PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki grzeją dobrze??



maxeli
29-10-2006, 09:02
Moje grzejniki grzeją tylko górą a dołem są prawie zimne. Odpowietrzałem je i dalej to samo... Czy to normalne???

vanderbobo
29-10-2006, 09:21
nie normalne, zobacz czy wszystkie grzeją tak samo, czy może jakiś lepiej

bladyy78
29-10-2006, 09:33
To jest normalne zjawisko i grzejnik u góry zawsze bedzie goracy a na dole chlodny.

MaPa
29-10-2006, 10:40
Najlepszym na to sposobem jest zainstalowanie pompy.
Jezeli pompa już jest, to może jest za słaba. Jeżeli są to stare grzejniki to mogą już być niedrozne. Mogą też być źle dobrane grzejniki pod względem mocy.
Napisz coś więcej o instalacji.

arkadius
29-10-2006, 10:43
prawdopodobnie pompa za słaba

Mały
29-10-2006, 10:48
A pochodź po domu i sprawdź inne grzejniki, jeśli część jest gorąca cała to oznacza że musisz je pokryzować.
Jeśli to nie to to albo za słaba moc pompy (zobacz czy jest na 1 czy na 2 lub 3 biegu.
Jeśli dalej kłopoty to może być winą syfonów w instalacji np.

maxeli
29-10-2006, 13:24
a żeby na full odworzyć grzjnik na zaworze to jak trzeba ustawić pokrętło tam są liczby i N???

Mały
29-10-2006, 14:58
a żeby na full odworzyć grzjnik na zaworze to jak trzeba ustawić pokrętło tam są liczby i N???
Masz wkładki Danfossa (czerwone pokrętła nie?) - najcieplejsze grzejniki skręć na 4 - 5.
Przy N otwarte są całkowicie.

a_kacper
29-10-2006, 19:44
Czasami może tak być jak nie jest odkręcony zawór powrotny grzejnika. Ten na dole przeważnie na klucz chyba imbusowy Wtedy nic nie pomoże regulacja górnego oraz większa pompa!

beton44
29-10-2006, 19:50
Moje grzejniki grzeją tylko górą a dołem są prawie zimne. Odpowietrzałem je i dalej to samo... Czy to normalne???



hmmm zadaniem grzejnika jest oddawanie ciepła jak najbardziej intensywne....


więc woda która z niego wypływa /czyli dół grzejnika/ raczej powinna być zimniejsza niż na wlocie /u góry/


czyli góra grzejnika musi być cieplejsza niż dół...


a w pokojach masz ciepło??? jak tak to jest OK :P

opelx
24-01-2007, 14:14
...........podciągam temat.

Mam też podobny problem z grzejnikiem.

Mam piec na ekogroszek, palę nim pierwszy sezon(od początku grudnia) Temperaturę na kotle ustawiłem na 53 stopnie (upał w domu). Do tej pory wszystkie grzejniki grzały równomiernie (były gorące przy w/w temp.). Od kilku dni jeden grzejnik mam na górze dalej gorący a na dole zupełnie zimny, no może chłodny.Dolałem wody do instalacji, odpowietrzyłem kilkakrotnie i dalej nie ma różnicy. Czy ktos mógłby mi coś poradzić w tym temacie?! Nie wierzę w odpowiedzi typu że to normalne, bo przez prawie 2 miesiące był ok, w innych grzejnikach też dobrze, a jeden fiksuje.

Pozdrawiam opelx

hes
24-01-2007, 17:24
Rozpatrywać trzeba zawsze cały układ, a nie jeden grzejnik.Przede wszystkim ustalić, jakie temperatury chcesz mieć w poszczególnych pomieszczeniach.Potem dokonać regulacji zaworami, pamiętając, że woda krąży, wybierając drogę najmniejszego oporu-- i tam grzejniki będą grzały najmocniej.Jeżeli ci to nie odpowiada, musisz przytłumić ten przepływ zaworami--jest duża szansa że wtedy więcej ciepła pójdzie na ten niedogrzany grzejnik Tak z grubsza wygląda tzw. strojenie układu grzewczego.Powodzenia w próbach, napisz o efektach.

PS. A grzejnik dołem chłodniejszy to naprawdę normalna rzecz.

hes
24-01-2007, 18:04
I jeszcze chciałbym dodac, że powyższe uwagi dotycza także układów z pompą obiegową, zawsze woda chętniej krąży tam gdzie ma mniejsze opory przepływu, iistnienie pompy niewiele tu zmienia.A na marginesie, nie wiem skad bezkrytyczna wiara w cudowne poprawiianie pracy CO po zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej.
Stosowanie pompy ma sens w przypadkach wyjątkowych, przy b.rozbudowanych ukladach, no i oczywiście wtedy, kiedy instalację wykonamy z małymi przekrojami--wtedy niejako skazujemy się na pompę.Tradycyjnie wykonana instalacja grawitacyjna na początku pochlonie nam może więcej kasy(wieksze przekroje) ale potem nie biegamy za pompkami i nie martwimy się, kiedy zabraknie prądu, nie wspominając o opłacie za ten prąd i ew. naprawach.

ghostt
24-01-2007, 19:09
hes i tak i nie
pompka poprawia wydajnosc ukladu zwlaszza przy zastosowaniu sterownika pokojowego ja mam pompke ale mam tez nowoczesna instalacje grawitacyjna
:lol: i zawor różnicowy wiec niestraszne mi braki pradu i niemam tez problemow z zapowietrzajaca sie instalacja no ale instalacja kosztowala troche wiecej od zwyklej
jednak warto bylo bo 2 lata temu po wichurach w zimie dlugo pradu nie bylo
a ja se grzalem i mialem cieplutko w kazdym pokoju tylko musialem recznie kontrolowac temp pieca

hes
24-01-2007, 20:24
Musiałem oczywiście podzielić sie tymi uwagami w dużym skrócie. Moja przygoda z pompką cyrkul. kilka lat temu trwała b.krótko, około dwóch tygodni.Po zainstalowaniu pompy pierwszą niespodzianką , chociaż mogłem się tego spodziewać, był fakt, ze osiągałem w układzie malo dla mnie ciekawe temperatury średnie, odczuwalnie niższe niż normalnie,bez pompy.Wyłączałem pompę (układ pracował wtedy na tzw. obejściu), i niechcący odkryłem, że po rozpaleniu
najwyższa temperatura nie wystepuje w samym kotle, ale w grzejnikach najwyzej położonych (na piętrze). To w zasadzie normalna sprawa, bo przecież najbardziej gorąca woda gromadzi się na samej górze. Kocioł jest rodzajem pompy w tym układzie.Nikt wcześniej mi o tym nie wspomniał. Zrezygnowałem z pompy.Nie narzekam na jakieś niedomagania układu, wszystko chodzi spokojnie, może dlatego że całośc jest mocno tradycyjna, bez fajerwerków.Pozdrawiam wszystkich wnikliwych.

JACKIE P
24-01-2007, 22:36
mało tego - przy systemie rozdzielaczowym CO odpada temat kryzowania - może koszty instalki większe ale praktyczna bezobsługowość. Co do schładzania dołu grzejników - to zjawisko normalne. Powrotna woda winna mieć temp. niższą o ok. 15-20 st.C od wchodzącej. Takie są prawidła.

vanderbobo
24-01-2007, 22:41
nie jest normalne że grzejnik grzeje tylko górą !!!! może i dół jest chłodniejszy ale na pewno nie zimny! może masz zapowietrzony grzejnik, ale jeśli chcesz go odpowietrzyć musisz wyłączyć pompę bo inaczej zapowietrzysz cały układ

JACKIE P
24-01-2007, 23:07
jeżeli grzejnik jest zapowietrzony to góra grzejnika jest także chłodna zgodnie z prawami fizyki.

SAVAGE7
25-01-2007, 06:52
jeżeli dół grzejnika jest zimny to trzeba uzupełnić wodę w instalacji. ja u siebie wlałem wiadro wody i wydawało mi się że będzie ok. ale mam starą (dużą) instalację. okazało się że trzeba wlać ponad dwa wiadra.

hes
25-01-2007, 08:36
To chyba zupełnie inna sprawa-- za malo wody w instalacji , wtedy nie ma obiegu i ne tylko dół, ale cały grzejnik jest zimny, nie mieszajmy za bardzo tych spraw.

Do opelx: czy masz już jakieś inne wyniki ? Napisz coś.

piejar
25-01-2007, 09:12
Jeżeli grzejnik grzeje Ci na całej szerokości to nie jest zapowietrzony. Schłodzenie góra-dół jest normalne. Może być tak, że góra jest gorąca a dół zimny. Tak jest u mnie bo mam głowice termostatyczne. Głowica nie działa zamknij/otwórz tylko zwiększa/zmniejsza przepływ. Jeżeli nie ma potrzeby mocno grzać to puszcza tylko odrobinę wody i grzejnik jest ciepły tylko na górze. Dół może już mieć temp otoczenia. Ja mam głowice na wszystkich grzejnikach (piec z podajnikiem) i jest to świetna rzecz. Pozwala na zaoszczędzenie węgla o komforcie już nie wspominam. Być może u Ciebie przytkał się zawór na dolocie lub wylocie z grzejnika.

SławekD
25-01-2007, 09:46
A może też warto sprawdzić czy nie jest zamienione zasilanie z powrotem :roll: ?
Może się to wydawać dziwne dla niektórych ale prawdziwe. U nas tak było, grzejniki w połowie były zimne, głośno pracowały głowice. Po prawidłowej zamianie kierunku wszystko jest ok :wink:

opelx
25-01-2007, 15:28
Do opelx: czy masz już jakieś inne wyniki ? Napisz coś.

A więc tak......

pobawiłem się wczoraj z całą instalacją i....... nie ma zmian!

1 - zwiększyłem temp. na piecu do 58 stopni, i zwiększyłem pompę na drugi bieg.
2 - pozakręcałem wszystkie inne grzejniki w domu (na dwóch piętach)

.........zero efektu!? :evil:

Nadmienię że u rodziców piętro niżej jest identyczny grzejnik w tym samym pionie i całość grzeje b. mocno (no może dół grzejnika troszszeczkę chłodniejszy, ale nieporównywalnie cieplejszy niż u mnie).

hes
25-01-2007, 15:35
Wniosek : coś zatkane...(zawór ?) Masz drożny odpowietrznik ?

opelx
25-01-2007, 15:44
Nic nie chciałem sugerować, ale cały czas o tym myślałem. Wydaję mi się że powrót, bo zasilanie gorące jak cholera a dół zimny, ale z drugiej strony przed chwilą zauważyłem że zawór(zwykły, najtańszy) robi przy zakręcaniu lub odkręcaniu mniej obrotów niż na innych grzejnikach.

Hmm drożny odpowietrznik?? a co to znaczy??? woda leci jak odkręcam a powietrza ani grama, więc chyba drożny

hes
25-01-2007, 16:06
Drożny. Zasilanie zależy od powrotu i na odwrót, więc nie można powiedzieć, co może być zatkane, podejrzany jest zawór.

opelx
25-01-2007, 17:53
Więc już chyba pozostaje tylko spuszczanie wody z całego układu :( CHyba że masz jakis sposób na sprawdzenie tego z wodą w układzie.???

dam znać o efektach, jak to zrobię, ale dopiero jak się cieplej zrobi, bo mam w domu tygodniowego synka więc sam rozumiesz. :D

pozdrawiam i dzięki

1950
25-01-2007, 18:00
mam zasadnicze pytanie,
napisz czy masz w domu ciepło, :roll:

opelx
25-01-2007, 18:17
mam.

1950
25-01-2007, 19:40
masz ciepło, to w czym problem,:o

prawidłowo dobrany grzejnik nigdy nie będzie miał jednakowej temperatury,
no chyba, że ktoś go bardzo przewymiaruje, w przypadku zbyt małych grzejników różnica temperatur będzie większa, jeżeli jednak nie marzniesz to nie ma sprawy,

Twoje zachowanie jest typowe dla mieszkańców bloków, grzejnik nie jest gorący, to znaczy, marznę niezależnie od temperatury pomieszczenia,

a pompę daj na I bieg, bo szkoda płacić za prąd

opelx
25-01-2007, 20:52
....... :D właśnie takiej odpowiedzi się spodziewałem. Nie wiem czy czytałeś inne moje posty, czy tylko wyrwałeś jedno zdanie z kontekstu. Myślisz że kupiłem grzejnik po to by grzał nie tak jak trzeba, skoro jednego dnia przy porównywalnej temp. zew. grzał cały i w pokoju miałem 24 st. a następnego połowa jest zimna i mam 22 st to chyba coś nie tak. ( inne pokoje i piętra przy tych samych grzejnikach dużo gorętsze).


Twoje zachowanie jest typowe dla mieszkańców bloków, grzejnik nie jest gorący, to znaczy, marznę niezależnie od temperatury pomieszczenia,

Czy ja gdzies napisałem że marznę :o , wręcz przeciwnie pisałem że mam ciepło, ale po prostu chcę rozwiązać problem !

a grzejnik fakt, ciut przewymiarowałem :wink: moja nadgorliwość

no i z blokiem też trafiłeś :wink:

pozdrawiam opelx

1950
25-01-2007, 20:55
jak długo pracuje instalacja od pierwszego uruchomienia?

piejar
26-01-2007, 05:28
A może zasyfiony filtr skośny przed pompą ? Jeżeli wszystkie są "niedogrzane to musi być coś na jakimś wspólnym elemencie.

hes
26-01-2007, 08:19
Szkoda że od razu nie wspomniałeś o tym że grzejnik jest większy.Jezeli do tego dołozyć odrobine większe dławienie na zaworze (niekoniecznie z powodu jakiegos zatkania, ale z racji budowy i wielkości ,a raczej "malosci") to może cała sprawa jest najzupełniej oczywista. A swoja drogą, fajna zabawa jest z tym naszym domyślaniem się przyczyn na odległość...

sebo8877
26-01-2007, 08:41
Ja bym skryzowal ten co jest poniżej na tym samym pionie- wtedy musi pójść.

Sebo8877

opelx
26-01-2007, 19:41
Problem rozwiązany !!!

Wspominałem wcześniej że miałem wrażenie że zawór wykonuje mniej ruchów przy zakręcaniu i odkręcaniu niż inne i tak faktycznie było. Okazało się że stanął zawór i jakaś uszczelka w środku blokowała pełne rozwarcie go. A pewnie dlatego że był o większej mocy niż inne nie zauważyłem różnicy w grzaniu na górze grzejnika. jakoś mało składnie to napisałem :lol:

Dziękuje wszystkim za pomoc i udział w dyskusji, teraz jestem o jedno doświadczenie mądrzejszy

Pozdrawiam Opelx