PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzeanie w projekcie



arecki1338
02-11-2006, 13:01
Mam takie pytanie. W projekcie mialem ogrzewanie gazem ziemnym, ale u mnie gaz ziemny jest niedostepny i pewnie nigdy nie bedzie. W zwiazku z tym przy adaptacji projektu zmienilem to na gaz w butli, jednak dodatkowo bede chcial miec tez kominek z plaszczem wodnym. I tu jest moje pytanie, czy jezeli nie zrobie tej butli z gazem, a bede mial tylko kominek z plaszczem jako ogrzewanie, to czy odbiora mi dom bez problemu czy moga mi nie zrobic odbioru.

gazio
02-11-2006, 14:55
Ja nie odebrałbym tej budowy. Moc urzązeń grzejnych jest na pewno niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na ciepło domu. Kominki mają po kilka kW mocy. To zbyt mało by ogrzać niezawodnie nawet niewielki domek. Poza tym przy pomocy kominka trudno jest zapewnić temperaturę obliczeniową we wszystkich pomieszczeniach. Żaden projektant nie dokona zmiany sposobu ogrzewania na kominkowe jako jedyne źródło ciepła.

arecki1338
02-11-2006, 15:04
wg projektu zapotrzebowanie na cieplo to 8KW, a kominki maja wieksza moc.Gdybym mial np kominek o mocy 19 lub 24KW to by nie wystaczylo?Poprawcie mnie jesli zle mysle.

Bigbeat
02-11-2006, 15:13
Chyba bardziej o to chodzi, że działanie kominka jest zbyt krótkotrwałe (na jednym "wsadzie") i za bardzo zależy od obsługi. Piec węglowy działą dużej na jednym wsadzie.
Dlatego bodaj kominek nie może być traktowany jako główne źródło energii cieplnej w budynku - tak kiedyś gdzieś wyczytałem.
Ale być może się mylę.

arecki1338
02-11-2006, 15:18
byc moze masz racje, bede musial sie zastanowic co zrobic. czy faktycznie zdecydowac sie na butle z gazem czy moze polaczyc kominek razem z kotlem co elektrycznym. tylko ciekawe jak wychodza koszty w eksploatacji jezeli chodzi o grzanie gazem a pradem.

vib
02-11-2006, 15:20
ale tobie potrzebny tylko sposob na odbior budynku z kominkiem jako jedynym i podstawowym zrodlem ciepla ?

Pzdr.
vib

arecki1338
02-11-2006, 15:26
z tego co sie dowiedzialem, zeby uzyskac zgode na uzytkowanie ( dom nie bedzie jeszcze w pelni wykonczony, ale chcemy w nim zamieszkac i powoli wtedy konczyc reszte nie placac juz czynszu w bloku) trzeba miec conajmniej jeden pokoj,lazieke,wszystkie instalacje no i ogrzewanie, tylko teraz nie wiem czy to moze byc dowolne, ale zeby bylo czy musi juz byc tak jak w projekcie.bo do ostatecznego odbioru to pewnie bede juz musial miec ta butle. A czy zmiana rodzaju ogrzewania jest zmiana istotna czy nieistotna?

gazio
03-11-2006, 07:51
Wydaje mi się, że bezpieczniej będzie, jeżeli nowy sposób ogrzewania i parametry nowego źródła ciepła (kotła) dobierze i dokona stosownych zmian w projekcie i zapisów w dzienniku budowy - projektant.
Dowolność doboru sposobu ogrzwania może być ograniczone w decyzji o warunkach zabudowy. Trzeba to sprawdzić.

czajnik
03-11-2006, 11:33
Żaden przepis nie mówi jaką "trwałość" powinien mieć wsad do kotła, czy kominka. Kominek może być bez żadnych przeszkód użyty, jako podstawowe źródło ciepła, a jak się zapewni dystrybucję ciepła do poszczególnych pomieszczeń i jak się zabezpieczy instalację, to już jest sprawa projektu.

Nieprawdą jest również, że żaden projektant nie zaprojektuje czegoś takiego. To się projektuje - choć przyznaję, że nie często - i nie ma żadnego problemu.

Swoją drogą, czego człowiek się nie dowie na takim forum. Ja na przykład dowiedziałem się, że kominek "za bardzo zależy od obsługi". Cokolwiek by to oznaczało, chętnie bym się dowiedział, co to znaczy, że coś za bardzo zależy od obsługi.

sSiwy12
03-11-2006, 12:19
Kominki nie moga stanowić "urządzenia grzewczego"
§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
To odnośnie "porad" typu "kominek może być głownym źródłem ciepła".

Darek Rz
03-11-2006, 13:00
Ja nie odebrałbym tej budowy. Moc urzązeń grzejnych jest na pewno niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na ciepło domu. Kominki mają po kilka kW mocy. To zbyt mało by ogrzać niezawodnie nawet niewielki domek. Poza tym przy pomocy kominka trudno jest zapewnić temperaturę obliczeniową we wszystkich pomieszczeniach. Żaden projektant nie dokona zmiany sposobu ogrzewania na kominkowe jako jedyne źródło ciepła.

Witam

Kilka kilowatów mocy to ma "koza" za 120 zł . Kominek może swobodnie ogrzać nawet duży dom a kolega "Gazio" powinien najpierw troche poczytać o kominkach a potem udzielać rad .
Oczywiście mimo tych "rad" kominek nie może być "odebrany" jako główne źródło ciepła w domu .

vib
03-11-2006, 13:08
no ale za glowne moga chyba robic zwykle olejaki na prad po 100 zl sztuka w biedronce - na czas odebrania ? a potem mozna sie grzac jak sie chce :P

Pzdr.
vib

sSiwy12
03-11-2006, 13:13
Pod warunkiem, że taki system ogrzewania jest w projekcie.

czajnik
03-11-2006, 16:03
Tak jest. Zwykłe kominki nie mogą być podstawowym źródłem ogrzewania, natomiast kominek, który jest wyposażony we wkład, płaszcz wodny, stosowne zabezpieczenia wg PN, system dystrybucji oraz układ regulacji, nie jest już kominkiem w rozumieniu par. 132 ust. 1, lecz innym urządzeniem ogrzewczym.

To odnośnie "fachowców" od przepisów, w szczególności lubiących "wt dla budynków"

sSiwy12
03-11-2006, 16:41
"§ 133. 1. Instalację ogrzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdujący się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła."
Jeśli umieścisz kominek w kotłowni, lub wmówisz komuś, że salon lub inne pomieszczenie mieszkalne jest kotłownią, to taka inerpretacja przepisów jest .......
Już raczej ten "numer" z kominkiem może przejść w przypadku ogrzewania powietrzem:"2. Instalację ogrzewczą powietrzną stanowi układ połączonych kanałów i przewodów powietrznych wraz z nawiewnikami i wywiewnikami oraz elementami regulacji strumienia powietrza, znajdujący się pomiędzy źródłem ciepła podgrzewającym powietrze a ogrzewanymi pomieszczeniami. Funkcję ogrzewania powietrznego może także pełnić instalacja wentylacji mechanicznej."
A ponieważ kominek jest opalany paliwem stałym to:"§ 136. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwo stałe oraz pomieszczenia składu paliwa i żużlowni powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia, a także wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe."
Przepsy są po to aby ich przestrzegać. Czy to sie komuś podoba, czy nie. Latwo jest dowolnie interpretowac jakieś zapisy - trzeba jeszcze do tej interpretacji przekonać urzędników, oraz ewentualnych nabywców domu wybudowanego, bez nich - a taką ewentualność tez trzeba mieć na uwadze. Jesli masz "patent" na przekonanie do Twojej teorii to napisz, bo może faktycznie to komuś pomóc.
Pozdrawiam i bez urazy - zawsze bedę namawiał i do znudzenia cytował przepisy, aby czytelnicy forum mieli pełną świadomość tego co robią.

czajnik
04-11-2006, 08:45
Nie ma sprawy. Po prostu Ty chyba musisz mieć bardzo dużo czasu, skoro z lubością przepisujesz te obszerne fragmenty rozporządzenia na forum. Chyba, że dorwałeś już przepisane rozporządzenie i teraz przeciągasz wybrane fragmenty metodą ctrl+c - ctrl-v?

sSiwy12
04-11-2006, 09:14
Dużo prościej - prawym przyciskiem myszy.
Jeszcze jedno. Ty sam tez powoływałeś się na przepisy, lecz ich nie cytowałeś. Ja natomiast, aby uniknąć zbędnej polemiki, cytuję. Jak czytający postapi - jego sprawa. Ale ma mozliwość wyboru - świadomego, tak jak kierowca jadacy 70-tką na znakach ograniczenia do 40.
Co do znajomosci przepisów. Jakoś taka mam nature, że lubie wiedzieć w czym sedno sprawy. A jak sie dowiem, to dzielę sie z ta informacja.
Pozdrawiam