PDA

Zobacz pełną wersję : projektowanie stropow skosnych-materialy



mirmil
01-11-2006, 06:37
czy ktos z was ma dostep do jakis norm, materialow
na temat projektowania skosnych stropow monolitycznych?

czytalem wszystko na ten temat z funkcji szukaj
ale potrzebna jest mi jakas podkladka przed rozmowa z kierownikiem

chodzi o to zeby go przekonac do tego, aby plyte wykonac o grubosci okolo 6 cm a nie wchodzic w jakies grubosci typu 10 cm

nie zeby mi przeszkadzaly te 10 cm ale wiecie to jednak troche pogrubia calosc i wolalbym tu nie szalec

druga rzecz ze przy ostatniej rozmowie kierownik przebakiwal cos o zbrojeniu fi 12 kratka 15 na 15- czyli praktycznie to samo co strop nad parterem

jestem zdania ze to bylby system "przedobrzony" a ja musialbm za to zaplacic- no i trudniej "robi sie " w precie 12 niz np 8

mam nadzieje ze ktos mnie wesprze jakimis konkretami

jajmar
01-11-2006, 07:14
czy ktos z was ma dostep do jakis norm, materialow
na temat projektowania skosnych stropow monolitycznych?


Nie ma do tego specjalnych norm i literatury, obowiązują pozycje któredotyczą poprostu konstrukcji żelbetowych.




chodzi o to zeby go przekonac do tego, aby plyte wykonac o grubosci okolo 6 cm a nie wchodzic w jakies grubosci typu 10 cm

Podpwiem że grubość płyty przyjmuje się L/40 jest to wstępne przyjęcie i minimum potem zaczyna se to obliczac. 10 cm kierownika to bardzo mało sądze ze wyjdzie grubsza płyta.



druga rzecz ze przy ostatniej rozmowie kierownik przebakiwal cos o zbrojeniu fi 12 kratka 15 na 15- czyli praktycznie to samo co strop nad parterem

A dlaczego miało by być inaczej? Przecież rozstaw ścian nośnych nie uległ zmianie - mogło ich jedynie ubyc a nie przybyć - a wiec założenie ze bedzie to podobnie zbrojene co parter jest słuszne.



jestem zdania ze to bylby system "przedobrzony" a ja musialbm za to zaplacic- no i trudniej "robi sie " w precie 12 niz np 8

Lepiej dołożyc jednego pręta niż dać za mało,
Co do konkretów to powinien Ci to ktos policzyć i podpisać się pod tym. Nie podajesz żadnych wiekosci, nie piszesz czy na tym stropie np nie oprze sie dach, cięzko wiec jedzonzcznie określic co i jakie grube powino byc - kierownik zna ten domek wiec pewnie lepiej to określa.
I na koniec chyba Cie rozczaruje ale taki strop skośny to normalny strop i nie da sie go zrobic z niczego. Za cienka płyta jak sie nie zawali to napewno sie ugnie, za mało zazbrojona moze sie zawalić. Jak juz zauwazyłes Ty za to płacisz wiec przemyśl to czy warto próbować to az tak odchudzić.

mirmil
01-11-2006, 07:24
widze, ze za malo danych podalem
dach jest kopertowy z katem nachylenia 45 %

co rezultuje tym, ze plyty poziome zmniejszaja sie znacznie
np zamiast 7 metrow bedzie 3,8 m
zamiast 4,2 m bedzie 2,6 m itd
do tego dojda scianki dzialowe, ktore moglbym poprosic o podtrzymanie tego stropku (o malej masie), gdyz scianki te maja swoje odpowiedniki pieterko nizej

do tego ten stropek nie bedzie musial niczego nosic, gdyz wiezba bedzie sie unosila nad nim jakies 3-4 cm

do tego wlasnie ten ksztalt koperty powoduje w naroznikac budynku i przy wszystkich scianach nosnych duze usztywnienie calosci i mocne oparcie dla poziomej czesci plyty

co moglbym jeszcze dodac?

jajmar
01-11-2006, 07:51
co rezultuje tym, ze plyty poziome zmniejszaja sie znacznie
np zamiast 7 metrow bedzie 3,8 m
zamiast 4,2 m bedzie 2,6 m itd

Poziomej może i Ci się zmniejszy ale rozpiętośc takiej płyty pozioma-skośna to odległośc od ściany nosnej do ściany nośnej tylko częsc płyty pracuje w poziomi reszta w skosie.



do tego dojda scianki dzialowe, ktore moglbym poprosic o podtrzymanie tego stropku (o malej masie), gdyz scianki te maja swoje odpowiedniki pieterko nizej

Nie wolno stropu opierac na działówkach !!!



do tego ten stropek nie bedzie musial niczego nosic, gdyz wiezba bedzie sie unosila nad nim jakies 3-4 cm

Jasne, sama płyta to ~250 kg/m2 , ocieplenie ~15kg/m2, wylewka 125kg/m2, obciązenie z nieuzytkowego strychu 50kg/m2 to juz masz ~440kg/m2
Czy to jest nic? Wg mnie to juz sporo. A tych metrów bedziesz troche miał.



do tego wlasnie ten ksztalt koperty powoduje w naroznikac budynku i przy wszystkich scianach nosnych duze usztywnienie calosci i mocne oparcie dla poziomej czesci plyty

Pisałem juz te skosy nie sa poprarciem dla poziomu one same wymagaja podparcia.

Geno
01-11-2006, 09:23
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66992&start=0