PDA

Zobacz pełną wersję : JAKIE żRUDłA DO OGRZEWANIA DOMU I WODY????



krobi
29-10-2006, 22:02
Mam prosbe czy ktos mi doradzi.W przyszlym roku jak wszystko dobrze sie ulozy,mam zamiar rozpoczac budowe domu 120m2 o konstrukcji szkieletowej.I prosze wszystkich o rade w jaki system najlepiej zainwestowac do ogrzewania budynku i cieplej wody zeby w przyszlosci byly nie duze koszty exploatacji.Zastanawiam sie nad solarami i pompy ciepla.tylko nie jestem pewien czy te systemy beda wystarczajace do ogzania wody i domu.Z gory dziekuje i pozdrawiam.

sSiwy12
29-10-2006, 22:05
Pompa ciepła wystarczy aż nadto. Droga inwestycja, lecz bardzo tania eksploatacja.

gosciu01
29-10-2006, 22:16
do szkieletu zawsze i tylko będzie mi pasować prund.

u mnie chociaż nie szkielet, ogrzewanie będzie na prund
a cwu realizowane przez tanią powietrze/woda PC, która sprytnie podłączona w okresach przejściowych da sobie radę również z ogrzewaniem ...

Ekonomicznie policzone,
prosty zwrot nakładów całkiem niezły :D

krobi
30-10-2006, 11:16
ile moze kosztowac inwestycja w pompe ciepla i czy ona naprawde wystarczy na ogrzewanie i uzyskanie cieplej wody 120metrowego domu???

sSiwy12
30-10-2006, 11:25
Wystarczy do ogrzewania każdego domu - nawet kilka tysiecy m2.
Co do kosztów. Sama, komletna kotłownia CO i CWU w zaleznosci od PC moze się zamknąć od 30.000 do 50.000,-

gosciu01
30-10-2006, 16:52
w szkielecie raczej nie stawiałbym pieca na ekogroszek, miał itp.
( nie znaczy, że nie można, ale ... )

Jeśli chcesz mieć tanią kotłownię i eksploatację i nie boisz się pracy = węgiel, miał, ekogroszek, drewno.

Jeśli chcesz mieć tanią "kotłownię" i pełen komfort, bezobsługowo = prąd, ale droga eksploatacja.

Jeśli chcesz mieć tanią eksploatację + komfort, bezobsługowo = pompa ciepła, ale droga inwestycja.

Jeśli chcesz mieć prawie bezobsługowo zaglądać ( 1x-2x w roku ),i średnio wychodzące koszty w eksploatacji i średnio-tanią/dogą kotłownię = gaz.

Pozostaje jeszcze dom pasywny. zero kosztów eksploatacji, zero kosztów na kotłownię ;-)
... tylko brzydki i koszty inwestycji w konstrukcję.

Każdy bilans opłacalności i sumienia musi zrobić samodzielnie.

P.S.
Jeśli PC, to solary chyba są bez sensu.

krobi
30-10-2006, 21:22
Ale dom pasywny chyba tez trzeba troche ogrzewac? A co do solarow to chyba sobie dam spokoj