PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana jednowarstwowa- POMOCY!



Tomek3791
29-10-2006, 15:58
Witam! Mam wymurowane ściany z thermopora 44 na zaprawie ciepłochronnej. Mam dwa pytania; 1) W kuchni mam już zrobione okno z łukiem , z tym że moi "fachowcy" wymurowali go z cegły. A co z mostkiem termicznym? jak go ocieplić? W tym tygodniu mają murować na poddaszu. W projekcie mam drzwi balkonowe z łukiem. Jak to można zrobić by nie było mostka termicznego? 2) Mój znajomy wybudował także dom z Thermopora 44 na zaprawie ciepłochronnej i dodatkowo od wewnątrz obmurował pustakiem pianowym 5 cm. Jaki to może mieć wpływ na izolację termiczną ( wsp. U ) ?. Szczerze mówiąc też rozważam taki wariant zwłaszcza po tym jak dotarły do mie ostatnie wyniki Leiera odnośnie współczynnika U dla ściany jednowarstwowej z Thermopora 44 . U=0,42 W/m2K. Gdy kierowałem się wyborem pustaków ( w 2005 r.) na dom wziąłem pod uwagę dane z tabeli, którą znalazłem na stronach muratora(http://osiedle.agnisia.com/sciany/ ) , a z której to wynikało że ściana z Leiera będzie miała U=0,31 W/m2K . Skąd aż taka rozbieżność?! Zastanawiam się czy nie zrobić tak jak znajomy tzn. obmurować ściąny wewnątrz pustakiem pianowym 5cm, z tym że jeszcze do srodka styropian o grubości 1 lub 2 cm i spać spokojnie. Jaki wtedy będzie miała ściana współczynnik U ? Bardzo proszę o poradę. Tomek.
_________________
Tomek

ESKIMOS
29-10-2006, 17:07
Raczej od zewnątrz.
I nie pustakiem, tylko styropianem.
I nie 5 cm tylko co najmniej 10.

I nie zakładaj 3 identycznych wątków.
:wink:

FREDY
29-10-2006, 18:52
Sorry że tak powiem ale to co piszesz i chcesz zrobić to totalny bełkot.
Lepiej poradż sie kogos ,zaufaj komuś i sie na coś zdecyduj jeśli nie masz pojęcia o budowie.

FREDY
29-10-2006, 18:59
jeśli dołożysz 5cm "pustaka pianowego" czyli chyba betonu komórkowego to nawet nie zauważysz róznicy - nie zwróci ci się to nigdy. Pomyśl jak będziesz wieszał pózniej np. szafki kuchenne? Czy ci nie będzie odchodzić ta 5cm ścianka?
Jeśli już chcesz spać spokojnie to ociepl całość np styropianem 10 cm ale od zewnątrz. Jeśłi tak zrobisz to będziesz miał naprawde ciepło i wszystkie mostki znikną.

beton44
29-10-2006, 19:10
Jeśli już chcesz spać spokojnie to ociepl całość np styropianem 10 cm ale od zewnątrz. Jeśłi tak zrobisz to będziesz miał naprawde ciepło i wszystkie mostki znikną.

:P


może jakiś przyszły inwestor przeczyta ku przestrodze....

ten sam efekt osiągnie się budując ścianę z byle czego np pustaka betonowego, nie wykosztowywując się na "jednowarstwowego thermopora na zaprawie ciepłochronnej"...

Jurekbar
29-10-2006, 21:21
Kolego nie przejmuj się tak tym współczynnikiem. Ja także wybudowałem z ceramiki poryzowanej (40 cm), na 3 paskach zwykłej zaprawy cementowo-wapiennej (tak to wymyślił doświadczony murarz). Nadproża także są z pełnej cegły, ale dodałem 5 cm styropianu (tak samo wieniec) Przeżyłem poprzednią zimę bezproblemowo, a rachunki za gaz miałem takie same jak mój brat, który ma 3-warstwową ściane (max-10 cm wełny-12 cm pustak) Dodam, że domki o porównywalnej powierzchni.
Tylko ściana jednowarstwowa.
Pozdrawiam

Tomek3791
29-10-2006, 21:33
Dzięki Jurekbar. Może rzeczywiście przesadzam. Szczerze mówiąc chyba za dużo czytam na forum muratora. Pozdrawiam.

benyś
30-10-2006, 18:12
Jaka to jest według Ciebie ściana jednowarstwowa jeśli dodałeś 5 styropianu?

WojtekSz
30-10-2006, 19:01
Tomku
posłuchaj tego co Ci radza Eskimos i Freddy:
1. jesli ocieplenie to z czegos co rzeczywiście ociepla a więc wełna lub styropian. Beton komórkowy jest bardzo słabym ocipleniem o ile ma sensowną wytrzymałośc wystarczającą do zawieszenia czegoś na ścianie :)
2. ocieplenie spełni swoje zadanie TYLKO jesli będzie wykonane na ZEWNĄTRZ ściany!!!! Ocieplenie od wewnatrz to zmarnowane pieniązki i do tego zmniejszona powierzchnia pokojów.
3. wykonanie ciepłego (bez mostków cieplnych) balkonu jest bardzo trudne ale mozliwe: rozwiązaniem jest betonowa płyta balkonowa obłozona po stronie górnej i dolnej warstwą ocieplającą na całej swojej powierzchni. Uwaga na wysokości posadzki w domu i na balkonie aby uwzględnić grubośc izolacji conajmniej 10cm
pozdrawiam

Tomek3791
30-10-2006, 22:23
WojtekSz - dzieki za dobre rady. Mam pytanie jak rozwiązać problem nadproza nad drzwiami balkonowymi , ktore są z łukiem? Morze zrezygnować i zrobić proste?

WojtekSz
31-10-2006, 06:13
Tomku
jeśli tylko możesz to nie rezygnuj bo podstawą wyglądu Twojego domu bedą właśnie takie łukowate kształty (tak to wygląda z Twojego opisu).
Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie z zewnątrz to zrób nadproże w postaci wylewanej lub ułożonej z cegieł pełnych tak jak to robiono w starych budowlach
Dla ściany jednowarstwowej trzeba zrobić łukowate nadproże i zostawić od strony zewnętrznej conajmniej 5cm miejsca na styropian jak to opisał JurekBar.

Przy budowie takiego łukowatego nadproża możesz zastosować szablon wycięty z dwóch płyt zbitych z desek na których rysujesz pożądany kształt łuku, wycinasz piłą i obijasz płytą typu sklejka dla nadania kształtu samego łuku. Mam u siebie sporo łuków o bardzo różnych promieniach, w tym kilka eliptycznych, i taka technika super sie sprawdziła :)

pozdrawiam

Tomek3791
31-10-2006, 20:38
Wojtek dzieki za prakryczne rady. Jeszcze tylko pytanie czy ocieplenie 5 cm styropianu wystarczy? Pozdrawiam.

WojtekSz
31-10-2006, 23:40
Tomku
ścianę masz i tak dośc gruba bo 44, 5cm jako warstwa wyrównująca mostki cieplne powinno wystarczyc ale jęsli nie ma innych przeszkód daj więcej, może nawet 10cm. Będziesz miał wówczas ściane grubości 44+10cm = 54cm.

To sporo i aby nie miec wrażenia, że okna sa tak dziwnie schowane w ścianie proponuje abyś rozważył wykonanie ścięć w bocznych ściankach otworów okiennych, od wewnatrz, tak jak to jest robione w oknach na starych zamkach i w pałacach gdzie grubości ścian sięgały czasami 100cm i więcej. Takie ścięcia daja ogromnie duzo lepsze doświetlenie pokoju! U siebie mam ściane grubości 52cm i mam takie ścięcia pod katem ok 15stopni
popatrz jak to wyszło:

http://img417.imageshack.us/img417/322/img4615ui5.jpg

widac jak wiele więcej światła wpada do pokoju, krawędzie ścian sa mniej agresywnie wystające, po prostu ładniej to wygląda :)
Jakby cos było niejasne - pytaj
pozdrawiam

MARKOG
01-11-2006, 12:18
Swoją drogą to dziwne że Wienenberger z porothermem 44 na zaprawie ciepłochronnej daje współczynnik przenikania ciepłą 0,31 (zaprawa ciepłochronna) i 0,36 zwykła zaprawa a Leier z "podobnym" produktem juz 0,41

Sunao
01-11-2006, 20:29
WojtekSz: Zastanawiam się po co wymyślacie takie inspirowane zamkiem w Malborku ściany :roll:

Co byś nie robił z takim oknem to wyjdzie brzydko. Jak chcesz więcej światła, to musisz dać większą szybę. Nie obrażaj się, ale mnie się to trochę z Cytadelą Warszawską kojarzy.

Pozdrawiam,

Sunao

WojtekSz
02-11-2006, 23:48
Sunao:
nie potrzeba wiekszej szyby - zobacz sam na zdjęcie a jak bedizesz kiedys w okolicach Czosnowa to wpadnij a sam sie przekonasz - efekty sa super a dom wygląda duzo lepiej. Pamietaj, że dotyczy to sytuacji kiedy okna sa umieszczane w grubych murach (u mnie 52cm).
pozdrawiam