PDA

Zobacz pełną wersję : kociął miałowy i gazowy w systemie otwartym porady



gorny7
31-10-2006, 20:50
witam

mam kocioł gazowy Ttorus chodzi w systemie otwartym choć wq instrukcji jest napisane że nie da się go nie odpali ponizej 1 bara (mój chodzi 9 lat) na manometrze 0,2 bar be zproblemu
dzisiaj podłączyłem piec miałowy do centaralnego -wpiołem się w obwód i piec gazowy jest wyłączony zawory na dojściu i wyjściu do c.o z gazowego zamknięte.
na ciepłą wodę podobnie. c.o na mial e chodzi ok ale .. woda użytkowa na razie nie chodzi poniewaz przy napełnianiu zbiornika 120l nie wytrzymały kołki w ścianie( kratówka) i trzeba było spóścić wodę z bojlera i będę myśłał o lepszym mocowaniu dlatego awaryjnie

mam 3 pytania -sytuacje
1.
piec miałowy pracuje sterownik i pompka pieca też - gdybym chciał włączyć piec gazowy i skorzystać podkreślam tylko z ciepłej wody czy załączy się wtedy pompka w kotle gazowym???
zawory na c.o dalej zamknięte z kotła gazowego, co zrobi wtedy pompka kotła gazowego??czy będzie pchała wodę jeżeli nie ma gdzie ???
2.
piec miałowy chodzi otwieram zawory na kotle gazowym do c.o( sam kocioł gazowy nie podłączony do prądy i zamknięty gaz )-wtedy-
woda c.o powinna przepływać sobie przez kociął czy bedzie ją blokować pompka z kotła???
3.
jak wyżej tylko podłączam do prądu kociął gazowy i gaz i korzystam wyłącznie z ciepłej wody z kotła gazowego - czy w momencie załączenia się pompki w kotle (do obrócenia raz dziennie)
wtedy może się zdarzyć że będą pracowały dwie pompy( gazowa i miałowa) w tym samym obiegu różnych firm i mocy czy może to miec jakiś wpływ na pracę kotła miałowego i zwrotnie kotła gazowego???

czekam na rady w tej sprawie

ewoo
31-10-2006, 21:37
Wnioskuje że to kocioł dwufunkcyjny który grzeje na zasadzie przepływu wody użytkowej.
Moja propozycja;

ad.1 Pompa bedzie tłoczyc ale tylko w obiegu wewnętrznym tj. nagrzewnica - wymiennik. Dobrze byłoby zrobić by-pass od rury powrotnej do zasilajacej, tzn. połaczyć ze sobą ruru c.o. ale na odcinku pomiędzy kotłem a zaworami odcinającymi. na tej rurce należy zamontować zawór który należy zamknąć gdybys chciał ogrzewać gazem.
Ważne; w tym przypadku musi być w kotle naczynie przeponowe (nie znam tego typu kotła) pewnie jest ale....

ad.2 nie znam dokładnie tego kotła ale mimo tego że pompka będzie w pewnym stopniu blokować to woda będzie przepływać.

ad.3 krótka praca pompy nie wywoła jakichś sensacji ale w tym przypadku proponuję zrobić jak w punkcie 1.

gorny7
01-11-2006, 08:45
AD 1
rzeczywiście ten by-pass musiał by byc miedzy rura zasilającą , a powrotna kotła gazowego przed zaworami zamykajacymi wyjście i wejście do kotła gazowego i na tym by pasie zawór wtedy bedzie minimalny obieg w kotle do . w czasie ruchu pompki raz na 24h.
naczynie przeponowe jest w kotle gazowym

gdybym chciał normalnie ogrzewać gazem zawór na by -pasie zamykam i woda płynie normalna drogą w c.o

AD 3
pompka zima przy wyłączonym gazie tylko z pradem mogła by chodzić j.w w a .d 1