PDA

Zobacz pełną wersję : Co sądzicie o kotłowni na eko-groszek na parterze domu.



krupol
02-11-2006, 15:57
Witam ponownie.

Proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o radę. Planuje budowę domu z poddaszem (około 120 m2) i jak dobrze pójdzie to z piwnicą. Natomiast co w przypadku jak nie będę mógł wybudować piwnicy (np z powodu zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych), ogrzewanie wchodzi w grę tylko eko-groszek (gazu nie ma, pompa ciepła za droga), gdzie usytułować kotłownie i skład węgla. Dodam że mam wąska działkę - około 20 m szerokości. Narazie rozważam pomieszczenie gospodarcze za garażem - około 7m2 - co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

pawelurb
02-11-2006, 16:09
kotłownia powina mieć odpowiednie wymiary, moja ma 10 m.kw. i uważam że jest akurat , powinna być taka żeby od czoła pieca było jakieś 2 metry , a po bokach około 1,5 m minimum , odległości od ścian , dobrze jakby miała osobne wejście , bo z weglem jest troche brudu , ja nie mam osobnego wejście , tylko wchodzi się z wiatrołapu / przedsionka , ale też jest ok. dobrze też żeby była daleko od pomieszczeń np. sypialni, bo nadmuch i podajnik jednak troche chałasują.
no i musi być zapewniony dostep do komina o odpowiedniej wysokości i przekroju kanału.

Majka
02-11-2006, 16:11
czyli komin też będzie za garażem?

o jakim projekcie myslałeś?

krupol
02-11-2006, 16:17
projekt będzie wykonany indywidualnie, komin pewnie będzie po drugiej stronie ściany kotłowni w bryle domu (garaż jest z przodu domu i przylega do prostokątnej bryły domu - kotłownie planuje za nim)

Majka
02-11-2006, 16:28
rozumiem, że do kotłowni bedzie przechodzić się przez garaż?
Mam nadzieję, że z garażu do domu tez bedzie jakieś przejście :roll:
Czasami trzeba w kapciach wyskoczyć do pieca.
Jest jeszcze kwestia dowozu opału. Czy cieżarówka zmieści się pomiędzy okapem, a ogrodzeniem, aby wykiprować "towar" za garażem :roll:

krupol
02-11-2006, 16:33
do kotłowni bedą 2 wejścia od klatki schodowej z domu i z zewnątrz, z tym dojazdem ciężarówki to też mam zonka bo zostawie tam tylko 4m do granicy działki (wąska działka) - to jeszcze dokładnie sprawdze, lub zrobie tymczasową bramę od tej strony otwieraną raz w roku (mam tam też drogę)
problem rozwiąże piwnica ale nie wiem jak wyjdzie badanie gruntu (poziom wód).

Majka
02-11-2006, 16:40
w takim razie kotłownia powinna znaleźć się za domem z mozliwością wjazdu od tej strony cieżarówki.
działka jest za wąska, aby sytuowac garaż obok części mieszkalnej / z szerokości odejmujesz 2 x 4m/. 12 m to troche mało :roll: