PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty- czy można dolewać



klekacz
29-10-2006, 19:19
mam pytanie. moje fundamenty są częściowo w ziemi a ok 10 cm będą wystawać nad ziemię. Czy mozna jednego dnia wylać równo z ziemią a następnego zrobić mały szalunek o dolać resztę?

Świerzak
29-10-2006, 19:32
nie wolno tak zrobić!! zwłaszcza że nie wyniknie to np. z awarii pompy lub gruchy itp. tylko z twojego lenistwa... należy przyszalować te 10 cm. obsypać ziemią lub zabić kołkiem i wylać całość... BEZWZGLĘDNIE

Geno
29-10-2006, 19:33
nie wolno tak zrobić!! zwłaszcza że nie wyniknie to np. z awarii pompy lub gruchy itp. tylko z twojego lenistwa... należy przyszalować te 10 cm. obsypać ziemią lub zabić kołkiem i wylać całość... BEZWZGLĘDNIE
Dlaczego?

jajmar
29-10-2006, 20:18
mam pytanie. moje fundamenty są częściowo w ziemi a ok 10 cm będą wystawać nad ziemię. Czy mozna jednego dnia wylać równo z ziemią a następnego zrobić mały szalunek o dolać resztę?

Wolno.

aigel
29-10-2006, 20:25
nie wolno tak zrobić!! zwłaszcza że nie wyniknie to np. z awarii pompy lub gruchy itp. tylko z twojego lenistwa... należy przyszalować te 10 cm. obsypać ziemią lub zabić kołkiem i wylać całość... BEZWZGLĘDNIE
Dlaczego?

wylany fundament powinien być jednolity , nalezy unikać wylewania warstawmi.
Gdy zabraknie betonu nalezy zakończyć pod kątem 45% i nastęnie robić dolewke . Tak słyszalem ;-)

poiz aigel

klekacz
29-10-2006, 20:41
To już nie wiem czy wolno czy nie!
Koparka mi przekopała 10 cm za dużo i trudno jest teraz przyszalować bo podłoże bielutki piaseczek i się obsypie. Ale jak nie wolno to będę musiał coś wymyśleć ale będzie ciężko[/b]

jaro'71
29-10-2006, 20:47
Fajne jest to forum bo każdy znajdzie odpowiedź jaka pasuje do jego sytuacji.
Chcesz zobaczyć poradę, że wolno? Posłuchaj Świerzaka. Masz nadzieję że jednak nie wolno. Posłuchaj Jajmara.
Od jednego dowiesz się że nie wolno, od drugiego że wolno i nigdy nie będziesz wiedział jak, bo z argumentami się nie spieszą...

beton44
29-10-2006, 20:51
ooo kolejni majstrzy od lania betonu w wyrytą w ziemi dziurę o takim mniej więcej przekroju:
http://images1.fotosik.pl/169/3e46cbc9fd6bc880med.jpg

no dobrze że przynajmniej nie nazywają tego ławą fundamentową...


a żeby pogodzić przedmówców proponuję

podmurować 1 warstwę bloczków betonowych...

FREDY
29-10-2006, 21:50
wszystko zależy od rozstawu prętów zbrojeniowych. Jeśłi pierwsza wylewka zapewni im własciwą otulinę a druga ma za zadanie tylko "pójście w górę" to możesz to zrobić. Tak czy inaczej musisz to traktować jako niezależna warstwa która nie wpłynie na zwiększenie wytrzymałości ławy. Gdyby była wylewana razem to byłby monolit i uzyskałbyś znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe.

JACKIE P
29-10-2006, 21:57
nigdy, ryzyko odparzenia

29-10-2006, 22:12
To już nie wiem czy wolno czy nie !

rzuc monete :D


albo nie - ja będe na tak ... czyli wolno
i jest 2:2 ...

czyli remis ? :-?

lukol-bis
29-10-2006, 22:13
Wszyscy dyskutują zawzięcie, a tylko beton44 zwrócił uwagę na taki drobiazg, jak brak ławy. Mnie też wydaje się to dziwne :o , ale może to będzie fundament do płotu lub jakiejś komórki, albo te stare szkoły źle uczyły mnie i (przepraszam) beton44. :roll:
Pozdrawiam

29-10-2006, 22:20
Wszyscy dyskutują zawzięcie, a tylko beton44 zwrócił uwagę na taki drobiazg, jak brak ławy...

lukol-bis - beton44 nie moze sobie uzmysłowic tego, ze mozliwe jest zarówno "podciecie" ziemi w wykopie na ławy ...
jak i tego ze ława moze miec wynikająca z wyliczeń szerokośc, taką samą - jak sciana ...

beton44
30-10-2006, 06:07
ukol-bis - beton44 nie moze sobie uzmysłowic tego, ze mozliwe jest zarówno "podciecie" ziemi w wykopie na ławy ...
jak i tego ze ława moze miec wynikająca z wyliczeń szerokośc, taką samą - jak sciana ...



beton może to sobie uzmysłowić i wyobrazić jak najbardziej...

( hmmm tak w ogóle chyba jest to już atak ad personam???)

tylko że dotąd w teorii i praktyce np nie spotkał się z ławą fundamentową o grubości ściany /bo wtedy to będzie sama ściana - np budując na granitowej skale wystąpi ten przypadek chyba :wink:/

jak również nie spotkał się jeszcze z wykopem w ziemi DOKŁADNIE odwzorowującym kształ projektowanego elementu podziemnego :lol: który to wykop mógłby być zamiennikiem szalunku....



sam autor wątku napisał że wykop mu się "przekopał za dużo":o

30-10-2006, 06:57
beton może to sobie uzmysłowić i wyobrazić jak najbardziej...

( hmmm tak w ogóle chyba jest to już atak ad personam???)
przepraszam jesli to tak odebrałes ale Twój komentaz "...ooo kolejni majstrzy od lania betonu w wyrytą w ziemi dziurę o takim mniej więcej przekroju:..." i ten karykaturalny rysunek wklejany po raz n...ty :)


tylko że dotąd w teorii i praktyce np nie spotkał się z ławą fundamentową o grubości ściany /bo wtedy to będzie sama ściana - np budując na granitowej skale wystąpi ten przypadek chyba :wink:/

jak również nie spotkał się jeszcze z wykopem w ziemi DOKŁADNIE odwzorowującym kształ projektowanego elementu podziemnego :lol:

zapewniam Cie ze apekarska dokładność potrzebna jest w aptece
a jesli ktoś podetnie wykop siekiera - będzie i "od siekiery"
byle dół wykopu miał zakładana szerokość, lawa miała zakładana wysokośc, a trapezoidalny i niewygładzony kształt temu nie przeszkadza

dla zobrazowania podam Ci mój przykład
sciany fundamentowe miałem w projekcie 40 cm (poszerzyłem na 43 cm)
ława zewnetrzna 45 cm (wystarczyło wykop porzerzyć dołem o 1 cm !) poszerzyłem wiecej ...
ława wewnętrzna miała miec 50 cm ( wystarczyło ja podciąć po 3.5 cm... podciąłem po 7cm - 10 cm - bez problemu mozna to zrobic w wykopie z gliny!)

zapewniam Cię jednocześnie ze mój projekt jest typowy, bo zaprojektował doswiadczony projektant - autor wielu projektów (pan Andrzej Strzelczyk) na ławach o szerokości 45 cm
a na forum mozesz spotkac i projekty mające ławy szerokie na 40 cm
a ich autorzy nie zastrzegali, ze ich domy maja byc budowane na skałach ...

pzdr

Geno
30-10-2006, 07:15
nie wolno tak zrobić!! zwłaszcza że nie wyniknie to np. z awarii pompy lub gruchy itp. tylko z twojego lenistwa... należy przyszalować te 10 cm. obsypać ziemią lub zabić kołkiem i wylać całość... BEZWZGLĘDNIE
Dlaczego?

wylany fundament powinien być jednolity , nalezy unikać wylewania warstawmi.
Gdy zabraknie betonu nalezy zakończyć pod kątem 45% i nastęnie robić dolewke . Tak słyszalem ;-)

poiz aigel
Unika się połaczeń roboczych w miejscach wytężonych np. duże ścinanie a przy fundamencie górna cześć specjalnie wytężona nie jest, dolno przygotowaną nie powinno się spoecjalnie wygładzać aby zachowac przyczepność, przed ułozweniem następnej warstwy mocno zmoczyć wodą. Generalnie unika sie cienkich warstw ale 10 cm jeszcze ujdzie. Zresztą podlewki pod słupy mają np.5 cm a naprężenia większe , siła osiowa 200,300,500 i więcej kN...


klekacz jeśli koparka Ci przekopałą a to błąd bo ostanio 10-20 cm usuwa się ręcznie, chyba,że łyzka bez zębów , nalezy bezwglednie zniszczoną warstwę usunąć i uzupełnić np. chudym betonem.


Chyba do znudzenia będe wklejał ten topic:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=75249&highlight=najcz%EA%B6ciej+b%B3%EAdy

Pietrov
30-10-2006, 07:26
Owszem ławy fundamentowe szer. 45cm to nic nadzwyczajnego, typowe minimum. ALE miałeś ściany fundamentowe gr. 40cm?! Przecież to 2x więcej niż w typowych rozwiązaniach. Z jakiego materiału miałeś ściany zewnętrzne? A ława fundamentowa szersza od ściany "aż" o 5cm to niestety błąd konstrukcyjny, każdy podręcznik sztuki budowlanej podaje już na pierwszych stronach propocje ławy do szerokości ściany. Heh, co to za "ława" która ma szerokość ściany...dodatku w glinie....
Co do trapezoidalnego kształu ławy to jest on prawidłowy, pod warunkiem, że to podstawa dolna jest dłuższa, a nie górna (to też jest w podręcznikach)....

jajmar
30-10-2006, 07:43
A ława fundamentowa szersza od ściany "aż" o 5cm to niestety błąd konstrukcyjny, każdy podręcznik sztuki budowlanej podaje już na pierwszych stronach propocje ławy do szerokości ściany. Heh, co to za "ława" która ma szerokość ściany...dodatku w glinie....


A możesz te swoje dziwne teorie jaśniej wyłożyc? Jeżeli nośnośc gruntu przenosi obciązenia z to co przeszkadza zrobic ławe równą ścianie?Nie ważne czy będzi to 25, 30 czy 45 cm? Podaj jakiś konkrteny przepis który tego zabrania. Wykonanie tego jednej szerokosci nie jest błedem konstrukcyjnym.

30-10-2006, 08:25
Owszem ławy fundamentowe szer. 45cm to nic nadzwyczajnego, typowe minimum. ALE miałeś ściany fundamentowe gr. 40cm?! Przecież to 2x więcej niż w typowych rozwiązaniach.
i co z tego
mam za to solidniej ... a przy okazji i taniej od typowych, oszczednych rozwiązań ... monolit od dołu do góry :)


Z jakiego materiału miałeś ściany zewnętrzne? .
parter - trójwarstwowa - gazobeton
poddasze - trocinobeton


A ława fundamentowa szersza od ściany "aż" o 5cm to niestety błąd konstrukcyjny, każdy podręcznik sztuki budowlanej podaje już na pierwszych stronach propocje ławy do szerokości ściany. Heh, co to za "ława" która ma szerokość ściany...dodatku w glinie....
tu niestety sie mylisz :( ...
poczytaj co pisze Jajmar - bo On ma racje, ze nie jest błedem ani ława szersza od ściny o 5 cm ani ława równa szerokości ściany


Co do trapezoidalnego kształu ławy to jest on prawidłowy, pod warunkiem, że to podstawa dolna jest dłuższa, a nie górna (to też jest w podręcznikach)....

tu sie zgadzamy


pzdr

Pietrov
30-10-2006, 08:34
No dobrze, w przypadku kiedy ściana fundamentowa jest 2x przewymiarowana (patrząć na warstwy ścian powyżej), to ława niewiele szersza nie jest w tym przypadku błedem - jest poprostu dużą nieoszczędnością + dodatkowy ciężar, nieuzasadniony konstrykcyjnie, grubszych ścian fund.

30-10-2006, 08:53
No dobrze, w przypadku kiedy ściana fundamentowa jest 2x przewymiarowana (patrząć na warstwy ścian powyżej), to ława niewiele szersza nie jest w tym przypadku błedem - jest poprostu dużą nieoszczędnością + dodatkowy ciężar, nieuzasadniony konstrykcyjnie, grubszych ścian fund.
ciesze sie Pietrov, ze sie zgadzamy
zanim podjąłem decyzje o takim sposobie wykonania fundamentów - dobrze przeliczyłem co mi sie bardziej opłaca :)
wykop wąskoprzestrzenny bez szalowania (mimo duzo wiekszej masy betonu) wyszedł mi taniej niz szerokoprzestrzenny z szalunkami czy murowaniem (i mniejsza masą betonu)


do Klekacz - funament lałem na raty (strop nad poddaszem równiez podzieliłem na dwa etapy)
ława i sciany fundamentowe w pierwszy dzień
na drugi zaszalowałem do poziomu terenu i reszta betonu
mozesz dzielic smiało - tylko tak jak pisze Geno
nie gładź niedokończonej powierzchni - zostaw tak jak wylałeś

pzdr

aru
30-10-2006, 09:15
każdy podręcznik sztuki budowlanej podaje już na pierwszych stronach propocje ławy do szerokości ściany

hm...

K74
30-10-2006, 10:05
A wracając do tematu: można dolać. Nawet w Muratorze kiedyś o tym pisali. Trzeba tylko dobrze zlać wodą poprzednią warstwę i trochę odkuć z wierzchu, żeby nie było bardzo gładkie.

klekacz
30-10-2006, 20:57
Do wszystkich!!!
Przepraszam trochę namieszałem ale źle sformułowałem pytanie. Czy można dolewać do ław a nie do fundamentów. Teraz będę wylewał ławy i czy można jednego dnia wylać do wysokości 30 cm a drugiego pozostałe 10 cm?

30-10-2006, 21:38
... Generalnie unika sie cienkich warstw ale 10 cm jeszcze ujdzie...
Geno to juz napisał ...

pzdr

brachol
31-10-2006, 04:56
tylko wibrujac jak zrobic zeby nie wygladzila sie wierzchnia warstwa? no chyba ze tak apo wibrowaniu to jest wlasnie taka niewygladzona

31-10-2006, 06:19
zawibrowac .... odczekac chwile az beton zacznie lekko tężeć ... dosypac ostatnia porcje na wierzch

pzdr

Zbigniew Rudnicki
31-10-2006, 08:15
No i powierzchnie styku warstw wykonywanych z przerwą czasową powinny być poziome.

still.stunt
20-11-2016, 19:33
Witam.
Mam pytanie związane z dolewaniem fundamentu.

Mianowicie przy zalewaniu ław majster nie wykonał jednego elementu iż chcieliśmy wprowadzić małą zmianę w projekcie.
Ławy wylane w 2015 w grudniu. Na ławach stanęły bloczki betonowe i zostały zabezpieczone przeciwwilgociowo oraz zasypane.

Chcemy teraz wykonać chudziaka i brakujący element. Ten element to stopa pod ściankę nośną która wchodzi do salonu. Póżniej do tej ścianki wykonywany jest podciąg w stropie.

Moje pytania są takie:
1. Czy wykonać wykop i zalać razem z zalewaniem chudziaka ?
2. Czy wykonać wykop i wylać ławę. następnie podmurować z bloczka do poziomu chudziaka i dopiero chudziak wylać ?
3. Jak połączyć zbrojenie z zalanym elementem ławy ?
4. Może lepszym wyjściem będzie wylanie ławy przy samym chudziaku, powiedzmy 220x60x6 cm gł./wys./szer. ze zbrojeniem ?

Brakujący element ścianki fundamentowej to 220x120x24 cm. gł./wys./szer.

Dzięki za dobre rady.

מרכבה
20-11-2016, 19:44
Ale to ma być wsparcie podciągu ? było to w projekcie ?
bo jak ma być to tylko działówka - niczym nie obciążona .. to na dobrej wylewce będzie stać

still.stunt
20-11-2016, 20:17
Było to w projekcie. Ma to być wsparcie.
Ścianka wchodzi w duży salon. Ma być takim podparciem dla stropu ze względu na duże rozpiętości.

מרכבה
21-11-2016, 08:34
A to zmienia postać rzeczy, trzeba wykonać pod to "ławę" jaka była pod resztę ścian, np było 60-70cm .. dać zbrojenie
http://3.bp.blogspot.com/-F5Rzq5ufIus/VpgoVzdJLhI/AAAAAAAAm7E/x_6NXrZZ1ko/s1600/IMG_2302.JPG

zyhu
21-11-2016, 09:05
po co tu wklejasz ławę żelbetową ? kolega fabrykę buduje :) ?

מרכבה
21-11-2016, 09:07
A jaką ma zrobić ? 1,2 kawałek .. na wzór - bo bardziej to będzie teraz stopa niż ława.

zyhu
21-11-2016, 10:08
aa, stopa. ok.

bo 90% forum nie wie, że ława żelbetowa to ława ze zbrojeniem rozproszonym ( foto wyżej ) a te ławy co my robimy to są ławy betonowe ze zbrojeniem technicznym.

coolio
09-10-2019, 13:53
Witam,
Odświeżam wątek.
Problem z fundamentem jest następującej natury...
Geodeta źle wytyczyl dom. Jest on za krótki po długości o 40cm. Tzn. o tyle zmniejsza nam się część salonowo-jadalniana. Reszta jest ok. Kierbud nie mierzył, wykonawca nie sprawdził akurat tej części domu, a jest już po zalaniu zbrojenia. Czyja wina to juz inny temat, ale moje pytanie brzmi, czy mozna dolać beton do tego jednego boku (w sumie byłoby to 40x40x920cm) jakoś kotwiąc to do już istniejącej ławy? Czy spotkaliście się z takim rozwiązaniem?
Czekamy na kierownika budowy, a ma byc u nas dopiero w przyszłym tygodniu. Do tego czasu mój mąż zejdzie na zawał...
Ławy mamy 60szer x 40wys.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

jajmar
09-10-2019, 14:45
Witam,
Odświeżam wątek.
Problem z fundamentem jest następującej natury...
Geodeta źle wytyczyl dom. Jest on za krótki po długości o 40cm. Tzn. o tyle zmniejsza nam się część salonowo-jadalniana. Reszta jest ok. Kierbud nie mierzył, wykonawca nie sprawdził akurat tej części domu, a jest już po zalaniu zbrojenia. Czyja wina to juz inny temat, ale moje pytanie brzmi, czy mozna dolać beton do tego jednego boku (w sumie byłoby to 40x40x920cm) jakoś kotwiąc to do już istniejącej ławy? Czy spotkaliście się z takim rozwiązaniem?
Czekamy na kierownika budowy, a ma byc u nas dopiero w przyszłym tygodniu. Do tego czasu mój mąż zejdzie na zawał...
Ławy mamy 60szer x 40wys.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

To co planujesz raczej się nie uda. Nie w ten sposób. Ściana przesunięta o 40cm oparłaby się prawie w całości na tej dolewce więc na lawie 40x40 -czyli węższej niż w projekcie.
Poszedłbym w stronę podkopania tej ławy i wylania pod nią ławy 100x40 (100x30) wraz z brakującym fragmentem w poziomie istniejącej ławy.