
wielka księga roślin ogrodowych Pnącza krzewy drzewa Roy Lancaster świat ksiązki

najtańsze ksiązki w księgarni u Karola

pytaj a pomoge jeżeli szukasz innych tytułów

gg 4348163
Tu jest forum poważnych ludzi to może zaproponuj coś poważnieszego :).

Zajrzałem do Twojego sklepiku i zauważyłem, że w kategorii ogrodniczej masz raczej przecenione buble zagranicznych autorów (poza Brookesem).

Pozdrawiam
..

JOKER_29
12-12-2008, 18:43
Myślę o rozpoczęciu działalności polegającej na zakładaniu i pielęgnacji ogrodów - narazie mam masę energii, sił i zapału i potrzebuje jeszcze kilku książek w których mógłbym podpatrzeć jakieś ciekawe rozwiązania i poznać interesujące rośliny - najbardziej zależałoby mi na gotowych projektach z opisami użytych roślin.
Liczę na Waszą pomoc :P

Mymyk_KSK
13-12-2008, 20:18
nie no - szok :o

chyba żartujesz! :lol: :lol: :lol:

to może weź się od razu za architekturę - na rynku jest tyle wydawnictw z projektami domów, że nic, tylko coś ciekawego podpatrzeć ;-) :lol:

Albo zostań tłumaczem przysięgłym suahili - bierz słownik i gotowe ;-)


energia, siły i zapał - no super, ale wiedzy dotyczącej zakładania i pielęgnacji ogrodów, a zwłaszcza projektowania nie da się "zaczerpnąć" z kilku książek! Ani zdobyć jej w trakcie kilkutygodniowych kursów, "szkoleń" typu kształcenie korespondencyjne itp itd.

Bez urazy, ale czytając/słysząc o takich pomysłach jak Twój przerażenie mnie ogarnia. Tacy własnie dyletanci psują opinię naszej profesji u potencjalnych Inwestorów - Klientów. Jeden niezadowolony Klient, któremu źle dobrane rośliny padną, będzie wszem i wobec rozgłaszać, że pieniądze wydane na projekt to pieniądze wyrzucone w błoto. A opinia idzie w świat...

Poza tym dziwi mnie, że uzbrojony/-na w "wiedzę" zaczerpniętą z "kilku książek z gotowymi projektami" - najprawdopodobniej tłumaczeniami angielskich bądź niemieckich autorów - miałbyś/miałabyś czelność wyciągać kasę od ludzi, którzy niewiele mniej od Ciebie orientowaliby się w temacie.

iwciach
13-12-2008, 22:18
popieram w 100 %!!!!!

a***dy
14-12-2008, 07:07
Zauważcie że autor nie napisał że chce projektować ogrody ale je urządzać i pielęgnować.
Może 5-letnie studia nie są do tego porzebne - ale przeczytanie kilku ksiązek to zdecydowanie za mało.
Zdecydowani lepszym rozwiązniem jest zatrudnienie się w firmie zakładającej ogrodu i podglądanie przez kilka sezonów jak to się robi - potem można myslec o własnej działaności.

Mymyk_KSK
14-12-2008, 10:39
Zauważcie że autor nie napisał że chce projektować ogrody ale je urządzać i pielęgnować.


czyli książki z zakresu uprawy gleby, nawożenia, cięcia, fizjologii roslin-bez tego się nie obejdzie.

a***dy
14-12-2008, 12:56
Zauważcie że autor nie napisał że chce projektować ogrody ale je urządzać i pielęgnować.


czyli książki z zakresu uprawy gleby, nawożenia, cięcia, fizjologii roslin-bez tego się nie obejdzie.

Oczywiście
sądze że zakładania ogrodów można się nauczyć i z książek a najlepiej chyba przez praktykę. Z projektowaniem raczej jużtak prosto nie będzie - nie wystarczą książki z przykładowymi projektami.
Kazdy ogród jest inny i poza tym co widac na rzucie projektu ogrodu ważny jest kontekst: sąsiedztwo ogrodu, miejscowy klimat, oczekiwania właścicieli i masa innych czynników.

JOKER_29
14-12-2008, 19:17
Miło, ze chociaż a4 ogrody wykazał trochę zrozumienia - od wiosny wchodzę w spółkę z osobą, która skończyła kształtowanie terenów zielonych (ta osoba zajmie się projektowaniem i nadzorem prac wykonywanych przeze mnie) i chciałem się po prostu doszkolić, a po drugie nie wydaje mi się, żebym napisał, że nie mam zielonego pojęcia o glebie, nawożeniu itp. - chciałem poprostu podpatrzeć jakieś ciekawe rozwiązania.
Pewnie, że fajnie byłoby u kogoś popracować i później rozpocząć działanie na własną rękę, ale niestety na to nie mam czasu, a po drugie za chwilę rynek będzie tak nasycony, że już będzie bardzo ciężko się na niego wepchnąć.

a teraz miło by było jakby ktoś napisał coś w temacie posta :D

Mymyk_KSK
14-12-2008, 20:12
od wiosny wchodzę w spółkę z osobą, która skończyła kształtowanie terenów zielonych (ta osoba zajmie się projektowaniem i nadzorem prac wykonywanych przeze mnie) i chciałem się po prostu doszkolić

No to najprościej zapytaj wspólnika - na pewno wie jakie "pozycje" na rynku wydawniczym sa dobre i sprawdzone i pomoże Ci wybrać "podrecznik" z którego warto korzystać. Przy okazji ugruntujecie współpracę ;-)

Co do nasycenia rynku - tylko częściowo masz rację. Dobrzy i bardzo dobrzy zawsze znajda robote w branzy a gorsi... cóż, mam nadzieję że odsieje ich rynek.



nie wydaje mi się, żebym napisał, że nie mam zielonego pojęcia o glebie, nawożeniu itp. - a masz? ;-)

A tak w ogóle to dlaczego się dziwisz brakiem zrozumienia - np. przeze mnie? Twój post sugerował, że osoba nie orientująca się zupełnie w temacie postanowiła nagle-wychodząc z założenia że to banalne i opłacalne - "zająć się ogrodami" i wydaje jej się że ściągnie przykłady z książki i...gotowe. A mnie takie podejście maksymalnie wkurza. Przyglądam się krakowskim firmom działającym w mojej branzy (inaczej: "monitoruję konkurencję ;-) ) i pełno jest takich typu "aaaaa tanio solidnie flizowanie, suche tynki, księgowość, projektowanie i zakładanie ogrodów" - de facto naciągających klientów na nic nie warte, nieprofesjonalnie wykonane uslugi. Psują opinię o zawodzie..

Elfir
15-12-2008, 07:38
Joker - urzadzałeś kiedykolwiek jakiś ogród?

Bo to tak naprawdę nie o cięcie roślin idzie (cięcie ozdobnych to pryszcz) i dobór gleby (bo to powinno wynikac z projektu), ale o sporządzenie kosztorysu prac ogrodowych.
Bez doświadczenia (np. ile tak naprawdę to jest 1 tona ziemii, ile kory potrzebne bedzie pod krzewy) w tej materii, na pierwszych ogrodach raczej stracisz, niż zarobisz.

egry
15-12-2008, 09:44
Urządzanie terenów zieleni : podręcznik dla technikum Aleksandra Bartosiewicza (tam pewnie znajdziesz odpowiedź na pytanie ile to jest tona ziemi w sensie objętości) lub inny podręcznik z zakresu urządzania i pielęgnacji terenów zieleni.
Katalog nakładów rzeczowych - Tereny zieleni (KNR 2-21) - to do kosztorysów.

JOKER_29
15-12-2008, 16:47
powinniście trochę bardziej we mnie uwierzyć :wink:

dziękuje za każdą uwagę i nie zamierzam się z nikim kłócić; pewnie na początku też nie robiliście wszystkiego profesjonalnie - bo takie rzeczy przychodzą z czasem

mam nadzieję, że za jakiś czas będę mógł pochwalić się jakimś ogrodem zrobionym "tymi ręcami" :P

anutka2
28-07-2011, 15:19
Witam !!
jak w temacie:) jakie książki polecacie dla totalnego laika. Czy znacie "dzieła" Maji Popielarskiej? Czy warto to zakupić?

ewalm
28-07-2011, 17:52
ja bym je raczej wypożyczyła z biblioteki :), ale nie kupowałabym tak od razu

anutka2
29-07-2011, 07:04
Myślę jednak że są na pewno takie , które po prostu warto mieć:) by wracać i przeglądać:)

magnolia
29-07-2011, 08:52
napewno katalog związku szkółkarzy polskich. Mają bardzo przydatne wiadomości podstawowe ogólne, i zbór informacjio o większośći dostępnych gatunków. W ten sposób łatwiej dobierać rosliny w sąsiedztwie, wiadomo co jak urośnie i nie popełnia się wielkich gaf jak np lawenda w cieniu. Teraz wychodzi, albo zaraz wyjdzie jego nowsze, uzupełnione o nowości wydanie.

mirawoj
29-07-2011, 09:49
Z zasady im bardziej kolorowa i więcej zdjęć tym mniej wiedzy. Zależy kto ma jakie podstawy.

Aga-Białystok
29-07-2011, 10:14
Polecam książkę 'Maja w ogrodzie. Wiosna/lato'. Wyd. Zwierciadło, 2011

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT5KgLwSA5c8bWJtBGVUbdfoVqHhh3JW VeRAGZpxgheP7OK1YE-nw

oraz 'Piękny ogród bez wysiłku'. Wyd. Reader's Digest, 2005

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVJHWcMzqLng5yC1p1dPCOakXWAX1pm dT68V0MZo5sIUGzubpFfw

Powodzenia przy zakładaniu ;)

ewalm
29-07-2011, 15:04
jeśli wracać i przeglądać - to tylko katalog zsp

anutka2
29-07-2011, 15:41
Bardzo dziękuję za Wasze propozycje. Już widzę, że ten katalog związku szkół ...chyba nie będzie łatwo zdobyć. A z kolei książka Maji już była w mojej ręce..więc teraz wiem , że warto po nią wrócić.
Jeszcze teoretycznie lato...ale czuję jesień za oknem więc taka lektura w sam raz:)

Elfir
29-07-2011, 18:03
katalog najłatwiej zamówić na stronie polskiego związku szkółkarzy. :)

anutka2
30-07-2011, 15:32
Elfir pewnie masz rację;) zaraz to wybadam:)

monia i marek
31-07-2011, 09:28
Książki, które mam - w zasadzie już nie są mi potrzebne, ale mogę polecić, bo wiele mi pomogły, nauczyły i zainspirowały.

"Róże w ogrodzie"
http://img7.imageshack.us/img7/9446/ksika1.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg7.imageshack.us %2Fmy.php%3Fimage%3Dksika1.jpg)

"Projekty ogrodów" - w zasadzie, jak wszystkie pozycje wyd.Delta, b.dobrze dopracowana, warta posiadania:
http://img7.imageshack.us/img7/3498/ksika3.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg7.imageshack.us %2Fmy.php%3Fimage%3Dksika3.jpg)

No i jak dla mnie bestseller - naprawdę doskonała lektura dla posiadaczy ogrodów (osobiście czerpałam z tej książki sporo wiedzy):
http://img7.imageshack.us/img7/6074/ksika2.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg7.imageshack.us %2Fmy.php%3Fimage%3Dksika2.jpg)