PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wykonywać wieniec na bloczkach fundamentowych?? PILNE



kris_pp
02-11-2006, 16:45
Mam do was takie pytanie, jak na waszych budowach było robione; Czy wykonywaliście wieniec i zalewaliście go B-15 na bloczkach fundamentowych??

U mnie sprawa wygląda tak, w projekcie ściany fundamentowe są wylewane i zakończone zbrojonym wieńcem 25x25cm, ale w rzeczywistości ściany są murowane z bloczków a nie wylewane, a teraz pytanie czy w takiej sytuacji robiliście tez wieniec;
nadmienię tylko że kierownik budowy stwierdził iż nie jest on konieczny, A WASZE JAKIE JEST ZDANIE???

Większość z Was pisze żeby wieniec wykonywać, a jak oglądam wasze dzienniki budowy to na zdięciach wyraźnie widać że przy domach niepodpiwniczonych a o taki właśnie chodzi nie ma wieńców w 80%. wiec skąd te rady? :(

aru
02-11-2006, 16:49
to tym bardziej wieniec, skoro zamiast lanych masz murowane
w przypadku podpiwniczenia masz po prostu strop z takim ustrojstwem, który spina ściany
co prawda w przypadku parterowych domów nie uważam aby był niezbędny - ale jak projekt przewiduje to lepiej się tego trzymać

seblo
02-11-2006, 17:54
Ja bym sie tak bezkrytycznie nie trzymał projektu. Jeśli masz dom niepodpiwniczony, to zdecydowanie bym nie robił - u mnie właśnie tak jest. Z mojego skromnego doświadczenia wiem, że wieniec nad parterem z powodzeniem wystarczy do zwieńczenia wszystkich ścian konstrukcyjnych i nie ma takiej opcji, żeby się coś miało rozejść niżej. Poza tym cena stali jaka jest, każdy widzi.
Mądrych wyborów życzę

mynia_pynia
02-11-2006, 18:08
Proszę o obrazowy opis co to jest wieniec.
Często o tym piszą a ja mam blade pojęcie, albo opaska (czy to jest wieniec??)

michcioizi
02-11-2006, 18:11
ja bym robił tak jak w projekcie

rusek007
02-11-2006, 18:12
Proszę o obrazowy opis co to jest wieniec.
Często o tym piszą a ja mam blade pojęcie, albo opaska (czy to jest wieniec??)
Jeżeli coś ma być zwieńczone to wieniec a jeśli coś opasane to opaska :wink: :wink:

JANK
02-11-2006, 18:16
Ja miałem taką samą sytuację i wieniec zrobiłem :lol: W końcu nie jest to taki duży koszt, a zrobienie go później jest niewykonalne.

Acent
02-11-2006, 19:00
Wylać.Koszt śmieszny.Oszczędności poszukasz przy wykończeniówce.

beton44
02-11-2006, 19:15
w projekcie ściany fundamentowe są wylewane i zakończone zbrojonym wieńcem 25x25cm.....kierownik budowy stwierdził iż nie jest on konieczny



hmmmmm ciekawe czy nie będzie miał jakichś wyrzutów sumienia wpisując do dziennika budowy że wszystko wykonane jest zgodnie z projektem....



A potem są tu takie wątki - ściany pękają - "fahofcy" twierdzą że to budynek osiada kiedy przestanie osiadać pomocy????

mirmil
02-11-2006, 19:19
ja mam wieniec
co prawda taki troche oszukany, bo z dwoch pretow, ale jednak- wysokosc jakies 14 cm

teraz sie ciesze ze go mam bo pojawilo sie peknicie w rogu pod oknem biegnace az do lawy- w sumie nic wielkiego - drobna rysa

ale wlasnie przy tej okazji mam okazje docenic ze wienca nie pominalem
lepiej miec jedna rzecz wiecej niz mniej ;)

marcin976
02-11-2006, 20:11
U mnie również został wylany wieniec na bloczki fundamentowe (dom bez podpiwniczenia). Wymagany był przez projekt jak i również kierownika budowy.

e.kala
02-11-2006, 20:43
Masz w projekcie wieniec i jeszcze zmieniłeś ściany na bloczki i się zastanawiasz ?
U nas przy zmianie ścian fundamentowych na bloczki został zrobiony wieniec. Kierownik też mówił, że nie musi być. Wykonawca na szczęście (mimo,, że dla niego to więcej pracy) doradził by go zrobić, no i jest :lol:

ksieciu
02-11-2006, 21:45
U nas w projekcie nie bylo wienca ale poniewaz dom to rozlegla parterowka kierownik budowy zarzadzil zrobienie wienca na scianie fundamentowej, wlasnie po to aby potem uniknac pekania scian. KOszt troche podraza cala inwestycje ale w kwocie budowy cale domu to kropla w morzu.
Lepiej zrobic teraz niz potem zalowac ze sie go pominęło.

lemon
03-11-2006, 05:24
u mnie miał byćzgodnie z projektem taki niby wieniec z 2 prętów fi 8 i pocięte fi 6 w poprzek (taka drabinka) ale kierownik bud doradził zrobić normalny wieniec i zrobiliśmy. dom niepodpiwniczony parterowy.
robić czy nie robić wieniec? teraz - zdecydowanie robić

filipek
03-11-2006, 10:05
Za mało danych podałeœ (jak wysoki fundament, dlugoœć. itp).
Jak masz w projekcie to rób - dla spokojnego snu.

U mnie fundament z bloczków wysokoœć 1,1 m i prostokšt 9,5x10m.
Wieńca nie robiłem. Dom w stanie surowym z silikatów jescze stoi :).
Też się zastanawiałem czy lać wieniec (w projekcie nie było, ale zmieniłem materiał z bk na silikaty i wyższy fundament o 60cm). Kierownik powiedział, że nie potrzeba (tam nie ma sił rozpychajšcych, prędzej by z izolacji zjechał).

pozdr
filipek

derifter
03-11-2006, 12:28
[hmmmmm ciekawe czy nie będzie miał jakichś wyrzutów sumienia wpisując do dziennika budowy że wszystko wykonane jest zgodnie z projektem....
A potem są tu takie wątki - ściany pękają - "fahofcy" twierdzą że to budynek osiada kiedy przestanie osiadać pomocy????
Dom zrobiony zgodnie z projektem przewrocilby sie po miesiacu. Podczas budowy widac ile rzeczy w projekcie brakuje. nawet zapomnieli zwymiarowac balkon (jakkolwiek za zmiane zabulilem kilka setek).
Papier wszystko kupi, majster musi to badziewie poprawic, dlatego projekt nalezy i miec na uwadze i olewac jesli trzeba. Rzecz jasna trzeba miec ciut pojecia co to jest wytrzymalosc itp ... I tu wlasnie jest rola kierownika budowy. (O ile w ogole wie gdzie inwestor sie buduje.)

derifter
03-11-2006, 12:31
[hmmmmm ciekawe czy nie będzie miał jakichś wyrzutów sumienia wpisując do dziennika budowy że wszystko wykonane jest zgodnie z projektem....
A potem są tu takie wątki - ściany pękają - "fahofcy" twierdzą że to budynek osiada kiedy przestanie osiadać pomocy????
Dom zrobiony zgodnie z projektem przewrocilby sie po miesiacu. Podczas budowy widac ile rzeczy w projekcie brakuje. nawet zapomnieli zwymiarowac balkon (jakkolwiek za zmiane zabulilem kilka setek).
Papier wszystko kupi, majster musi to badziewie poprawic, dlatego projekt nalezy i miec na uwadze i olewac jesli trzeba. Rzecz jasna trzeba miec ciut pojecia co to jest wytrzymalosc itp ... I tu wlasnie jest rola kierownika budowy. (O ile w ogole wie gdzie inwestor sie buduje.)
Ja na bloczkach wieniec robilem, ziemia chyba jest troche miekka, geolog stwierdzil ze nalezy wymienic gline na piasek, ale kilka firm sie za glowe zlapalo co on wymysla. Pol roku sie zastanawialem, ale zadna brygada nie miala ochoty tego robic, no to zrobilem bez wymiany wzmacniajac fundamenty wiencem.

Geno
03-11-2006, 12:43
[hmmmmm ciekawe czy nie będzie miał jakichś wyrzutów sumienia wpisując do dziennika budowy że wszystko wykonane jest zgodnie z projektem....
A potem są tu takie wątki - ściany pękają - "fahofcy" twierdzą że to budynek osiada kiedy przestanie osiadać pomocy????
Dom zrobiony zgodnie z projektem przewrocilby sie po miesiacu. Podczas budowy widac ile rzeczy w projekcie brakuje. nawet zapomnieli zwymiarowac balkon (jakkolwiek za zmiane zabulilem kilka setek).
Papier wszystko kupi, majster musi to badziewie poprawic, dlatego projekt nalezy i miec na uwadze i olewac jesli trzeba. Rzecz jasna trzeba miec ciut pojecia co to jest wytrzymalosc itp ... I tu wlasnie jest rola kierownika budowy. (O ile w ogole wie gdzie inwestor sie buduje.)
Ja na bloczkach wieniec robilem, ziemia chyba jest troche miekka, geolog stwierdzil ze nalezy wymienic gline na piasek, ale kilka firm sie za glowe zlapalo co on wymysla. Pol roku sie zastanawialem, ale zadna brygada nie miala ochoty tego robic, no to zrobilem bez wymiany wzmacniajac fundamenty wiencem.
A gdyby geolog w opinii napisał,że jest torf i tez trzeba wymienić? :wink:
Tez wieniec?

Acent
03-11-2006, 12:50
[hmmmmm ciekawe czy nie będzie miał jakichś wyrzutów sumienia wpisując do dziennika budowy że wszystko wykonane jest zgodnie z projektem....
A potem są tu takie wątki - ściany pękają - "fahofcy" twierdzą że to budynek osiada kiedy przestanie osiadać pomocy????
Dom zrobiony zgodnie z projektem przewrocilby sie po miesiacu. Podczas budowy widac ile rzeczy w projekcie brakuje. nawet zapomnieli zwymiarowac balkon (jakkolwiek za zmiane zabulilem kilka setek).
Papier wszystko kupi, majster musi to badziewie poprawic, dlatego projekt nalezy i miec na uwadze i olewac jesli trzeba. Rzecz jasna trzeba miec ciut pojecia co to jest wytrzymalosc itp ... I tu wlasnie jest rola kierownika budowy. (O ile w ogole wie gdzie inwestor sie buduje.)
Ja na bloczkach wieniec robilem, ziemia chyba jest troche miekka, geolog stwierdzil ze nalezy wymienic gline na piasek, ale kilka firm sie za glowe zlapalo co on wymysla. Pol roku sie zastanawialem, ale zadna brygada nie miala ochoty tego robic, no to zrobilem bez wymiany wzmacniajac fundamenty wiencem.Geologa posłuchałbym na twoim miejscu. Mnie uratował tyłek a własciwie dom. Przeważnie nie ma interesu w tym co orzeka.

smiejus
04-11-2006, 18:49
nam kier bud powiedział że wieniec robi się na ściankach powyżej 120 cm, u nas jest 75 cm i nie robiliśmy.

mdzalewscy
04-11-2006, 20:44
nie robiłem wieńca, ale gdybym go zrobił to by trochę kosztowało,bo mam fundament 3W, czyli podwójny wieniec.

Kiedy wieniec potrzeba ?,

- wtedy kiedy warunki geologiczne są niekorzystne (niestabilne podłożę tąpnienia, inne...)
- wtedy kiedy ściana fundamentowa jest znacznej długości, wyskości, np. H>120cm

jaro'71
04-11-2006, 21:21
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84515&highlight=
W tym wątku pytałem o wysokośc fundamentu, dowiedziałem się też że warto zrobic wieniec z powodu naporu sił poziomych na ściany fundamentowe (wieniec ponoc obowiązkowo, jeśli ściany wynoszone bloczkami w góre i obsypywane piachem)

Geno
05-11-2006, 08:27
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=84515&highlight=
W tym wątku pytałem o wysokośc fundamentu, dowiedziałem się też że warto zrobic wieniec z powodu naporu sił poziomych na ściany fundamentowe (wieniec ponoc obowiązkowo, jeśli ściany wynoszone bloczkami w góre i obsypywane piachem)

Jeśli jest obsypane z obu stron to generalnie napory się redukują.

05-11-2006, 09:33
Kiedy wieniec potrzeba ?,

- wtedy kiedy warunki geologiczne są niekorzystne (niestabilne podłożę tąpnienia, inne...)
- wtedy kiedy ściana fundamentowa jest znacznej długości, wyskości, np. H>120cm


j.w.
podpisuje sie pod tym co napisał mdzalewscy

derifter
07-11-2006, 13:51
A gdyby geolog w opinii napisał,że jest torf i tez trzeba wymienić? :wink:
O torfie wiem, ale o glinie - jesli kilku gosci prowadzacych firme budowlana mowi ze to nie takie zle podloze i ze mimo tego iz mieliby wiecej kasy nie chce brac sie za wymiane warstwy gliny na piasek to czlowiek zaczyna sie zastanawiac gdzie jest prawda.
Mowia ze lepsza ta glina lezaca tysiac lat niz swiezo skopana ziemia, ze mniej osiadzie.

Geno
07-11-2006, 14:01
A gdyby geolog w opinii napisał,że jest torf i tez trzeba wymienić? :wink:
O torfie wiem, ale o glinie - jesli kilku gosci prowadzacych firme budowlana mowi ze to nie takie zle podloze i ze mimo tego iz mieliby wiecej kasy nie chce brac sie za wymiane warstwy gliny na piasek to czlowiek zaczyna sie zastanawiac gdzie jest prawda.
Mowia ze lepsza ta glina lezaca tysiac lat niz swiezo skopana ziemia, ze mniej osiadzie.

Jeśli glina w stanie nie naruszonym to też nie widzę sensu wymieniać gruntu, jedynie wierzchnią warstwę.To tak w teorii bo glina hglinie nie równa :wink:

mirmil
07-11-2006, 16:33
Kiedy wieniec potrzeba ?,

- wtedy kiedy warunki geologiczne są niekorzystne (niestabilne podłożę tąpnienia, inne...)
- wtedy kiedy ściana fundamentowa jest znacznej długości, wyskości, np. H>120cm


j.w.
podpisuje sie pod tym co napisał mdzalewscy

podpisuje sie pod tym co napisal brzoza;)

a w ogole brzeza mi sie podoba
jest chyba liderem na forum jesli chodzi o podpisywanie sie pod tekstami innych ;)

07-11-2006, 19:35
miło mi ...:D