PDA

Zobacz pełną wersję : Rurki AL PEX 14 do podłogowki



Xena z Xsary
31-10-2006, 18:28
Znowu mam lamerskie pytanie
Mam możliwość kupienia z osyndykowanej firmy 800mb rury fi 14 ALPEX do ogrzewania podłogowego w superbardzo atrakcyjne cenie.
Nie robiłam jeszcze projektu podłogówki teraz, po wykonaniu stanu surowego, ale w projekcie pierwotnym mam ALPEXa 16stkę.
Powierzchnia ogrzewana to max 100m2(ogrzewanie mieszane z grzejnikowym)
Czy rury o tej średnicy moga byc uzywane do podłogówki (czy je się po prostu gęściej układa?) czy też takimi rurkami to sobie moge?
będę dozgonnie wdzięczna za fachowe rady

1950
31-10-2006, 21:19
jeśli możesz kupić 16 to by było lepiej,
przy 14 i dużych powierzchniach do ogrzania możesz mieć te powierzchnie poszatkowane na mniejsze pola do ogrzania i masę dylatacji,
spowodoawne to jest mniejszą wydajnością cieplną rury 14, a także dużymi oporami przepływu,
przy małych powierzchniach do grzania, bierz jak najbardziej

Xena z Xsary
31-10-2006, 21:29
Dziekuję!
niestety nie zlapie szybko teraz instalatora ani projektanta.... musze więc trochę intuicyjnie ocenić - czy mała powierzchnia nazywasz na przykład korytarz,lazienkę?

1950
31-10-2006, 21:48
sądzę, że powierzchnia do 10-12 m2 to by było to,
ale mogę się mylić, zależy to od zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia, a co się z tym wiąże, z rozstawem rur w grzejniku podłogowym, z dopuszczalną długością rur w pętli,
zbyt dużo niewiadomych,
niestety
:roll:

Xena z Xsary
01-11-2006, 08:05
bardzo dziękuję;)

Prezo
01-11-2006, 10:30
Ja tam bym sie nie bawił w jakieś średnice 14 . Wydaje mi się że jest to troche mały przekrój. Od zawsze się daje 16 i tej wersji się trzymajmy :D Widocznie jak ktoś chce okazyjnie sprzedać to zabardzo się nie nadaje no albo jest kradziona :wink: . Nie ma się co sugerować ceną tylko kupuj 16 . Przy układaniu podłogówki zwracaj uwage aby jedna pętla nie była dłuższa niż 100m .

Xena z Xsary
01-11-2006, 10:42
dzięuję bardzo ;) nie jest kradziona - syndyk siadł na firmie i wyprzedają.

Znalazłam cenę fi16stki - około 4zł/mb

a ta jest za 1,2zł dlatego się pytam, czy to jakaś znacząca różnica w średnicy
przemyślę sprawę, dzieki za odpowiedzi, dzięki tez za rade o tym 100m, bo własnie chyba miałam jedną pętlę około 150m!

Prezo
01-11-2006, 13:09
W sumie to nie wiem czy jest jakaś różnica - wiem tylko że jak montowałem 16 grzała dobrze a z 14 to nie wiem jak by było bo z tego co wiem to ona ma przekrój 14 mm na zewnątrz a w środku jest pewnie ok 8mm ( a może nawet i mniej ) więc jest to troche mało. Ciężko mi w tej sytuacji sugeroiwać bo nie chce wprowadzić w błąd - poprostu nie miałem okazji nigdy montować tej 14 :)

ewoo
01-11-2006, 20:06
ta jest za 1,2zł dlatego się pytam, czy to jakaś znacząca różnica w średnicy
przemyślę sprawę, dzieki za odpowiedzi, dzięki tez za rade o tym 100m, bo własnie chyba miałam jedną pętlę około 150m!

Cena jest super, co do podłogówki to w większości przypadków wykonuje się z 16 lub 17. Ani ja ani nikt z moich znajomych nie wykonuje z 14.
Sprzwdziłem na stronach Purmo co zalecają do podłogówki.
Pex\Al\Pex w wymiarach 16
Pex- 16, 17
PE-RT\Al\PE-RT 16

Nic przy podłogówce nie pisza o 14.
Pewnie mogła byś ją zastosować ale radziłbym w takim przypadku skorzystać z usług dobrego projektanta. Tylko czy wtedy 14 + projekt nie będzie drożej niż 16.
Koszt grzejnika podłogowego jest dość duży więc lepiej zrobić raz a dobrze. 16 jest sprawdzona w podłogówkach i nie ma z nia problemów chyba że był wadliwy montaż ale to już zależy od fachowca.
Dwa razy pomyśl niż raz zrobisz żle.
Życzę dobrego wyboru.

Pietka
01-11-2006, 21:12
Ja kupiłem tydzień temu 200mb rury 16 PEX/AL/PEX na Allegro mb za
1,85zł brutto. Natomiast cena w sklepie była jak napisałaś 4zł za mb.

Pozdrawiam