PDA

Zobacz pełną wersję : pompy cieplne, kolektory sloneczne- szukam porady, pomocy...



m_ski12
03-11-2006, 13:55
Witam, chce zalozyc u siebie w domu instalecje grzewcza, tzw, pompe ciepla.


Czy ktos z Was mial z tym stycznosc, a moze sam posiada takowa instalacje w domu?


Prosze o materialy, porady na temat tego zrodla energii (pomp, instalacji itd.), jak i sposoby dosinansowania, kryteria jakie trzeba spelniac, aby dostac dofinansowanie na inwestycje. Skad mozna takie dofinansowanie uzyskac?

Prosze nie odsylac mnie do wujka google, bo szukalem troche, ale napewno znajda sie tu ludzie biegli w temacie i powiedza mi wiecej niz z jednej czy dwochg ston.
Ludzie ktorzy to juz "przeszli" i powiedza ze swoejgo doswiadczenia co i jak.

Pozdrawiam i dziekuje.


PS. Mam jescze pytanie jw.odnoscie kolektorow slonecznych.

Marcin_Łódź
03-11-2006, 14:37
jeżeli chodzi o pompy ciepła to kilka większych tematów z tego forum:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66186&highlight=pompa+ciep%B3a

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=55712&highlight=pompa+ciep%B3a

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=62018&highlight=pompa+ciep%B3a

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=59809&highlight=pompa+ciep%B3a

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=75920&highlight=pompa+ciep%B3a

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=68170&highlight=pompa+ciep%B3a

kolektory słoneczne:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=52434&highlight=kolektory+s%B3oneczne

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=58047&highlight=pompa+ciep%B3a

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=68800&highlight=solary

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73733&highlight=kolektory+s%B3oneczne

i wiele wiele wiele innych

(funkcja szukaj)

poszukaj postów markus_gdynia, Jagna, robud, RolandB - oni mają pc dużo o tym pisali.

pozdrawiam

Marcin

amber
05-11-2006, 12:23
Jestem użytkownikiem rurowych kolektorów słonecznych Vaillant zasobnik 300 l. i po 2 latach użytkowania mogę stwierdzić że
w słoneczne dni latem całkowicie zaspokają zapotrzebowanie na ciepłą
Zimą jest różnie jak nie są zasypane przez śnieg to niezależnie od temperatury zewnętrznej załączają się, warunek musi świecić słońce
Nie liczę że kiedykolwiek się zwrócą a traktuję je na zasadzie, było mnie stać więc zainwestowałem. płacę mniejsze rachunki za gaz i prąd do podgrzania ciepłej wody latem
Dzisiaj gdybym miał podejmować jeszcze raz decyzję o zakupie kolektorów mocno bym się zastanowił

Pozdrawiam
Marek

MARKOG
05-11-2006, 13:58
Mając pompę ciepła - pomyślałem przez chwilę o kolektorach słonecznych ale jak policzyłem jak tanio podgrzewam wodę to stwierdziłem że inwetycja i łączenie tych dwóch systemów nie opłaca się

rusek007
05-11-2006, 14:02
Moim skromnym zdaniem, jak kogoś stać na zasponsorowanie producenta i wykonawcy pompy, to jak najbardziej niech kupuje, ale jeśli ktoś potrafi trzeźwo liczyć, to z prostego rachunku wynika że to się nieoplaca.
Przynajmniej na dzień dzisiejszy.

MARKOG
05-11-2006, 14:21
czemu się nie opłaca za pompę zapłaciłem 16000 a kocioł na mój dom proponowano mi za 10-12000 kotłownię i tak musiałbym zrobić dochodzi jescze koszt wykonani dolnego źródła - 3000 zł około - tak więc w sumie może 8-10000 więcej niż tradycyjna ktłownia

sSiwy12
05-11-2006, 14:29
Jak odejmie sie od tego koszty wykonania komina, koszt przyłacza gazowego, oraz koszty "papierkologii", to w ogólnym rachunku koszt inastalacji PC moze być porównywalny z kasztami "tradycyjnej" kotłowni gazaowej - pod warunkiem, że decyzję o ogrzewaniu PC podejmiemy na etapie projektowania.

rusek007
05-11-2006, 14:33
czemu się nie opłaca za pompę zapłaciłem 16000 a kocioł na mój dom proponowano mi za 10-12000 kotłownię i tak musiałbym zrobić dochodzi jescze koszt wykonani dolnego źródła - 3000 zł około - tak więc w sumie może 8-10000 więcej niż tradycyjna ktłownia

Masz wyjątkowo tanie dolne źródło, zapomiałeś diliczyć koszty dodatkowe armatura, montaż pewnie ok 5000. Jak ja sprawdzałem ceny to całość się kształtowało powyżej 30.000zł. A to jest prawie 20.000 więcej niż niezły kocioł gazowy. żeby zwróciło się to 20tys, to przy gazie jest 15-20 lat. To jest bardzo dużo, kto mi zagwarantuje, że 5-10 latach pompa nie będzie do wymiany? Ostatecznie nie jest to produkt w pełni sprawdzony w długim okresie czasu.

MARKOG
05-11-2006, 14:37
Ale zgadzam się że jak nie przejrzymy dokładnie kosztw wymienionych w kosztorysie to możemy grubo przepłacić - Widziałem parę kosztorysów znajomych i stwierdzam że wykonawcy często "naciągają" sobi na wykonaniu dolnego źródła - nie mówię tutaj o odwiertach bo to zawsze było drogie tylko o kolektor poziomy. U mnie był to dziń pracy koparki + koszt rurki którą układało się samodzielnie no i oczywiście studzienka (którą zazbroił hydraulik). W niektórych kosztorysach są to pozycje rzędu kilku do kilkunastu tysięcy :o :o :o

sSiwy12
05-11-2006, 15:10
Zgadzam sie z MARKOG. Tak jak w kazdym przypadku należy szukać i niestety mieć choć "blade" pojecie o PC (dotyczy to również każdego innego systemu ogrzewania).
W moim przypadku otrzymałem oferty dla ogrzania 120m2 opiewajace "na gotowo" wykonanie kotłowni PC od 18.000,- do 80.000,-

Natalia Stanko
05-11-2006, 15:38
W moim przypadku ( parterowy dom 145 mkw)pompa ciepła kosztowałaby od 50.000 do 70.000zł. Układanie rur w kosztorysie jakieś 18.000zł. Właśnie na etapie projektu podejmowałam decyzję. Ale teraz chciałabym zrezygnować ze względu na koszty.

rusek007
05-11-2006, 15:53
W moim przypadku ( parterowy dom 145 mkw)pompa ciepła kosztowałaby od 50.000 do 70.000zł. Układanie rur w kosztorysie jakieś 18.000zł. Właśnie na etapie projektu podejmowałam decyzję. Ale teraz chciałabym zrezygnować ze względu na koszty.

No właśnie przy takich kosztach wydaje się bezsensowne sponsorowanie producentów i wykonawców. Może niedaleka przyszłośc przyniesie lepsze relacje. Szczerze powiedziawszy. to myślę, że dzisiaj to głównie moda na ekologie napędza im klientów.

MARKOG
05-11-2006, 15:53
No i własnie o tym mówię - koparka i dwoje ludzi do układania w zupełności wystarczy i naprawde jakby każdy dostał za roboczo dzień nawet po 1000 zł (2000 za koparake) - na pewno bysię cieszył i nie byłby to koszt ccałkowity 18 tys zł
Myślę że wykonawcy wykorzystują tu sytację że nie biorą odpowiedzialności "jak coś będzie nie tak" a że trchnologia jest dość zależna od poszczególnych składników (dolne źródło - pompa - podłogówka górne źródło) i inwestorzy boją się trochę złego wykonania przez ekipy niezależne od siebie. Zauważmy że zęsto PC+dolne źródło wykonawcy przedstawiają w kosztorysach razem (zastrzegając że w ten sposób biora odpowiedzialność za system) a podłogówkę "pozwalają" już wykonać innej ekipie - chociaż i tu i tu można popełnić bardzo wiele błędów.

MARKOG
05-11-2006, 18:40
czemu się nie opłaca za pompę zapłaciłem 16000 a kocioł na mój dom proponowano mi za 10-12000 kotłownię i tak musiałbym zrobić dochodzi jescze koszt wykonani dolnego źródła - 3000 zł około - tak więc w sumie może 8-10000 więcej niż tradycyjna ktłownia

Masz wyjątkowo tanie dolne źródło, zapomiałeś diliczyć koszty dodatkowe armatura, montaż pewnie ok 5000. Jak ja sprawdzałem ceny to całość się kształtowało powyżej 30.000zł. A to jest prawie 20.000 więcej niż niezły kocioł gazowy. żeby zwróciło się to 20tys, to przy gazie jest 15-20 lat. To jest bardzo dużo, kto mi zagwarantuje, że 5-10 latach pompa nie będzie do wymiany? Ostatecznie nie jest to produkt w pełni sprawdzony w długim okresie czasu.
Jaka dodatkowa armatura - jaki montaż? (sam wkładałem rury) Montażu kotłowni nie liczę bo czy taka czy taka zawsze by była (ok 2000 zł) - studzienka z montażem kosztowała mnie może 500 zł - tam jest sześć zwykłych zaworów kulowych nic specjalnego. Mówisz tu że ponad 30000 (za całość) zł to jest 20000 zł więcej niż niezły kocioł gazowy a niezły kocioł gazowy dla mnie to była oferta 10-12 tys zł. a gdzie kotłownia??? Jak liczyłem to koszt wychodził mi maksymalnie do 10tys zł więcej co zwróci mi się po 5 latach (wystarczy że jest to osczędność rzędu 2tys/rok). A za 20 lat sprężarki na pewno będą dużo tańsze i koszt remontu/regeneracji będzie dużo tańszy - nie mówiąc że kotły gazowe wcale nie są takie bezobsługowe i bezawaryjne.

m_ski12
07-11-2006, 14:44
Zgadzam sie z tym ze wykonawcy przesadzaja z kosztami robocizny.

Chcialbym samodzielnie wykonac przynajmniej czesc pracy jak np kładzenie rur.


Prosilbym o porade co i jak bym mogl samodzielnie wykonac. Moze macie jeszcze jakas literature i moglibyscie ja udostepnic, odnosnie PC, montazu idt.?

Jaka firme, ktora instaluje polecacie PC?
Jaka firme produkujaca PC polecacie?

Czy posiadacie moze jakies programy do wiliczania parametrow instalacji ogrzewania za pomoca pompy cieplnej?


Dziekuje i Pozdrawiam

MARKOG
07-11-2006, 20:53
Zgadzam sie z tym ze wykonawcy przesadzaja z kosztami robocizny.

Chcialbym samodzielnie wykonac przynajmniej czesc pracy jak np kładzenie rur.


Prosilbym o porade co i jak bym mogl samodzielnie wykonac. Moze macie jeszcze jakas literature i moglibyscie ja udostepnic, odnosnie PC, montazu idt.?

Jaka firme, ktora instaluje polecacie PC?
Jaka firme produkujaca PC polecacie?

Czy posiadacie moze jakies programy do wiliczania parametrow instalacji ogrzewania za pomoca pompy cieplnej?


Dziekuje i Pozdrawiam


Sam możesz:
ułożyć kolektory
ułożyć podłogówkę
Oczywiście oba tematy po dogłębnym przestudiowaniu i przy nadzorze i doradztwie producenta pompy ciepła którą kupisz, potem przed zasypaniem, zalanie musi to jeszcze ktoś "odebrać" ale ktoś kto sie zna.
Aha i najważniejsze - daj komuś do zaprojektowania tą podłogówkę z tego jasno będzie wynikac jakie odstępy rurek - ile obwodów itp razczej nie rób tego sam bo jak cos zle przeliczysz to bedziesz marzł
Co do producentów - to jest pare wątków na forum o PC

lukol-bis
07-11-2006, 21:41
Bardzo nie podobają mi się takie porównania, gdzie z jednej strony mamy kocioł gazowy z najwyższej półki (cena 12 000zł) i z drugiej strony PC z najniższej półki,.... no może z niskiej (za 16 000zł).... i jeszcze rury sam sobie układaj.
Jeżeli porównujemy kocioł za 12 000zł, to róbmy to, proporcjonalnie do PC za 49 000zł.
Jeżeli PC za 16 000zł, to może relatywnie do kotła za 2 500zł. I w tych relacjach spierajmy się, czy PC ma sens ekonomiczny, czy nie.
Moim skromnym zdaniem nie ma.
Pozdrawiam

rusek007
07-11-2006, 21:50
Bardzo nie podobają mi się takie porównania, gdzie z jednej strony mamy kocioł gazowy z najwyższej półki (cena 12 000zł) i z drugiej strony PC z najniższej półki,.... no może z niskiej (za 16 000zł).... i jeszcze rury sam sobie układaj.
Jeżeli porównujemy kocioł za 12 000zł, to róbmy to, proporcjonalnie do PC za 49 000zł.
Jeżeli PC za 16 000zł, to może relatywnie do kotła za 2 500zł. I w tych relacjach spierajmy się, czy PC ma sens ekonomiczny, czy nie.
Moim skromnym zdaniem nie ma.
Pozdrawiam
BRAWO lukol-bis To jest właśnie dobry argument :D

Wojty
08-11-2006, 10:20
Bardzo nie podobają mi się takie porównania, gdzie z jednej strony mamy kocioł gazowy z najwyższej półki (cena 12 000zł) i z drugiej strony PC z najniższej półki,.... no może z niskiej (za 16 000zł).... i jeszcze rury sam sobie układaj.
Jeżeli porównujemy kocioł za 12 000zł, to róbmy to, proporcjonalnie do PC za 49 000zł.
Jeżeli PC za 16 000zł, to może relatywnie do kotła za 2 500zł. I w tych relacjach spierajmy się, czy PC ma sens ekonomiczny, czy nie.
Moim skromnym zdaniem nie ma.

Co do sensu ekonomicznego to każdy musi sam ocenic....
Zas co do porównania cen - to napisz proszę jaki model pompy ciepła widziałeś za 49.000 zł?
Raczej jak tak porownujemy to musimy policzyć koszt kotła+komin+zbiornik na gaz i instalacja doprowadzenia gazu do kotła,
zaś z drugiej strony pompa ciepła + dolne źródło
Reszta jest wspolna dla obu instlacji, czyli wyposażenie kotłowni i sposób ogrzewania, czyli górne żródło.

Wojty

MARKOG
08-11-2006, 10:34
Bardzo mnie cieszy żę ci się nie podoba sposób porównania - dla mnie kryterium było jasne - bezawaryjność i niskie koszty ogrzewania i dlatego proponowano mi kocioł z górnej pólki a ja sam wybrałem pompę z "niższej półki" -której sterownik jest o wiele bardziej rozbudwany niz niejeden sterownik najdrozszych kotłów a sprężarka też nie pochodzi z Chin. Pompa jest tania nie psuje i co najważniejsze - działa tak jak ma działać- a że nie ma naklejki Mercedes i ma obudowę składaną - ha widocznie można zrobić tanio pompę a nie brać pieniądze za metkę albo za modę. A co do rur ukłądania - nie masz chęci masz pieniądze - nie układaj tak samo jak nie musisz samodzielnie robić miliona czynności w domu jaknp ocieplenie poddasza, malowanie, elektryka itp itd. Poza tym tak jak napisałem wyżej nie chcesz - wynajmij dwóch pracowników za 1000 zł dniówk (nie obrażą się zaręczam), daj koparkowemu z koparką do 2000 zł kup rurki i daj 500 zł inspektorowi za nadzór)- wszystkie ceny do negocjacji - a i tak wyjdzie taniej. Nie chcesz nie kupuj PC ale nie zmienisz faktu że technologia działa i wcale nie jest taka droga

PS
Takie dostałem oferty i takie porównałem.

sSiwy12
09-11-2006, 14:00
A może jakiś spec od ogrzewania gazowego wyliczy całkowity koszt instalacji grzewczej (kotła z osprzętem), przy założeniach:
- wszystkie prace zlecone - tzn. zupełny brak robocizny własnej,
- moc grzewcza kotła wyliczona na 5,5 kW dla podłogówki na całości powierzchni ogrzewanej
- "wyjście" na podłączenie solarów lub kominka z płaszczem wodnym + niezbedne akcesoria umożliwiające automatyczne ich wspóldziałanie ,
- ogrzanie CWU
- sterownik pogodowy i sterownik programujący pracę urządzenia w cyklu godzinno/tygodniowym
- system grzewczy ma być wykonany tak, aby hydraulik miał na gotowo do podłączenia tj. podłącza wejścia i wyjścia końcówk CWU, CO, solarów/kominka

Dla informacji. Założenia te spełnia pompa ciepła M2-5 i S2-5 D-X, której całkowity koszt wynosi około 28.000,- brutto (z podatkiem VAT 7%)

lukol-bis
09-11-2006, 14:11
Ktoś mnie tu pytał o namiary PC za 49 000zł. Proszę bardzo, prawdziwa okazja: http://www.allegro.pl/item137948332_pompa_ciepla_viessmann_vitocal_300_n owa_.html

I dla porównania kocioł: http://www.allegro.pl/item140071713_viessmann_vitodens_333_aut_pogodowa. html

Proponuję prównywać rzeczy porównywalne. To chyba będzie uczciwe.
Pozdrawiam

sSiwy12
09-11-2006, 14:23
Ale te dwa kociołki nie są porównywalne. Bo ta PC jest "za duża" a więc i za droga (cena chyba z kosmosu).

m_ski12
09-11-2006, 14:35
Bardzo mnie cieszy żę ci się nie podoba sposób porównania - dla mnie kryterium było jasne - bezawaryjność i niskie koszty ogrzewania i dlatego proponowano mi kocioł z górnej pólki a ja sam wybrałem pompę z "niższej półki" -której sterownik jest o wiele bardziej rozbudwany niz niejeden sterownik najdrozszych kotłów a sprężarka też nie pochodzi z Chin. Pompa jest tania nie psuje i co najważniejsze - działa tak jak ma działać- a że nie ma naklejki Mercedes i ma obudowę składaną - ha widocznie można zrobić tanio pompę a nie brać pieniądze za metkę albo za modę. A co do rur ukłądania - nie masz chęci masz pieniądze - nie układaj tak samo jak nie musisz samodzielnie robić miliona czynności w domu jaknp ocieplenie poddasza, malowanie, elektryka itp itd. Poza tym tak jak napisałem wyżej nie chcesz - wynajmij dwóch pracowników za 1000 zł dniówk (nie obrażą się zaręczam), daj koparkowemu z koparką do 2000 zł kup rurki i daj 500 zł inspektorowi za nadzór)- wszystkie ceny do negocjacji - a i tak wyjdzie taniej. Nie chcesz nie kupuj PC ale nie zmienisz faktu że technologia działa i wcale nie jest taka droga

PS
Takie dostałem oferty i takie porównałem.









Ja sie z Toba zgadzam,

Jesli chodzi o ceny koszta duzo osob a napewno te co zarabiaja na tym pieniadze (sprzedawcy tradycyjnych zrodel ogrzewania) beda pisaly ze sie nie oplaca.

Co do kosztow tak naprawce nie trzeba miec super wygladajacego logo "mercedesa". Jak bym sie bardziej znal sam bym zrobil taka pompe z gotowych czesci.
Samemu wykonywalismy instalacje elektryczna, oglodalo to wielu elektrykow i byli pod podziwem ze tak dokladnie wszystko zostalo zrobione, a koszt byl nieporownywalnie mniejszy niz bym calosc zlecil elektrykowi. Oczywiscie elektyk to odebral i sprawdzil, wykolal tez mala czesc pozostalem instalacji. Szczerze to partactwo to co zrobil (naszczesnie tylko piwnice zrobil). Przyklad nie mowie tu o estetyce ale bylo zwarcie, lub energooszczedna zarowka sie zapalala i gasila jak na dyskotece ;). Bralo sie to z niedokladnego wykonania, naszczescie poprawilem to co moglem.

Mowiac ze swojego doswiadczenia budowy domu 700m2 nie trafilem jeszcze na osobe ktora wszystko odpoczatku do konca wykolala fachowo swoja prace. Sami bez zadnego wyksztalcenia budowlanego, elektrycznego czy innego wykonywalismy duza czesc sami. Szkoda ze tej wiedzy nie posaidalem wczesniej od samego poczatku tak bym sie wystrzegl, przypilnowal "wykonawow" roznych rzeczy, aby nie bylo tyle bledow co teraz. Poczawszy od projektantow, stolaczy, murarzyt, elektrykow i innych 'budowlancow".

Skad sie to bierze, czyzby z malego wyksztalcenia ludzie ktorzy to robia, bo czasem sami nie wiedza z czym maja do czynienia.....





MARKOG napisz mi ile zaplaciles za PC, rury, szczegolowo jak bys mogl, czyli rury X zl
kolektory Y zl


wiem ze w moim przypadku ceny beda inne, ale chce miec porownanie do cem podanych prze Ciebie i Twojego metrarzu mieszkalnej.

lukol-bis
09-11-2006, 14:37
Zapewniam Cię, że ta dwa urządzenia są prównywalnej mocy, a cena nie z kosmosu tylko z rynku.
Pozdrawiam

sSiwy12
09-11-2006, 14:48
Nie są, bo moc tej PC jest do ogrzania powierzchni minimalnej od 400m2 i maksymalnej około 500m2 przy kolektorze glikolowym, lub od 500m2 do 700m2 przy kolektorze wodnym.
My mówimy tutaj o mocach PC rzędu 6 do 12 kW czyli o ponad 50% tańszych.

lukol-bis
09-11-2006, 15:49
W jednym się z Tobą zgodzę; te urządzenia nie sa porównywalne.... PC jest dużo słabsza od kotła: http://www.viessmann.pl/web/poland/pl_publish.nsf/Content/Vitocal_300_BWC_WWC_polish
Tylko nie wiem jak Ty chciałeś ogrzać tak dużą powierzchnię tak małą mocą PC?
Pozdrawiam

fotograf
09-11-2006, 16:38
W jednym się z Tobą zgodzę; te urządzenia nie sa porównywalne.... PC jest dużo słabsza od kotła: http://www.viessmann.pl/web/poland/pl_publish.nsf/Content/Vitocal_300_BWC_WWC_polish
Tylko nie wiem jak Ty chciałeś ogrzać tak dużą powierzchnię tak małą mocą PC?
Pozdrawiam

wzišłeœ nie ten model do porównania - zobacz - modeli 300 sš 3 rodzaje :-)

sSiwy12
09-11-2006, 17:11
Dobór PC jest dość specyficzny. Mianowicie dobiera się ją z lekkim niedoborem mocy, praktycznie na styk. Czyli jesli z wyliczeń zapotrzebowania na moc cieplą wychodzi 6,5kW, to dobre firmy dobieraja PC o mocy około 6kW, te gorsze naciągają inwestora na wieksze PC, bo tutaj im PC wieksza, tym droższa i to dużo. Natomiast tak się przyjęło, że pozostałe kotły przewymiarowuje się. Może to wynikać z tego, że sprawność PC można bardzo prosto wyliczyć i kontrolować samemu.
Czy starcza moc 6 kW dla ogrzania np. 120m2. Starcza i to nie teoria, tylko doświadczenie użytkowników PC - w tym piszących na tym forum.