PDA

Zobacz pełną wersję : Nabitka



Duży Boban
31-10-2006, 09:38
W przyszłym tygodniu stawiam więźbę i przy okazji chcę zrobić nabitkę przybijaną do góry krokwi ale mam kilka zagwozdek.

1. Nabitka będzie nabita tylko na odsłoniętych fragmentach krokwi przy okapie. Jak potam nabić kontrłaty na krokwie - będzie przecież różnica o grubość nabitki właśnie. Albo ściąć trochę krokwi o grubość nabitki przy okapie albo dać dodatkową kontrłatę o grubości nabitki. Nabitka ma grubość 1,4 cm. Nie wiem jak to zrobić żeby było dobrze

2. O tę grubość też chodzi. W składzie drewna mi powiedzieli, że ta boazeria nadaje się na podbitkę ale na nabitkę to już niekoniecznie. Nie rozumiem tego bo dla mnie to żadna różnica. Maksymalny rozstaw krokwi to 90 cm.

31-10-2006, 11:42
...Nie wiem jak to zrobić żeby było dobrze...
cienkie łaty na nadbitke


... W składzie drewna mi powiedzieli, że ta boazeria nadaje się na podbitkę ale na nabitkę to już niekoniecznie. Nie rozumiem tego bo dla mnie to żadna różnica...
pewno mieli ten sam problem - jak wyrównac grubośc nadbitki z łatą

pzdr

Duży Boban
31-10-2006, 13:59
... W składzie drewna mi powiedzieli, że ta boazeria nadaje się na podbitkę ale na nabitkę to już niekoniecznie. Nie rozumiem tego bo dla mnie to żadna różnica...
pewno mieli ten sam problem - jak wyrównac grubośc nadbitki z łatą

pzdr


Z rozmowy wynikało raczej, że obawiają się zbyt słabej podbitki i jej obwisania między krokwiami. Faktem jest, że jak obdzwania lem warsztaty to oferują raczej grubszą podbitkę np 19mm.

seblo
31-10-2006, 16:35
Witam, niedawno przerabiałem ten temat. Też mam "nadbitkę" 14mm, zamówiłem do tego listewki grubości 11mm, dł. 135cm. Ten, kto wykonuje nad-/ podbitki powinien mieć w asortymęcie również takie listewki. Ja brałem od tego samego stolarza. Popytaj, ma to mieć gr. 11mm.
PS. Jeszcze jedna rada: Zabezpiecz i pomaluja to zanim Ci nabiją na krokwie, bo później będzie 'trochę" niewygodnie, ja przynajmnie tak robię. Mogę również polecić, w jaki sposób i czym zbezpieczam. Jeśli jesteś zainteresowany, to daj znać.
Pozdrawiam

benyś
31-10-2006, 19:59
Co to znaczy cienkie łaty na nabitkę ?

jabko
31-10-2006, 20:06
U mnie jak u seblo
Na nabitkę poszły kontrłaty cieńkie a na krokwie grubsze (o grubość podbitki)
W ten sposób płaszczyzna kontrłat była równa
Na to normalnie już łaty itd

wartownik
01-11-2006, 02:27
Laty 25mm ? - z mokrej sosenki? , a ugiecia , dodakowe kontrlaty i obciazenie nadbitki ?
Kontrlaty 11 mm ? - za maly wlot powietrza , dodatkowo zatrzymuja sie wszystkie odpady , lepszym rowiazaniem jest zwiekszenie wymiaru kontrlaty , z 11mm i 25mm na 25mm i 40mm , dodatkowo mozemy wykorzystac odpady lat.

Duzy Boban wspomniales o nacinaniu krokwi , sposob jak najbardziej prawidlowy , przeciwwskazania - dlugie , krzywe okapy i maly przekroj krokwi.
Wspomniales takze o wyrownaniu wymiaru przez nabicie dodatkowej kontrlaty - zalety : okazja do wyrownania niedokladnie wykonanej wiezby , zwiekszamy przestrzen dla izolacji , desek koszowych , wykorzystanie odpadow nadbitki , latwosc wykonania .

prymasek
01-11-2006, 07:29
mam zamiar zrobić tak:

1. cały dach deskowany
2. elementy widodczne nabita boazeria
3. widoczne elementy wieźby heblowane
4. całość papowana

różnica między deskowaniem boazerią i deskami 0,5 cm
cieślo dekarz powiedział ze podłoży listewki żeby wyrównać
poziomy łat i kontrłat

mam jednak inny problem
impregnacja - 2 razy Bondex Preserver
elementy widoczne 2 razy Bondex Super Wood Stain
co z elementami boazerii której nie widać czyli ta od strony
papy?? trzeba ją jakoś pomalować oprócz impregnatu??
czy w ogóle o tym nie myśleć

seblo
01-11-2006, 10:26
Moim zdaniem wystarczy impregnat, taki element przecież nie będzie narażony na działanie opadów atmosferczynych. Ja u siebie od strony pokrycia dachowego pomalowałem nadbitkę drewnochronem.

01-11-2006, 11:54
... W składzie drewna mi powiedzieli, że ta boazeria nadaje się na podbitkę ale na nabitkę to już niekoniecznie. Nie rozumiem tego bo dla mnie to żadna różnica...


Z rozmowy wynikało raczej, że obawiają się zbyt słabej podbitki i jej obwisania między krokwiami. Faktem jest, że jak obdzwania lem warsztaty to oferują raczej grubszą podbitkę np 19mm.

rozumiem,wg nich podbitka ma:
- nieobwisac - przybita od spodu krokwi
- obwisac - przybita nad krokwiami
fajna teoria ... :D

mam listwe boazeryjna robiona z brusów 6 cm (na zakład) w mniej wiecej podobnych roztawach (ok 90 cm) od krokwi do krokwi przybita nad krokwiami jako nadbitka
u mnie taka listwa boazeryjna nie obwisa i bardzo ładnie prezentuje sie jako wąskie listweki
a 19 mm - grubsza ... to pewno nie listewki a szerokie deski (łatwiejsze w obróbce - bo mniej czynnosci na frezarce) ale wieksza masa to i wieksza kasa ...
czyli czysty zysk dla sprzedawcy :-?

pzdr

Marzin
01-11-2006, 12:19
Duzy Bobanie, rozumiem, ze tylko bedziesz robił nadbitkę, a reszty dachu nie deskujesz, stąd ten problem z poziomami? Czy źle kapuję?

Duży Boban
01-11-2006, 14:23
Witam, niedawno przerabiałem ten temat. Też mam "nadbitkę" 14mm, zamówiłem do tego listewki grubości 11mm, dł. 135cm. Ten, kto wykonuje nad-/ podbitki powinien mieć w asortymęcie również takie listewki. Ja brałem od tego samego stolarza. Popytaj, ma to mieć gr. 11mm.
PS. Jeszcze jedna rada: Zabezpiecz i pomaluja to zanim Ci nabiją na krokwie, bo później będzie 'trochę" niewygodnie, ja przynajmnie tak robię. Mogę również polecić, w jaki sposób i czym zbezpieczam. Jeśli jesteś zainteresowany, to daj znać.
Pozdrawiam

Bardzo chętnie się dowiem cazym to dobrze pomalować
:)

Jeszcze jedno: jeżeli dam folię na nabitkę a pod cieńszą łątę to potem powstanie uskok, gdy folia wyżej znajdzie się między krokwią a normalną kontrłatą. W tym uskoku ,oże się zatrzymać i stać woda. Co prawda tej wody nie powinno być dużo jeśli w ogóle ale trochę mnie to martwi.

Duży Boban
01-11-2006, 14:27
Duzy Bobanie, rozumiem, ze tylko bedziesz robił nadbitkę, a reszty dachu nie deskujesz, stąd ten problem z poziomami? Czy źle kapuję?

Dobrze kapujesz. Od początku byłem zdecydowany na folię (dobrą!!!) a ceny drewna w Wielkopolsce jeszcze mnie utwierdziły w wyborze

wartownik
01-11-2006, 16:25
Tak , zaginanie folii przed nadbitka , przed rynna moze byc zrodlem b. przykrego zapachu .
Dachy deskowane tez sie foliuje , wyjatek plyty DWD , ale w Polsce chyba nikt ich nie stosuje.

seblo
02-11-2006, 05:40
Duży Boban - pociągnij nadbitkę od strony pokrycia dachowego Drewnochronem - jest stosunkowo niedrogi i dobry.
Ja od strony widocznej, czyli od dołu malowałem środkiem do powierzchni drewnianych zewnętrzynych Tikkurila - najpierw podkładem, potem kolorem.

[/code]

bul
02-11-2006, 06:46
U mnie zamontowano listwy boazeryjne 16 mm, a w celu wyrównania poziomów..też ta sama listawa boazeryjna i jest ok. Przecież taka listewka to tylko dystans dla kontrłaty.

wartownik
02-11-2006, 07:02
Na nadbitke kontrlata z tego samego panela , niektorzy tak robia , to tez blad !

brachol
02-11-2006, 07:19
reasumujac robiac nadbitke a nie deskujac calego dachu nalezy zwiekszyc grubosc kontrlat aby minimalna grubosc wynosila 25-30 mm a w przypadku folii dachowej lepiej wyrownac najpierw krokwie listwami o grubosci nadbitki i potem dac folie i normalnej grubosci kontrlaty
dobrze zrozumialem czy nie?

benyś
02-11-2006, 19:40
bardzo dobrze zrozumiałeś

Duży Boban
02-11-2006, 21:43
reasumujac robiac nadbitke a nie deskujac calego dachu nalezy zwiekszyc grubosc kontrlat aby minimalna grubosc wynosila 25-30 mm a w przypadku folii dachowej lepiej wyrownac najpierw krokwie listwami o grubosci nadbitki i potem dac folie i normalnej grubosci kontrlaty
dobrze zrozumialem czy nie?

Jest jeszcze inna możliwość - w miejscu przybicia nabitki ściąć od góry krokwie o grubość nabitki.

benyś
02-11-2006, 21:50
Zgoda tylko po co je osłabiać jak można inaczej ?

brachol
03-11-2006, 05:42
Jest jeszcze inna możliwość - w miejscu przybicia nabitki ściąć od góry krokwie o grubość nabitki.
no tak o tym zapomnialem

Jakub Wilkoński
03-11-2006, 12:35
u mnie z toku robót wyszło w ten sposób
folia położona i przybite kontrłaty 25mm ale pozostawiono odkryte końce krokwi by położyć nadbitkę grubości 15mm
łaty o wymiarach 50/60mm ISTOTNE
i teraz by nie przycinać krokwii ale zostawić odstęp 25 mm mogę zrobić coś takiego :
na nadbitkę przybić kontrłaty 25mm a na nie łatę 50 mm bokiem na sztorc a dalej przybijać łaty 60mm bokiem na sztorc
w ten sposób zgubię 1 cm nieosłabiając łaty a reszte ok 6-7 mm zniweluje lekką zmianą nachylenia dachu na odcinku z nadbitką

czy będzie to widoczne, może ktoś robił i ma zdjęcia
bo pamiętam jakiś rysunek instruktażowy i tam dachówki przy rynnie były lekko podniesione do góry

dachówka rupp sirius i 40stopniowy kąt nachylenia dachu

Qba

wartownik
04-11-2006, 14:41
Okap jest mniej lub wiecej nierowny .

Przy zalozeniu ,ze optymalna linia rownania znajduje sie : na murlacie - 0cm , na koncu okapu- 2cm ponizej plaszczyzny polaci , to nadbitka 15mm na koncu okapu jest 0,5mm ponizej p. p. , a na murlacie 15mm powyzej p.p. i mamy schodek .

Lata na sztorc :roll: to nie najlepszy pomysl , zwlaszcza w przypadku , kiedy laty byly unoszone na klinach i beda chodzic po nich dekarze z dachowkami . Dodatkowo zwroc uwage na krycie boczne ortganga.

W twoim przypadku , pod warunkiem , ze nie oslabi to krokwi , rozwazylbym wpuszczenie panela w plaszczyzne polaci i dalej juz normalnie .

Jakub Wilkoński
06-11-2006, 13:56
kurcze mi niestety wychodzi, że tej szczeliny wentylacyjnej wyjdzie 1,5cm ale przecież sama nadbitka nie jest szczelna !!!
na odcinku 1m troche tych szczelin będzie - czy one mogą stanowić uzupełnienie do ogólnej powierzchni szczeliny wentylacyjnej ??

Qba

wartownik
06-11-2006, 19:19
Na nadbitce montujesz folie paroprzepuszczalna ?
Jezeli tak , to szpary nie maja wplywu na wielkoisc wlotu , poniewaz folia nie przepusci powietrza .

Jakub Wilkoński
07-11-2006, 08:45
zaraz skoro jest wysokoparoprzepuszczalna to jak nie przepuści ???

ale dobra niech nie przepuszcza wymyśliłem jeszcze coś innego
kupiłem w pakiecie 12 dachówek wentylacyjnych, zasadniczo są mi niepotrzebne bo długość krokwi to max 7 m ale skoro już są to myślę je wykorzystać właśnie jako wspomaganie wentylacji okapu

czy montaż dachówek wentylacyjnych gdzieś w 4 - 5 rzędzie dachówek będzie sensowny w moim wypadku ????

Qba