PDA

Zobacz pełną wersję : sterownik pokojowy czy naprawdę pomocny?



mack
03-11-2006, 14:51
zaobserwowałem takie zjawisko
przy zainstalowanym sterowniku pokojowym - na co bardzo namawiają tu na forum - gdy sterownik zatrzyma kocioł po osiągnięciu zadanej temp w pokoju, to gdy po kilku godzinach znowu kocioł rusza strasznie dymi - wszystkimi szczelinami głównie z okolicy zasobnika wydobywają się kłęby dymu, czy spowodowane jest to niską temp na kotle? Po tym jak kocioł nagrzeje wodę przestaje dymić. Dzwoniłem do lokalnego instalatora radzi zwiększyć parametr pompy CO i dmuchawy - a więc zrobię tak i poobserwuję. Ale wydaje mi się że to dymienie jest spowodowane obniżeniem temp na kotle po kilku godzinach przestoju. Może lepeij niech kocioł sobie ciągle pracuje a regulować temp głowicami termostatycznymi na grzejnikach?

Mały
03-11-2006, 17:36
zaobserwowałem takie zjawisko
przy zainstalowanym sterowniku pokojowym - na co bardzo namawiają tu na forum - gdy sterownik zatrzyma kocioł po osiągnięciu zadanej temp w pokoju, to gdy po kilku godzinach znowu kocioł rusza strasznie dymi - wszystkimi szczelinami głównie z okolicy zasobnika wydobywają się kłęby dymu, czy spowodowane jest to niską temp na kotle? Po tym jak kocioł nagrzeje wodę przestaje dymić. Dzwoniłem do lokalnego instalatora radzi zwiększyć parametr pompy CO i dmuchawy - a więc zrobię tak i poobserwuję. Ale wydaje mi się że to dymienie jest spowodowane obniżeniem temp na kotle po kilku godzinach przestoju. Może lepeij niech kocioł sobie ciągle pracuje a regulować temp głowicami termostatycznymi na grzejnikach?
Ale cóz to za kocioł?

AxLe
03-11-2006, 18:33
Z tego co wiem to chodzi o piec na groszek firmy r-eco

skier
03-11-2006, 22:37
gdy sterownik zatrzyma kocioł po osiągnięciu zadanej temp w pokoju, to gdy po kilku godzinach znowu kocioł rusza strasznie dymi - wszystkimi szczelinami głównie z okolicy zasobnika wydobywają się kłęby dymu, czy spowodowane jest to niską temp na kotle?

Wydaje mi się że masz problem ze szczelnością komory spalania. Kocioł o którym piszesz ma konstrukcję modułową. Każdy moduł żeliwny jest uszczelniany specjalnym kitem silikonowym. Wygląda mi że na zimnym kotle robi się niewielka nieszczelność przez którą uciekają spaliny. Po nagrzaniu się pieca moduły się rozszerzają przez co szczelina znika. Proponuję zgłosić to do serwisu.

Osobny temat to dymienie z zasobnika w czasie pracy kotła. Gdy klapa zasobnika nie jest szczelnie zamknięta to wówczas jest to normalne zjawisko. Wynika to z prostej przyczyny: dmuchawa tłoczy powietrze do retorty gdzie następuje żarzenie węgla. Niestety spaliny mają wtedy mniejsze opory hydrauliczne w kierunku do zasobnika niż do komina.

Sprawdź uszczelki, wyreguluj zawiasy i zamek pokrywy. Wtedy wszystko jest ok.

Pozdrowienia // skier

mack
03-11-2006, 23:16
Wydaje mi się że masz problem ze szczelnością komory spalania. Kocioł o którym piszesz ma konstrukcję modułową. Każdy moduł żeliwny jest uszczelniany specjalnym kitem silikonowym. Wygląda mi że na zimnym kotle robi się niewielka nieszczelność przez którą uciekają spaliny. Po nagrzaniu się pieca moduły się rozszerzają przez co szczelina znika. Proponuję zgłosić to do serwisu.

Osobny temat to dymienie z zasobnika w czasie pracy kotła. Gdy klapa zasobnika nie jest szczelnie zamknięta to wówczas jest to normalne zjawisko. Wynika to z prostej przyczyny: dmuchawa tłoczy powietrze do retorty gdzie następuje żarzenie węgla. Niestety spaliny mają wtedy mniejsze opory hydrauliczne w kierunku do zasobnika niż do komina.

Sprawdź uszczelki, wyreguluj zawiasy i zamek pokrywy. Wtedy wszystko jest ok.

Pozdrowienia // skier


dzięki za odp, kocioł to Reco
wydaje mi się że to nie sprawa uszczelek gdyż dymienie odbywa się również po bokach zasobnika, również skoro dymienie idzie z zasobnika to nie wydaje mi się żeby to było spowodowane nieszczelnymi modułami - chociaż tu pasowałby zanik dymienia po nagrzaniu wody w kotle. Sam już nie wiem dzwoniłem do instalatora ten radzi zwiększyć moc dmuchawy i pompy CO.

Mały
04-11-2006, 09:39
Wygląda na zbyt chłodny lub za słaby komin. Dopóki sie nie rozgrzeje wentylator "wali" spalinami gdzie znajdzie najmniejszy opór.

mack
06-11-2006, 10:52
komin systemowy zapela 160 ocieplony wełną, ale może faktycznie za zimny po okresie przestoju. Jednak za radą instalatora zwiększyłem moc pompy CO z 10 na 15 (zakres 5-60) i moc dmuchawy z 10 na 15 (zakres 10-60) i pomogło. Ale prawda że to niewielka zmiana. Jeszcze ktoś dał radę co prawda dla mnie niezrozumiałą że dymi jeśli jest w zasobniku mało węgla. tak więc napełniłem na full. Zobaczymy co bedzie jak ubędzie węgla.
No i ostanio paliłem Retopalem - faktycznie żenada nie wegiel, olbrzymie ilości speiku i popiołu u mnie spiek uformował coś na kształt odwróconego kubka który oblepiał retortę !!!