PDA

Zobacz pełną wersję : czujki ruchu a zmierzchowe-przeróbka



araman
31-10-2006, 11:14
Czy ktoś wie czy mozna czujke ruchu taką jak jest w zestawie z tymi tanimi halogenami w hipermarketach jakoś tak zblokowac aby działała tylko jako zmierzchowa. tj ruch był cały czas załaczony . Mam kilka takich czujek z halogenem a potrzebuje samą zmierzchową do oświetlenia ogrodu, ma się załączać po zmierzchu a wyłączać przed świtem

araman
31-10-2006, 15:55
Podnosze temat wyżej mając nadzieje że prawdziwi fachowcy jeszcze nie siedli do komputerów ,obym nie musiał czekać do czwartku albo i do poniedziałku.

rusek007
31-10-2006, 16:00
Kupujesz na allegro wyłącznik zmierzchowy za 2dychy, podłączasz przed halogenikami i puszczasz wieczorem pieska na ogród aby czujki odbierały ruch i jest ok :D :D

anpi
31-10-2006, 16:24
Ja kupiłem reflektor halogenowy 500W z czujnikiem ruchu, który ma potrójną regulację:
- czułość
- czas świecenia
- dzień/noc

Ta ostatnia funkcja działa znakomicie, włącza lampę tylko po zmroku. Poszukaj takiej lampy, zamiast kombinować z wyłącznikami zmierzchowymi. Lampę kupiłem w Makro.

rusek007
31-10-2006, 16:31
Anpi to co piszesz to logiczne, :wink: ale gościu mówi, że ma lampy z czujnikami ruchu a chca aby działały jako zmierzchowe. :D

araman
31-10-2006, 16:42
Uściśle pytanie. Mam Kilka halogenów z czujkami z trzema regulatorami a chciałbym aby załączały się po zmierzchu ale bez konieczności wchodzenia w zakres czujki a wyłaczały o świcie chcę do nich podłaczyć kilka lamp ogrodowych aby świeciły się w nocy.Wiem że można kupić za 40-50 zł ale może da się wykorzystać to co mam w domu ( kupiłem kilka na czas budowy i teraz nie są juz potrzebne)

anpi
31-10-2006, 16:50
Faktycznie, gość już ma lampy :-? W takim razie, jedyne wyjście to kupić wyłacznik zmierzchowy i podłączyć "przed" lampami.

Bigbeat
31-10-2006, 23:31
Nie ma sensu - chyba, że się naprawdę uprzesz.
Czujki ruchu reagują na ciepło, konkretniej na promieniowanie podczerwone, a tak naprawdę na zmianę tego promieniowania (dlatego jak stoisz przed czujką i się nie ruszasz to lampa zgaśnie po jakimś czasie).
Do zmierzchówki potrzebny jest czujnik nie podczerwieni, tylko zwykłego światła widzialnego, w dodatku nie reagujący na fakt zmiany, ale na konkretny stan: jasno/ciemno.
A więc taka przeróbka wymagałaby:
1. zmiany detektora (z reagującego na podczerwień na reagujący na "zwykłe" światło).
2. modyfikacji elektroniki (żeby nie reagowała na zmianę, ale na stan).
Nikt Ci tego nie zrobi za 43zł (tyle kosztuje najtańsza zmierzchówka w Leclerc), a więc jeśli nie jesteś elektronikiem, to się nie opłaca nijak.

anpi
01-11-2006, 07:18
W tym wypadku czujki ruchu są w ogóle nie potrzebne. Wystarczy je odłączyć od reflektorów, a zasilanie podłączyć przez automat zmierzchowy. Sprawa jest dość prosta.

MARKOG
01-11-2006, 07:33
te czujki mają wbudowany detektor zmierzchowy oraz detektor ruchu trzeba by tylko oszukać detektor ruchu że jest cały czas w stanie załączenia ale tu potrzebny jest schemat lub chociaz dane-typ samego układu wykonawczego detektora. A jak ktos napisał nikomu za 20-40 zł nie będzie się chciało tego robić.

anpi
01-11-2006, 08:31
Ale czujka zwykle nie jest wbudowana w reflektor, tylko jest w oddzielnej obudowie. Wystarczy odłączyć przewody od czujki i podłączyć pod automat zmierzchowy.

MARKOG
01-11-2006, 09:08
tak ale trzeba wyeliminwac detektor ruchu wbudowany w te czujke zeby zostal tylko detektor zmierzchowy- a zeby to zrobic to trzeba chociazby zobaczc jaki układ tam "siedzi"

anpi
01-11-2006, 11:49
tak ale trzeba wyeliminwac detektor ruchu wbudowany w te czujke zeby zostal tylko detektor zmierzchowy- a zeby to zrobic to trzeba chociazby zobaczc jaki układ tam "siedzi"

To raczej się nie uda, lepiej całkiem odłączyć czujkę ruchu, a przewody zasilające reflektor podłączyć do zasilania przez automat zmierzchowy.

araman
01-11-2006, 16:43
]

To raczej się nie uda, lepiej całkiem odłączyć czujkę ruchu, a przewody zasilające reflektor podłączyć do zasilania przez automat zmierzchowy.[/quote]

Anpi litosci!!!!!!! Chyba żle mnie zrozumiałeś

Nie jestem fachowcem wydawało mi się że w tych czyjnikach jest czujka ruchu i drugi jakiś układ tj wyłącznik zmierzchowy i że można to jakoś wyłączyć ale jak pisze MARKOG jest to chyba trudne do wykonania(bez schematu) a napewno dla takiego laika w dziedzinie elektroniki jak ja. Myslę że nie ma co drążyć tematu jutro kupie wyłącznik zmierzchowy. Dzięki wszystkim za rady

ppp.j
01-11-2006, 17:06
Jak kupowałem swój reflektorek to poinformowano mnie że wszystkie te które mają czujnik ruchu mają również wyłącznik zmierzchowy. Jeśli tak masz to zblokuj czujnik ruchu i zastanie Ci tylko zmierzchowy.

MARKOG
01-11-2006, 17:17
Jak kupowałem swój reflektorek to poinformowano mnie że wszystkie te które mają czujnik ruchu mają również wyłącznik zmierzchowy. Jeśli tak masz to zblokuj czujnik ruchu i zastanie Ci tylko zmierzchowy.
Zblokuj - żeby zblokować trzeba wiedzieć jak. Każdy mało zdolny elektronik sobie z tym po rozkręceniu poradzi gdzy zobaczy układ ale dla laika lepszym rozwiązaniem jest kupić czujnik zmierzchowy co też araman jutro uczyni :)

krzysztofh
01-11-2006, 18:25
Trzeba najpierw zajrzeć do puszki podłączeniowej takiej lampy. Jest kilka typów lamp na rynku, więc najpierw trzeba zobaczyć co i jak. Tanie halogeny takie blaszaki po 30-50zł maja na ogół wyprowadzone przewody z czujki i lampy, które łacza się w tej puszce z prostej przyczyny braku wspólnej obudowy czujki PIR i lampyhalogenowej. Z lampy wychodzą trzy przewody PE, N i L, z czujki a właściwie do czujki zailanie 230V czyli L i N czasem teżPE oraz powrotnie przewód który jest na listwie połączony zprzewodem L od lampy. To jest przewód od przekaźnka czujki i to połączenie można wykorzystać do podłączenia osobnego zasilania (z tej samej fazy i tego samego obwodu różnicówki). CZyli podłączamy zasilanie do lampy L sieci do L idące na czujkę, N wiadomo jst tylko jedno, PE sieci na PE lampy, i dodatkowe L sieci z przekaźnika zmierzchowego na zacisk na listwie łączący L z lampy i L z przekaźnka PIR czujki.
Działa tak że funkcjonalność lampy jest zachowana w pełni a dodatkowo sterowanie niezależne przez czujnik zmierzchowy. Trzeba tylko zampę zasilać kablem 4x. Jak jest tylko trzyżyłowy to można to dodatkowe zasilanie zrobić na kabelku PE bez wykorzystania ochrony porażeniowej ale to odradzam amatorom. Elektrycy którzy wiedzą jak postępować z prądem mogą na własna ręke takie rozwiązanie zastosować. Lampy sa wysoko i nikt ich przypadkowo nie dotknie, a właściciel będzie wiedział co i jak.

W lampach droższych z NIemiec w ładnych obudowach tych po 200-250zł za lampę połaczenia z przeaźnika są realizowanewewnątrz bo lampa jest zmontowana w jednej obudowie. Tu trzeba trochę pokombinować bo trzeba dostać się do połączeń wewnętrznych.

Tylko, że zastanwawiam się w ogóle nad sensem takiego oświetlenia. Najmniejszy halogen ma 150W, aby co kolwiek oświetlił i włączanie go na stałe spowoduje niesłe zużycie prądu, chyba że kolega nie dla o koszty utrzymania domu. Druga sprawa to to, że jeak te halogeny bedą świeciły po 10 godzin co noc to długo nie poświecą żarniki. One nie są projektowane na takie długie świecenie.

MARKOG
01-11-2006, 18:41
kolega araman chce (chciał) rozdzielić czujki od lamp, po czym lampy wyrzucić a z pozstałych czujek zmierzchowo-ruchowych zrobić czujki typowo zmierzchowe i wykorzystać do sterowania całkiem innych obwodów oświetleniowych.

araman
01-11-2006, 19:36
kolega araman chce (chciał) rozdzielić czujki od lamp, po czym lampy wyrzucić a z pozstałych czujek zmierzchowo-ruchowych zrobić czujki typowo zmierzchowe i wykorzystać do sterowania całkiem innych obwodów oświetleniowych.

a kolega czyta w moich myslach -dzięki

rusek007
01-11-2006, 19:52
No dobra powiem jak to zrobić. Musisz rozebrać lampę, głównie to pudełeczko z przeźroczystą szybką, wymontuj całą zawartość, mają pozostać tylko przewody od lampy i przewód zasilający, do środka wsadź gotowy czujnik z elementem opycznym. to taka prostokątna kostka jak 2pudełka zapałek (powinno się zmieścić) w obudowie robisz diurę ok 6mm wsadzasz tam element optyczny całość podłączasz według schematu (jest najczęściej namalowany na czujniku) jeśli nie to będzie schemat i za 13zł99gr masz lampę z czujnikiem zmierzchowym. :wink: Urządzenie może pracować na zewnątrz.
Czujnik możesz kupić tu: http://allegro.pl/item135854379__czujnik_zmierzchowy_1500w_adma/.html.
Jasne?

MARKOG
01-11-2006, 20:00
Czy ktos do konca czyta co napisane :). przeciez oppisujesz czynnosc dokładnie odwrotną do tej jaką chce wykonac araman - on tą lampe bardzo chce wyrzucić do kosza i zamiast kupic czujkę wykorzystać tę co mu została na stole po tym jak wyrzucił lampę :) Ale przy okazji araman masz link do tanich czujników zmierzchowych

rusek007
01-11-2006, 20:06
Uściśle pytanie. Mam Kilka halogenów z czujkami z trzema regulatorami a chciałbym aby załączały się po zmierzchu ale bez konieczności wchodzenia w zakres czujki a wyłaczały o świcie chcę do nich podłaczyć kilka lamp ogrodowych aby świeciły się w nocy.Wiem że można kupić za 40-50 zł ale może da się wykorzystać to co mam w domu ( kupiłem kilka na czas budowy i teraz nie są juz potrzebne)

MARKOG
Okularki potrzebne?!
:o :o :o
:D :D :D

rusek007
01-11-2006, 20:09
A tu masz nawet wymiary:
60x32x25mm sprawdź czy wejdzie i po kłopocie :wink:

MARKOG
01-11-2006, 20:09
Uściśle pytanie. Mam Kilka halogenów z czujkami z trzema regulatorami a chciałbym aby załączały się po zmierzchu ale bez konieczności wchodzenia w zakres czujki a wyłaczały o świcie chcę do nich podłaczyć kilka lamp ogrodowych aby świeciły się w nocy.Wiem że można kupić za 40-50 zł ale może da się wykorzystać to co mam w domu ( kupiłem kilka na czas budowy i teraz nie są juz potrzebne)

MARKOG
Okularki potrzebne?!
:o :o :o
:D :D :D

ok ok

araman
02-11-2006, 10:05
MARKOG daj pokój juz wiem co mam zrobić. Kiedyś pisałem że w takiej sytuacji ten co zakłada wątek powinien miec mozliwość jego zamkniecia ale mnie wykrzyczano na forum ( tak jest np na elektrodzie). Więc dajmy sobie spokój i nie kupujmy okularów. Wielkie dzięki za pomoc-- WSZYSTKIM.