PDA

Zobacz pełną wersję : Agencja Nieruchomości Rolnych - czy to konieczność?



iiggii
01-11-2006, 17:00
Witam
Zastanawiam się nad kupnem pewnej działeczki o pow. 800m2. Ze wstępnych rozmów z pośrednikiem dowiedziałem się, że grunt ten będzie musiał "przejść" przez ANR. Czy wszystkie działki muszą trafiać do ANR? Jeśli nie to jakie podlegają takiemu obowiązkowi i w jakich sytuacjach? Czy w związku z tym powinienem spodziwać się ewentualnych problemów, trudności? Pośrednik twierdzi, że to tylko formalność.
Przepraszam, jeśli pytanie jest banalne ale jestem w tych tematach jeszcze "zielony" :wink:

jea
01-11-2006, 17:23
Witam
Zastanawiam się nad kupnem pewnej działeczki o pow. 800m2. Ze wstępnych rozmów z pośrednikiem dowiedziałem się, że grunt ten będzie musiał "przejść" przez ANR. Czy wszystkie działki muszą trafiać do ANR? Jeśli nie to jakie podlegają takiemu obowiązkowi i w jakich sytuacjach? Czy w związku z tym powinienem spodziwać się ewentualnych problemów, trudności? Pośrednik twierdzi, że to tylko formalność.
Przepraszam, jeśli pytanie jest banalne ale jestem w tych tematach jeszcze "zielony" :wink:
Ta ustawa weszła ok. 2 miesięcy temu i dotyczy gruntów rolnych więc jest świeża. Głównie chodzi o to, że oni mają pierwszeństwo w zakupie tych gruntów. Dodatkowa papierologia dzięki mądralom i EU ale wydłuża czas o ok 30 dni.

adiz1
01-11-2006, 17:23
Niedawno przechodziłem całą tą procedurę. Kupowałem działkę ok 900m2. Notariusz zwróciła uwagę na niejednoznaczny zapis w decyzji o warunkach zabudowy (w jednej części wzmianka o potrzebie uzyskania decyzji w/z wyłączenia gruntów rolnych z produkcji, a w drugiej stwierdzenie, że teren objęty wnioskiem nie wymaga uzyskania takiej zgody) - radziła, aby mimo wszystko zawiadomić terenowy oddział ANR. Przy tak małych powierzchniach działek jest to najczęściej faktycznie formalność, ale pozwoli to później spać spokojnie. Więc pierw umowa sprzedaży warunkowej, następnie umowa przeniesienia własności. Formalności trwały ok. m-ca i kosztowało to odrobinę więcej, ale było warto. Wszystkie formalności załatwiała kancelaria. Pozdrawiam.

iiggii
01-11-2006, 17:45
Serdeczne dzięki za odpowiedzi - czyli rozumię, że ANR w przypadku małych działek nie powinna mnie raczej zaskoczyć jakimiś niemiłymi niespodziankami.
Pozdrawiam

rusek007
01-11-2006, 17:45
Sprzedawałem kilkanaście działek, grunt rolny z przeznaczeniem na budownictwo jednorodzinne. Zawsze umowa jechała do ANRSP. Tylko dla formalności. Kupujący może spaś zawsze spokojnie bo jeśli ANRSP wniosłaby sprzeciw, to umowa sprzedającego traci na ważności i sprzedający musi oddać kasę, a sprzedający dostaje od ANSP tyle samo co daje kupujący. Na ogól to jest za drogo dla ANRSP i odpuszczają. Co innego jak teraz został przyjęty plan zagospodarowania przestrzennnego, teraz ANRSP nie ma nic do działek budowlanych. Czyli wcześniej, normalnie podpisywaliśmy umowę i braliśmy kasę a po kilku tygodniach przychodziło pismo do notariusza i on to wszystko załatwiał. Nic to nas nie kosztowało. Ateraz jest bez tych formalności
:D

oskar0259
01-11-2006, 20:55
Jest MPZP - ANR nie jest zawiadamiana o transakcji.
Są "tylko" warunki zabudowy - notariusz zawiadamia ANR (czyli umowa sprzedaży następuje w dwóch etapach)..

rusek007
01-11-2006, 21:00
Święta prawda.

Inmud
06-11-2006, 22:34
Kupiliśmy ostatnio działkę 1ha częściowo rolną, notariusz poinformowała nas, że Agencja ma prawo wszelkich działek, które choć w części są rolne (oczywiście jest plan zagospodarowania) podobno ustawa ma dać możliowść Agencji wykupu gruntów, gdyby masowo zaczęli ją wykupować zagraniczni. (Słowa notariusza)
Filip

Kuna
06-11-2006, 22:42
A jak jest w przypadku gdy działka jest przedmiotem darowizny . Czy prawo pierwokupu przez ANR obowiązuje ?

plamiak
07-11-2006, 15:55
Witam. Zawarłem wczoraj umowę sprzedaży warunkowej na działkę rolno-budowlaną (brak Miejscowego Planu...).Notariusz stwierdził że jeszcze nie słyszał aby Agencja zablokowała transakcję.

jea
07-11-2006, 17:38
Witam. Zawarłem wczoraj umowę sprzedaży warunkowej na działkę rolno-budowlaną (brak Miejscowego Planu...).Notariusz stwierdził że jeszcze nie słyszał aby Agencja zablokowała transakcję.
i ma rację.

janaro
08-11-2006, 08:17
Witam. Zawarłem wczoraj umowę sprzedaży warunkowej na działkę rolno-budowlaną (brak Miejscowego Planu...).Notariusz stwierdził że jeszcze nie słyszał aby Agencja zablokowała transakcję.
i ma rację.
A ja niestety słyszałem o takicj przypadkach, ale to raczej z winy sprzedającego i kupującego, gdyż zaniżyli bardzo cenę.

jea
08-11-2006, 08:28
Witam. Zawarłem wczoraj umowę sprzedaży warunkowej na działkę rolno-budowlaną (brak Miejscowego Planu...).Notariusz stwierdził że jeszcze nie słyszał aby Agencja zablokowała transakcję.
i ma rację.
A ja niestety słyszałem o takicj przypadkach, ale to raczej z winy sprzedającego i kupującego, gdyż zaniżyli bardzo cenę.
Raczej watpliwe szybciej US by sie przyczepił. Agencja nie zajmuje sie jakimis działeczkami a z tego co wiem nie sa do tego "technicznie" przygotowani.