PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianka działowa z suporexu - na klej czy na zaprawę ?



Mn1s1ek
03-11-2006, 08:25
Witam
Zamierzam postawić niewielką ściankę działową z suporexu 12 cm (3mx2,5m) - w ściance docelowo zamontowane mają być jedne drzwi.
I zastanawiam się czy lepiej łączyć bloczki klejem czy zaprawą ? Co będzie bardziej wytrzymałe ? (Nie zamierzam dawać żadnego zbrojenia)

bladyy78
03-11-2006, 08:32
Scianke dzialowa nalezy zakotwic do sciani nosnej. Ja murowałem dzialowe na normalnej zaprawie.

Mn1s1ek
03-11-2006, 08:38
Zakotwienie to rozumiem ale właśnie nie mogę się zdecydować na rodzaj materiału łączącego - słyszałem, że przy klejeniu zaprawą nie da się postawić kilku rzędów bloczków od razu bo te najniższe potrafią się rozjeżdżać pod ciężarem następnych rzędów i trzeba to stawiać rząd po rzędzie czekając aż poprzednie wyschną.
Teraz pogoda jest marna i schnięcie będzie wydłużone a chciałbym to zrobić w miarę szybko.

Wiech
03-11-2006, 08:41
Jeżeli brak wypustów w ścianie nośnej łaczące z działową to daj kątowniki budowlane w co drugiej warstwie który połączy ściane nośna z działową.(na kołki rozporowe). Ja robiłem to na klej. Wiech

bladyy78
03-11-2006, 08:57
Zakotwienie to rozumiem ale właśnie nie mogę się zdecydować na rodzaj materiału łączącego - słyszałem, że przy klejeniu zaprawą nie da się postawić kilku rzędów bloczków od razu bo te najniższe potrafią się rozjeżdżać pod ciężarem następnych rzędów i trzeba to stawiać rząd po rzędzie czekając aż poprzednie wyschną.
Teraz pogoda jest marna i schnięcie będzie wydłużone a chciałbym to zrobić w miarę szybko.
Nic podobnego napewno nic ci sie nie rozjedzie ja murowalem scianki dzialowe ze starych suporeksów i one byly nie równe wiec zaprawy szło duzo ale nic mi sie nie porozjezdzało.

Mn1s1ek
03-11-2006, 09:01
Mówisz ?
Ok - spróbuję.

Dziękuję i pozdrawiam.

przemekk74
03-11-2006, 09:02
Jeżeli brak wypustów w ścianie nośnej łaczące z działową to daj kątowniki budowlane w co drugiej warstwie który połączy ściane nośna z działową.(na kołki rozporowe). Ja robiłem to na klej. Wiech
zamiast fachowych katownikow mozna wbic troche duzych gwozdzi w sciane i bedzie ok. Taniej wyjdzie na zaprawe wiec nie ma sensu klej. Stawianie calych scian na raz = krzywizny ktore pozniej w tynkach moze byc ciezko zgubic..
Przemek

holikk
05-11-2006, 20:48
Można spokojnie na klej. Tak u mnie robili i jest wszystko OK.
Zakotwienie w ścianie prostopadłej to chyba oczywista sprawa.

cemik1
06-11-2006, 08:35
Taniej wyjdzie na zaprawe wiec nie ma sensu klej.
Przemek
Taniej wyjdzie na pewno na klej (o ile masz równe pustaki). Ściana jest też mocniejsza i równiejsza - oczywiście pamiętaj o wiązaniach.

Mn1s1ek
06-11-2006, 09:01
Tak właśnie chcę zrobić - na klej. Ścianka niewielka więc różnica w cenie między klejem a zaprawą nie jest aż tak istotna.
A bloczki mam nowe, równe więc powinno być ok.