PDA

Zobacz pełną wersję : wapno czy "plastyfikator" ??



carringtontomas
03-11-2006, 10:22
Witam,

Jestem już szczęśliwie po zakończeniu prac na stanie "0" i robiłem fundament z bloczków. Do zaprawy cementowej używałem "plastyfikatora":

http://gazeta.psb.com.pl/Wyd-02-3/img/feb6.jpg

czytałem wiele o jego zaletach jednak równocześnie słyszałem, że po jego dodaniu masa cementowa jest zbyt "spulchniona" i zawiera w sobei zbyt dużo powietrza co może zaskutkować wykruszaniem się zaprawy.
Czy ktoś też o tym słyszał??
Czy ktoś spotkał się z tym, że zaprawa się wykruszała?
Waham się teraz nad zastosowaniem tego środka do zaprawy przy stawianiu ścian. Może jednak lepiej używać tradycyjnego wapna i mieć spokojną głowę?

więcej szczegółów na temat zalet plastyfikatota można zobaczyć tutaj: http://gazeta.psb.com.pl/Wyd-02-3/feb.html

Geno
03-11-2006, 10:27
Jak połowa murarzy nir potrafi czytać wymagań dot. dozowania to się później rózne rzeczy słyszy...

carringtontomas
03-11-2006, 10:31
Jak połowa murarzy nir potrafi czytać wymagań dot. dozowania to się później rózne rzeczy słyszy...

Wiem o co Ci chodzi, jednak u mnie proporcja była zachowana: 1 torebka na 2 worki cementu - wg zaleceń producenta.

Pytanie moje polegało na tym, że w sumei jest to środek jeszcze niezbyt sprawdzony - nie chciałbym, żeby okazało się za 10 lat, że użycie plastyfikatora było pomyłką nie do naprawienia.

Geno
03-11-2006, 10:33
Jak połowa murarzy nir potrafi czytać wymagań dot. dozowania to się później rózne rzeczy słyszy...

Wiem o co Ci chodzi, jednak u mnie proporcja była zachowana: 1 torebka na 2 worki cementu - wg zaleceń producenta.

Pytanie moje polegało na tym, że w sumei jest to środek jeszcze niezbyt sprawdzony - nie chciałbym, żeby okazało się za 10 lat, że użycie plastyfikatora było pomyłką nie do naprawienia.
Plastyfikatory są od lat 70tych w Polsce znane także juz się trochę ugruntowały chyba :) zresztą bez nich budownicto betonowe czy żelbetowe miało by dużo mniejszy asortyment możliwości.

lontrel
03-11-2006, 16:38
Porownaj cene wapna i plastyfikatora i pomysl jaka jest jakosc za jakie pieniadze

Gryfpc
03-11-2006, 16:53
U nas majstry stosowały plastyfikator: CEM-PLAS w płynie sprzedawany w 5 litrowych karnisterkach. Wapno i plastyfikator stosowali tynkarze do tradycyjnych tynków cem-wap ręcznych. Wszyscy woleli plastyfikator w płynie, bo ponoć dokładniej go można dozować i lepiej się miesza i łączy z resztą zawartości betoniary... Nie wiem, specem nie jestem, mnie było za jedno - wapno, czy plastyfikator...

:lol: :lol: :lol:

mirmil
03-11-2006, 17:06
niestety zmartwie cie
ale bedziesz sie musia przyzwyczaic do tego ze masz swoj rozum i na nim polegac
inaczej kazdy chwiej bedzie ci wciskal byle kit

i szczegolna rada- nigdy nie pozwalaj aby muraz albo inny "fachowiec" na budowie zaczal ci "doradzac"- bo cienko na tym wyjdziesz
niestety prawda jest taka, ze albo placisz mase kasy i wymagasz, albo dajesz standardowo na lewo i wtedy to TY musisz sie na tym WSZYSTKIM znac

taka jest prawda o budowaniu w polskich realiach

a co do plastyfikatora i porow to jest akurat na odwrot- czyli plastyfikator (przynajmniej ten w plynie, cemplast ) daje zaprawe zbita i bardzo twarda
natomiast zaprawy wapienne sa wlasnie "puszyste" i lekkie

bladyy78
03-11-2006, 17:27
Kilka razy juz watek taki był poruszany co lepsze i zdania jak w tym byly podzielone. Urzywalem palstyfikatora do murowania z bk ale szybko z niego zrezygnowałem tak jak juz napisal mirmil zaprawa na plastyfikatorze jest zbita i twarda a na wapnie jest bardziej plastyczna. Murarze z wielu wzgledów proponuja plastyfikator zamiast wapna pierwszy z nich to lenistwo a drugo to ze wapno jest troszke żrace i oni dbaja poprostu o swoje rece. Jezeli ktos nie widzi róznicy miedzy zaprawa wapienną a cementowa z plastyfikatorem to proponuje zeby sobie samodzilnie zrobil taka zaprawe w wiederku i porównal jaka bedzie na wapnie a jak na plastyfikatorze.

lontrel
03-11-2006, 17:30
Zrob zaprwe z wapnem na jednej scianie z plastyfikatorem na drugiej zrob na tej scianie tynk i zobacz w zimie .Na plastyfikatorze zobaczysz kzdy pas zaprawy a na wapnie nie

jabko
03-11-2006, 19:50
kur... jak małe dzieci błądzące w ciemnosciach.

Zapraszam do siebie.
Mam misz masz czyli ściany zewnętrzne budowane z ceramiki na plastyfikatorze.
Wewnętrzne z ceramiki na wapnie.

Udostępnię przecinak i młotek i życze powodzenia :lol:
O ile ceramika pięknie pęka o tyle miejsca z zaprawą to kure... nie do rozbicia.
Wystarczyło że kułem pod dwie roździelnice elektryczne (w obu ściankach) i już mam dośc :lol:

Sp5es
04-11-2006, 05:27
Dodatki kosztują być może ułatwiają pracę wykonawcy.
Ale jesteś gotów za to płacić?
To jego ryczałt i jego problem.
Chyba że robisz samemu.

Jak nie ma specjalnych wymagać (typu klinkier), robiłbym z wapna, funkcjonuje to od 2000 lat.

piejar
04-11-2006, 05:31
kur... jak małe dzieci błądzące w ciemnosciach.

Zapraszam do siebie.
Mam misz masz czyli ściany zewnętrzne budowane z ceramiki na plastyfikatorze.
Wewnętrzne z ceramiki na wapnie.

Udostępnię przecinak i młotek i życze powodzenia :lol:
O ile ceramika pięknie pęka o tyle miejsca z zaprawą to kure... nie do rozbicia.
Wystarczyło że kułem pod dwie roździelnice elektryczne (w obu ściankach) i już mam dośc :lol:
Potwierdzam. U mnie cały dom z MAX-a a zaprawa na Feb-mix. Zaprawa twarda jak beton. Nie oszczędzajcie na cemencie do zaprawy.

beton44
04-11-2006, 06:05
Nie oszczędzajcie na cemencie do zaprawy.


zaprawa mocniejsza niż materiał na ścianę /bloczek/


jest zupełnie niepotrzebna i nieodpowiednia


ze względów technicznych....

Sp5es
04-11-2006, 06:35
Powiedziałbym inaczej.Może prowadzić do poważnych kłopotów, az do wyrwania materiału z podłoża włącznie.

bladyy78
04-11-2006, 08:26
Potwierdzam. U mnie cały dom z MAX-a a zaprawa na Feb-mix. Zaprawa twarda jak beton. Nie oszczędzajcie na cemencie do zaprawy.
Zaprawa nie ma byc twarda jak beton tylko plastyczna!!! Zaprawa miedzy bloczkami dbiera naprezenia w budynku.

andk
04-11-2006, 09:06
Nie rozpadnie się ani jedna ani druga. Cena - zależy kto jak liczy. Nie jestem zawodowym murarzem - chociaż kilka budynków wybudowałem własną kielnią we własnej ręce. O ile do betonu plastyfikatory to w niektórych przypadkach wręcz błogosławieństwo to do murowania staram się unikać takich dodatków. Kto w swoim życiu położył chociaż ze sto cegieł ten będzie wiedział dlaczego. Po prostu wapno jest bardziej kleiste a ma to podstawowe znaczenie tam gdzie są długie pionowe spoiny. Jeżeli np. pustaki są murowane bez spoin pionowych, na zamki, to wystarczy aby zaprawa nie spływała z muru. Jeśli trzeba "chlapnąć" trochę w pionie a już szczególnie na suficie to plastyfikator jest do niczego. A już tynku na suficie bez wapna żaden "normalny" tynkarz nie zechce kłaść - chyba że za dopłatą.

Krzysztofik
04-11-2006, 10:02
Œciany fundamentowe murowałem sam.
Miałem ten sam dylemat i zapytałem konstruktora budownictwa.
Odpowiedział, że do œcian fundamentowych zaleca się stosowanie plastyfikatora a nie wapna.
Dlaczego? nie pytałem.
Słyszałem , że jezeli się przedawkuje plastyfikator to faktycznie jest to niezdrowe dla zaprawy, w przypadku wapna chyba tez?

Geno
04-11-2006, 10:12
Tam gdzie jest dostęp wody unika się wapna ze względu na możliwość wypłukania-wtedy jak najbardziej plastyfikator,łatwiej się muruje. Przy nadziemiu spokojnie można (a właściwie to powinno się) murować zaprawą cem-wap. Tak ja pisali poprzednicy - zbyt mocna zaprawa może spowodować odmienne skutki, spękanie ściany podobnie jak i stosowanie różnych zapraw w obrębie jednego odcinka ściany.

carringtontomas
06-11-2006, 15:17
Dodatki kosztują być może ułatwiają pracę wykonawcy.
Ale jesteś gotów za to płacić?
To jego ryczałt i jego problem.
Chyba że robisz samemu.

Jak nie ma specjalnych wymagać (typu klinkier), robiłbym z wapna, funkcjonuje to od 2000 lat.

1. No właśnie o tym, że ułatwiają pracę - wiem
2. Cena w sumie jest nawet mniejsza niż koszt użycia wapna więc o dodatkowych kosztach nie może być mowy.
3. Hmmm z tym podejściem ciężko budować - faktycznie problem wykonawcy na pewnym etapie - później za błędy płaci inwestor.
4. Właśnie buduję sam, stąd pytanie.