PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to prawda o cyrkulacji?



płebla
31-10-2006, 11:48
Witam.
Czy ktoś może mi powiedzieć, czy to prawda że cyrkulacja wychładza wodę w zasobniku ,podobno jest to zmora posiadaczy kotłowni (piec I funkcyjny plus zasobnik,cyrkulacja).
Ja prawie juz się zdecydowałam na takie rozwiązanie ale teraz to juz sama nie wiem co mam robic.
PZDR
Płebla

jabko
31-10-2006, 11:51
To chyba logiczne
Skad niby ta ciągle ciepła gotowa woda ma się wziąść w całym obiegu ??
Przecie od promieniowania słonecznego się nie nagrzewa.

Było 10000razy. Poszukaj

Bigbeat
31-10-2006, 11:51
Oczywiście, że wychładza.
Dlatego stosuje się:
1. dodatkowe docieplenie rur cwu i cyrkulacji
2. włączanie pompy cyrkulacyjnej nie na stałe - np. włącza się w ustalonych porach i tylko wtedy, gdu nie jest uzbrojony alarm
3. inne patenty - był o tym całkiem spory wątek

andre59
31-10-2006, 11:59
Witam.
Czy ktoś może mi powiedzieć, czy to prawda że cyrkulacja wychładza wodę w zasobniku ,podobno jest to zmora posiadaczy kotłowni (piec I funkcyjny plus zasobnik,cyrkulacja).
Ja prawie juz się zdecydowałam na takie rozwiązanie ale teraz to juz sama nie wiem co mam robic.
PZDR
Płebla
Jaka tam zmora,
wygoda i tyle.

płebla
31-10-2006, 12:02
Oczywiście, że wychładza.
Dlatego stosuje się:
1. dodatkowe docieplenie rur cwu i cyrkulacji
2. włączanie pompy cyrkulacyjnej nie na stałe - np. włącza się w ustalonych porach i tylko wtedy, gdu nie jest uzbrojony alarm
3. inne patenty - był o tym całkiem spory wątek
Bigbeat
Dzieki wielkie za odp.
Ja dopiero zaczynam na tym Forum.Nie zdążyłam jeszcze przeczytac wszystkich wątków.
Twoja odp.bardzo mnie satysfajcjonuje.
Gdybyś mi jescze napisał czy to dodatkowe ocieplenie rur cwu i cyrkulacji to jakis duzy koszt.
:roll: PZDR.
PŁEBLA

Duży Boban
31-10-2006, 12:05
Witam.
Czy ktoś może mi powiedzieć, czy to prawda że cyrkulacja wychładza wodę w zasobniku ,podobno jest to zmora posiadaczy kotłowni (piec I funkcyjny plus zasobnik,cyrkulacja).
Płebla

Jak rury do ciepłej wody są ocieplone standardowo to rzeczywiście się szybko wychładza. Rurki trzeba niestety ocieplić ponadstandardowo, dać jak najgrubszą otulinę.

Bigbeat
31-10-2006, 12:07
Dodatkowe ocieplenie, czyli osłony z pianki zamiast tradycyjnego peszla: proponuję nie oszczędzać specjalnie na grubości, ja dawałem bodaj 9mm - ok. 2.5...3 zł/mb
Kupowałem byle gdzie - za mało mb potrzebowałem, żeby szukać najniższych cen.

Oczywiście te wszystkie rozwiązania tylko zmniejszają (dość znacznie) stratę ciepła - przy cyrkulacji straty zawsze będą. To po prostu cena luksusu ;)

andre59
31-10-2006, 12:09
Oczywiście, że wychładza.
Dlatego stosuje się:
1. dodatkowe docieplenie rur cwu i cyrkulacji
2. włączanie pompy cyrkulacyjnej nie na stałe - np. włącza się w ustalonych porach i tylko wtedy, gdu nie jest uzbrojony alarm
3. inne patenty - był o tym całkiem spory wątek
Bigbeat
Dzieki wielkie za odp.
Ja dopiero zaczynam na tym Forum.Nie zdążyłam jeszcze przeczytac wszystkich wątków.
Twoja odp.bardzo mnie satysfajcjonuje.
Gdybyś mi jescze napisał czy to dodatkowe ocieplenie rur cwu i cyrkulacji to jakis duzy koszt.
:roll: PZDR.
PŁEBLA
Koszt ocieplenia rur niewielki, tak samo jak zakup sterownika do pompki cyrkulacyjnej (mój kosztował 16 czy 18 złotych).
Praktycznie pomijalny przy całkowitych kosztach budowy.

płebla
31-10-2006, 12:19
Oczywiście, że wychładza.
Dlatego stosuje się:
1. dodatkowe docieplenie rur cwu i cyrkulacji
2. włączanie pompy cyrkulacyjnej nie na stałe - np. włącza się w ustalonych porach i tylko wtedy, gdu nie jest uzbrojony alarm
3. inne patenty - był o tym całkiem spory wątek
Bigbeat
Dzieki wielkie za odp.
Ja dopiero zaczynam na tym Forum.Nie zdążyłam jeszcze przeczytac wszystkich wątków.
Twoja odp.bardzo mnie satysfajcjonuje.
Gdybyś mi jescze napisał czy to dodatkowe ocieplenie rur cwu i cyrkulacji to jakis duzy koszt.
:roll: PZDR.
PŁEBLA
Koszt ocieplenia rur niewielki, tak samo jak zakup sterownika do pompki cyrkulacyjnej (mój kosztował 16 czy 18 złotych).
Praktycznie pomijalny przy całkowitych kosztach budowy.
Super.Dzięki Wam za te info.
Faktycznie koszt minimalny,a zawsze trochę lepiej
Płebla

adam_mk
31-10-2006, 13:12
Witaj płebla
Zajrzyj tu: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=76205&highlight=cyrkulacja+w%F3r+bez+dna


Proponuję dobrze zrozumieć istotę problemu i....
Założyć na rury standartową izolację, a potem całość obłożyć choćby 5cm grubości styropianem. Nawet jakby w nim miejsce na taką rurę trzeba było dłubać scyzorykiem. Bardzo warto i bardzo tanio. Wymaga to jednak dobrze przemyślanych tras dla rur, żeby tak grubą otulinę schować w ścianach.
Styropian nie lubi 100stC. Nawet najgorętsza rura otulona standartową pianką do się dotknąć. Dlatego sugeruję dwie warstwy i właśnie takie.
Zrobisz lub nie.
Pozdrawiam Adam M.

rafałek
31-10-2006, 13:49
Dla wygody na pewno warto zrobić cyrkulację, a przy dużych odległościach to nie powinno to podlegać dyskusji... chyba, że lubisz czekanie. A jak się zabezpieczyć przed wychłądzaniem? Rady adama_mk są chyba najbardziej przemyślane.

płebla
31-10-2006, 15:37
Witaj płebla
Zajrzyj tu: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=76205&highlight=cyrkulacja+w%F3r+bez+dna


Proponuję dobrze zrozumieć istotę problemu i....
Założyć na rury standartową izolację, a potem całość obłożyć choćby 5cm grubości styropianem. Nawet jakby w nim miejsce na taką rurę trzeba było dłubać scyzorykiem. Bardzo warto i bardzo tanio. Wymaga to jednak dobrze przemyślanych tras dla rur, żeby tak grubą otulinę schować w ścianach.
Styropian nie lubi 100stC. Nawet najgorętsza rura otulona standartową pianką do się dotknąć. Dlatego sugeruję dwie warstwy i właśnie takie.
Zrobisz lub nie.
Pozdrawiam Adam M.
Dzieki Adam.
Własnie ostatnie dwie godziny poświęciłam na ten wątek co to mi go wysłałes.Nie ukrywam że się mocno zmęczyłam bo techniczna to ja zbytnio nie jestem.A tam tyle o elektronice i innych rzeczach.
W ogóle to się zaczełam zastanawiac czy robic tą cyrkulację.
Duża łazienka piętro nad kotłwnią,łazienka dla gości tez góra kilka metrów w bok(pewnie używana sporadycznie,zimna woda przez chwile gościom nie zaszkodzi :lol: :lol: :lol: ) a kuchnia na dole może 10 metrów od kotłowni-bedzie zmywarka.Więc czy warto tą cyrkulacje???? :) :) :) i koszty.
PŁEBLA

jareko
31-10-2006, 15:45
...Więc czy warto tą cyrkulacje???? :) :) :) i koszty.
Warto - naprawde warto. Nic bardziej nie wkurza czlowieka jak czekanie na ciepla wode. A co za klopot po prostu uruchamiac pompke cyrkulacyjna na kilka minut przed kapiela recznie? Od razu automatyka ;) Wtedy strat bedziesz mial najmniej a wygoda ciagle wysoka

Duży Boban
31-10-2006, 15:55
...Więc czy warto tą cyrkulacje???? :) :) :) i koszty.
Warto - naprawde warto. Nic bardziej nie wkurza czlowieka jak czekanie na ciepla wode. A co za klopot po prostu uruchamiac pompke cyrkulacyjna na kilka minut przed kapiela recznie? Od razu automatyka ;) Wtedy strat bedziesz mial najmniej a wygoda ciagle wysoka

Ja mam podobnie jak płebla - obok kotłowni mała łazienka, nad kotłownią duża a kuchenka jakieś parę metrów obok kotłowni.
W przypadki zastosowanie cyrkulacji boję się spadków ciśnienia w przypadku jednoczesnego użytkowania kilku punktów poboru wody. Z tego co się doczytałem w przypadku cyrkulacji punkty poboru powinny być ułożone szeregowo (bez rozgałęzień). Odkręcenie zatem kranu będącego pierwszym w szeregu spowoduje, że komuś używającego dalszego punktu spadnie ciśnienie co raczej nie jest komfortowe.

MARKOG
31-10-2006, 15:58
W przypadki zastosowanie cyrkulacji boję się spadków ciśnienia w przypadku jednoczesnego użytkowania kilku punktów poboru wody. Z tego co się doczytałem w przypadku cyrkulacji punkty poboru powinny być ułożone szeregowo (bez rozgałęzień). Odkręcenie zatem kranu będącego pierwszym w szeregu spowoduje, że komuś używającego dalszego punktu spadnie ciśnienie co raczej nie jest komfortowe.
:o :o :o :o
nie zauważyłem takiego efektu - ale moze to zalezy od cisnienia dostarczonego

płebla
31-10-2006, 16:06
W przypadki zastosowanie cyrkulacji boję się spadków ciśnienia w przypadku jednoczesnego użytkowania kilku punktów poboru wody. Z tego co się doczytałem w przypadku cyrkulacji punkty poboru powinny być ułożone szeregowo (bez rozgałęzień). Odkręcenie zatem kranu będącego pierwszym w szeregu spowoduje, że komuś używającego dalszego punktu spadnie ciśnienie co raczej nie jest komfortowe.
:o :o :o :o
nie zauważyłem takiego efektu - ale moze to zalezy od cisnienia dostarczonego
No to jak Panowie. :roll: :roll: :roll: robić tą cyrkulacje czy nie???? :wink:
Płebla

lukol-bis
31-10-2006, 17:25
Oczywiście, że robić. Po pewnych doświadczeniach możesz najwyżej jej nie używać i tyle.
Nie jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji (jednak), ale ja nie wyobrażam sobie funkcjonowania beż tego rozwiązania.
Pozdrawiam

1950
31-10-2006, 17:28
pewnie że rób,
co do spadku ciśnienia to napewno będzie w przypadku gdy intalacja będzie miała za małą średnicę, w typwych domach jednorodzinnych (maksymalnie dwie łazienki bez zbytnich szykan) w ciemno można robić instalację cwu rurami 3/4" natomiast sama rura cyrkulacyjna 1/2",
musi funkcjonować

sSiwy12
31-10-2006, 17:28
Mozna również stosować elektroniczne podgrzewacze przepływowe. Tyle, że droga zarówno inwestycja, jak i eksploatacja (no tu może przesadziłem)

WojtekSz
31-10-2006, 21:01
cyrkulacja to cywilizacyjna koniecznośc :) dla wszystkich wiekszych instalacji. A dodatkowe koszty sa minimalne przy komforcie dostepu szybko do ciepłej wody: pamietam jak kiedys mielismy w domu piecyk gazowy i zawsze trzeba było czekac na ciepłą wode i zgadywac czy wystarczy taki strumień aby w końcu doszła...
pozdrawiam

lucjans1
31-10-2006, 21:30
Witam
A jaka poma do cyrkulacji na poddasz urzytkowe
wysiokość 3m. od boilera na piętro ?

adam_mk
31-10-2006, 21:39
Każda (cyrkulacyjna - nie mylić z CO)
AM.

lucjans1
31-10-2006, 23:02
"Czy ktoś może mi powiedzieć, czy to prawda że cyrkulacja wychładza wodę w zasobniku ,podobno jest to zmora"
To post nr. 1 na początku
A ja się pytam jaka poma do cyrkulacji CWU by sję nadała
jaka firma i jakie parametry ? wysiokość 3m. od boilera na 1-piętro
3-łazienki X [prysznic +kibel +umywalka]=9 punktów

adam_mk --napisał
Każda (cyrkulacyjna - nie mylić z CO)
i Co?

1950
31-10-2006, 23:30
i nic,
każda cyrkulacyjna, nie mylić z pompą do centralnego

adam_mk
01-11-2006, 01:15
Z 1 piętra do bojlera też jest 3 m.
Obejrzyj te pompy i wszystko będzie jasne! :lol:
Adam M.

1950
01-11-2006, 07:15
wysokość położenia baterii nie jest istotna,
woda w pętli cyrkulacyjnej krąży w obiegu zamkniętym niezależnym od wysokości usytuowania odbiorników,
pompa nie ma nic do podnoszenia, ona wymusza jedynie przepływ,
w przypadku gdy otworzysz baterię wypływ wody powoduje już nie pompa ale ciśnienie z sieci

andre59
01-11-2006, 09:51
"Czy ktoś może mi powiedzieć, czy to prawda że cyrkulacja wychładza wodę w zasobniku ,podobno jest to zmora"
To post nr. 1 na początku
A ja się pytam jaka poma do cyrkulacji CWU by sję nadała
jaka firma i jakie parametry ? wysiokość 3m. od boilera na 1-piętro
3-łazienki X [prysznic +kibel +umywalka]=9 punktów

adam_mk --napisał
Każda (cyrkulacyjna - nie mylić z CO)
i Co?
Ja mam zainstalowaną pompę LFP Leszno typ 15PWr14C.
Pobiera 25 W mocy i radzi sobie znakomicie.

lutek34
01-11-2006, 10:29
Ja mam zainstalowaną pompę LFP Leszno typ 15PWr14C.
Pobiera 25 W mocy i radzi sobie znakomicie.

Ja mam ta samą pompke i radzi sobie OK.
Pompka steruje u mnie wyłącznik czasowy który jest ustawiony w ten sposób że od godziny 6:30 do 24 włącza pompke w cyklach 15 minutowych tzn.pracuje 15min i przerwa 15min

andre59
01-11-2006, 10:39
Ja mam zainstalowaną pompę LFP Leszno typ 15PWr14C.
Pobiera 25 W mocy i radzi sobie znakomicie.

Ja mam ta samą pompke i radzi sobie OK.
Pompka steruje u mnie wyłącznik czasowy który jest ustawiony w ten sposób że od godziny 6:30 do 24 włącza pompke w cyklach 15 minutowych tzn.pracuje 15min i przerwa 15min
Dokładnie tak samo rozwiązałem sprawę cyrkulacji cwu, tylko godziny nieco inne :wink:
Tanio i skutecznie. A w razie dłuższej nieobecności w domu podczas dnia można po prostu wyjąć wtyczkę z gniazda sterownika. Pompka nie pracuje, a sterownik nadal odmierza czas i nie trzeba go ponownie ustawiać.

Bigbeat
01-11-2006, 22:10
No właśnie wyjąć wtyczkę - kolejna rzecz do pamiętania, potem się okaże że ktoś nie wyjął i pieniążki lecą w komin ;)
Osobiście nie lubię takich rozwiązań - od tego jest automatyka :)
Dlatego u mnie cyrkulację wyłączać będzie uzbrojenie alarmu (oczywiście cykle czasowe przy rozbrojonym alarmie jak najbardziej będą - ale to już zaprogramuję w centralce alarmowej).

andre59
01-11-2006, 22:20
No właśnie wyjąć wtyczkę - kolejna rzecz do pamiętania, potem się okaże że ktoś nie wyjął i pieniążki lecą w komin ;)
Osobiście nie lubię takich rozwiązań - od tego jest automatyka :)
Dlatego u mnie cyrkulację wyłączać będzie uzbrojenie alarmu (oczywiście cykle czasowe przy rozbrojonym alarmie jak najbardziej będą - ale to już zaprogramuję w centralce alarmowej).
Praktycznie tej wtyczki nie wyjmuję i nie przejmuję się nieznacznie większymi opłatami za gaz.
Rury ciepłej wody i cyrkulacji mam izolowane.

Bigbeat
01-11-2006, 23:55
Czyli z przemedytacją zapominasz ;) ;) ;)
No właśnie - ponieważ mi też na pewno nie chciałoby się jej wyjmować (tak jak kiedyś nie chciało mi się parkować w garażu, który wynająłem - bo drzwi trzeba otworzyć, a potem zamknąć...), postanowiłem zaprząc do tego automatykę. Jej się będzie zawsze musiało chcieć ;)

GL35
02-11-2006, 06:13
Są pompy cyrkulacyjne z czujnikiem temperatury. Dodając do takiej sterowanie czasowe pracuje ona naprawdę niewiele.

andre59
02-11-2006, 08:56
Czyli z przemedytacją zapominasz ;) ;) ;)
No właśnie - ponieważ mi też na pewno nie chciałoby się jej wyjmować (tak jak kiedyś nie chciało mi się parkować w garażu, który wynająłem - bo drzwi trzeba otworzyć, a potem zamknąć...), postanowiłem zaprząc do tego automatykę. Jej się będzie zawsze musiało chcieć ;)
A mnie się nie chciało automatyki zakładać :wink:

andre59
02-11-2006, 09:07
Są pompy cyrkulacyjne z czujnikiem temperatury. Dodając do takiej sterowanie czasowe pracuje ona naprawdę niewiele.
Nam nie chodziło o utrzymywanie zadanej temperatury w obiegu cyrkulacji cwu tylko o wyłączanie pomki wtedy kiedy nie jest potrzebna, a to może się zdarzać o róznych porach dnia i na różny czas trwania.
Nie ma nikogo w domu przez pół dnia - pompka nie pracuje pół dnia, nie ma nikogo cały dzień - pompka nie pracuje cały dzień.
Czyli trzeba uzależnić pracę pompki curkulacyjnej od obecności domowników. Tu propozycja Bigbeat'a jest dobra.

SławekD
02-11-2006, 09:38
...Więc czy warto tą cyrkulacje???? :) :) :) i koszty.
Warto - naprawde warto. Nic bardziej nie wkurza czlowieka jak czekanie na ciepla wode. A co za klopot po prostu uruchamiac pompke cyrkulacyjna na kilka minut przed kapiela recznie? Od razu automatyka ;) Wtedy strat bedziesz mial najmniej a wygoda ciagle wysoka
Moje podejście do cyrkulacji też właśnie weszło na ten sam tor :lol:
Do tej pory mam pompkę Grundfosa z zegarem mechanicznym i zworkami.
Obecnie ustawione tylko na jedno grzanie o 5:30.
W planach są dwa wyłączniki dzwonkowe w łazience i kuchni, załączające wyłącznik czasowy, który po naciśnięciu wyłącznika żałączy pompe np na 1-2 min. U mnie z tego co określam "na oko" jeśli nie ma włączonej cyrkulacji to w łazience musi spłynąć ok. jednej pojemności spłuczki 6-8 litrów i dopiero leci ciepła woda. Cyrkulację wystarczy załączyć na ok 1 minutę i już woda leci ciepła z każdego miejsca poboru. Sądzę że załączanie ręczne będzie najbardziej ekonomiczne a jednocześnie nie pozbawiające mnie konfortu. Przecież od razu po wejściu do łazienki nie potrzebuj sie ciepłej wody :wink: a czekanie na nią ok 1min to nie tragedia.

Ja mam ta samą pompke i radzi sobie OK.
Pompka steruje u mnie wyłącznik czasowy który jest ustawiony w ten sposób że od godziny 6:30 do 24 włącza pompke w cyklach 15 minutowych tzn.pracuje 15min i przerwa 15min
Jeśli rury są dobrze ocieplone to pewnie czas cyrkulacji nie ma aż tak dużego znaczenia. U mnie ocieplenie to tylko standardową otuliną co daje duze straty. Normalne żużycie gazu latem to 0.8-0.9 m3 dziennie przy czym jak jednego dnia ręcznie załączyłem pompkę na 24h to wyszło 3 m3 czyli dużo więcej.

GL35
02-11-2006, 11:46
Są pompy cyrkulacyjne z czujnikiem temperatury. Dodając do takiej sterowanie czasowe pracuje ona naprawdę niewiele.
Nam nie chodziło o utrzymywanie zadanej temperatury w obiegu cyrkulacji cwu tylko o wyłączanie pomki wtedy kiedy nie jest potrzebna, a to może się zdarzać o róznych porach dnia i na różny czas trwania.
Nie ma nikogo w domu przez pół dnia - pompka nie pracuje pół dnia, nie ma nikogo cały dzień - pompka nie pracuje cały dzień.
Czyli trzeba uzależnić pracę pompki curkulacyjnej od obecności domowników. Tu propozycja Bigbeat'a jest dobra.

I o tym właśnie piszę. O wyłączaniu pompki wtedy, kiedy nie jest potrzebna.
Pompa z czujnikiem temperatury, pomimo tego, że sterowanie czasowe "nakazuje jej pracować" pracuje tylko wtedy, kiedy temperatura w obiegu cyrkulacyjnym spadnie poniżej zadanej temperatury.

Jarek_St
02-11-2006, 12:30
A co myślicie o takim rozwiązaniu: w łazience czujka ruchu + termostat w półpustumencie pod umywalką. Po wejściu do łazienki czujka dawałaby impuls, który najpierw szedłby przez termostat i dopiero załączałaby się pompka jeżeli temperatura spadła by poniżej nastawy. To samo w kuchni.

SławekD
02-11-2006, 13:03
A co myślicie o takim rozwiązaniu: w łazience czujka ruchu + termostat w półpustumencie pod umywalką. Po wejściu do łazienki czujka dawałaby impuls, który najpierw szedłby przez termostat i dopiero załączałaby się pompka jeżeli temperatura spadła by poniżej nastawy. To samo w kuchni.
Tylko nie zawsze wejdziesz w pole czujki w celu skorzystania z ciepłej wody w szczególności w kuchni :roll:

Bigbeat
02-11-2006, 13:27
I o tym właśnie piszę. O wyłączaniu pompki wtedy, kiedy nie jest potrzebna.
Pompa z czujnikiem temperatury, pomimo tego, że sterowanie czasowe "nakazuje jej pracować" pracuje tylko wtedy, kiedy temperatura w obiegu cyrkulacyjnym spadnie poniżej zadanej temperatury.
No tak - tutaj zapobiegasz cyrkulacji, kiedy nie trzeba cyrkulować, bo w rurach jest nadal ciepło.
Ale nadal pozostaje problem dłuższych nieobecności w domu - po co wtedy w ogóle utrzymywać tą ciepłą wodę w rurach?

Bigbeat
02-11-2006, 13:29
A mnie się nie chciało automatyki zakładać :wink:
To jest powód ;)
U mnie natomiast zakładam tyle automatyki (to trochę mój konik), że jeden stycznik więcej nie robi żadnej różnicy, a centralka załatwi mi i sterowanie czasowe, i wyłączanie przy uzbrojonym alarmie (Satel Integra 64 + trochę gratów).

Bigbeat
02-11-2006, 13:33
Jeśli rury są dobrze ocieplone to pewnie czas cyrkulacji nie ma aż tak dużego znaczenia. U mnie ocieplenie to tylko standardową otuliną co daje duze straty. Normalne żużycie gazu latem to 0.8-0.9 m3 dziennie przy czym jak jednego dnia ręcznie załączyłem pompkę na 24h to wyszło 3 m3 czyli dużo więcej.
No ponoć wcale nie jest tak różowo. Otuliny - owszem - zmniejszają stratę (też je założyłem), ale i tak kocioł kilka razy dziennie musi się "odpalić" - czego by nie musiał robić np. w lecie przy braku domowników. Był o tym kiedyś dość duży wątek - ktoś nawet liczył, na ile pomogą otuliny. Okazało się, że zysk nie jest mały, ale też nie jest specjalnie powalająco wielki ;)

rafal9
02-11-2006, 13:37
A mnie się nie chciało automatyki zakładać :wink:
To jest powód ;)
U mnie natomiast zakładam tyle automatyki (to trochę mój konik), że jeden stycznik więcej nie robi żadnej różnicy, a centralka załatwi mi i sterowanie czasowe, i wyłączanie przy uzbrojonym alarmie (Satel Integra 64 + trochę gratów).

Opisz w skrócie, w jaki sposób podłączyć alarm do sterowania pompką.
Faktycznie, dwustopniowe sterowanie, regulatorem czasowym z tymi wypustkami i zał/wył poprzez centralę alarmową to byłoby coś.

GL35
02-11-2006, 14:00
I o tym właśnie piszę. O wyłączaniu pompki wtedy, kiedy nie jest potrzebna.
Pompa z czujnikiem temperatury, pomimo tego, że sterowanie czasowe "nakazuje jej pracować" pracuje tylko wtedy, kiedy temperatura w obiegu cyrkulacyjnym spadnie poniżej zadanej temperatury.
No tak - tutaj zapobiegasz cyrkulacji, kiedy nie trzeba cyrkulować, bo w rurach jest nadal ciepło.
Ale nadal pozostaje problem dłuższych nieobecności w domu - po co wtedy w ogóle utrzymywać tą ciepłą wodę w rurach?

Podczas nieobecności domowników w domu i w porze nocnej jak wyżej - zwykły wyłącznik czasowy lub sterownik kotła z taką funkcją.
Pozdr.

Bigbeat
02-11-2006, 14:12
Podczas nieobecności domowników w domu i w porze nocnej jak wyżej - zwykły wyłącznik czasowy lub sterownik kotła z taką funkcją.
Pozdr.
To Ci załatwia "rutynowe" (powtarzalne) nieobecności. Ale jak jedziesz na 2 dni do rodziny to już musisz nie zapomnieć wyłączyć to ręcznie.

PrzemoBDG
02-11-2006, 14:18
Podczas nieobecności domowników w domu i w porze nocnej jak wyżej - zwykły wyłącznik czasowy lub sterownik kotła z taką funkcją.Pozdr.

Dokładnie tak. Po co komplikować to sterowanie, skoro wszystko może być sterowane z kotła - pewno koszt lepszej automatyki pogodowej (którego zalety dotyczą nie tylko sterowania pompą cyrkulacyjną) niewiele przekroczy opisywane rozwiązania z dodatkowymi czujkami ruchu, temperatury i całymi instalacjami to wspierającymi... :wink:

Bigbeat
02-11-2006, 14:27
Opisz w skrócie, w jaki sposób podłączyć alarm do sterowania pompką.
Faktycznie, dwustopniowe sterowanie, regulatorem czasowym z tymi wypustkami i zał/wył poprzez centralę alarmową to byłoby coś.
W dużym skrócie:
Wiele centralek ma wyjście, na którym pojawia się napięcie (zwykle 12V) jak uzbrojony jest alarm. Czasem to wyjście ma "odwrotną" logikę, czyli to napięcie jest przy alarmie rozbrojonym, a znika przy uzbrojeniu - nie ma to jednak specjalnego znaczenia (o tym dalej). W "mądrzejszych" centralkach można sobie takie wyjście zdefiniować (np. w Satelu).
Teraz potrzebny jest przekaźnik z cewką na 12V (lub na inne napięcie - takie, jak daje centralka), i ze stykami na 230V o obciążalności min. 1A.
Można tu zastosować popularne krajowe przkaźniki RM-85 czy RM-84, lub większy gabarytowo (ale solidniejszy) R-15. Kosztują kilka...kilkanaście PLN. W miarę możliwości przekaźnik ten powinien mieć styki przystosowane do załączania obciążeń indukcyjnych, bo takim obciążeniem jest silnik pompy obiegowej - to znacznie wydłuży żywotność przekaźnika zmniejszając ryzyko "klejenia" się styków.
Wracając do rzeczy: cewkę przekaźnika podłączamy do wspomnianego wyżej wyjścia centralki, dzięki czemu będzie się on przełączał przy uzbrajaniu/rozbrajaniu centralki.
Większość przekaźników (w tym typy, które podałem) mają tzw. styki przełączne, czyli zawsze można wybrać te kontakty przekaźnika, które rozłączają się przy uzbrojeniu alarmu, niezależnie od tego, jaką logikę ma wyjście z centralki.
No i, na koniec, kontakty te włączamy szeregowo z pompą. Ważne jest, żeby włączyć je bezpośrednio między pompą a jej zasilaniem - wtedy nawet jak będziesz miał czasówke, to mimo wyłączenia pompy przez alarm czasówka nadal będzie działała i będzie prawidłowo odmierzała czas.
To chyba wszystko.
Pzdr.

marcin_u
02-11-2006, 14:29
Mi sie wydaje ze najlepiej jest sterowac cyrkulacja za pomoca centrali alarmowej.
-jak uzbrojony system to cyrkulacja wylaczona
-po otwarciu drzwi do łazienki(kontaktron) zalacza sie cyrkulacja na 5-10min
-jezeli ktos ma system podzielony na strefy to mozna zrobic w ten sposob ze po uzbrojeniu na noc i po otwarciu drzwi od łazienki rowniez załaczana jest cyrkulacja (łazienka kolo sypialni)
-Jezeli ktos ma bardzo regularny tryb zycia(ta sama pora wstawania codziennie i wieczorne uzywanie łazienki to mozna ustawic timerem czasy załaczania cyrkulacji.

rafal9
02-11-2006, 14:44
Opisz w skrócie, w jaki sposób podłączyć alarm do sterowania pompką.
Faktycznie, dwustopniowe sterowanie, regulatorem czasowym z tymi wypustkami i zał/wył poprzez centralę alarmową to byłoby coś.
W dużym skrócie:
Wiele centralek ma wyjście, na którym pojawia się napięcie (zwykle 12V) jak uzbrojony jest alarm. Czasem to wyjście ma "odwrotną" logikę, czyli to napięcie jest przy alarmie rozbrojonym, a znika przy uzbrojeniu - nie ma to jednak specjalnego znaczenia (o tym dalej). W "mądrzejszych" centralkach można sobie takie wyjście zdefiniować (np. w Satelu).
Teraz potrzebny jest przekaźnik z cewką na 12V (lub na inne napięcie - takie, jak daje centralka), i ze stykami na 230V o obciążalności min. 1A.
Można tu zastosować popularne krajowe przkaźniki RM-85 czy RM-84, lub większy gabarytowo (ale solidniejszy) R-15. Kosztują kilka...kilkanaście PLN. W miarę możliwości przekaźnik ten powinien mieć styki przystosowane do załączania obciążeń indukcyjnych, bo takim obciążeniem jest silnik pompy obiegowej - to znacznie wydłuży żywotność przekaźnika zmniejszając ryzyko "klejenia" się styków.
Wracając do rzeczy: cewkę przekaźnika podłączamy do wspomnianego wyżej wyjścia centralki, dzięki czemu będzie się on przełączał przy uzbrajaniu/rozbrajaniu centralki.
Większość przekaźników (w tym typy, które podałem) mają tzw. styki przełączne, czyli zawsze można wybrać te kontakty przekaźnika, które rozłączają się przy uzbrojeniu alarmu, niezależnie od tego, jaką logikę ma wyjście z centralki.
No i, na koniec, kontakty te włączamy szeregowo z pompą. Ważne jest, żeby włączyć je bezpośrednio między pompą a jej zasilaniem - wtedy nawet jak będziesz miał czasówke, to mimo wyłączenia pompy przez alarm czasówka nadal będzie działała i będzie prawidłowo odmierzała czas.
To chyba wszystko.
Pzdr.

Dzięki,

dobrym bajerem byłoby jeszcze jednorazowe włączenie pompki na 5-10 minut zaraz po wejściu do budynku, czyli rozbrojeniu alarmu.
Bo bez tego to można długo oczekiwać do następnego załączenia przez sterownik czasowy.
No i można by jeszcze zabezpieczyć przed niepotrzebnym włączaniem po wejściu jeżeli wyjście było krótkie i trwało poniżej np.30 minut.

Bigbeat
02-11-2006, 14:52
dobrym bajerem byłoby jeszcze jednorazowe włączenie pompki na 5-10 minut zaraz po wejściu do budynku, czyli rozbrojeniu alarmu.
Bo bez tego to można długo oczekiwać do następnego załączenia przez sterownik czasowy.
No i można by jeszcze zabezpieczyć przed niepotrzebnym włączaniem po wejściu jeżeli wyjście było krótkie i trwało poniżej np.30 minut.
O, fajne pomysły. Pozwól, że skorzystam z nich ;)
U mnie to tylko kwestia zaprogramowania logiki centralki, a więc bez problemu się da.

płebla
02-11-2006, 14:57
Mi sie wydaje ze najlepiej jest sterowac cyrkulacja za pomoca centrali alarmowej.
-jak uzbrojony system to cyrkulacja wylaczona
-po otwarciu drzwi do łazienki(kontaktron) zalacza sie cyrkulacja na 5-10min
-jezeli ktos ma system podzielony na strefy to mozna zrobic w ten sposob ze po uzbrojeniu na noc i po otwarciu drzwi od łazienki rowniez załaczana jest cyrkulacja (łazienka kolo sypialni)
-Jezeli ktos ma bardzo regularny tryb zycia(ta sama pora wstawania codziennie i wieczorne uzywanie łazienki to mozna ustawic timerem czasy załaczania cyrkulacji.
Witam Wszystkim.
Czytajac te wszystkie wypowiedzi na temat robić cyrkulację czy :roll: :roll: choć temat rozwinął się trochę bardzo :) :)
UWAGA::: co postanowiłam
Faktycznie zrobię tą cyrkulację,bo to żaden koszt w porównaniu z całą inwestycją w hydraulikę.Zawsze będę mogła wybrać włączyć czy wyłączyc.
Dlatego też chciałam podziękować Panom :::1950,Admowi mk,Wojtkowi sz,sSiwemu12,lokiol-bis,jareko,rafałkowi,Bigbeat,adre59......
Jeśli kogoś pominęłam to proszę wybaczyć.
jescze raz dzękuję :D :D
Pewnie będe zadawać jeszcze rozne dziwne pytania na tym forum więc do natepnego zapytanka.
Pozdrawiam
Płebla

rafal9
02-11-2006, 14:58
dobrym bajerem byłoby jeszcze jednorazowe włączenie pompki na 5-10 minut zaraz po wejściu do budynku, czyli rozbrojeniu alarmu.
Bo bez tego to można długo oczekiwać do następnego załączenia przez sterownik czasowy.
No i można by jeszcze zabezpieczyć przed niepotrzebnym włączaniem po wejściu jeżeli wyjście było krótkie i trwało poniżej np.30 minut.
O, fajne pomysły. Pozwól, że skorzystam z nich ;)
U mnie to tylko kwestia zaprogramowania logiki centralki, a więc bez problemu się da.

Ok, przekazuję prawa do pomysłu do powszechnego stosowania :D

A to też ciekawe, że faktycznie można to osiągnąć poprzez sterowanie centralką, ale jakos trzeba obejść wyłącznik czasowy.

andre59
02-11-2006, 15:21
Podczas nieobecności domowników w domu i w porze nocnej jak wyżej - zwykły wyłącznik czasowy lub sterownik kotła z taką funkcją.Pozdr.

Dokładnie tak. Po co komplikować to sterowanie, skoro wszystko może być sterowane z kotła - pewno koszt lepszej automatyki pogodowej (którego zalety dotyczą nie tylko sterowania pompą cyrkulacyjną) niewiele przekroczy opisywane rozwiązania z dodatkowymi czujkami ruchu, temperatury i całymi instalacjami to wspierającymi... :wink:
No nie zupełnie. Dajmy na to we wtorek nie było mnie w domu od 9 do 14 -tej, w środę od 11 do 20, w czwartek od 7 do 16, w piątek od 14 do 18. A w kolejnym tygodniu wszystko na odwrót.
Żaden sterownik czasowy z czujnikiem temperatury czy sterownik kotła nie jest w stanie określić, że akurat nie ma mnie w domu i łaskawie wyłączyć cyrkulację cwu.

Chyba, że dołożymy czujnik ruchu reagujący na brak tego ruchu w pomieszczeniach :wink: :D

Rozwiązanie, które zaproponował Bigbeat wydaję się być optymalnym.

am00
02-11-2006, 15:49
Nie przesadzacie z tą cyrkulacją. Przy odległości od bojlera 3m i typowych rurkach 15mm potrzeba spuścić raptem 400ml czyli mniej niż dwie szklanki. Przy prędkości przepływu 5l/min trwa to nie dłużej niż 5 sekund.

Bigbeat
02-11-2006, 16:04
A to też ciekawe, że faktycznie można to osiągnąć poprzez sterowanie centralką, ale jakos trzeba obejść wyłącznik czasowy.
Na Satelu da się zrobić też cykle czasowe (zarówno dobowe, jak i tygodniowe). Tak więc potrzeba tylko 2 przewody z centralki i przekaźnik - reszta to software.

Bigbeat
02-11-2006, 16:08
Chyba, że dołożymy czujnik ruchu reagujący na brak tego ruchu w pomieszczeniach :wink: :D

Tak pomyślałem, że skoro Satel będzie mi sterował cyrkulacją (także w cyklach czasowych), to przecież będzie on też miał sygnał z czujki ruchu od alarmu, która łazience też będzie (bo mam okno), a więc może też włączać cyrkulację od tego.
Ale - jeśli będę chciał tylko wieczorem wrzucić gacie do kosza na brudną bieliznę w łazience, to czujka też załapie... :(
Nie - pomysł z czujką mi się nie podoba, bo jest "nadgorliwy" ;)

andre59
02-11-2006, 16:12
Nie przesadzacie z tą cyrkulacją. Przy odległości od bojlera 3m i typowych rurkach 15mm potrzeba spuścić raptem 400ml czyli mniej niż dwie szklanki. Przy prędkości przepływu 5l/min trwa to nie dłużej niż 5 sekund.
U mnie, licząc po rurze, odległość ostatniego punktu poboru wody od kotła wynosi ok. 12 mb :wink:

rafal9
02-11-2006, 16:16
Nie przesadzacie z tą cyrkulacją. Przy odległości od bojlera 3m i typowych rurkach 15mm potrzeba spuścić raptem 400ml czyli mniej niż dwie szklanki. Przy prędkości przepływu 5l/min trwa to nie dłużej niż 5 sekund.
U mnie, licząc po rurze, odległość ostatniego punktu poboru wody od kotła wynosi ok. 12 mb :wink:

U mnie podobnie, więc jest nad czym się zastanawiać.

Bigbeat
02-11-2006, 16:17
U mnie też coś 12mb - akurat odcinek kotłownia-kuchnia, czyli tam, gdzie cyrkulacja jest najbardziej potrzebna, bo najczęściej w kuchni przecież używa się cwu.
A to daje ok. 6l wody (przynajmniej tak mi wyszło przed chwilą dla rur o fi wewn = 14mm).

rafal9
02-11-2006, 16:20
Chyba, że dołożymy czujnik ruchu reagujący na brak tego ruchu w pomieszczeniach :wink: :D

Tak pomyślałem, że skoro Satel będzie mi sterował cyrkulacją (także w cyklach czasowych), to przecież będzie on też miał sygnał z czujki ruchu od alarmu, która łazience też będzie (bo mam okno), a więc może też włączać cyrkulację od tego.
Ale - jeśli będę chciał tylko wieczorem wrzucić gacie do kosza na brudną bieliznę w łazience, to czujka też załapie... :(
Nie - pomysł z czujką mi się nie podoba, bo jest "nadgorliwy" ;)

Czy schematy centralki i oprogramowanie do dostępu z PCeta można gdzieś na sieci znaleźć? Bo instalator nic takiego mi nie dał - jedynie instrukcję obsługi (Centrala DSC)

Bigbeat
02-11-2006, 16:26
-po otwarciu drzwi do łazienki(kontaktron) zalacza sie cyrkulacja na 5-10min
-jezeli ktos ma system podzielony na strefy to mozna zrobic w ten sposob ze po uzbrojeniu na noc i po otwarciu drzwi od łazienki rowniez załaczana jest cyrkulacja (łazienka kolo sypialni)

No właśnie nie jestem do końca przekonany, czy w takim przypadku (podobnie jak przy pomyśle z czujką ruchu) sterowanie nie będzie zbyt "nadgorliwe".
Z jednej strony zawsze to lepsze niż brak sterowania i włączenie na stałe.
Z drugiej - przy dzieciach które często sikają i, niestety, często nie myją potem rąk - nie bardzo ma to sens.
Z trzeciej strony (;)) sterowanie tylko czasowe całkowicie nie sprawdzi się w sytuacjach nietypowych (np. powrót wcześniej/później do domu, goście, rozwolnienie, whatever).
Trzeba by chyba zrobić tak, że rzeczywiście uzależnić od ruchu czy kontaktronów, ale jeśli w danym przedziale czasu cyrkulacja już była wyzwolona, to nie wyzwalać jej z timera.

Bigbeat
02-11-2006, 16:29
Czy schematy centralki i oprogramowanie do dostępu z PCeta można gdzieś na sieci znaleźć? Bo instalator nic takiego mi nie dał - jedynie instrukcję obsługi (Centrala DSC)
Ooops - to masz problem :( Musisz pytać alarmiarzy.
Do "mojego" Satela zarówno dokumentacja, jak i soft są za free na stronach Satela.
Oczywiście schematu "wewnętrznego" centralki tam nie ma, ale to zrozumiałe - przecież to tajemnica producenta.
Zresztą co komu po schemacie, gdy cała funkcjonalność zaszyta jest w firmware centralki.

Kuna
02-11-2006, 17:11
Posiadam dom 274 m kw. . Kotłownia : piec zwykły Vailandt , osobno jest cwu - zasobnikowy kocioł gazowy Vailandt 160 litrów . Pompa cyrkulacyjna cwu Vilo - chodzi 24 h/dobę . Rury cyrkulacyjne zaizolowane . Część rur zabudowana w pionie (kanale) instalacyjnym . Kotłownia jest nie ogrzewana . W czasie gdy na zewnątrz są minusowe temperatury do ogrzania pomieszczenia wystarcza ciepło od rur odprowadzających spaliny do komina . Budynek ma 4 kondygnacje jest dobrze zaizolowany . W przyziemiu gdzie jest kotłownia oraz na strychu utrzymuję temperaturę 10 st. C w największe mrozy . Stropy izolowane .

Za okres 29.05.2006-31.07.2006 (największe upały) zużyłem 93 m3 gazu na samą cwu , czyli 1,45m3/dobę . Koszt 173,93 zł , czyli 2,73 zł/dobę .

Za okres 27.01.2006 - 28.02.2006 (najwieksze mrozy) zużyłem 550 m3 gazu na ogrzewanie budynku i cwu . Koszt 712,54 zł brutto .

Z obu instalacji jestem zadowolony . No może nie bardzo jestem zadowolony z serwisu Vailandta ze względu na ich sufitowe ceny . Oraz z faktu , że Vailandt udostępnia części zapasowe tylko przez serwis .

adam_mk
02-11-2006, 17:40
A co potrzebne? Jaka to centrala? (typ)
Adam M.

rafal9
02-11-2006, 18:30
A co potrzebne? Jaka to centrala? (typ)
Adam M.

Czy to pytanie do mnie?
Jeżeli tak to centrala DSC 5020.
Potrzebowałbym jakieś info: funkcje wyjść, gdzie je znaleźć, jak zaprogramować, jak podpiąć się kompem, jakieś oprogramowanie, itp.

adam_mk
02-11-2006, 19:16
odbierz emilka
Pozdrawiam Adam M.

optymalny
02-11-2016, 04:48
Dlaczego raz na jakiś czas muszę wpuszczać wodę do obiegu wtórnego, raz na miesiąc. Czy to znaczy, ze mam gdzieś przeciek?

Misterhajt
02-11-2016, 20:00
Cyrkulacja to wygoda. Brak cyrkulacji to teoretyczna oszczędność na poziomie 100 zł./rok.
Czekanie na ciepłą wodę, to marnotrawienie zimnej wody, a przede wszystkim strata cennego czasu i wqrwienie - a każde wqurwienie nie jest dobre dla zdrowia. A zdrowie jest bezcenne.
Także wybór jest prosty.

asolt
02-11-2016, 20:26
Z obu instalacji jestem zadowolony .

Dziwne, jak mozna byc zadowolonym z faktu ze cyrkulacja pracuje na okrąglo, praktycznie kazdy szuka sposobu aby ograniczyc czas pracy pmpy cyrkulacyjnej ze wzgledu na straty nie tracąc komfortu.