PDA

Zobacz pełną wersję : Komin - czy potrzebny?



22-04-2003, 07:46
Cześć.
Dane:
- dom parterowy z nieużytkowym poddaszem wysokość domu 6,60m
- liczba mieszkańców 3-4, powierzchnia 130m2
- liczba zaprojektowanych kominów 3 (1 dymowo-went, 1 went, 1 spalinowo-went)

Pytanie:
- czy można zmniejszyć liczbę kominów?
- wentylacyjne zastąpiłbym ocieploną rurą spiro, lub czymś innym i zakończył dachówką wentylacyjną/wywiewką - byłoby to tańsze niż komin murowany/systemowy i nie byłoby obróbek blacharskich
- spalinowy wyprowadziłbym przez ścianę (turbo, lub kondens)

Rozwinięcie pytania:
- czy będzie to działało?
- czy jest to legalne?
- czy ma to sens?

Pozdrawiam i dziękuję za rady

Ad@m

pingo
22-04-2003, 07:58
Weź pod uwagę że komin wentylacyjny powinien mieć odpowiednią wysokość, aby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo - co najmniej ze 4 metry. Rura z dachówką wentylacyjną może być trochę krótka (ale sam w jednym pomieszczeniu coś takiego robię -tam w projekcie w ogóle nie miałem wentylacji). Zdecydowałem się też na piec turbo z rurą współosiową i w ogóle zrezygnowałem z komina spalinowego. Jednak rurę wyprowadzam pionowo ponad dach, wyprowadzenie przez ścianę ma jednak pewne wady (dym może przybrudzać elewację, a przy niekorzystnym wietrze może ci zawiewać do okien). Weź jednak pod uwagę, że jeśli tak jak ja zrezygnujesz z tradycyjnego komina to w zasadzie skazujesz się na ogrzewanie gazem - warto więc dobrze przemyśleć decyzję.

22-04-2003, 10:51
Nie zlikwiduję komina dymowego, więc kominek będę mieć. Komin (rurę) spalinowy rzeczywiście wyprowadzę przez dach, ale niekoniecznie murowanym kominem. Całe zamieszanie dotyczy raczej kominów wentylacyjnych. Robić, czy może czymś je zastąpić...

A

pingo
22-04-2003, 15:20
Niezupełnie o to mi chodziło - kominek kominkiem, ale jak na główne źródło ogrzewania za jakiś czas będziesz się chciał zdecydoweać na olej, to brak komina spalinowego może ci to poważnie utrudnić (piece turbo olejowe to rzadkość). Że nie wspomnę o węglu, drewnie itp.
Ja świadomie rezygnując z murowanego komina skazałem się na gaz.

22-04-2003, 15:23
Ale na razie i w przewidywalnej przyszłości gaz bedzie tańszy niż olej. Kotła na paliwa stałe nie przewidziałem bo mam za małą kotłownię bez miejsca na opał itd. A kominek będę miał z płaszczem wodnym i to będzie moja kotłownia nr 2.

A wracając do tematu proszę o rady....

Metal
22-04-2003, 21:34
Ja z jednego komina wentylacyjnego zrezygnowałem. Miał dwa kanały: z garażu i małej łazienki. Wentylację garażu zrobiłem przez ścianę (z wentylatorami jeśli będzie trzeba), a wentylację z łazienki podłączyłem do przewodu w drugim kominie, który miał być spalinowy do kotła. Ale kocioł ma zamkniętą komorę spalania i rurka wychodzi przez ścianę. Oczywiście łączy się to z tym, że część przewodu wentylacyjnego jest pozioma (w pustakach stropowych), ale jak ciąg będzie za słaby, to wspomogę go wentylatorkiem. W domyśle - ostatecznie i tak będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Pozdrowionka
Metal

Arkadly
23-04-2003, 07:24
Metal,
zrobię to samo (w końcu też D22), ale komin z kotła turbo (a może kondensacyjnego, jak kasa pozwoli) wyprowadzę przez dach (ale bez murowanego komina i nisko). Też chciałem przez ścianę, ale kilka osób już mnie straszyło, że elewacja się brudzi i przy niesprzyjającym wietrze mogą przez okno spaliny wlatywać.
A'propos zmian - kominiarz nie będzie się krzywił?

Arkadly/Arecki

Arkadly
23-04-2003, 11:23
A jaki (Metal) zrobiłeś komin murowany z cegły, czy systemowy? I jakie to koszty?
Możesz na priva.

Arecki