PDA

Zobacz pełną wersję : Czym obsypać fundamenty?



Gryol
01-11-2006, 20:04
W niedługim czasie czeka nas właśnie to zadanie - musimy obsypać fundamenty - a nawet powiedziałabym - sporo nadsypać - ponieważ dom budujemy na pochyłym gruncie, wiec z dwóch stron powstanie nam spora skarpa. I właśnie o tą skarpę chodzi - bo czym obsypać, żeby to było dobre i dla fundamentów (będziemy mieć drenaż) i dla przyszłych roślin, które wokól domu posadzimy. Zastanawiam się czy można wykorzystać humus, który narazie czeka na zagospodarowanie, czy można tą ziemią obsypać dom, czy może najpierw jaiś piach - taki gorszej kategorii - pomieszany z gliną, a na to tą ziemię? Czy jak? Zupełnie nie wiem. czekam na pomoc w tej sprawie jak wy macie? Co się sprawdziło?
Pozdrawiam
Ola

rusek007
01-11-2006, 20:45
Po to odgarniałeś humus, aby nie miał kontaktu z Twoim domkiem.

anpi
01-11-2006, 20:47
Obsyp piaskiem, nie musi być czysty. Na to cienka warstwa humusu.

Rezi
01-11-2006, 21:03
żwirem przy fundamentach
skarpę zrób z ziemi gliniastej - w każdym razie z czegoś spójnego
na to humus

rusek007
01-11-2006, 21:07
żwirem przy fundamentach
skarpę zrób z ziemi gliniastej - w każdym razie z czegoś spójnego
na to humus
Ja przy fundamentach dałbym piasek, bo moim zdaniem łatwiej jest go zagęścić.

bladyy78
01-11-2006, 21:11
Po to odgarniałeś humus, aby nie miał kontaktu z Twoim domkiem.
A co sie stanie jak bedzie kontakt? Humus zgarnia sie bo zawiera składniki organiczne które ulegaja rozkładowi i nie powinno byc go w srodku miedzy fundamentami, ale dom mozna nim obsypac.

rusek007
01-11-2006, 21:18
Po to odgarniałeś humus, aby nie miał kontaktu z Twoim domkiem.
A co sie stanie jak bedzie kontakt? Humus zgarnia sie bo zawiera składniki organiczne które ulegaja rozkładowi i nie powinno byc go w srodku miedzy fundamentami, ale dom mozna nim obsypac.

Miałem na myśli aby cała powierzchnia fundamentu nie była obsypana humusem bo oczywiście na wierzchu może być, gdyż nic nie będzie gniło. Tylko na około domku, pewnie dasz wianuszek z jakiejś kostki czy płytek a pod nimi też nie powinno być humusu, czyli w praktyce nie powinieneś go dosypywać do ścian.