PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego właściwie płacimy więcej za taryfę budowlaną?



01-11-2006, 17:02
Może ktoś mnie oświeci ;). Do tej pory akceptowałam to jako "rzecz samą w sobie", ale tak zaczęłam się zastanawiać i doszłam do wniosku, że to zwykłe zdzierstwo :evil: . Bo niby co - inny prąd ZE zaczyna dostarczać po odbiorze? :o :lol:

rusek007
01-11-2006, 17:10
2599 postów i dopiero załapałaś. :wink: Lepiej późno niż wcale :D :D
Jasne, że draństwo. Prawo monopolu i tyle :evil:

01-11-2006, 17:11
2599 postów i dopiero załapałaś. :wink: Lepiej późno niż wcale :D :D
Jasne, że draństwo. Prawo monopolu i tyle :evil:

Ale czy czymkolwiek uzasadnione???

rusek007
01-11-2006, 17:18
Już napisałem MONOPOLEM. Kiedyś jak za komuny budowano fabryki czy osiedla to ZE musiał zapewnić takim inwestycjom zasilanie, więc brał dodatkową kasę. Jakiś genialny energetyk-finansista wpadł na pomysł aby biednych drobnych inwestorów traktować tak samo. Jak budowa to budowa, ale moim zdaniem to jest złodziejstwo. Bo za przyłącze i tak płacimy z własnej kasy. ZE zamiast się cieszyć, że będzie miał nowego klienta to on go wali od razu w du..e i jest szczęsliwy :evil:

geguś
01-11-2006, 17:19
Ale czy czymkolwiek uzasadnione???

monopolem, niestety nie tym do wypicia :(

ESKIMOS
01-11-2006, 17:26
Ale czy czymkolwiek uzasadnione???
Oczywiscie. :D
Jak nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o pieniądze. :o
Rozumowanie jest nastepujace:
- skoro budujesz - to masz kasę (swoja lub banku)
- ZE też ma kasę , ale lubiłby mieć więcej
- jak podniesie taryfę zwykłym klientom - zacznie sie charmider (bo ich jest mnóstwo)
- jak budującemu podniosa - to on nie ma wyjscia, jak podniesie charmider, to mu odłączą i budowa stanie.
- wiec płacze ale płaci.

Ot - życie. :roll:

rusek007
01-11-2006, 17:33
Eskimos Dobrze kombinujesz :wink:

MARKOG
01-11-2006, 17:41
Ale prąd w taryfie C11 (budowlanej) nie jest wcale droższy (0,3 gr dla wrocławia) C11- 0,3065 zł/kwh a G11 - 0,3038 zł/kwh netto droższy jest jedynie stały składnik sieciowy 0,96 zł x zamówiona energia w kW dla taryfy G11 2,64 zł czyli defakto rachunek na budowie jest w każdym miesiącu droższy o np 10 zł dla mocy np 12kW - niezależnie od ilości zużytego prądu

marcin714
04-11-2006, 07:51
Witam. Ja bym radził spojrzeć na to z drugiej strony.
Bez wnikania w w zawiłości tworzenia taryf energii elektrycznej widać ,że najtaniej energia ta jest sprzedawazna gospodarstwom domowym. Ceny dla taryfy G są poniżej kosztów i dokładają się do nas inni odbiorc płacąc więcej w taryfach ABC. Wymyślono to dla ochrony gospodarstw domowych przed szybkim wzrostem cen nośników energii.
Innymi słowy były by nadużycia typu ,bierzemy przyłącze budowlane i wykorzystujemy je do dowolnego celu twierdząc ,żemam właśnie zamiar coś budować.
Druga sprawa to nie było by motywacji do przechodzenia na przyłącze docelowe i wszędzie wokoło tylko prowizorki by były. (Szczególnie jak są jakieś problemy z odbiorami)
Naszczęście taryfaC jest dość rozbudowana i każdy znajdzie tam coś dla siebie jak w erze.

marcin_u
04-11-2006, 08:01
Witam. Ja bym radził spojrzeć na to z drugiej strony.
Bez wnikania w w zawiłości tworzenia taryf energii elektrycznej widać ,że najtaniej energia ta jest sprzedawazna gospodarstwom domowym. Ceny dla taryfy G są poniżej kosztów i dokładają się do nas inni odbiorc płacąc więcej w taryfach ABC. Wymyślono to dla ochrony gospodarstw domowych przed szybkim wzrostem cen nośników energii.
Innymi słowy były by nadużycia typu ,bierzemy przyłącze budowlane i wykorzystujemy je do dowolnego celu twierdząc ,żemam właśnie zamiar coś budować.
Druga sprawa to nie było by motywacji do przechodzenia na przyłącze docelowe i wszędzie wokoło tylko prowizorki by były. (Szczególnie jak są jakieś problemy z odbiorami)
Naszczęście taryfaC jest dość rozbudowana i każdy znajdzie tam coś dla siebie jak w erze.

chyba nie wierzysz ze energetyka sprzedaje prad po kosztach gospodarstwom domowym?! Jaki by miala w tym cel?

bladyy78
04-11-2006, 08:04
Nie przsadzajmy ze prad budowlany jest taki drogi bo ja mam prowizorke juz od kilkunastu lat i najchetniej bym ja zostawil gdyby nie to ze budowa dobiega konca i trzba zrobic przyłacze stałe. Jak ktos nie chce miec prowizorki moze odrazu wystapic o przyłacze stale.

marcin714
04-11-2006, 08:18
Jaki cel?
Gdyby energetyka robiła co chciała i to byś zobaczył trochę większe sumki na rachunkach.
Do takiego kształtowania taryf ZE przymusza URE czyli pośrednio rządzący krajem. ZE tak kształtuje taryfy aby w ostatecznym rozrachunku być na dużym plusie. Ile mogą tyle biorą od odbiorców w taryfie G . Brakującą kasę ciągają z odbiorców w innych taryfach. Tak samo z opłatami za przyłączenie. Tylko w około 30 % pokrywacie koszty przyłączeń . Resztę ktoś musi dołożyć. Oczywiście mówię tu o sytuacji globalnej dla całej spółki dystrybucyjnej a nie z punktu widzenia jednego odiorcy bo czasem ktoś dużo więcej płaci w opłacie przyłączeniowej niż dostaje.

geguś
04-11-2006, 08:32
Tylko w około 30 % pokrywacie koszty przyłączeń . Resztę ktoś musi dołożyć.

No i dokładamy, w opłacie przesyłowej. Co to jest opłata przesyłowa? Ano haracz-opłata wzięta z sufitu.

bladyy78
04-11-2006, 09:07
Energetyka pobiera opłate przesyłowa, za telefon płacisz abonament podobnie za radio i telewizje, na kazdym kroku z nas pieniadze zdzieraja tylko kazda firma inaczej to nazywa.

geguś
04-11-2006, 09:13
Energetyka pobiera opłate przesyłowa, za telefon płacisz abonament podobnie za radio i telewizje, na kazdym kroku z nas pieniadze zdzieraja tylko kazda firma inaczej to nazywa.
abonament energetyka też nam wykazuje na fakturach

bladyy78
04-11-2006, 09:35
No widzisz tego to nie wiedzielm moze dlatego ze za prad płace od niedawan i przychodzi do nas gosciu z elektrowni i odrazu wystawia rachunek a ja poslusznie mu płace i nie zwracam uwagi zbytniej co na tym rachunku pisze. Ale jedno jest na plus przynajmniej przyłacze do budynku elektrownia stawia na swój koszt a my palcimy tylko za zamówione kw (wiadomo ze za to zaplacimy i tak my wszyscy) ale wodociagi i gazownia juz nie podciagnie nam mediów do dzialki a i oni pobierakja jakies oplaty.

marcin714
04-11-2006, 10:30
No i dokładamy, w opłacie przesyłowej. Co to jest opłata przesyłowa? Ano haracz-opłata wzięta z sufitu.

Wiem ,że każdy chciałby płacić tylko za energię i nie przejmować sie niczym innym.
Ale jak sobie zamówisz trochę węgla w Bytomiu to do warszawy dostarczą ci go za darmo ,albo inaczej czy on dotrze do warszawy bez żadnych kosztów "przesyłowych" ?
Tak naprawdę to wszystko inaczej by wyglądało gdyby nie KDT kontrakty długo terminowe. Mamy gospodarkę wolnorynkową a większość elektrowni produkuje energię po cenach i w ilościach dawno temu zapisanych w kontraktach. I nie ma zmiłuj się PSE musi od nich taką drogą energię kupować a potem i tak my za wszystko płacimy w rachunkach.
A niedługo zacznie się proces wygaszania kotłów w co starszych elektrowniach i czeka nas import energii . Wtedy ceny będą iście europejskie tylko niewiem czy z płacami zdążymy im dorównać.

grzegorzleg
04-11-2006, 10:45
Wszystkie te składniki narzuca prawo energetyczne i nie tylo za prąd ale również za energię cieplną, gaz
Tak więc opłata za te media to szereg poszczególnych składników powiększonych na końcu przez WAT

Zbigniew Rudnicki
04-11-2006, 11:16
Nie ma czegoś takiego jak Taryfa Budowlana.
Jest taryfa (zniżkowa)"G..." dla gospodarstw domowych, oraz taryfy "normalne" "C...".
Natomiast używane jest pojęcie "Prąd Budowlany" - co oznacza zasilanie przez prowizoryczne przyłącze dla placu budowy.