PDA

Zobacz pełną wersję : okna drewniane czy plastikowe - opinie



Strony : [1] 2

Gagata
17-05-2002, 12:00
Byłam pewna, że drewno - ale ostatnio się naczytałam, że to zwykły ... przesąd. A drewniane niby takie ekologiczne, są tak nasączane chemią (w różnych celach), że okazują się , po badaniach zawartych w nich świństw, znacznie gorsze od PCV!
A dobre nowoczesne PCV nie są juz tak niemożliwie szczelne, że ... wiadomo co się dzieje z wilgocią w domu!

Jakieś doświadczenia w tej kwestii??

Alicjanka
17-05-2002, 12:17
Dla mnie sprawa jest prosta:
wartość okien zależy od ich wytrzymałości użytkowej. Jeśli okna plastikowe mają być tak samo dobre jak drewniane, to dlaczego plastiki można robić w przysłowiowym "garażu"? Żeby robić dobre drewniane okna trzeba mieć porządne zaplecze. W plastikach najważniejsze są profile w przekrojach. Producent kupuje te gotowe profile i tylko je zgrzewa razem. Jakość tego zgrzania jest różna, a często-gęsto profile zostają po prostu zasmażone na złączach. Za co więc w takich oknach płacić? Za plastik? Jakość plastiku też jest bardzo różna, a nie dojdziesz przy zakupie który rodzaj kupujesz.
Poza tym pomyśl o sytuacji za powiedzmy 15 lat. Plastik zżółknie i się wypaczy i nie można zrobić nic żeby takie okno uratować. Okna drewniane możesz remontować do woli.
Osobiście nie sądzę żeby drewno na okna miało być nasączane czymkolwiek jeśli jest potem suszone. Owszem, drewno jest klejone, żeby się nie wypaczało i ten klej to chemia. Ale jakież to porównanie z całą chemią okien plastikowych?

A ostatni argument to wygląd: osobiście kocham drewno :smile:.
Pozdrawiam,
A.

krzysztofj
17-05-2002, 12:21
Drewno up!

plonskij
17-05-2002, 13:10
Zarówno okna z drewna klejonego warstwowo, impregnowanego zanurzeniowo [przeciw biologicznym i technicznym szkodnokom drewna, oraz przed zawilgoceniom], gruntowanego i lakierowane dwukrotnie jak i okna z wysokoudarowego PVC są jednakowo "szkodliwe.
Najbardziej szkodliwe są brednie i fałszywe wypowiedzi na temat tych wyrobów.
Nie ma znaczenia jakie okna chce się kupić - jest to wyłącznie rzecz gustu, przyzwyczajeń.
Apropo okna z PVC nie żółkną, drewniane nie krzywią się. Okien nie produkuje się w garażach. Jak chcesz wiedzieć więcej to zajrzyj. http://www.oknonet.pl [strona polska] http://www.fenster1.de [niemiecka], http://www.cstb.fr [francuska] http://www.rosenheim.de.
Z poważaniem.

Alicjanka
17-05-2002, 14:19
Mogę zapewnić, że okna plastikowe żółkną. Sama mam takie w pracy (mają ok. 5lat).
Pozdrawiam,
A.

plonskij
17-05-2002, 14:44
To żółte to może być reakcja deszczu z opadów z materiałem z uszczelek [jak nie były z EPDM]. Da się zmyć. Jak nie to macie pecha. Z tym, że możecie reklamować u producenta Znam przypadek wadliwej mieszanki PVC [wypadek przy pracy - bardzo rzadki] i serię profili PVC [systemu nie podaję bo obowiązuje mnie tajemnica służbowa]o nieodpowiedniej jakości. Z tym że to przypadek niesłychanie rzadki.
Z poważaniem. Jerzy Płoński Instytut Techniki Budowlanej Warszawa

Alicjanka
17-05-2002, 14:55
Widać mamy szczęście do tych rzadkich przypadków. Budynek wynajmujemy, więc nie będziemy się martwić, jeno oczy bolą patrzeć... :smile:
Pozdrawiam Instytut!
A.

Majka
17-05-2002, 15:38
Ja poprostu lubię drewno, naturalny kamień, prawdziwego kwiatka itp. Staram się mieć jak najmniej w domu wyrobów z PCV. Ostatnio postanowiłam kupic deski do kibelków też drewniane :razz:

tom soyer
20-05-2002, 07:42
ogólnie zgadzam się z plonskij
okna PCV można tak samo utylizować jak drewniane, poziom zastosowanej chemii (technologia + produkt) jest podobny.
Pod takim kątem patrząc najlepsze jest aluminium. :wink:

Wszystko pozostaje więc kwestią gustu.

Marek13
28-05-2002, 16:01
Powód dla którego można polubić okna z PCV - nie trzeba ich malować. Pierwsze okna z PCV zainstalowałem w 1992 roku, do tej pory nie zmieniły koloru i są szczelne.
Wybór to tylko kwestia gustu i środków.

AD
01-06-2002, 13:16
dla mieszkania tylko drewniane!
dla magazynu, garazu, nie swojego biura -mozna z oszczednosci i wygody okna PCV
na zachodzie w budynkach uzytecznosci piblicznej zabroniono montowania okien PCV!

Krzych B.
02-06-2002, 12:43
KASA i GUST no i jeszcze kilka mniejszych szczególików.
Po półrocznym zastanawianiu się wybrałem PCV profil VEKA - dziś jestem świeżo po tynkowaniu i mam jedno zajebiste spostrzeżenie. Pomimo wykonania dokładnego osłonięcia okien, nie udało się uniknąć wysmarowania ich w niektórych miejscach. Okazuje się że nawet po dwóch dniach gdy zaprawa już przyschła NO PROBLEM Z UMYCIEM I OKIENKA WYGLĄDAJĄ JAK NOWE. Zgadzam się, że drewno ma swój urok itd. ale widziałem dwuletnie okna drewniane zamonotwane przez profesionalistów ze znanej firmy - ZALAMUJĄCE zapewne dla właściciela - niedomykanie się i pożółcone miejscami ramy.

02-06-2002, 21:42
koncert finałowy Ich Troje????

plonskij
03-06-2002, 07:45
NIEPRAWDĄ JEST, że w Europie Zachodniej zakazano stosowania okien z PVC. Takiego zakazu nigdy nie było.
Proszę tam pojechać, chociażby do Drezna, Gorlitz czy gdziekolwiek po drugiej stronie naszej zachodniej granicy i się przekonać na własne oczy. Takie bajki o tym zakazie na ogół głosili producenci i dystrybutorzy okien innych niż z PVC.
Trudno uwierzyć, że głoszą to forumowicze.

11-09-2002, 12:53
Zastanawiam się nad wyborem okien do domu na wsi
Drewniane, plastikowe, jakiej firmy, montaż z firmy sprzedającej czy też murarza, który twierdzi, że zna się na tym.

dziuba
11-09-2002, 16:19
Dom starczy czy nowy, drewniany czy murowany???
Co do montażu to jednak chyba lepiej "firmowy" bo powinni na montaż dać gwarancję czy cuś. A jak murarz coś nawali - firma nie uzna reklamacji.

Danajot
12-09-2002, 07:38
ja bym dała drewniane z okiennicami .

rchmielewski
12-09-2002, 07:47
Błagam. Załóż drewniane, niech chociaż na wsi będzie normalnie.

12-09-2002, 09:06
Dom nowy, na razie w stanie surowym
Okna drewniane przerażają ceną (np. Urzędowski), plastiki są niestety o połowę tańsze
Jeżeli macie jakieś dobre firmy z Mazowsza, które można polecić, to będę bardzo wdzięczny

pchelek
12-09-2002, 15:22
:grin: SOKÓŁKA, WOŁOMIN, WŁOSZCZOWA - szukaj drewnianych w tych firmach - może być taniej.

agnese
12-11-2002, 20:12
Czytalam, ze okna plastikowe podczas pozaru topia sie i wydzielaja trujace opary (chyba chlorowodor, albo cos w tym rodzaju).
Czy ktos cos na ten temat wie.
Producenci okien zarzekaja sie, ze ich okna sa niezapalne, ale wydaje mi sie, ze to jakas sztuczka technologiczna. A poza tym mowia, ze drewniane sa tak nalakierowane, ze tez wydzielaja mnostwo paskudztw.
Czy ktos cos na ten temat wie?

12-11-2002, 20:54
W domu masz tyle plastików że okna raczej nie robią różnicy,
raczej nie ma takiej rzeczy ktora sie palac nie wydzielalaby trujacych oparów.

Wojciech Nitka
12-11-2002, 20:58
Ale niestety - to prawda.
Poza tym mają dużo gorszą izolacyjność cieplną - łatwiej przewodzą zimno.

Snowdwarf
13-11-2002, 07:03
wojtku nitko - nie rozpętuj wojny miedzy PCV a drewnem - wszystko ma swoje + i - i tyle.zresztą ta sprawa na forum była już poruszana setki razy...:smile:

Gajka
13-11-2002, 07:26
Wszędzie słychać <szybko pali się>, hej, a jak często widujecie
pożary domów??? :roll:
Przecież nie po to budujemy, by zaraz je spalic :evil:
Nie przemawia do mnie ten argument o paleniu lub nie. :eek:

Maco
13-11-2002, 07:37
Temat był już kilka razy obszernie dyskutowany - poszukajcie !

pchelek
13-11-2002, 07:39
:grin: Czym palisz w kominku - drewnem czy plastikiem.
Na czym grillujesz kiełbaski - na węglu drzewnym czy na plastiku.
Nie daj się zwariować. Plastik jest trudnozapalny i samogasnący [fachowa terminologia]. Są tacy nawiedzeni "ekolodzy" co walczą z plastikiem - bezskutecznie. Byli tacy na forum, wypadli sa sianie defetyzmu.
Jedne i drugie okna są jednakowo dobre, jednakowo ciepłe i jednakowo ciche. Tylko te drewniane są nieznacznie droższe bo droższy jest materiał wyjściowy jakim jest drewno i droższa jest technologia produkcji. O zaletach jednych i drugich okien poczytasz sobie w grudniowym MURATORZE.
Zdrówko.

Maco
13-11-2002, 07:53
Właśnie dlatego żeby się nie zatruć używasz drewna a nie plastiku. Ja swego czasu dużo paliłem plastików (opon, butelek,...) na ognisku i pali się super !!! A jaki CZAD !

Drewno i plastik TO NIE JEST TO SAMO !

pchelek
13-11-2002, 08:00
:grin: A czy piekłeś kiełbaski.
To DRUGIE ZDANIE ty powiedziałeś

Maco
13-11-2002, 09:02
Było tak:
Najpierw duże ognisko palone z drewna. W środku pieczone ziemniaczki a na kijku kiełbaski albo jabłka pieczone.

Po konsupcji wrzucało się plastiki, opony, stare puszki po aerozolach. I ognicho zamieniało się czasem w fajerwerki a czasem w produkcje dymu ciężkiego. Trzeba było uważać, żeby nie wejść w strefę dymu bo dusił.

David Pearson (w książce "Przyjazny Dom" wydanej przez WYdawnictwo Muratora) porównuje koszty energii potrzebne do produkcji niektórych materiałów. Wytworzenie tworzyw sztucznych pochłania 225 razy więcej energii niż rąbanie, piłowanie i transport drewna). Ta różnica poczywiście nie przekłada się na cenę końcową ale daje też podstawy do innego, bardziej ogólnego i według mnie, przyszłościowego spojrzenia na różne materiały.

Rafter
13-11-2002, 15:50
Czyżby kolejna dyskusja o wyższości Świąt ....... ?

Maco
14-11-2002, 07:27
A trzeba ? :wink:

Ten wątek rozwija się na razie w kierunku hobby palenia ognia... :smile:

pchelek
14-11-2002, 07:35
:grin: A drzewo na okno musi rosnąć co najmniej 80 lat. A ile przyjemności w tym czasie daje - grzyby pod sosną, urocza randka na gałęziach choiny, śpiew słowika co kucnął na gałęzi

Nula
16-03-2003, 22:06
nie wiem jakie okna wyprac, jedni mowia, ze drewniane (machoniowe) sa dobre, inni, ze z drewnianymi to duzo roboty,po trzeba co jakis czas malowac, itp.
Czy ktos ma jakies uwagi na ten temat, doswiadczenia, etc?
Dzieki

bronek
16-03-2003, 22:44
To jest pytanie bardziej "religijne" niz "budowlane" (poszukaj starych wątków).
Sam dłuuuugo sie zastanawiałem.
Po odsianiu ziarna od plew (tzn. 1001 niestworzonych historii które sprzedawcy i wyznawcy jednego rozwiązanie opowiadaja o tym drugim) wyszło na to że powazne róznice sa tylko dwie:
-drewno jest ładne
-plastiku nie trzeba malować
U mnie zwyciężyło lenistwo....

martines
17-03-2003, 07:25
Przez całe życie mieszkałem w domu gdzie były drewniane okna. Przez parę lat od montażu wszystko jest ok bo nie trzeba ich malować. Potem można wykreślić tydzień urlopu (w zależności od ilości okien) na malowanie . Po pewnym czasie i tak powstały szpary i zdecydowaliśmy się wymienić na plaskim. Tydzień więcej spędzam nad morzem.

Teska
17-03-2003, 07:31
hihi okna mahoniowe....takich u nas nie ma..a jesli sa czesci narodu nie byłoby na nie stac...ten mahon..to meranti słabsze drewno:smile:
a jakie okna ...zalezy co kto chce..ja mam pcv

tczarek
17-03-2003, 07:52
Decyzja o tym jakie okna PCV czy drewno pozostanie bez odpowiedzi. Ile głosów w dyskusji tyle zdań na ten temat.
Jeśli masz "zasobny protwel" to polecam okna drewniane modrzewiowe dobrej firmy.(jakiej zależy od Ciebie) Jeśli jednak okna drewniane standart to tutaj bardzo bym się zastanawiał. Większość FIRM na takie okna daje trzy lata gwarancji na malowanie, Po trzech latach trzeba by je umalować. No i do malowania też są odpowiednie instrukcje.
Za taką cenę możesz mieć dobrej klasy okna PCV. Profil np. czterokomorowy, lub pięciokomorowy. No i PCV nie trzeba malować. Jedyna różnica to tylko rama i jej parametry. Jeśli okna PCV to od dużego producenta. Nie z jakiegoś rzemiosła. Przy oknach nie należy oszczędzać bo się to mści.
Polecam poczytanie na stronie http://www.oknonet.pl .
Pozdrawiam,

tom soyer
17-03-2003, 09:31
ja mam drewniane mahoniowe ale nastepnym razem kupie tez drewniane ale debowe. mahon jest miekki i latwo o wgniecenia. przy kupnie okien drewnianych (szczegolnie duzych rozmiarow) polecam wynajc te sama firme do montazu.

Bodzio 2003
19-03-2003, 18:00
Też mam ten problem. Alen po namyśle stwierdziłem, że jak mam patrzyć przez kolejne kilkanaście lat na plastiki, to wolę trochę dołożyć i kupić piękne(znalazłem już takie) drewniane.
Wybór okien zależy tylko od gustu i kasy.

19-03-2003, 19:30
w oknach drewnianych już niewiele jest obecnie drewna !!! :wink:
Drewno meranti, a nie mahoniowe, ma nieco inną strukturę od np. sosny czy dębu, porównaj w salonie u producenta. Kolor możesz mieć jaki chcesz. Możesz mieć okna z meranti w kolorze np. dębu rustykalnego i okna dębowe w kolorze i tu już drewna mahoniowego
Twardość ram, to prawda jest różna, ale zależy to bardziej od jakości lakierów i ilości ich warstw.
Te naprawdę dobre drewniane okna, konserwowane 1-2 razy w roku np. fornitem, w połączeniu z roletami to nawet 10-15 lat bez malowania.

ADAMOS48
19-03-2003, 20:11
Wybrałem meranti i jestem zadowolony. Jak przyjemnie się patrzy na te okna jak na piękne meble .Do plastiku ,który nie ma duszy odczuwam obojętnośc jako rzecz,która musi być.

pchelek
20-03-2003, 07:54
:grin: Mahoń meranti - tak to się nazywa. Gatunek mahoń - podgatunek meranti - ponadto jest jeszcze kilkanaście takich podgatunków.
Struktura zbliżona do struktury dębu - obydwa są gatunkami liściastymi.
Twardość zależy od gęstości [głownie] a nigdy od rodzju lakieru i ilości warstw.
Przy malowaniu kryjącym są trzy warstwy - grunt, podkład i nawierzchniowy.
Przy malowaniu transparentnym dwie - grunt i nawierzchniowy bezbarwny.
TO TAK DLA WYJAŚNIENIA
PVC było jest i będzie - to konsekwencja wycinania lasów i braku drewna ale i też rozwoju nowych technologii.

20-03-2003, 09:52
Okna drewniane czy plastikowe?
Boże Narodzenie czy Wielkanoc?

tom soyer
20-03-2003, 10:48
pchelek,
twardosc lakieru tez ma wplyw na twrdosc calej ramy. Jednak lakier pomaga tylko w niewielkim stopniu.
Uwazam ze moje okna sa super (meranti, kolor jesion) i maja ta dusze - dodaja uroku, ciepla i naturalnosci.Co z tego ze trzeba je malowac. Na pewno jesli bede je co 5..6 lat malowal przezyja plastiki.
Rodzaj okien ma tez duzy wplyw na charakter wnetrza a nie tylko elewacji. Zalezy jaki styl ktos lubi.
Ceny, jakosc .. jesli zaczniemy od srdniej polki to wszystko sie wyrownuje ...
zycze dobrego wyboru

Grzegorz63
20-03-2003, 10:53
On 2003-03-20 11:48, tom soyer wrote:
... Na pewno jesli bede je co 5..6 lat malowal przezyja plastiki.

A niby co się ma stać z plastikami? Wyparują?

viator01
20-03-2003, 11:45
Plastiki nie wyparowują, ale niszczą się w inny sposób. Ja zamontowałem jedno okno (na szczęście) profil rehau - sprzedawca rozpływał się na jego temat. Też myślałem: wygodne, trwałe, łatwe do utrzymania w czystości. Niestety już po trzech latach przy wietrznej pogodzie firanka zachowuje się jak flaga na wietrze, świst wiatru jest nie do zniesienia (nie pomogła wymiana uszczelki). Profile przy normalnym użytkowaniu powyginały się (widać gołym okiem po otwarciu). Co zatem radzą mi zwolennicy PCV. Wymienić na nowe?
Natomiast co do tego mahoniu przed zakupem należy zapytać, czy to na pewno mahoń, czy tylko okleina. Tych okleinowanych nie polecam - trudno sprawdzić, co jest pod spodem.
Okna drewniane mają też zalety: są sztywne, dobrze izolują akustycznie, dają się malować (można zmienić kolor gdy się znudzi), dają się naprawiać w przypadku drobnych uszkodzeń (np. zadrapania). Poza tym drewno ma charakter, który nie da się podrobić przez zastosowanie plastiku.
Zgadnijcie jakie okna wybieram do mojego nowego domu :wink:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: viator01 dnia 2003-03-20 12:51 ]</font>

Grzegorz63
20-03-2003, 11:56
viator01
Od 5 lat użytkuję okna PCV z OknoPlastu Kraków. Słońce je smaży, mróz je zmraża a one cały czas wyglądają jak nowe (jak były śnieżno-białe tak pozostały). To co napisałeś o tej deformacji to na pewno w większym stopniu przypadłość okien drewnianych, niż plastikowych.

tom soyer
20-03-2003, 12:06
On 2003-03-20 11:53, Grzegorz63 wrote:


On 2003-03-20 11:48, tom soyer wrote:
... Na pewno jesli bede je co 5..6 lat malowal przezyja plastiki.

A niby co się ma stać z plastikami? Wyparują?


drewno tez nie wyparuje :smile:
widziales kilkunastoletnie okna plastikowe, ktore nie byly konserwowane? przy otwieraniu plastik trzeszczy jak ...

20-03-2003, 12:09
ludzie nie wymieniaja plastikow na drewno tylko dlatego ze ich na to stac (kup g.. - zaplacisz dwa razy :smile:) albo ze przestali byc wygodni ...

magmi
20-03-2003, 12:09
Ja chcę mieć (na 95%) okna białe, więc raczej wybiorę PVC (drewniane mają urok gdy są w kolorze ...hmm...drewnianym :grin:).
I tak sobie myślę: skoro noszę bawełniane dżinsy ze stretchem, bawełniane koszulki z lycrą, sukienki z lnu z wiskozą oraz swetry z wełny z akrylem, to i dom z oknami PVC jakoś zniosę :wink:...bez większego problemu.
Miłośników drewnianych okien niemniej serdecznie pozdrawiam.:smile:

Grzegorz63
20-03-2003, 12:21
drewno tez nie wyparuje :smile:
widziales kilkunastoletnie okna plastikowe, ktore nie byly konserwowane? przy otwieraniu plastik trzeszczy jak ...

Kilkanaście lat temu okna plastikowe były praktycznie nie znane. Te co było miały rzeczywiście profile niestabilne, wyginały się jak chciały, białe- były żółte po roku czasu. Ale to samo można powiedzieć o oknach drewnianych sprzed kilkunastu lat (kto wtedy używał drewna klejonego?). Myślę że jest sensem porównywać wyroby współczesne a nie te prehistoryczne. No ale z tym plastikiem co trzeszczy przy otwierani to już zupełnie oniemiałem. Możesz podać coś bliżej w którym miejscu trzeszczy? :???:

pchelek
20-03-2003, 12:25
:grin: tom soyer - na Twoje ucieszenie.
Najstarsze zachowane okna drewniane mają ok. 300 lat.
Okna drewniane pojawiły się w XV wieku. Wcześniej były tylko okiennice. Historia szkła liczy 7000 lat. Na wykopaliskach w Pompei znaleziono resztki okien [płytek] szklanych w metalowych ramach. Najstarsze okna widać na obrazach malarzy flamandzkich - ze wszystkimi szczegółami. Widać słoje i zacieki wody - są to okna z dębu. Dąb jest pokrewny do meranti. Te bardzo stare okna można pooglądać w internecie na stronach muzeów.
Czy PVC tyle przeżyje - raczej nie.

viator01
20-03-2003, 12:41
Grzegorz,
Zgadzam się, że okna z PCV nie są złe, jeśli porównamy te przeciętnej lub niższej jakości drewniane i plastikowe to nie ma raczej różnicy. Natomiast uważam, że znacznie trudniej jest ocenić jakość materiału zastosowanego na okna plastikowe niż drewniane. O ile drewno (oczywiście malowane lakierem transparentnym) można starać się ocenić z zewnątrz, to PCV nie. Wiem coś o tym, bo pracuję na uczelni z ludźmi, którzy od lat w laboratorium badają jakość tworzyw sztucznych. Można kierować się renomą firmy ale... .
Jeśli chodzi o to krzywienie się okien to nie tylko ja mam z tym kłopoty. Mój kuzyn w swoim zakładzie musiał wymienić po jednym sezonie wszystkie okna ze ściany południowej. Tworzywo pod wpływem słońca nie wytrzymało. Stwierdzono błędy w montażu, dobrze, że robiłą to ekipa producenta. W przypadku okien drewnianych, które znacznie mniej pracują przy zmianach temperatury błedy montażowe są mniej prawdopodobne.
Ja jestem w tej dobrej sytuacji, że mam dom parterowy z dużym okapem, który prawie całkowicie chroni okna przed deszczem. Zatem mniej ryzykuję decydując się na okna drewniane, które z kolei idealnie pasują kolorystycznie do koncepcji domu (większość elementów będzie brązowych i żółtych)

20-03-2003, 13:00
Okna z PCV trudno się utylizują nie zostawiajmy problemu, przyszłym pokoleniom.

Marek K
20-03-2003, 13:57
A jak dużo mniej chemii- do utylizacji masz w drzewie: impregnowanym, klejonym, lakierowanym?
Jesteś w stanie to ocenić?.:???:
Marek.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-20 14:58 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-20 14:58 ]</font>

20-03-2003, 14:27
:???

20-03-2003, 14:58
Wagowo jakieś 97%.

20-03-2003, 18:18
...Podobnie badania przeprowadzone przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie dowiodły, że okna PVC są absolutnie nieszkodliwe dla naszego zdrowie, a wręcz w niektórych przypadkach niezastąpione, chociażby w przypadku osób cierpiących na różnego typu alergie. Okna PVC gwarantują szczelność na przenikanie różnego typu alergenów np. kurzu, pleśni itp. Na początku lat dziewięćdziesiątych powstało w Danii w Skejby pierwsze osiedle dla alergików. Gremium lekarzy i mikrobiologów, mając na celu zapewnienie alergikom normalnej egzystencji bez konieczności zażywania leków, zadecydowało o wyposażeniu domów w profile PVC. Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zastosowania materiału neutralnego biologicznie PVC stanowi odpowiednie rozwiązanie. Szacuje się, że ponad jedna trzecia wszelkich tworzyw sztucznych stosowanych w szpitalach to PVC.

aesacus
26-03-2003, 13:30
Nie wiem czy ktoś widział surowe drewno meranti ? Przypomina balsę
meranti nie ma nic wspólnego z mahoniem (Swetenia mahagoni. Z resztą mahoń prawdziwy jest pod ochrona i nie spotkałem go obecnie na składach drewna. czasami mozna dostac resztki u wytwórców fornirów.
Według mnie jesli z drewna to na 100% okna sosnowe lub dębowe, ale to już kwestia ceny


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: aesacus dnia 2003-03-26 14:40 ]</font>

Richardo
28-03-2003, 13:04
Ja też sie zastanawiam ktore wybrac. Jedni radza plas inni drew, sam nie wiem ale wolalbym chyba jednak drewniane.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Richardo dnia 2003-03-28 14:07 ]</font>

Grzegorz63
29-03-2003, 22:50
On 2003-03-16 23:44, bronek wrote:
To jest pytanie bardziej "religijne" niz "budowlane" (poszukaj starych wątków).
Sam dłuuuugo sie zastanawiałem.
Po odsianiu ziarna od plew (tzn. 1001 niestworzonych historii które sprzedawcy i wyznawcy jednego rozwiązanie opowiadaja o tym drugim) wyszło na to że powazne róznice sa tylko dwie:
-drewno jest ładne
-plastiku nie trzeba malować
U mnie zwyciężyło lenistwo....


U mnie też prawdopodobnie zwycięży lenistwo:grin:.

pyrka
30-03-2003, 11:23
Okna z tworzywa kolorowego w miejscach nasłonecznionych będą blakły a pomalowane wyglądają paskudnie. Do tego w sąsiednim wątku przeczytałam, że łatwiej je wyłamać, więc na pewno są dobre dla złodzieja. Natomiast białe po pewnym czasie ob kurzu i deszczu robią się szare, mają żółte plamy, widoczne rysy.Można u sprzedawców okien dostać specjalny płyn do czyszczenia, który każda kobieta używająca zmywacza do paznokci rozpozna jako aceton. Czyszczenie nim jest żmudne i zabiera pięć razy więcej czasu niż malowanie.

30-03-2003, 12:35
a u mnie w gwarancji jest napisane że nie wolno myć żadnymi rozpuszczalnikami.

pchelek
31-03-2003, 09:51
:grin: rozpuszczalniki są NIEDOPUSZCZALNE - Tylko woda + detergent.
Okien z PVC NIE MALUJE SIE. Farba nie trzyma.
Okna kolorowe nie blekną [nie blakną] - pigmenty są trwałe.
Nie jest to farba.

Zbyszek_S
31-03-2003, 10:01
Ja durzucę jeszcze - białe nie zółkną i nie szarzeją (no chyba że się nie myje :wink:). Okna PCV białe mam od 8 lat (na Górnym Śląsku), okna te wychodza na wszystkie strony świata - nie ma różnicy dla N, E, S czy W. Ramy myte są 4-5 razy do roku detergentem.

pozdr.
ZS

Snowdwarf
01-04-2003, 13:08
masło czy margaryna....??
snow

Jasiu
04-04-2003, 12:18
Właśnie dostałem ofertę od Urzędowskiego (po miesiącu czekania - ciekawe dlaczego ?)

I wyszło mi, ze te same okna mogę mieć, za:
7.200 za białe PCV
10.300 za barwione PCV (golden oak - M&S)
10.700 za drewniane (meranti - Urzędowski)

Jak widac różnica pomiedzy białe PCV, a derwniane jest dosyć duża (ponad 30%), ale już pomiędzy barwione PCV, a drewnanie znikoma.

Wnioski są IMHO oczywiste.
Jeśli ktoś ma ograniczony budżet, powinien kupić białe "plastiki"
Jeśli ktoś ma wieksze luzy finansowe to wybór plastik/drewno jest czysto subiektywny. Ot - komuś się nie chce za dużo chodzić wokół okien, a ktoś inny uważa, że drewno ma "duszę" :wink:

Nie ma więc o co kruszyć kopii :smile:

Dave
04-04-2003, 12:52
Wybor plastik/drewno w ogole jest subiektywny. Jeden woli drewno inny plastik. Roznice w cenach sa minimalne - ty to sprawdziles na bazie okien okleinowanych. A ja moge pokazac producenta okien drewnianych, ktory biale drewniane sprzeda za porownywalna cene (albo i nizej) niz biale plastiki. Dla mnie to tylko kwestia czy ktos obawia sie odnawiania okien drewniany co pare lat czy bardziej obawia sie wypaczenia okien PCV albo czy ktos ceni wyglad okien z drewna czy tez bardziej gladko-biurowy wyglad okien z PCV. Jedno i drugie rozwiazanie zalezy bardziej od gustow niz od wad/zalet i cen.

D.

Jasiu
04-04-2003, 13:38
Dave - ty się weź za politykę. W odwracaniu kota ogonem jesteś mistrzem :smile:

"Roznice w cenach sa minimalne - ty to sprawdziles na bazie okien okleinowanych. A ja moge pokazac producenta okien drewnianych, ktory biale drewniane sprzeda za porownywalna cene (albo i nizej) niz biale plastiki."

Ale jaki sens ma kupowanie malowanych na biało okien drewnianych - maja wady obu systemów:
"gladko-biurowy wyglad okien z PCV" (Twoje słowa) oraz
konieczność "odnawiania okien drewniany co pare lat" (j.w.)

W mojej branży takie coś nazywa się "świnka morska - ani świnka, ani morska" :grin:

A co do różnicy w cenie to już raz Ci to wytykałem - przy zakupie kotła oszczędność 200,- zł uznałeś za chwalebną, a teraz 3 tys. uznajesz za nieistotne :sad:

"Dla mnie to tylko kwestia czy ktos obawia sie odnawiania okien drewniany co pare lat czy bardziej obawia sie wypaczenia okien PCV"

A to kliniczny przypadek manipulacji :smile:
O ile odnawianie okien drewnianych jest niepodważalną koniecznością, o tyle wypaczanie się okien PCV w stopniu większym niż drewnianych jest co najmniej dyskusyjne.

"albo czy ktos ceni wyglad okien z drewna czy tez bardziej gladko-biurowy wyglad okien z PCV. Jedno i drugie rozwiazanie zalezy bardziej od gustow niz od wad/zalet i cen."

Wybór "barwione PCV/drewno meranti" (dla ścisłości: dębowych wogóle nie biore pod uwagę :smile:) jest rzeczywiście rzeczą upodobań. Tak samo wybór "białe PCV/malowane drewno" to kwestia przekonań. Ale wybór pomiędzy tymi dwoma grupami jest jak najbardziej wyborem ekonomicznym, a więc ma charakter obiektywny - osobliwie dla tych, którzy dysponują ograniczonym budżetem :wink:

Zdaje sobie sprawę, że powyższe jest trochę dzieleniem włosa na czworo. Ale budując dom większość z nas musi optymalizowac koszty, a to polega na wybieraniu takich rozwiązań, które przy założonym budżecie zapewnią nam maksymalny efekt, albo pozwolą osiągnąć cel najniższym kosztem. Dlatego podsystem "gust" można włączyć dopiero na zbiorze odfiltrowanym przez TEO (Technczno-Ekonomiczny Optymalizator - sam to wymyśliłem :smile:)

Działanie odwrotne nazwałbym nieroztropnym :smile:

Dave
04-04-2003, 14:59
Jasiu - nie ma roznicy 3tys. Nie ma roznicy praktycznie zadnej. Okna drewniane wygladajace podobnie do okien plastikowych (biale albo z faktura) o podobnych parametrach kosztuja podobnie (roznice 200zl nie uznaje za roznice, btw na kotle zaoszczedzilem tak ze 2-3tys). I okna drewniane zawsze beda wyglac mniej biurowo (nawet biale) - bo maja inna konstrukcje ramiaka (przyjrzyj sie - nie ma jednolitej tafli). Dla mnie duzym argumentem na plus dla drewna jest sztywnosc. PCV mozna dosc latwo odksztalcic podwazajac je i otwierajac balkon z zewnatrz (przekonal sie o tym moj znajomy). Z drewnem nie byloby tak prosto.

D.

Jasiu
04-04-2003, 15:43
OK.

Nie wyważałem ani okien plastikowych ani drewnianych więc nie mogę zakwestionować twoich twierdzeń.

Co do różnic w wylądzie białych okien PCV i malowanych drewnianych, też się nie będę wypowiadał bo jestem za prosty, żeby je dostrzec.

Co do różnic w cenach to są jakie są (i jakie podałem, z dopiskiem: białe okna drewniane są cenowo zbliżone do białych PCV) i tego przedyskutować też się nie da.

Wygląda więc na to ,że nie ma co dalej marnowac prądu :smile:

bedi
04-04-2003, 15:57
Zgadzam się, tylko jedno ale, chyba pchełek powiedział, że PCV można b. łatwo wyważyć, więc jeżeli ktoś zastanawia się nad szybami P2 lub P4 drewniane wydają się koniecznością. Z drugiej strony, słyszałem że włamują się przez przewiercenie ramy, potrzebny jeden otwór lub trzy w przypadku stosowania tzw. rozetek i złodzieje są w środku.
Tak na marginesie, to mi się i tak podobają drewniane.

04-04-2003, 16:13
On 2003-03-16 23:06, Nula wrote:
nie wiem jakie okna wyprac, jedni mowia, ze drewniane (machoniowe) sa dobre, inni, ze z drewnianymi to duzo roboty,po trzeba co jakis czas malowac, itp.
Czy ktos ma jakies uwagi na ten temat, doswiadczenia, etc?
Dzieki

Zdecydowanie plastikowe.Ale uwaga!!!Nie dajcie sie zwiesc cenie.Dobre okna plastikowe tez kosztuja Jakie maja miec wyposazenie to juz od Was zalezy.Uwazajcie tylko na profile wewnatrz okien .Powinny byc Zamnkniete-tzn. to cale zelastwo ktore jesat w plastiku.Pozniej pozostanie Wam tylko wymiana uszczelek.Ja osobiscie uzytkuje okna TROKAL 900 od siedmiu lat na tych samych uszczelkach I co ? I nic tak jakby wczoraj je zalozyli.Za drewniane okna dziekuje .Spedzilem przy nich okolo 15 lat dziecinstwa na skrobaniu i malowaniu i mam serdecznie dosc.Naprawde wolny czas wole spedzic w inny sposob.Pozdrowionka

04-04-2003, 19:14
A możesz powiedzieć dlaczego muszą być zamknięte?

Jasiu
04-04-2003, 20:12
Chodzi profil stalowy wewnątrz ram - on decyduje o sztywności okna.

Tańsze mają profil w kształcie litery U (ceownik !?), lepsze (sztywniejsze) mają profile zamknięte - czyli "prostokątna rurka" :smile:

Tyle, że tego nie można stwierdzić bez przecięcia ramy okna :grin:
Pozostaje zaufanie do producenta . . . ?

Tito
04-04-2003, 20:20
Jednym zdaniem: Okna plastikowe mają jedną wadę - że nie są zrobione z drewna.

Pozdrawiam

Jasiu
04-04-2003, 20:24
Rozumiem, że to prowokacja mająca na celu podgrzanie atmosfery :smile:

Bo jeśli nie to muszę ciebie poprosić o rozwinięcie myśli bo nie do końca zrozumiałem :sad:

Juma
04-04-2003, 20:58
CZe wszystkim jesli chodzi o okna plastikowe z profilem zamknietym to i tak nie ma zadnej gwarancji na to ze sie niebeda sie wyginaly a to dla tego ze nie macie swiadomosci o tym ze jes dane te cale zelastwo po calej dlugosci ramy.Wiem cos o tym bo pracowalem przy produkcji takich okien i niby jest ustawiona pila do ciecia na odpowiedni wymiar to i tak zalezy od pracownika jak on to przytnie.

04-04-2003, 21:59
On 2003-04-04 21:12, Jasiu wrote:
Chodzi profil stalowy wewnątrz ram - on decyduje o sztywności okna.

Tańsze mają profil w kształcie litery U (ceownik !?), lepsze (sztywniejsze) mają profile zamknięte - czyli "prostokątna rurka" :smile:

A ja się z tym nie zgodzę. Możliwości wykonania okna rozpatruje się w zależności od wymiaru skrzydła, a nie widziałem w żadnym systemie, żeby w skrzydle było ono zamknięte?!

Kształt wzmocnienia stalowego to tylko jeden z czynników wpływajacych na sztywność. Mogę sie założyć że np.ceownik 2x2 cm o grubości ścianki 1.5mm będzie sztywniejszy niż "prostokatna rurka" o takich samych wymiarach, ale o grubości ścianki 1 mm.
(I na pewno taki ceownik 1.5mm będzie droższy)

05-04-2003, 12:42
Co do wytrzymałości Ceownika w stosunku do rury to ma się tak:
Ceownik ma współczynnik Wx=0.345 cm3, natomiast rura
W=0.58 cm3, dla profilu C 20x20x2, rury 20x20x1.5, cieńszych nie znalazłem dlatego takie porównanie, ale współczynnik jest proporcjonalny do grubości więc bedzie podobnie. Współczynnik charakteryzuje nam wytrzymałość danego profilu (w tym przypadku jest to wytrzymałość na zginanie)
Z powyzszego wynika że jednak rura jest bardziej wytrzymała.
Krzysztof

05-04-2003, 13:11
Co chwila to problem. Jak nie ceramika PTH to okna. Co lepsze a co gorsze... a wszystko dlatego bo ma być raz i na zawsze. Dajcie sobie spokój! Czy to czy tamto i tak cos trzeba będzie przy nich kiedyś zrobić. I po co się wzajemnie denerwować? Teściu ma drewaniane pokrzywiły się i już a drugiemu nie. PCV też nie są idealne. Tak czy siak kiedyś trzeba będzie przy nich dłubać. Co kupicie będzie dobrze... ale do czasu, bo nic nie ma na zawsze. Pozdrawiam Kris

Tito
05-04-2003, 19:18
Jasiu:
Chodzi o to, że i jedne i drugie okna mają tyle samo wad co i zalet .Tak samo możemy dyskutować czy zupę pomidorową należy jeść z makaronem, czy z ryżem.
Po drugie większość opinii przytaczanych na forum, to banały powtarzane przez osoby nie mające zbyt dużego pojęcia o oknach.

Pozdrawiam

Jasiu
05-04-2003, 21:17
Teraz kminie :smile:

Cóż... każdy inwestor na własną rękę musi dojść do swojej "prawdy". Dlatego te spory się nigdy nie skończą, bo jeśli my do czegoś tam dojdziemy, to na forum zawitają nowi, którzy zaczną od nowa - Panta rei :smile:

Ja właśnie doszedłem do tego, że zamiast wybierać okna (drewniane/plastiki - bo o tym gadamy) równie dobrze mógłbym rzucić monetą. I owszem oznacza to 4-5 tys. różnicy w cenie, ale w codziennej eksploatacji różnicy większej nie będzie.

kriss73
06-04-2003, 07:29
Jasiu proponuje kupić te tańsze a kase wydać na wakacje. Czy PCV czy drewniane i tak kiedyś trzeba będzie je wymienić. Nic nie ma na zawsze tylko diamenty są wieczne. Hm... okna diamentowe... To powinien być towar dla tych co toczą bezpłodne dyskusje które wytrzymaja dłużej hahaha. A i ściany też diamentowe niech sobie zbudują, żeby i za milion lat dom był jak nowy :smile: Wiecie co oni niech się kłócą, tracą czas i nerwy a my jedźmy na plażę. Jak wrócimy i okno się nie domknie to sie wymieni w następnym roku, albo za dwa... co tam. Moje życie nie jest podpożądkowane ścianom... oknom... i innym materialnym pierdołom. Kiedyś dałem się nabrać na takie gadanie co lepsze a co gorsze i poza niespanymi nocami niczego to nie wniosło pozytywnego do mojego życia. Więc sayonara... kto idzie na plaże?

Bodzio 2003
06-04-2003, 19:49
He he nie jestem morsem. U mnie jest -1C.

pchelek
07-04-2003, 08:13
:grin: Usztywnienia w skrzydłach są zawsze ceowe [te kwadratowe nie wejdą z uwagi na ukstałtowanie profilu wewnętrznego komory.
Kwadratowe bywają w ramach ościeżnic - ale są droższe niż ceowe.
Jx usztywnienia - nie problem jest policzyć

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pchelek dnia 2003-04-07 09:16 ]</font>

07-04-2003, 21:06
do Pchełek
CZy rzeczywiście wzmocnienia w ramie muszą być koniecznie zamknięte?
rura kwadrat 30x30x1,5mm Ix=Iy= 2.32cm4
ceownik 30x30x2mm Ix= 1.99cm4, Iy= 2.65cm4
Jeżeli lepszy ceownik to jak powinien być zamocowany, która płaszczyzna okna powinna być bardziej sztywna?

Krzys1
08-04-2003, 08:37
Pchełek
Je zeli ceownik to nie tylko ważne jest Jx ale także Jy

Dlatego lepsza jest rura bo w przypadku ceowika musimy iść na kompropmis, którą część osłabić

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Krzys1 dnia 2003-04-08 09:39 ]</font>

Tito
08-04-2003, 15:04
Wielu producentów stosuje ceowniki dodatkowo pozaginane lub z dodatkowymi przetłoczeniami, które są wytrzymalsze od pełnego profilu.
Po drugie zastosowanie pełnego zbrojenia ma znaczenie przy montażu okna - jeśli wybierze się opcję na dyble.
Proponuję aby zakończyć te teoretyczne dywagacje na temat okien i PTH, bo i tak do niczego to nie prowadzi.
Jak znam życie , to wiele osób biorących udział w tych dyskusjach i tak na koniec pójdzie do dealera i kupi np. okno 034 za 450 zł z PROFILU EKONOMICZNEGO,z odchudzonym zbrojeniem, nic o tym nie wiedząc i jednocześnie ciesząc się z dobrej ceny...

Pozdrawiam i życzę takiej dociekliwości podczas zakupu okien

08-04-2003, 15:35
On 2003-04-08 16:04, Tito wrote:
Wielu producentów stosujeceowniki dodatkowo pozaginane lub z dodatkowymi przetłoczeniami, które są wytrzymalsze od pełnego profilu.
...
Proponuję aby zakończyć te teoretyczne dywagacje na temat okien i PTH, bo i tak do niczego to nie prowadzi.

Jak do niczego nie prowadzi. Po tej dyskusji forumowiczowie nie będą już rozpowszechniać banialuków że musi być zamknięte bo sztywniejsze.
Istotne jest Ix i Iy danego wzmocnienia. Może się okazać, że porównując dwa zbrojenia, zbrojenie ceowe dodatkowo przetłoczone, zagięte o wiekszej grubości, nawet w słabszej płaszczyźnie będzie sztywniejsze od zbrojenia zamkniętego, ale o cieńszych ściankach i mniejszym przekroju.
A i tak naistotniejsze jest wzmocnienie skrzydła, a tam wchodzi tylko ceowe. Im wiecej razy zagięte, wiekszej grubości i wiekszych gabarytach (szerokośćxwysokość)tym sztywniejsze.

09-04-2003, 10:07
Przy własnym domu jest zawsze coś do zrobienia i nigdy nie zrobi się idealnie na przyszłośc. Ja mieszkam w moim domu już 6 lat mam okna drewniane średniej klasy bo wtedy nie było mnie stać na dobre plastikowe. Latem były malowane, wyglądają jak nowe, zajeło nam to dwa dni koszt 250 zł robocizna i koszt sadolinu, nie wydaje mi się to strasznie uciążliwe. W tym roku robię remont w środku domu i zabuduję ganek przed domem i tam wstawię witryne PCV jest dużo tańsza - wszystko jest kwestią wyboru i nic nie jest wieczne jeśli się nie zniszczy to opatrzy albo wejdą jeszcze nowsze technologie i zawsze będzie się do czegoś dążyć.

Krzys1
09-04-2003, 10:20
[/quote]
Jak do niczego nie prowadzi. Po tej dyskusji forumowiczowie nie będą już rozpowszechniać banialuków że musi być zamknięte bo sztywniejsze.
Istotne jest Ix i Iy danego wzmocnienia. Może się okazać, że porównując dwa zbrojenia, zbrojenie ceowe dodatkowo przetłoczone, zagięte o wiekszej grubości, nawet w słabszej płaszczyźnie będzie sztywniejsze od zbrojenia zamkniętego, ale o cieńszych ściankach i mniejszym przekroju.
A i tak naistotniejsze jest wzmocnienie skrzydła, a tam wchodzi tylko ceowe. Im wiecej razy zagięte, wiekszej grubości i wiekszych gabarytach (szerokośćxwysokość)tym sztywniejsze.

[/quote]

Ty chyba nie wiesz oczym piszesz
Raz piszesz że banialuki o pełnych profilach, a za chwilę piszesz że ceowniki bardziej pozaginane itd. Przeciesz te zagięcia powodują wzrost sztywności, tak?
No to chyba bardziej sztywna jest rura od ceownika choćby nie wiem jak pozaginanego. Poza tym czym więcej zagięć tym wiekszy koszt wyprodukowania kształtownika.
Krzyś

pchelek
09-04-2003, 13:42
JX - czyli moment bezwładności zależy od POLA PRZEKROJU kształtownika stalowego. Kwadratowa rura z blachy 2 mm może mieć mniejszy moment bezwładności od ceownika z blachy 1,5 mm powyginanego na bokach.
Wygięcie powyginanego ceownika jest łatwiejsze niż kwadratowej rury.
Ważny jest moment bezwładności wkierunku prostopadłym do okna [słupki, rygle, ślemiona, ościeżnice okien zestawianych] na obciążenie wiatrem.
Ważny jest moment bezwładności w płaszczyźnie skrzydła na obciążenie eksploatacyjne i od ciężaru.
W skrzydłach są tylko ceowniki.
W ościeżnicach mogą być ceowniki bo ościeżnica mocowana jest do muru.
W słupkach, ślemionach i ryglach powinny być kwadratowe rury.
Dyskusja o usztywnieniach jest bardzo ważna bo od rodzaju usztywnień zależy trwałość okna.

09-04-2003, 17:55
Tak Krzysiu jednak nie do końca wszystko rozumiesz.
Całe szczęście, że w końcu Pchełek się wypowiedział, bo komu jak komu ale jemu chyba wszyscy wierzymy!!!
Apel do wszystkich: nie sugerujcie sie tylko tym że profil zamknięty, porównajcie Ix i Iy danego wzmocnienia.(przede wszystkim w skrzydle), żeby później nie narzekać, że okno PCV się "wypacza :eek:"

skrool
10-04-2003, 23:18
Okna z PCV są dobre, te z górnej półki, ale one kosztują tyle co drewniane. Drewniane trzeba malować < to fakt< ale je można pomalować, a PCV nei da się pomalować, jak zżółkną to już takie pozostaną.A drewno jest ekologiczne.

pchelek
11-04-2003, 09:44
:grin: szczególnie ekologiczne są impregnaty do drewna, kleje, podkłady i lakiery [to wszystko chemia]
żółknięcie profili zdarza się w kilku przypadkach -
- zła mieszanka PVC do wytłaczania profili - widać zażółcenia na miejscach silnie nasłonecznionych - trafiło się to jednemu z większych producentów profili 5 lat temu jak zmienił na pewien czas dostawcę polichlorku winylu,
- kwaśne deszcze - widać to w postaci plamek na skośnych powierzchnniach np. wzdłuż szyb,
- źle zwulkanizowane uszczelki - wychodzi z nich siarka i zażółca profile - widoczne są strużki zacieków,
Ale żeby tak wierzyć bezgranicznie - to nawet moża osobista żona tego nie robi [niestety]

Osówka
11-04-2003, 22:07
Oj, Pchełku, a my jesteśmy tacy ufni...
Muszę chyba pogadać z Pchełkową !!!

Taki sobie gośc
15-04-2003, 13:32
wiecie co przeczytałem to wszystko i głowa mnie rozbolała i tak kupie drewniane bo drewno jest bliższe człowiekowi niz plastik ale nie wiem które są lepsze podobaja mi sie drewniane bo mi sie podobaja, przedeszystkim są solidne .
pozdrawiam wszystkich co nie wiedzą co wybrać:wink:

raf13
23-04-2003, 07:48
Witam wszystkich forumowiczów i zwracam się do was a zwłaszcza do tych którzy problem wyboru okien mają już za sobą lub już praktycznie je wykorzystują. Mam problem i dylemat co wybrać drewno czy plastik zlicowane czy nie jedno- czy dwó-skrzydłowe. Może ktoś z was zna wykonawcę SOLIDNYCH surowych okien drewnianych. Być może ktoś z was napotkał na normalnego cenowo i jakościowo producenta lub sprzedawcę - proszę o opinie w tej sprawie. Pozdrawiam

Snowdwarf
23-04-2003, 08:18
raf13 ten temat jest wałkowany od kilkunastu miesięcy i na kilku forach jednocześnie...
proponuję przejrzęc inne posty w tym temacie...
zresztą cokolwiek się powie na te temat zawsze się znajdzie ktoś kto z tą opinią się nie zgodzi...
snow

03-05-2003, 07:53
Uff...przeczytałem,sporo tego.Co człowiek,to inna opinia.A muszę wybrać.Doszedlem do wniosku:jeżeli biale,to tworzywo,jezeli w kolorze,to drewno.Czy słusznie ?

PiterCh
04-09-2003, 10:32
Mam do was pytanie. Jestem na etapie kupna okien do mojego nowego domu i nie wiem jakie okna mam wybrać ?

Proszę o wasze doświadczenia i porady w tym temacie :) Chciałbym z nich zbudować jakąś najbardziej obiektywną opinię.

Slawek :)
04-09-2003, 10:34
Nie, to na pewno znowu jakaś prowokacja :lol:
Już tylu kruszyło kopie, profile i klejonki na ten temat, że jak wrzucisz okna w wyszukiwarkę, to znajdziesz aż nadto odpowiedzi - które i tak tylko powiększą Ci mętlik w głowie....
Pozdrowienia[/b]

ceka
04-09-2003, 10:36
No pewnie że drewniaki są lepsze - są droższe to fakt ale drewno to drewno a nie jakiś sztuczny plastik.

Jak dla mnie drewienko!!!
:D

04-09-2003, 15:03
Do Pietra Ch:

Jedno jest pewne: na tym forum nie znajdziesz odpowiedzi na tak zadane pytanie.
Wiec odpusc

W-waBiker
05-09-2003, 08:44
Nawet o to nie pytaj :D ...znajdziesz tu tyle opinii na temat wyboru okien, że i tak Ci to w niczym nie pomoże :D Są plusy i minusy zarówno jednych jak i drugich okien.Za plastikami przemawia zdecydowanie niższa cena (niż drewnianych) i jest jeszcze jedna ważna sprawa, okna drewniane żeby były DOBRE to muszą być dobrze zrobione, a te odpowiednio kosztują...w żadnym wypadku nie decyduj się na tanie okna drewniane bo kupisz badziewie, więc jeśli już drewniane to porządne-drogie.
Pozdrawiam.

Feft
05-09-2003, 10:20
Mi podoba się najbardziej argument "drewno to drewno".
Ceka - ja już jestem przekonany - wyrywam moje plastiki, bo "drewno to drewno"!

Jasiu
05-09-2003, 10:46
Dajcie spokój :)

Plastik vs drewno to typowe udowadnianie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Swiętami Wielkiej Nocy.

Dobrze zrobione okna (bez względu na materiał) będą dobre, z kiepskimi (również bez względu na materiał) będą kłopoty. Zastanów się jakie okna bardziej ci pasują wizualnie i emocjonalnie (np.: nawiedzony ekolog nie może mieć PCV ;)). Oblicz ile możesz wydać na nie pieniędzy. I poszukaj takich, które są najbliższe twojemu ideałowi, a kosztują nie więcej niż mozesz wydać. Oszczędzaj raczej na prestiżu niż na jakości

grubs
03-10-2003, 07:55
jakie sa njalepsze pcv lub drewniane ile one moga kosztowac i ile moga kosztowac z szybami nie przepuszczajacymi slonca

03-10-2003, 08:07
Nie obraź się, ale jeżeli mają nie przepuszczać słońca to najlepiej nie wstawiać okien tylko zrobić ścianę. Dobra ściana jest dużo cieplejsza niż najlepsze okno.

W-waBiker
03-10-2003, 08:29
:lol: :lol: :lol: dokładnie tak jak napisał mój przedmówca... :lol: a raczej przed-piszca :D po co Ci wogóle okna jeśli mają nie przepuszczać światła - zabetonuj otwory okienne i z głowy :lol: nawet taniej wyjdzie....bo te parabety...obróbki... :D :D :D

03-10-2003, 11:32
Szyba antisol - nie przepuszcza słońca. Okno drewniane czy PVC - kwestia wyboru.

03-10-2003, 16:02
Od kiedy szyba antisol nie przepuszcza słońca???????

Teska
03-10-2003, 17:56
ja mam okna pcv firmy M&S sa ok

Krystian
03-10-2003, 18:25
grubs - a o oknach to i tak wszystko wie pchelek... :P
Polecam wątek ,,szukam dobrych okien" w Wymianie doświedczeń,
kilka stron niezłej wiedzy... :wink:

svenska
16-10-2004, 23:09
Drodzy Forumowicze, jakie okna sa wedlug Was lepsze, drewniane czy plastikowe?

Kon111
17-10-2004, 08:58
Zarówno plastikowe jak i drewniane mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy co komu mniej przeszkadza. Na temat tego dylematu wiele już było na forum - proponuję poszukać.
Osobiście: w bloku miałem plastiki, teraz do domu bedę wstawiał drewniane.

Przepiura
17-10-2004, 12:57
Witam
Ja osobiscie optuję za plastikami .
Tyle tylko że mając plastiki trzeba często wietrzyc mieszkanie bo są aż za szczelne .
Mam na poddaszu okno dachowe drewniane i nie jestem z niego w 100% zadowolony . Podczas osadzania się pary wewnątrz (sypialnia) okno w narożnikach zmienia już swoją strukturę .
Nie wiem jak jest z normalnymi oknami , ale już mam uraz.
No i co najważniejsze okno drewniane jak nie było by skonstruowane zawsze będzie z DREWNA.
Pozdrawiam
Przepiura

Kon111
17-10-2004, 15:17
Niezależnie, które okna się wybierze w obecnej technologii wszystkie będę "zaszczelne", dlatego albo należy wykorzystywać mikrowentylację, albo zafundować sobie nawiewniki np. Aereco - i problem zbytniej szczelności rozwiązany zarówno w drewnianych jak i plastikach.
Osadzenie się pary wodnej to efekt zbytniej wilgotności w pomieszczeniach - trzeba coś poprawić w wentylacji.

Marek30022
17-10-2004, 17:53
Chyba wstawię plastiki, choć drewniane są ładniejsze z jednego powodu. Drewniane trzeba będzie za kilka lat pomalować.

Jaro23
17-10-2004, 19:45
W moim domu zastosowałem okna mahoniowe i dość drogie. Uważam, że na materiałach nie można oszczędzać. Okna plastikowe istnieją na rynku może max. od 20 lat. Wiem, że w domu moich dziadków na Dolnym Śląsku w poniemieckim domu z 1921 roku funkcjonują do dzisiaj, chociaż moi rodzice w tym roku zaczęli już ich wymianę. Czy ktoś sprawdził w ten sposób okna plastikowe?

sidney
18-10-2004, 09:09
u nas będą drewniane, montaż za 2 tygodnie, a że drewniane trzeba będzie pomalować, to żaden argument, przy wszystkim wcześniej czy później będzie coś trzeba zrobić :)

Charlie
18-10-2004, 10:47
u nas będą drewniane, montaż za 2 tygodnie, a że drewniane trzeba będzie pomalować, to żaden argument, przy wszystkim wcześniej czy później będzie coś trzeba zrobić :)

Słuchaj - jeśli masz polakierowane okna farbami typu lazur czyli widać strukturę drewna to po 3 - 5 latach przeprowadzasz tylko tzw. lakierowanie renowacyjne (nie będę Ci tego tłumaczył teraz - niech to zrobi twój producent okien). To jest operacja, na którą przeznaczysz niewielką część swojego cennego czasu a za 40 - 50 zetów od okna powinien to zrobić producent oczywiście na miejscu. Dodatkowo uzupełnić powinien potencjalne ubytki w drewnie powstałe przez okres użytkowania np. często zdarzają się jakieś rysy czy w ościeżnicach kancery ich krawędzi powstałe przy wprowadzaniu wózka dziecięcego czy roweru do danego pomieszczenia.

Lakieruje się dlatego bo UV degraduje powierzchnię koloru (płowieje) natomiast w PVC już nic nie zrobisz !!!

Pozdrawiam

sidney
18-10-2004, 13:07
dlatego wybraliśmy drewno :D

Marcel2000
29-10-2004, 07:47
a ja wciąż mam dylemat i nie wiem, ale póki co do wczesnej wiosny mam czas :wink:

Lia
30-10-2004, 20:53
wg mnie - tylko drewno. Plastiki są nieodnawialnie- mam koleżankę, która w latach 90 wstawiła takie okna- wtedy cud technologiczny - wiecie, są dość fajne- t zn, wygodnie sie je myje, nie trzeba malowac. Ale wygląd mają nie bardzo... po prostu żółtawe, jakby przybrudzone, ten plastik zabija urodę elewacji. Drewniane są ładniejsze, no i ekologiczne - w razie pożaru nie wydzielają substancji trujących.

jareko
31-10-2004, 18:21
Lia - wybacz ale znow powtarzasz marketingowe banialuki i .... a z reszta - szkoda slow - cos kiedys uslyszalas i powtarzasz bez glebszego zastanowienia sie.
Drewno ekologiczne? Hmmm.... tak - wciaz ma wlokna zas cale chemia nasaczone i razie pozaru..... ;) Realnie - jak zajmie ci sie okno to jzu ty truupem padniesz na podlodze z braku tlenu ewentualnie zatruta palaca sie wykladzina, firnakami, meblami (formaldechyd) itp itd
http://www.jar-eko.home.pl/images/swiadectwa_certyfkaty/Gealan_swiadectwa/swiad3.jpg
http://www.jar-eko.home.pl/images/swiadectwa_certyfkaty/Gealan_swiadectwa/swiad4.jpg
http://www.jar-eko.home.pl/images/swiadectwa_certyfkaty/Salamander/atest_higieniczny_salamander.gif

Jak to sie ma do zabijania przez PVC?
Zwlaszcza informacja o zastosowaniu w sluzbie zdrowia, przedszkolach i szkolach?
A zolkniecie? Hmmm....mam KBE 14 lat jest wciaz biale, mam Schuco juz 9 lat - jakby z fabryki wyszlo Sasiad za smieszne pieniadze wybral XXX (nazwy specjalnie ne wymienie) - po dwu latach jest karmelowe. Material do przemyslenia w swietle super atrakcyjnych ostatnimi czasy ofertami na PVC

Jaro23 - to nie argument gdyz drewno kiedys a drewno dzis to nie ten sam material - niestety

Ogolnie
Zarowno drewniane jak i pVC sa dobre i nie sposob tutaj jednoznacznie stwierdzic ktore realnie lepsze. Ja jestem zwolennikiem PVC z roznych wzgledow ale nie ganie w czambol drewnianych. Ktos inny znow wychwalac pod niebiosa bedzie drewniane
Kazdemu wedlug potrzeb, gustow i zasobnosci portfela

I na koniec - zarowno PVC jak i drewniane sa szczelne i argument przeciv PVC ze za szczelne sa jest nieprawdziwy!!! Po prostu nalezy zarowno PVC jak i drewniane wyposazyc w nawietrzaki albo po prostu wietrzyc gdyz dazenie do oszczednosci w kosztach ogrzewania juz pewnego rodzaju aberracja sie staje - nadmiar wilgoci TRZEBA wywalic na zewnatrz. Kiedys nie bylo klopotu - okna z zalozenia nie byly szczelne a kazde pomieszczenie mialo swoj kanal wentylacji grawitacyjnej

Wszystkie za i przeciw juz wielokrotnei tu bylo poruszane ale nagminnie marketing a nie rozsadne argumeny :(

buba48
02-11-2004, 10:23
Drodzy Forumowicze, jakie okna sa wedlug Was lepsze, drewniane czy plastikowe?

Rzecz gustu i zasobności portfeli. Mam z pcv ale wolałbym drewniane. :oops:

andzia28
02-11-2004, 10:50
Rzecz gustu i zasobności portfeli. Mam z pcv ale wolałbym drewniane.
Ja tak samo jak buba...

D`arek
02-11-2004, 14:35
Podobają mi się wyłącznie białe okna, no ew. bardzo jasne rude. Ciemne wg mnie psują wygląd elewacji - przypominają czarne dziury,/ też kiedyś mieliśmy/.
Białe plastikowe okna droższego producenta nie żółkną -mam takie w obecnym mieszkaniu już 6 lat, /Deceuninck/ i wyglądają super.
Sąsiedzi, którzy kupili tanie plastiki - teraz mają rzeczywiście brudnobiałe.
Podsumowując - należy kupować dobre okna niezależnie czy plastikowe czy drewniane. Ela

pawek
02-11-2004, 17:24
Ja mialem wstawiac drewniane, ale z racji kosztow beda plastki. Teraz technologia jest troche inna niz na poczatku wiec nie sadze ze beda zolkly. A jesli chodzi o wentylacje to ja wlasciwie mam caly czas otwarte okno, poprostu lubie swieze powietrze.
pzdr.

Asiulek
03-11-2004, 06:51
Plastiki barwione w masie w okleinie obustronnej złoty dąb. Drewno jest piękne, ale trzeba o nie dbać i co najgorsza malować. Według mnie każde okna po 20 latach nadają się do wymiany. Wszystko się zużywa i brzydnie – niestety. :(

Lia
05-11-2004, 18:41
Do Jareko. Proszę mnie nie wzywac od nieuków lub niezorientowanych. Jestem lekarzem ze sporym stażem ( a nie sprzedawcą, importerem lub producentem oken plastikowych lub innych)- a poza tym po prostu prywatnym inwestorem, więc pozwoliłam sobie wyrazić taką a nie inną opinie.Nigdy wczesniej nie wypowiadałam sie na tematy dot, okien - więc nie ma Pan podstaw, żeby ze mnie szydzić. Na stronie głównej w dziale budowa-okna-plastykowe może Pan przeczytac podobną opinie nt okien plastykowych - opinię fachowca. Po drugie, pozostaje kwestia upodobania - mnie się akurat podobają okna z drewna - naturalne, ekologiczne, natomiast dopuszczam, że plastykowe też się komuś mogą podobać. Dołączone przez Pana wydruki -atesty dotyczą konkretnego producenta i trudno nazwać taką opinię miarodajną i reprezentatywną dla wszystkich okien z PCV. Podejrzewam, że szerzenie takiej opinii leży po prostu w Pańskim interesie - związanym być może ze sprzedażą podobnych okien. Tyle. Pozdrawiam Lia.

stary
06-11-2004, 19:28
LIA - w całej wypowiedzi Jareko nie zauważyłem aby wytykał Tobie niedouczenie ,wytknął jedynie marketingowe farmazony wtłaczane do głów przez nieuczciwych sprzedawców samego drewna a niezgodne z prawdą . Termperatura zgrzewania naroży w oknach z PCW wynosi około 250 stopni przez ok.pół minuty i materiał ten dopiero się rozpuszcza nie wydzielając jakiś szkodliwych substancji . Przypuścmy że gdyby były jakieś opary w czasie pożaru już w tej temperaturze to człowiek tam przebywający już by ich nie poczuł ,szybciej by się rozpuścił niż to okno . :lol:

Większość sprzedających okna ma w ofercie pcw i drewno więc tak naprawdę dla nich "nie leży w specjalnym interesie " polecać tylko plastik - na wszystkim mają jakiś zarobek . Faktem jest ,że niektórzy świadomie nie handlują drewnem ,gdyż jak to określają "drewno wybiera więcej problemowych klientów ".


Dołączone przez Pana wydruki -atesty dotycza konkretnego producenta i trudno nazwać taką opinię miarodajną i reprezentatywną dla wszystkich okien z PCV.
Jareko nie pokazał wszystkich dostępnych atestów .
Prawie wszyscy szanujący się producenci systemów okien z PCW mają atesty higieniczne na wszystkie oferowane przez siebie profile .Ewentualnie na jakieś nowości nie zdążyli wyrobić lub na wynalazki tylko do budynków gospodarczych .
Nie sądzisz chyba ,że w szkołach czy szpitalach montowane są tylko okna Salamander lub Gealan(ich atesty wkleił Jareko )bo jako jedyne mają atest higieniczny lub są trudnozapalne .Proponuję kilka stron na których można znależć atesty (zapewniam ,że to nie wszystkie ) :
www.aluplast.com.pl www.plustec.pl www.bruegmann.pl www.roplasto.com.pl www.thermoplast.pl www.foris.com.pl www.plastmo.com.pl
Pozdrowionka

PS.Mnie podobają się jedne i drugie ale z lenistwa u siebie wstawiłem PCW

BK
06-11-2004, 19:37
Kupując okna drewniane przyczyniasz się do wycinania lasów i niszczenia środowiska naturalnego, więc stwierdzenie że okna drewniane są "ekologiczne" jest pomyłką.

Ekologiczne są plastiki - podobnie jak "ekologiczna" skóra na buty czy torebki, albo sztuczne futra (kto pokazuje się w futrze z norek?)

inwestor
06-11-2004, 20:31
Myślę że PCV są dużo mniej kłopotliwe w utrzymaniu. Dla mnie mowa że lakierowanie renowacyjne to taki tam bzdet to ściemnianie. Przecież przed takim lakierowaniem to trzeba szyby okleić taśmą, przy murze też trzeba okleić. Bardzo dokładnie wymyć wszystkie zakamarki i dopiero wtedy pędzelek i do roboty. Pewnie malowanie 2 razy a nie raz. Po mojemu to w ciagu dnia jak sie chce to starannie zrobić to wiecej jak 2 okna to nie ma szans odnowić. Mam kilkanaście okien w tym jedne tarasowe więc sopkojnie cały tydzień bym stracił na dziubdzianie się z oknami. Dobrze jeśli pogodę bym trafił . Już to kiedyś przerabiałem w bloku więc dzieki ale pozostane przy PCV. A jak któś lubi kolor drewna to nie ma sprawy drewniane może sobie zafundować . Na moje oko to w tym drewnie z okien to niewiele jest drewna. Raczej glównie kleje, lakiery, itp chemia. Tak być musi bo teraz już nikt sie nie bawi nie sezonuje drewna i tak nie segreguje. Wszystko robi się z klejonki.
Pozdrawiam

jareko
06-11-2004, 21:22
Lia - sadze ze stary (kurcze - za kazdym razem gdy twoj nik pisze jakos dziwnie sie czuje - czemu stary? :) ) me intencje wyluszczyl dokladnie. Nie mialem zamiaru Cie urazic - jesli tak to odebralas - sroki
Nie sposob wszystkie atesty tu przytoczyc - zobacz ile miejsca zajely te dwa (z wielu jakie mam w formie elektronicznej)

Temat co lepsze bl walkowany nie raz i realnie do niczego sie nie przyczynil. Nawet ankieta jaka stworzylem dowodzi ze rozdzial pomiedzy klientami jest fifty/fifty ;)
Pol drewno pol PVC
Kazdy w drewnie czy PVC zobaczy zalety jakich nie widzi w innym materiale - i tak jest i zawsze bedzie

To ze zdecydowalem sie na handlowanie tylko PVC jest wynikiem mojej swiadomej decyzji jak i wlasnego przekonania o jego wyzszosci nad drewnem co nie oznacza ze dyskredytuje calkowicie drewno.
Z roku na rok stajemy sie mlodsi i leniwi ;) i nie wyobrazam sobie tego by co kilka lat bawic sie z odnawianie lakieru czy farby - ale to moj osobisty poglad. A jesli tego nie uczynie to degradacja okna drewnianego nastapi w tepie niewyobrazalnym z racji wlasciwisci drewna i temu nikt nie zaprzeczy. Gdyby bylo inaczej po dzis dzien okna nie wymagalyby wymiany - a szlag je trafil wlasnie z tego powodu
Przytoczony tu wczesniej argument o oknach przedwojenych ze po dzis dzien sa idelane i dalej sluza tez nie jest za bardzo prawdziwy - dzis to nie ten sam material co kiedys mimo, ze drewnem sie go nazywa. Odsaczony z zywicy, zupelnie przypadkowy, niesezonowany, w wiekszosci z wiatrolomow zarazony od poczatku chorobami jakie drewno tocza. Stad zawsze mowie klientom by NIGDY nie kupowali okien juz pomalowanych na kolor (jesli decyduja sie na biale) gdyz wtedy nie zauwaza tak naprwade czy to drewno czy kilogramy szpachli ;)
Dawniej wybierano material wysezonowany (co najmniej dwa lata) odpowiedniej jakosc (czyli z odpowiedniego fragmentu zdrowego drzewa) i zdrowy - stad tez okno bylo takie jakie jeszcze spotkac mozna
Wlasnie dzis wyrywalem okna z lat 40-tych - juz ten material byl o niebo lepszy niz to co spotkac mozna w dzisieszej produkcji. Gdybym kiedys nie trafil na szkolenie w fabryce produkujacej okna drewniane moze az takim radykalem ;) bym nie byl.
Ale sie rozgadalem - dosc :)
Kazdy i tak wybiera to co mu odpowiada i odporny jest na argumenty hehehehe
Pozdrawiam wszystkich forumowiczow :)

Lia
06-11-2004, 21:41
Stary, jesteś adwokatem jareko ? weszłam na strone tego fachowca - sprzedaje i montuje wylacznie okna pcv( www.jar-eko.home.pl)- dlatego mierzi mnie pseudoreklama na lamach szanownego muratora. Tu, na forum, wymieniamy sie doswiadczeniami , przytaczamy własne opinie.

"Lia - wybacz ale znow powtarzasz marketingowe banialuki i .... a z reszta - szkoda slow - cos kiedys uslyszalas i powtarzasz bez glebszego zastanowienia sie... " i tp-

Zastanawiałam się jakie okna wybrać, wybrałam takie a nie inne -bo polegam zawsze na opinii fachowców. A że też czytuje Muratora, jak i szperam w internecie , a i zawodowo o toksykologii mam pojęcie zapewniam, że ta decyzja była bardzo przemyślana, zreszta, pewnie w każdej rodzinie liczy się też głos współmałżonka. Nie chcę mi już więcej na ten temat -po prostu jasne, że
jareko ma INTERES w propagowaniu takiej a nie innej opinii i szerzeniu marketingowych banialuków.
A i tak wiadomo, że wszystkie okna - i pcv i drewniane, mają swoje wady i zalety.A i gusta też mamy różne, na szczęście. Pozdrawiam serdecznie forumowiczów

07-11-2004, 04:14
powiem szczerze, że trochę nie rozumiem, iż konieczność malowania okien drewnianych po kilku latach jest aż tak istotnym argumentem przeciwko tej stolarce.
W każdym domu czy mieszkaniu po 5 - 6 latach normalnie maluje się sciany, naprawia pęknięcia, które zawsze gdzieś sie tam pojawią, czasem odnawia podłogi i nikt tutaj jakoś nie stosuje rozwiązan, które pozwoliły by uniknąć takich prac, bo patrzymy na estetykę.
A niestety domy z oknami pcv bardzo często tracą przez to na urodzie.Nie wszystkie, ale wiele traci.
Zwłaszcza jak się połączy białe, plastikowe okna z drewnianymi
drzwiami, belkami drewna w bryle domu, balustradami itp.
Okleiny, chociaż coraz doskonalsze, błyszcza sie jak plastik i zaraz widać , że to pcv.
Oczywiście domy z oknami białymi pcv też mi się podobają, bo do niektórych bardzo pasują.
Ale nie przesadzała bym też ze stwierdzeniami, ze w drewnianych oknach jest więcej chemii niż samego drewna, bo to przeciąganie w drugą stronę i zwykła nieprawda.Dlaczego bowiem stosuje się okna z pcv, a drzwi jednak z drewna?

BK
07-11-2004, 07:30
Drzwi też są z PCV.
a mnie irytuje w mieszkaniu konieczność remontowania co kilka lat - w domu pierwszy remoncik chciałabym nie wcześniej niż za 10 lat, a na pewno nie chcę żeby było to remontowanie okien. Nie po to wydaję tyle kasy na budowę żeby sobie fundować dodatkowe wydatki bardzo szybkie do poniesienia albo konieczność czasochłonnych remontów. Czas to pieniądz.

07-11-2004, 11:58
BK
Ja też bardzo nie lubię remontów,dlatego unikam kłopotliwych materiałów.Nie zrobię więc np. drewna w kuchni czy łazience.Ale już np. tarasy miałam mieć oba wyłożone drewnem (idea architekta), zmieniłam to w planach na terakotę i ostatecznie wróciłam jednak do desek.Efekt będzie bez porównania przy mojej architekturze domu ciekawszy.To tak jak ze spodniami- takie z elany mogła bym wyprać ręcznie, a wełniane muszę zanieść do czyszczenia, a mimo to wolę wełnę.Ale powtórzę jeszcze raz - wiele zależy od ogólnej koncepcji wyglądu domu - jego stylu, kolorystyki itp.
Np. u Miecza te ciemne PCV bardzo dobrze wygląda.Gdybyś chciała Beatko zastosować w swoim domu wizualizację projektanta, tj. okładzinę drewnianą na części elewacji, to pasowała by tylko stolarka sosnowa.Przy innym doborze kolorów, materiałów można by zastosować z powodzeniem białe plastiki.
Renowacja lazurowych powłok w oknach nowoczesnych to też nie to samo, co malowanie zapamiętanych przez nas okien sosnowych, malowanych krytą białą farbą.

BK
07-11-2004, 12:36
mimilapin,
obawiam się że renowacja okien drewnianych niestety taka prosta nie jest - koleżanka ma takie okna i już umówiła się z producentem że będzie jej okna odnawiać - na pewno koszty nie są małe. Powłokę musisz zdrapać i pokryć lakierem - nawet jeśli zrobisz to szybko zabierze to sporo czasu. Ale koleżanka ma sporo pieniędzy ...
Powtórzę - jeśli chodzi o zajęcia domowe to jestem raczej leniwa :oops: jak mogę coś w domu zrobić szybko i bezproblemowo to wybieram ten wariant. Po nieudanych decyzjach w urządzaniu mieszkania wiem że urządzanie domu podporządkuję wyłącznie wygodzie i ergonomii, no i posiadanym środkom finansowym.
Dobre okna drewniane kosztują dużo więcej niże dobre PCV. Jeśli kosztują mniej to znaczy że nie są dobre.
Jasne, że drewniane piękniejsze.

07-11-2004, 13:35
BK
Ze mną jest tak samo.Teraz mieszkam sobie leniwie w prawie nowym bloku, gdzie o wszystko dba administrator,więc jak sobie czasem pomyślę o obowiązkach z utrzymaniem domu, to mi się nieraz odechciewa budować.Naprawdę.Metraż do sprzątania 4 razy większy, a ile okien będzie do mycia? I w co ja się chcę wpakować?Ale jakoś tak ciągnie do tego własnego kawałka ogródka, choćby tam było stale coś do zrobienia...

stary
07-11-2004, 14:12
Stary, jesteś adwokatem jareko ?
Nie jestem niczyim adwokatem ,sam nie zawsze potrafię się wybronić nawet jak mam rację

weszłam na strone tego fachowca - sprzedaje i montuje wylacznie okna pcv( www.jar-eko.home.pl)-
życzyłbym sobie i innym aby tylko z takimi fachowcami mieli styczność




jareko ma INTERES w propagowaniu takiej a nie innej opinii i szerzeniu marketingowych banialuków.
Jestem pewien ,że gdyby tylko chciał to w ciągu tygodnia miałby w ofercie okna drewniane od conajmniej 10 producentów .

Czy drewno czy pcw proponuję przede wszystkim nabywać od sprawdzonych producentów ,pamiętając zwłaszcza o tym jakich mają przedstawicieli regionalnych ,montażystów oraz zasięgnąć opinii znajomych . Dotyczy to większości produktów i usług związanych z budowlanką .
Szacuneczek dla forumowiczów . :lol:

stary
07-11-2004, 14:25
kurcze - za kazdym razem gdy twoj nik pisze jakos dziwnie sie czuje - czemu stary? :)
Dlatego ,że moja zniszczona życiem facjata znacznie odbiega od tego co
wskazuje metryka i średni wygląd osób w moim wieku .

jareko
07-11-2004, 15:47
... weszłam na strone tego fachowca - sprzedaje i montuje wylacznie okna pcv( www.jar-eko.home.pl)- dlatego mierzi mnie pseudoreklama na lamach szanownego muratora. Tu, na forum, wymieniamy sie doswiadczeniami , przytaczamy własne opinie......

Lia - jest to fakt niezaprzeczalny i nie kryje sie z nim ze preferuja z racji wlasnych przekonan TYLKO PVC. Z powodow o ktorych nie raz wymianialem. Ale cytujac me wypowiedzi powinnas dostrzec iz nie dyskredytuje stolarki drewnianej. Podkreslam caly czas - kazdemu wzgledem wlasnych upodoban, potrzeb i zasobnosci portfela. Wy - forumowicze - wybieracie to co wam odpowiada.
Zwrocilem tylko uwage na Twoja wypowiedz majaca niewiele wspolnegop ze stanem faktycznym. Trzeba umiec byc obiektywnym a nie powtarzac czesto powtarzane - i tu powtorze slowo ktore Cie tak bardzo ubodlo - banialuki na temat okien PVC (jakze czesto pojawiaja sie takze slowa podobne o stolarce drewnianej)
By zakonczyc te polemike jedno dodam ze swej strony - uwazam sie za fachowca w tej branzy a posadzenie mnie o pseudoreklame zapewne zweryfikowalabys zadajac sobie trud poznania chocby czesci moich postow - tek jak TY yak i ja postrzegam Forum Muratora gdzie na zyczenie kogos innego sie znalazlem by Wam pomoc w tematach najistotniejszych
Mozesz miec najlepsze okno i nie wazne z czego wykonane ale jak ci je spartola montazem to bedzie nic nie warte juz po roku (a moze i szybciej). Mozesz miec nawet okno dobrze zamontowane ale jak ci parapet zewnetrzny zamontuja nie tak, to w przypadku okna drewnianego tez kasa jaka na nie wydasz w blocie sie znajdzie bardzo szybko
I na zakonczenie - nie potrzebuje adwokatow ale milo mi ze sa tu osoby doceniajace moja tu obecnosc i porady a sady jakie wypowiadam sa moimi wlasnymi (co czasem by awantur nie wzbudzac - czesto podkreslam)

pchelek
07-11-2004, 16:21
jareko - odpuść sobie, szkoda zdrowia.
Zawsze bedą tacy co uważać będą PVC za zło ostateczne, nieekologiczne i palne. Z nimi nie ma dyskusji.
Sam wiesz że taka dyskusja jest bez sensu - Co lepsze - PVC czy drewno.

D`arek
07-11-2004, 20:03
Mimilapin i BK !
Też jestem za tym aby wybierać materiały przede wszystkim praktyczne. Jest z czego wybierać.

A poza tym:
Zdecydowałam się na białe okna plastikowe nie dlatego że są tańsze/ ale dobrze że są/ ale dlatego że pasują do mojego domu - parterowego z białymi drzwiami i podbitką. Kiedyś miałam drewniane a teraz wolę plastiki. Podzielam zdanie ich zwolenników.

Nie chcę olejowanych czy woskowanych podłóg, w drewno na tarasie też zaczynam wątpić, zastanawiam się nawet czy nie zrezygnować z kominka...
Jestem zapalona ogrodniczka i cieszę sie na pracę w ogrodzie, a w domu oby jak najmniej remontów i konserwacji. Pozdrawiam Ela

magdatomek
27-02-2005, 21:30
Witam. Mam mały problem jakie wybrać okna. Drewniane (trójwarstwowa sosna) za około 19 tyś. zł czy plastikowe (VEKA lub SHIKO) za około 13 tyś zł (ceny brutto z montażem). Różnica w cenie jest dość znaczna ale podobnież w Polsce nie ma drewna które nadawałoby się na okna a profil- wiadomo to zawsze jest tylko plastik. Niechciałbym przesadzić z tym drewnem a zarazem nie mam zamiaru też "dziadować". Oczywiście sa inne gatunki drewna ale to wiąże się z inną (wyższą) ceną. Bardzo proszę o radę. Może ktoś już używa takich okien i zauważył że coś się z nimi zaczyna dziać. Dla fachowej informacji ściany mam z maxa 29 + 10 cm steropianu.

super gacek.
27-02-2005, 21:32
Myślę ze ten temat był przerabiany tysiąc razy , postaraj sie poszukać a napewno znajdziesz odpowiedż.

thalex
27-02-2005, 21:39
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=40173&highlight=oknach
miłej lektury :D

mariof
09-09-2005, 20:44
jak drewniane to zobacz tu (link poniżej)

mariof
09-09-2005, 20:47
jak drewniane to zobacz tu (link poniżej)

mariof
09-09-2005, 20:52
jak drewniane to zobacz tu (link poniżej)

mariof
09-09-2005, 20:52
jak drewniane to zobacz tu (link poniżej)

jareko
09-09-2005, 20:55
oj mariof - daj juz spokoj :)

a co do pytania nasuwajace sie moje uwagi

pierwsza uwaga - albo zawyzona cena Veki albo Schuco zanizone-czyli albo jeden chce cie skroic za bardzo albo drugi cos hmmm....nie teges

druga - zarowno okna z pvc jak i drewniane sa OK, jedne i drugie maja swosje wady i zalety i takze swoich zagorzalych zwolennikow jak i przeciwnikow. Tu decyzje mususz podjac sam - najlepiej odnajdujac za pomoca funkcji "szukaj" poruszajacych ten temat watkow

trzecia - oczywiscie sa rozne gatunki drewna i tym samym im lepsze tym drozsze - podobnie z pvc

pokombinuj i zdecyduj a pozniej szukaj producenta i montazysty. Dopiero taki misz masz moze zagwarantowac sukces,
I jeszcze jedno - nie wierz do konca w to co tutaj pisze sie o firmach ktore ialy wpadki.
Jak padnie ci cos w Jaguarze rozpoczniesz krucjate by te marke zdyskredytowac? Ciagle bedzie to marka i solidna jakosc za odpowiednia cene.
Wpadki zdarzaja sie kazdemu wiec z przymrozeniem oka na posty tego typu
(Tak sadze ja :) Jareko :) )

mariof
09-09-2005, 20:55
jak drewniane to zobacz tu (link poniżej)

mariof
09-09-2005, 20:56
jak drewniane to zobacz tu (link poniżej)

Janussz
09-09-2005, 21:04
Mam sporo drewnianych robionych przez fachurę dobrego na zamówienie, drewnianych robionych w dużej firmie "Majewski" i plastików. Różne firmy(plastiki), bo wymiana była etapowo. Teraz przy następnej budowie będą już tylko plastiki. Tak drzwi jak i okna.

JarL
09-09-2005, 21:05
Nie wiem jak są zakonserwowane nowoczesne okna drewniane i czy trzeba je malować od czasu do czasu.

Janussz
09-09-2005, 21:08
Nie wiem jak są zakonserwowane nowoczesne okna drewniane i czy trzeba je malować od czasu do czasu.
Właśnie odkryłem niedawno, że na łączeniach (mówię o drewnianych "fabrycznych") zaczyna farba odstawać. Okna praktycznie nie otwierane nigdy. Wiek około 7-8 lat.

rafałek
09-09-2005, 21:10
No pewnie że drewniaki są lepsze - są droższe to fakt ale drewno to drewno a nie jakiś sztuczny plastik.

Z tą drożyzną to lekka przesada. Mam kupione drewniane. Cena za m2 z założeniem i transportem 460 zł. Czy to dużo?

Janussz
09-09-2005, 21:21
No pewnie że drewniaki są lepsze - są droższe to fakt ale drewno to drewno a nie jakiś sztuczny plastik.

Jak dla mnie drewienko!!!
:D
A znasz naturalny plastik? :lol:

jareko
09-09-2005, 21:27
sznowni Panstwo
Mam dla niezdecydowanych karkolomna propozycje :)
polowa domu w drewnie - druga w pvc - po pieciu latach opowiesc tutaj ktore sa lepsze
po dziesieciu takze (o ile dozyjemy ;))

A moze z innej beczki?
Ktore Swieta sa lepsze?
A) Wielkiej Nocy
B) Bozego Narodzenia

Juz JSS rospatrywal i do wnioskow jedynie slusznych nie doszedl
Dyskutanci w temacie drewno/pvc w podobnej sytuacji bedac tez nie dojda
A wiec ......
Dla drewniarzy - drewno
a dla partyzantow - PVC

mdzalewscy
09-09-2005, 21:33
Ktore Swieta sa lepsze?
A) Wielkiej Nocy
B) Bozego Narodzenia

zdecydowanie ważniejsze są Wielkiej Nocy i drewniane oczywiście

Janussz
09-09-2005, 21:34
Już dawno dowiedziono w trójce o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.
A z oknami większy problem.
Jareko ja właśnie tak mam jak opisujesz. Dlatego twierdzę-plastik.
Niedawno rozmawiałem z producentem drewnianych. Jeden tylko powód podał wyższości-zaznaczam producent drewnianych: tworzą mikroklimat, czyli są mniej szczelne. Zapomniał o farbie.

jareko
09-09-2005, 21:47
Janussz - pieprza glupoty i jedni i drudzy
jak w Twej swiadomosci drewno lepsze to nic cie nie przekona do pvc i odwrotnie
Moze tylko powiem tak - jesli juz ktos sie decyduje na drewniane niech czyni to czym predzej. Ogolne tredy wskazuja na to ze relacje medzy PVC a drewnem beda coraz bardziej dla drewna nie korzystne
I niestety om lepsze drewno tym wyzsza cena - tak jak w PVC
wiec po co bic piane co lepsze? :lol:

rafałek
10-09-2005, 06:54
Janussz przywal mu....jareko nie daj się.... kurcze już widzę, że kłaki będą latały.... Szkoda, że to nie ktoś inny bo by się pewnie sprawdziło. :wink:

Pozdrawiam

mdzalewscy
10-09-2005, 07:00
Już dawno dowiedziono w trójce o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.
poczytaj Nowy testament lub spytaj Księdza, które są ważniejsze a nie Trójkę

uff, znikam na 2 dni, bo forum się skiepsiło przez niezadwolonego z drewnianych, uważam iż to działanie wybitnie celowe i powinien być ban, dzisjaj będę montował stelaż do WC

katerhasser
11-09-2005, 22:37
:D wyluzuj Zalewski, Janussz widać stary radiowiec na powtórce z rozrywki wyrósł, to i zdrowe poczucie humora ma.
ja bym tam się nie stresował wyborem, gdybym sam mógł zadecydować. Wtedy jako człek ciągle na dorobku :-? , wziąłbym plastiki. Ale, że dobry ze mnie człowiek i ze zdaniem, i poczuciem estetyki mojej połowicy się liczę, to zagryzłem wary i spisuję na moje straty a na zyski oknarzy-drewniarzy dodatkowe miesiące niewolniczej pracy... Jakby miała żona moja być całkiem nieszczęśliwa przez plastikowe okna i mi je wypominać... to ja wolę spłacać kredyt parę m-cy więcej i mieć w tem asortymencie spokój. Ale na szczęście też uważam, że okna drewniane to okna z klasą no i godzę się, że za takie fanaberie trzeba bulić jak za... drewno...
Osobiście jeszcze uważam, że malować okien też bym nie chciał musieć ale chyba będę musiał kiedyś zechcieć :oops: jeszcze jeden minus, pomimo którego idę "w drewno"....


... Tylko kłopot Panie z tymi oknami, tylko kłopot Panie..., jeździć, szukać, wybierać, męczyć się, użerać, oglądać, pytać, porównywać, upraszać, wydzwaniać, dopominać się... i na koniec jeszcze ZAPŁACIĆ :evil:

skrool
05-03-2006, 17:51
Można też \białe drewniane lub kolor pcv, nie ma znaczenia kolor, lecz materiał z którego jest wykonane

jarp
08-05-2006, 19:23
W wyborze okien trzeba się raczej kierować zasobnoœciš portfela i własnym poczuciem estetyki. Stylowe wnętrze z oknem PCV? Sš gusta i guœciki... Do bloku polecałbym okno PCV. Do domu jednorodzinnego, kamienicy drewno. Nie prawda, że okna drewniane sa mniej trwałe. Wystarczy spojrzeć na niektóre blisko stuletnie okna w budynkach zabytkowych. Czasem, aż żal wyrywać...

Mały
08-05-2006, 19:37
W wyborze okien trzeba się raczej kierować zasobnoœciš portfela i własnym poczuciem estetyki. Stylowe wnętrze z oknem PCV? Sš gusta i guœciki... Do bloku polecałbym okno PCV. Do domu jednorodzinnego, kamienicy drewno. Nie prawda, że okna drewniane sa mniej trwałe. Wystarczy spojrzeć na niektóre blisko stuletnie okna w budynkach zabytkowych. Czasem, aż żal wyrywać...
Nowoczesne pcv-ki w kolorze są na tyle zblizone wyglądem do drewnianych (włącznie z fakturką drewna), że tu akurat bym polemizował.

jarp
08-05-2006, 20:43
Nowoczesne pcv-ki w kolorze są na tyle zblizone wyglądem do drewnianych (włącznie z fakturką drewna), że tu akurat bym polemizował.

Sztuczne kwiaty też są podobne do naturalnych, ale to jednak nie to samo. Jest to jednak tylko i wyłącznie moja opinia.

jareko
08-05-2006, 21:48
Jarp - zdradz nam jakimi oknami handlujesz ;)
Bo widzisz :lol: nie raz widzialem okna drewniane imitujace plastiki i wygladajace paskudnie i tez PVC ladniejsze i nie do odroznienia od drewnianych
Wszystko jest kwestia wyboru i wlasnego poczucia estetyki bo o ekologii.... nie... tego watku o zdrowym drewnie lepiej nie zaczynac
Jeden i drugi material ma swoje plusy i minusy

jarp
09-05-2006, 08:06
Jarp - zdradz nam jakimi oknami handlujesz ;)
Nie handluję oknami natomiast z racji pewnych powiązań interesuje mnie ten rynek.


Wszystko jest kwestia wyboru i wlasnego poczucia estetyki. Jeden i drugi material ma swoje plusy i minusy

To samo napisałem parę postów wyżej i w innych. W żadnym z postów nie stwierdziłem, że okna drewniane sa lepsze czy gorsze. Są trochę inne. Mi osobiście lepiej się mieszka w pomieszczeniach z tymi z drewna. Nie podoba mi sie natomiast zachowanie wielu Sprzedawców PCV, którzy ( prawdopodobnie z powodu ogromnej konkurencji w tym segmencie rynku) rozprzestrzeniają informacje często niezgodne z prawdą i stanem faktycznym, dyskredytując okna drewniane w oczach klientów. Nie spotkałem natomiast takiej polityki ze strony producentów okien drewnianych. Może dlatego, że to "okniarze" PCV stanowią sami dla siebie konkurencję.

dilbert
12-05-2006, 22:36
Akurat handluję między innymi oknami i to zarówno PCV jak i drewnem. Jeśli klienta nie stać -PCV, jesli stać drewno. Plusy PCV, to brak konieczności okresowej konserwacji polegającej na przecieraniu ich (oczywiście oprócz normalnego mycia) specjalnymi preparatami do konserwacji drewna. Plusy drewna - większa sztywność, szczególnie istotna w przypadku okien o bardzo dużych wymiarach. Dlatego też w standardzie w PCV okna dwuskrzydłowe mają tzw. "słupek stały", a za "ruchomy" w (w drewnie standard) trzeba dopłacać W przypadku PCV mój dostawca często ogranicza pole pow. skrzydła w zalzności od koloru (białe, czy okleina). Natomiast dla dostawcy drewnianych okien nie jest problemem zrobienie balkonowych drzwi o szer. 4, a nawet 6 m i wysokości np. 2,3 m (boki witryny, środek dwuskrzydłowe drzwi). :wink: [/url]

Jarek30
13-05-2006, 10:54
Nowoczesne pcv-ki w kolorze są na tyle zblizone wyglądem do drewnianych (włącznie z fakturką drewna), że tu akurat bym polemizował.

Sztuczne kwiaty też są podobne do naturalnych, ale to jednak nie to samo. Jest to jednak tylko i wyłącznie moja opinia.

a zywnosc tez kupujesz tylko w ekologicznych sklepach ze zdrowa zywnoscia opakowane w ekologiczny papier. ciekawy jestem jak ci smakuja produkty zapakowane w plastik z roznymi chemicznymi dodatkami E.... . To tez jest tylko moja opinia.

jarp
13-05-2006, 22:18
a zywnosc tez kupujesz tylko w ekologicznych sklepach ze zdrowa zywnoscia opakowane w ekologiczny papier. ciekawy jestem jak ci smakuja produkty zapakowane w plastik z roznymi chemicznymi dodatkami E.... . To tez jest tylko moja opinia.

Nie rozumiem czemu wyrażenie własnych pogladów na temat okien wywołuje wśród osób sprzedających okna taką furię, że od razu zaczynają atakować. To jest forum dyskusyjne i mam prawo napisać, że wolę drewno. Nie piszę przecież, ze okna PCV są gorsze.

Nie mówię też o ekologii, więc po co ta aluzja. Jedni lubią krasnale w ogrodzie, innym podoba się kwietnik ze starej opony, a mi podobają sie okna z drewna. Tak samo wolę buty ze skóry od tych ze skaju, czy kwiaty naturalne od tych sztucznych. Jeżeli ktos ma inne poglądy to ja to szanuję.

JACKIE P
13-05-2006, 22:34
już nie wypisujcie bzdur, że plastiki i ich faktura jest nie do odróżnienia od okien drewnianych? W zimie drewno w dotyku jest duuużo cieplejsze od pvc, nówcie co chcecie, ale ja nigdy nie zamienię drewnianych na plastiki.

dominika-2006
30-09-2006, 14:33
Czesc

Jak myslicie ktore okna wybrac do nowego domu? Koszty sa wazne, ale rownie wazna jest jakosc. Bede wdzieczna za podpowiedzi. :)

bwojtek
30-09-2006, 14:42
Jak koszty są ważne to wyłącznie PCW. Dlaczego? Są 2x tańsze w zakupie i na 20-30 lat bezobsługowe. Drwwno będzie 2x droższe i będzie wymagało "obsługi" (malowania).
Bilans? Z cenę okien z drewna, którą trzeba zapłacić na etapie budowy kupisz sobie okna PCW 2 razy. Tyle, że takie "najbardziej na topie" w danym momencie i do tego z nową gwarancją!

anpi
30-09-2006, 14:43
Plastiki.

dominika-2006
30-09-2006, 14:44
a czy plastiki są brązowe, czy trzeba je malować? I jeszcze okna dachowe, czy są plastikowe? Ktoś mi mówił że są tylko i wyłącznie drewniane?

anpi
30-09-2006, 14:47
Plastiki są białe, albo pokryte folią drewnopodobną. Okna dachowe są drewniane, ale Roto produkuje także białe z PCV, mam takie w łazience.

lazik
30-09-2006, 14:50
A ja już taki pewny co do plastików bym nie był, ale to tylko w jednej sytuacji. Dla przykładu w moim przypadku miałem dość nietypowe łuki. Okna musiały być w obustronnym kolorze (jak baba się uprze to nie ma zmiłuj) a to często PCV podraża o nawet 40%. Ceny na drewniane DJ68 i na te w obustronnym kolorze były dosłownie porównywalne. Czasami niektóre oferty były wyższe na PCV niż drewniane. Wszystko rozbija się zapewne także o jakość, a czasami wytrzymałość przy dość dużych przeszkleniach.

dominika-2006
30-09-2006, 14:52
czyli - jakość, trwałość, kolor brązowy ....... i?

e.kala
30-09-2006, 22:01
Drewniane okna są piekne i dlatego nie odmówię sobie tej przyjemności.
PCV z okleiną wygladają niezbyt, jak plastiki to białe. Oczywiscie to jest tylko moje zdanie :P

irtad
01-10-2006, 10:06
Oczywiście to kwesiat gustu , ja mam Schucko złoty dąb i już niejeden "fachowiec" nabrał się na to że to drewniane :lol:

dominika-2006
01-10-2006, 10:14
to znaczy, ze sa okna plastikowe, ale inne niz biale? zgubilam sie.
Masz moze zdjecie Twoich okien zloty dab? Mozesz mi przeslac mailem? dzieki :)

bwojtek
01-10-2006, 12:31
to znaczy, ze sa okna plastikowe, ale inne niz biale
Wejdź na www dowolnego producenta okien pcv a się przekonasz...

zielonooka
01-10-2006, 12:38
hmmm nastepna kandydatka do tytulu "- 9 dioptri" :-? :D

(btw. Geno - genialnye okreslenie :wink: :lol: )

e.kala
01-10-2006, 13:29
Bardzo smieszne :roll: . Chyba to forum jest dla inwestorów, którzy często kompletnie nie znają sie na budownictwie.
Takie teksty jak twój świadczą o tobie, a nie o dominice-2006.

zielonooka
01-10-2006, 14:02
Bardzo smieszne :roll: . Chyba to forum jest dla inwestorów, którzy często kompletnie nie znają sie na budownictwie.
Takie teksty jak twój świadczą o tobie, a nie o dominice-2006.

znac sie nie musza - naprawde :D
umiec czytac - uwazam ze tak :roll:

kilkanascie (jak nie kilkadziesiat :o ) postow o oknach w tym w co drugim poruszany problem co lepsze plastiki czy drewno w tym 2 (slownie : dwa!!!) watki przyklejone na "wymianie doswiadczen "

ale lepiej wyprodukowac nastepny - prawda? :D
mi to nie przeszkadza - naprawde :wink:
tylko zastanawiam sie kiedy starczy cierprliwych odpowiadajacych setny raz na to samo pytanie 8)
i szczerze mowiac - podziwiam ich

zielonooka
01-10-2006, 17:09
no tak faktycznie cierpliwosc i umiejetnosc dawania dobrych rad nie jst Twoja mocna strona, ale co tam .......
ale Ty jestes taki perfekcyjny, doskonaly i jeszcze jako pierwsz pewnie wybudowales idealny dom, bo normalnym smiertelnikom sie to nie udaje. :)
a tak na marginesie tez chcialabym miec tyle czasu, aby ciagle siedziec na forum, niestety niektorzy musza pracowac .... moze to i dobrze

W kazdym razie dzieki - moze pojde do szkoly i naucze sie czytac ..... moze


dominika-2006
raz - gratualcje ze przeczytalas ponad 5000 moich postow ze wiesz co jest moja slaba a co mocna strona (moze jakis przyklad? :lol: ) :D jestem pod wrazeniem :roll:

- dwa - faktycznie masz problemy z czytaniem :-? - skoro slowo "zielonooka" jest dla ciebie rodzaju meskiego :-? :D
dwa- nie zalapalas problemu - nie chodzi o odpowiedz na pytanie (bo kazdy inwestor staje przed tym dylematem, ) tylko sens tworzenia tysiecznego postu na temat dawno juz omowiony
Skoro widzisz w tym sens- ok :)

- trzy - ja na twoim miejscu jednak poszperalabym na forum odpowiedzi prawdziwych znawcow tematu (jesli zalezy ci naparwde na poznaniu obiektywnej opini) - bylo to juz "milion" razy a osoby siedzace w tym na codzien - stary czy jareko po prostu najprawdopodobniej ci nie odpisza - bo odpisywaly tyle razy ze wcale im sie nie dziwe
:lol:
nie chcesz znac opini prawdziwych ekspertow - kontynuuj watek - powodzenia :wink:

dominika-2006
01-10-2006, 17:13
dzieki za info - to dla tych cierpliwych :)

a ci mniej cierpliwi - hmmmmm maja problem, bo na forum ciagle pojawia sie ktos nowy i moze bez okularow ma problemy z czyaniem ...


cierpliwi - wypowiadajcie sie dalej :) i rowniez Ci zyczliwi, ktorzy wiedza, ze czasem pracuje sie od 7 do 19 lub nawet dluzej. :)

dominika-2006
01-10-2006, 17:21
od 17 maja 2004 - gratuluje cierpliwosci i chyba wiedzy, albo checi dawania rad
pozdrawiam i koncze dyskusje, ktora nawet dla mnie - osoby, ktora nie potrafi czytac nie jest na temat.

jareko
01-10-2006, 22:06
zamiast sie obrazac na zielonooka wejdz sobie tutaj
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=33106
i poczytaj
Nie dziw sie, ze powoli alergiocznie na tego typu pytania reagujemy
Kazgy wybor obarczony jest wadami i zaletami choc dla mnei wiecej zalet (o ile nie wszystkie :lol: ) ma PVC

lazik
02-10-2006, 07:14
Kazgy wybor obarczony jest wadami i zaletami choc dla mnei wiecej zalet (o ile nie wszystkie :lol: ) ma PVC
Mam w wiadomościach otrzymanych taki oto komentarz:

Oczywiscie ze to najlepsze rozwiazanie
Drewno przy takim krztalcie luku bedzie materialem najlepszym
A cenowo nie zawsze wychodzi tak makabrycznie drogo - zwlaszcza porownujac z
PVC w obustronnym kolorze
Coz.....dokonal Pan dobrego wyboru :)

Aktualizacja: Ten powyższy komentarz to odpowiedź JAREKO na jedno z moich zapytań ofertowych.

JackD
02-10-2006, 07:43
ale takie sprawy to piwinien załatwiać moderator z urzedu, a nie forumowicze....
na innych forach... jest to przestrzegane.... tytułowanie postów, umieszczanie w odpowiednich działach, nagminne powatarzanie pytań...
może ktoś zrobi porządek???
a moderator dopiero zamyka wątek gdy forumowicze wezmą się za łby i padają cięzkie słowa....
pozdrawiam

dominika-2006
02-10-2006, 08:34
Od 2004 roku nic sie nie zmienilo?
W dalszym ciagu wiecej zalet maja plastiki?
W artykulach jakos roznie to bywa.

jareko
02-10-2006, 08:54
lazik - milo ze cytujesz moje wypowiedzi - nuka jak widze nie idzie w las :)
Sa sytuzcje gdy drewno jest lepsze od PVC chocby wlasnie w momencie gdy pojawiaja sie luki - wynika to z konstrukcji okien PVC bo gdyby komus udalo sie wsadzic na luku wzmocnienie to znow PVC (w mojej ocenie) byloby lepsze :D

domnika - a co mialoby sie zmienic? Chcesz drewno - bierz drewno i nie ma sensu dalsza dyskusja.
O jakich akrtykolach mowisz? Tekstach sponsorowanych w prasie codziennej?
Chcesz sluchac marketingu - sluchaj - mi nic do tego :lol:
A jesli chcesz prawdziwego porownania - spisz sobie na kartce za i przeciw i porownaj

dominika-2006
02-10-2006, 09:04
..... o tych artykulach z Muratora tylko i wylacznie ......

blablaluga
02-10-2006, 09:07
hmmm nastepna kandydatka do tytulu "- 9 dioptri" :-? :D

(btw. Geno - genialnye okreslenie :wink: :lol: )

po oczach patrząc to chyba 10 dioptrii, to komplement

mam pytanie, czemu służy sprowadzanie kolejnego wątku do pyskówki??

Zielona zadowolona jesteś???

Każdy kiedyś był nowy!

Każdy kiedyś nie wiedział o funkcji szukaj!

Nie każdemu chce się czytać 100 stron o oknach, bo mu to zabierze miesiąc a ma wybrać za 3-4 dni.....

zawsze co tydzień, co miesiąc będą pytania co lepsze ceramika czy beton, pcv czy drewno... zawsze bedą nowi co chętnię podyskutują na ten temat...., ale dlaczego zawsze te same osoby robią pyskówkę????

a teraz ogień na mnie, bo nową broniłem.....

p.s. Jest taka zasada netetykiety, pisze się na temat, nie spamuję się wątku...



Wybrałem plastiki, schuco dąb, jak drewno, taniej niż oknoplast, mam kilka lat i super....

JackD
02-10-2006, 09:18
hmmm nastepna kandydatka do tytulu "- 9 dioptri" :-? :D

(btw. Geno - genialnye okreslenie :wink: :lol: )

po oczach patrząc to chyba 10 dioptrii, to komplement

mam pytanie, czemu służy sprowadzanie kolejnego wątku do pyskówki??

Zielona zadowolona jesteś???

Każdy kiedyś był nowy!

Każdy kiedyś nie wiedział o funkcji szukaj!

Nie każdemu chce się czytać 100 stron o oknach, bo mu to zabierze miesiąc a ma wybrać za 3-4 dni.....

zawsze co tydzień, co miesiąc będą pytania co lepsze ceramika czy beton, pcv czy drewno... zawsze bedą nowi co chętnię podyskutują na ten temat...., ale dlaczego zawsze te same osoby robią pyskówkę????

a teraz ogień na mnie, bo nową broniłem.....

p.s. Jest taka zasada netetykiety, pisze się na temat, nie spamuję się wątku...



Wybrałem plastiki, schuco dąb, jak drewno, taniej niż oknoplast, mam kilka lat i super....
takie tam opowiadanie...
np Jareko ma jednak złote nerwy.. co kilka dni te same pytania.... i odpowiada cierpliwie
a na forum robi sie bałagan jak jasny gwint... i faktycznie jak dasz opcję szukaj to masz tysiące postów, w których jest dokładnie to samo....
powtarzama jeszcze raz... to jest zadanie dla moderatora...
tutaj piszemy o oknach...a ile jeszcze jest podobnych tematów???

dominika-2006
02-10-2006, 09:22
"Wybrałem plastiki, schuco dąb, jak drewno, taniej niż oknoplast, mam kilka lat i super...." - DZIĘKI :)

blablaluga
02-10-2006, 09:38
hmmm nastepna kandydatka do tytulu "- 9 dioptri" :-? :D

(btw. Geno - genialnye okreslenie :wink: :lol: )

po oczach patrząc to chyba 10 dioptrii, to komplement

mam pytanie, czemu służy sprowadzanie kolejnego wątku do pyskówki??

Zielona zadowolona jesteś???

Każdy kiedyś był nowy!

Każdy kiedyś nie wiedział o funkcji szukaj!

Nie każdemu chce się czytać 100 stron o oknach, bo mu to zabierze miesiąc a ma wybrać za 3-4 dni.....

zawsze co tydzień, co miesiąc będą pytania co lepsze ceramika czy beton, pcv czy drewno... zawsze bedą nowi co chętnię podyskutują na ten temat...., ale dlaczego zawsze te same osoby robią pyskówkę????

a teraz ogień na mnie, bo nową broniłem.....

p.s. Jest taka zasada netetykiety, pisze się na temat, nie spamuję się wątku...



Wybrałem plastiki, schuco dąb, jak drewno, taniej niż oknoplast, mam kilka lat i super....
takie tam opowiadanie...
np Jareko ma jednak złote nerwy.. co kilka dni te same pytania.... i odpowiada cierpliwie
a na forum robi sie bałagan jak jasny gwint... i faktycznie jak dasz opcję szukaj to masz tysiące postów, w których jest dokładnie to samo....
powtarzama jeszcze raz... to jest zadanie dla moderatora...
tutaj piszemy o oknach...a ile jeszcze jest podobnych tematów???


i co uważasz że parę chamskich tekstów pomoże forum???
Forum jest dla wszystkich, dla nowych też, może jeszcze dziś ktoś zapyta o pcv czy pdrewno, alemasz racje to sprawa moderatora, ale na pewno nie kogoś z forum by pyskówki wszczynał

wiesz każdy kiedyś idzie 1 raz do szkoły, ma 6 lat.... i nie wie gdzie kibel.... i zapyta sprzątaczkę grzecznie, ciekawe jak by dzieciak przeżył gdyby zamiast odpowiedzi usłyszał, spadaj na bambus, 1000 razy o tym opowiadałem...

piszmy na temat!!! nie będzie bałaganu



Dominiko wybierz plastiki, w kolorze, będziesz zadowolona....

dominika-2006
02-10-2006, 09:44
tak chyba zrobie - wlasnie jestem na stronie "schuco" i czytam sobie o ich produktach.
Jeszcze raz DZIĘKI :)

blablaluga
02-10-2006, 09:47
tak chyba zrobie - wlasnie jestem na stronie "schuco" i czytam sobie o ich produktach.
Jeszcze raz DZIĘKI :)

Proszę bardzo, cięszę się można po prostu normalnie komuś pomóc i chyba o to na forum chodzi, a pyskówka powyżej chyba powinna trafić do uwag do forum a nie do Dominiki, pozdrawiam i życzę udanych zakupów.

p.s. znam bardzo zadowolonych z oknoplastu, także..., ale schuco jest super

lazik
02-10-2006, 10:59
lazik - milo ze cytujesz moje wypowiedzi - nuka jak widze nie idzie w las :)
Sa sytuzcje gdy drewno jest lepsze od PVC chocby wlasnie w momencie gdy pojawiaja sie luki - wynika to z konstrukcji okien PVC bo gdyby komus udalo sie wsadzic na luku wzmocnienie to znow PVC (w mojej ocenie) byloby lepsze :D
No właśnie i tu jest pies pogrzebany. A nawet czasami jak pisałeś kiedyś do mnie to ten pies pogrzebany bywa i w samym kolorze/okleinie okien. Zapewne wielkości skrzydeł, duże przeszklenia to plus dla drewna?
Dodatkowo np. chyba jedynie Schuco robi profile (od połowy tego roku?) na tyle grube by zmieścić w nich zestawy trójszybowe o podwyższonym współczynniku U?

jareko
02-10-2006, 11:05
w skrocie powiedzmy ze tak jest :)
Co do pakietow trzyszybowych - nie tylko w Schuco mozna je stosowac - wszystko jest kwestia listwy przyszybowej i szerokosci (grubosci, jak kto woli) skrzydla. Wlasciwie, kazdy profil 5 komorowy (prawdziwy 5 komorowy o szerokosci 70 i wiecej mm) to umozliwia
Ale tu tez nalezy pamietac o tym ze w przypadku domow pasywnych, gdzie szyba ma ponizej 0,8 a jakze czesto 0,4 warto inwestowac takze w jak najcieplejszy profil - czy to 6-komorowka w Aluplascie Ideal 6000 czy Schuco Elegance
Czy to sie ekonomicznie oplaca - nie mnie oceniac

kaczorek.
02-10-2006, 11:49
WYBIERZ PCV
ja w drewnianych odnalazłem wewnętrzne "phie"
i jak to leciało " ukryte fuj" ...
mało kto poleci coś czego nie ma...
jak ktoś ma drewniane to poleca drewniane i się zachwyca jak ktoś ma albo będzie miał plastiki to poleca to 2 gie
co jest lepsze ... sam nie wiem
ja osobiście zamówiełm plastiki ze względów czysto finansowych zapłaciłem za okna 13 000 tyś za drewniane było by ponad 20 000
i to było to ukryte "fuj"

ewcik1
26-02-2007, 11:29
WYBIERZ PCV
ja w drewnianych odnalazłem wewnętrzne "phie"
i jak to leciało " ukryte fuj" ...
mało kto poleci coś czego nie ma...
jak ktoś ma drewniane to poleca drewniane i się zachwyca jak ktoś ma albo będzie miał plastiki to poleca to 2 gie
co jest lepsze ... sam nie wiem
ja osobiście zamówiełm plastiki ze względów czysto finansowych zapłaciłem za okna 13 000 tyś za drewniane było by ponad 20 000
i to było to ukryte "fuj"

Mam pytanko co to za okinka posiadasz?Bardzo mi sie podobaja.

Moja koncepcje okien PCV w okleinie zburzyl sprzedawca mowiac ze okna kolorowe PCV wypaczaja sie od slonka, czy ktos spotkal sie z czyms takim?
pozdrawiam,
Ewelina

jareko
26-02-2007, 11:47
jesne ze sie wypaczaja
tak samo drewniane tylko ze nie od slonca lecz wilgoci
jedne i drugie sa do d... ?
Guzik prawda. Nie ma klopotow ani z PVC ani z drewnianymi jesli sa dobrze wykonane i z dobrego materialu
zajrzyj do "co lepsze" w mojej stopce - podzial jest mniej wiecej po rowno zwolennikow drewna i PVC

ewcik1
26-02-2007, 12:02
jesne ze sie wypaczaja
tak samo drewniane tylko ze nie od slonca lecz wilgoci
jedne i drugie sa do d... ?
Guzik prawda. Nie ma klopotow ani z PVC ani z drewnianymi jesli sa dobrze wykonane i z dobrego materialu
zajrzyj do "co lepsze" w mojej stopce - podzial jest mniej wiecej po rowno zwolennikow drewna i PVC

Dzieki przeczytalam cala ta ankiete i wiem ze nic nie wiem hehehe
Pol na pol a wiec znowu dylemat hehe

kaczorek.
26-02-2007, 12:08
moje okna to wyrob Oklandu z Krakowa

co do "wypaczania" sie okien pod wpływem nagrzewania od (słońca, temp.)
może źle to zostało nazwane - bo jak się coś "wypaczy" to nie wraca do swojego pierwotnego kształtu
to prawda ze okna ciemniejsze "rozszerzają sie bardziej niż biale" ale to logiczne jest podobnie z kazdym materialem ktory rozszerza sie pod wplywem temp.

mam 3 okna od południa w tym najwieksze balkonowe jak narazie nie zauwazyłem z nimi problemu "wypaczenia"

co do wielkosci oknien ciemnych plastikowych sa otpowiednie normy ktore mowia o max. wielkosci oka ze względu na inna rozszerzalnosc stolarki "ciemnej" niz bałej [/b]

scur
26-02-2007, 12:27
plastikowe 5 komór i w okleinie drewnopodobnej oczywiście firmowe okucia i dobrze wyregulowane. Chodzą jak trzeba. pozdrawiam

jareko
26-02-2007, 13:31
...co do "wypaczania" sie okien pod wpływem nagrzewania od (słońca, temp.) może źle to zostało nazwane - bo jak się coś "wypaczy" to nie wraca do swojego pierwotnego kształtu ..
i niestety takie zjawisko w oknach PVC czasem wystepuje - ale tylko w tych gdzie przekracza sie narzucone przez dany system wymiary maksymalne, gdzie ulega sie presji klienta i robi sie np. balkony powyzej pewnej wysokosci bez poziomej poprzeczki, gdzie producent zastosowal pocienione wzmocnienia, gdzie zamontowano je w sposob uragajacy zasadom sztuki itd.... itd....
Niestety mozliwosci wystepowania takiego zjawiska jest wiele i sa bardziej zlozone niz przy drewnie. Stad tak istotny jest producent, pozniej montaz i na koncu profil i jego zalety (w dzisiejszych czasach)

kaczorek.
26-02-2007, 14:01
...co do "wypaczania" sie okien pod wpływem nagrzewania od (słońca, temp.) może źle to zostało nazwane - bo jak się coś "wypaczy" to nie wraca do swojego pierwotnego kształtu ..
i niestety takie zjawisko w oknach PVC czasem wystepuje - ale tylko w tych gdzie przekracza sie narzucone przez dany system wymiary maksymalne, gdzie ulega sie presji klienta i robi sie np. balkony powyzej pewnej wysokosci bez poziomej poprzeczki, gdzie producent zastosowal pocienione wzmocnienia, gdzie zamontowano je w sposob uragajacy zasadom sztuki itd.... itd....
Niestety mozliwosci wystepowania takiego zjawiska jest wiele i sa bardziej zlozone niz przy drewnie. Stad tak istotny jest producent, pozniej montaz i na koncu profil i jego zalety (w dzisiejszych czasach)

ale to ja wiem i się z tym jak najbardziej zgadzam odniosłem sie jedynie do poprzednich postow które (tak mi się wydaje) troszke mieszały te dwa pojecia tzn. większe rozszerzanie sie okien ciemniejszych i "wypaczanie sie okren"
a 1 nie oznacza jednoczesnie 2 go

brachol
26-02-2007, 14:11
a moich informacji wynika ze jezeli PCV biale lub jednostronny kolor to wtedy sa tansze od drewna a jezeli kolor 2-stronny to wtedy cena porownywalna z drewnem tylko ze drewno trzeba malowac co jakis czas natomiast w sumie pewnie nie wiadomo co sie stanie z okleina za powiedzmy 10-15 lat

jareko
26-02-2007, 14:21
a z moich informacji :lol: nie zawsze obustronny kolor jest zblizony cena do drewna - czasem bywa ciagle wyjatkowo atrakcyjny cenowo - ale tez wazne jest do jakiego drewna sie odnosimy
co do trwalosci okeiny - badz spokojny - wytrzyma nawet wiecej niz Twoje 10-15 lat. Malo tego - sa tacy co twierdza ze wytrzyma wiecej niz czysta biel profila

brachol
26-02-2007, 15:08
a z moich informacji :lol: nie zawsze obustronny kolor jest zblizony cena do drewna - czasem bywa ciagle wyjatkowo atrakcyjny cenowo - ale tez wazne jest do jakiego drewna sie odnosimy
co do trwalosci okeiny - badz spokojny - wytrzyma nawet wiecej niz Twoje 10-15 lat. Malo tego - sa tacy co twierdza ze wytrzyma wiecej niz czysta biel profila
calkiem mozliwe ze odustronny kolor bedzie sporo tanszy od drewna natomiast ja nie znalazlem takich okien oczywiscie mowie o firmach polecanych w Poznaniua moze za slabo szukalem?. Ceny odnosze do okien z sosnowych. Co do bieli PCV to sie zgodze co do folii nie wiem jak juz wczesniej pisalem bo nie wiem z czego jest ta folia wykonana

jareko
26-02-2007, 16:54
czyli lekki blad w porownywaniu. :lol:
Porownuj do drewna tzw. egzotycznego :) a nie ceny okien sosnowych. Poza tym sosna a sosna - tu tez masz rozpietos cen ogromna
wogole nie ma co porownywac

tatko
26-02-2007, 20:13
[/quote]
calkiem mozliwe ze odustronny kolor bedzie sporo tanszy od drewna natomiast ja nie znalazlem takich okien oczywiscie mowie o firmach polecanych w Poznaniua moze za slabo szukalem?.
[/quote]
Poszukaj w Poznaniu firmy Thermofasda.
Pozdrawiam

danad
26-02-2007, 21:17
plastikowe 5 komór i w okleinie drewnopodobnej oczywiście firmowe okucia i dobrze wyregulowane. Chodzą jak trzeba. pozdrawiam

Witam,

Gdzie kupowaliście takie okna w naszej okolicy i co polecacie. My myśliimy o PCV ale nie białych . Proszę o info

Pozdrawiamy

Sąsiadów

Agdula
26-02-2007, 21:55
Ja miałam w dwóch mieszkaniach białe plastiki (po 5 lat) i ok nic się nie działo.
Ale teraz będę mieć drewniane.
Wolę naturę :) :)
No i jeszcze sądzę, że okna powinny byc takie jak drzwi wew. A drzwi wew koniecznie musza byc drewniane.
Więc dlatego okna będą drewniane.

Niepodoba mi się jak ktoś ma białe plastikowe okna i drewniane drzwi. To nie pasuje. ALe oczywiście to kwestia gustu.

A już najbardziej nie podoba mi się marmurowy parapet do plastikowych okien. Dużo ludzi tak robi....plastik i marmur :o :o

el-ka
26-02-2007, 22:15
Dla mnie okna drewniane są zawsze piękniejsze i nic mnie nie przekona, że wyglądają tak samo jak drewno. Wystarczy przejść się po ekspozycjach i porównać "golym okiem" - to tak jak różnica pomiędzy podłogą drewnianą a panelami z tworzywa, czy meblami w okleinie drewnopodobnej a z prawdziwego drewna. Co do eksploatacji, to plastik zawsze brudzi się bardziej i brzydko starzeje. Konserwacja jest konieczna dla każdego drewna - podobnie jest z meblami, parkietem, a jednak nie chcemy otaczać się wyłącznie tworzywami. Różnica w cenie jest wyraźna tylko pomiedzy oknami białymi, okleinowane folią są w bardzo zbliżonej cenie. Niektóre kształty i wym,airy okien są możliwe tylko z drewna - np. łukowe, okrągłe (plastikowe są na ogół bez gwarancji), także wymagają poprzeczek przy większych wymiarach.

JACKIE P
27-02-2007, 00:39
mam drewniane okna urzędowskiego /galux w kolorze S5/ i przy kolejnej budowie nadal bym nie zamienił ich na inne.

Edybre
27-02-2007, 10:28
A ja zamówiłam okna plastikowe w kolorze obustronnym orzech. Wizualnie nie ma żadnej różnicy w porównaniu do okien drewnianych. Nawet po otwarciu okien trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zobaczyć, że to plastik bo są barwione w masie więc nie są białe nigdzie. I jak najbardziej pasują do drwenianych drzwi wewnętrznych bo ... po prostu okna wyglądają jak drweniane a moim zdaniem dużo bardziej bezobsługowe.

JACKIE P
27-02-2007, 11:05
mimo wszystko - bez urazy, podtrzymuję swoje - mam tylko przykład na moich oknach Urz. i brata, który ma najnowsze plastiki na profilu Thyssen`a - w dotyku drewniane są bardziej przyjemne. Ale cóż wybór oczywiście należy do Ciebie. Oby służyły jak najlepiej. :D :D :D

Edybre
27-02-2007, 12:06
W dotku pewnie się różnią ale okna się głównie ogląda, dotyka chyba tylko przy myciu no i może przy otwieraniu. Jka kogoś stać na drewniane ma drewniane jak nie to ma plastikowe. I fajnie jest :D U mnie różnica wyszła 5000.

brachol
27-02-2007, 15:19
czyli lekki blad w porownywaniu. :lol:
Porownuj do drewna tzw. egzotycznego :) a nie ceny okien sosnowych. Poza tym sosna a sosna - tu tez masz rozpietos cen ogromna
wogole nie ma co porownywac
czyli rozumiem ze np te okna (http://www.okna.swiebodzin.pl/) sa gorsze niz PCV i nie warto placic wiecej niz za te PCV (http://www.nexbau.com/pl/nexbau/okna/)?

Agdula
28-02-2007, 08:31
Jak czytam coś takiego, że ktoś nie widzi różnicy między tworzywem a drewnem...to zastanawiam się skąd się urwał ???

Jeden pije herbatę z porcelanowej filiżanki a drugi z duralexu ...czy można powiedzieć, ze to jest to samo?? :roll: :roll: Mozna! Jeśli się nigdy nie piło z porcelany albo nie ma to dla kogoś żadnego znaczenia z czego pije.

Tak samo jest z drewnem i plastikiem. Jest różnica!!!! I to bardzo duża.

Oczywiście potrafię zrozumieć, że komuś bardziej podoba się plastik. Jego prawo. Ale Nie Piszcie, że nie widać czy coś jest z plastiku czy z drewna. Otóż widać, zawsze widać róznicę. Chyba, że ktoś sie w ogóle nie zna. A tym się lepiej nie chwalić.

Agdula
28-02-2007, 08:34
Dla mnie okna drewniane są zawsze piękniejsze i nic mnie nie przekona, że wyglądają tak samo jak drewno. Wystarczy przejść się po ekspozycjach i porównać "golym okiem" - to tak jak różnica pomiędzy podłogą drewnianą a panelami z tworzywa, czy meblami w okleinie drewnopodobnej a z prawdziwego drewna. Co do eksploatacji, to plastik zawsze brudzi się bardziej i brzydko starzeje. Konserwacja jest konieczna dla każdego drewna - podobnie jest z meblami, parkietem, a jednak nie chcemy otaczać się wyłącznie tworzywami. Różnica w cenie jest wyraźna tylko pomiedzy oknami białymi, okleinowane folią są w bardzo zbliżonej cenie. Niektóre kształty i wym,airy okien są możliwe tylko z drewna - np. łukowe, okrągłe (plastikowe są na ogół bez gwarancji), także wymagają poprzeczek przy większych wymiarach.


Popieram !!!! :D :D :D :D :D

Edybre
28-02-2007, 10:26
Jak czytam coś takiego, że ktoś nie widzi różnicy między tworzywem a drewnem...to zastanawiam się skąd się urwał ???

Jeden pije herbatę z porcelanowej filiżanki a drugi z duralexu ...czy można powiedzieć, ze to jest to samo?? :roll: :roll: Mozna! Jeśli się nigdy nie piło z porcelany albo nie ma to dla kogoś żadnego znaczenia z czego pije.

Tak samo jest z drewnem i plastikiem. Jest różnica!!!! I to bardzo duża.

Oczywiście potrafię zrozumieć, że komuś bardziej podoba się plastik. Jego prawo. Ale Nie Piszcie, że nie widać czy coś jest z plastiku czy z drewna. Otóż widać, zawsze widać róznicę. Chyba, że ktoś sie w ogóle nie zna. A tym się lepiej nie chwalić.

Rozumiem, że to do mnie?
A i owszem fachowcem nie jestem, przedstawiłam jedynie opinię użytkownika laika. I zapewniam Cię, że wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy oknami platikowymi w okleinie drewnopodobnej a drewnianymi (nie twierdzę, że tak jest ze wszystkimi produktami, tu mowa o oknach). Zwłaszcza z pewnej odległości. Natomiast różnicę między duraleksem a porcelaną zdecydowanie widzę. Nie czuję się też jakoś specjalnie gorsza, że nie znam się na oknach na tyle, żeby tę różnicę widzieć.
I znikąd się nie urwałam, zapewniam.

Sebastiano
19-04-2007, 22:12
Budowaliśmy dom drewniany i nie wyobrażam sobie w takim plastików. Pewnie gdybym budował inny wstawiłbym plastikowe z racji oszczędności.

akm1971
20-04-2007, 08:15
Tylko drewniane!! Miałem już i takie i takie i stwierdzam że drewniane są najlepsze. Oczywiście wszystko zależy też od producenta....

pozdr

Renata Cywińska
20-04-2007, 17:47
Okna PCV z drewnianymi wygrywają tylko pod jedny względem- są tańsze. A to coś znaczy. W życiu nie zamontowałabym okien PCV. Drewno to naturalny "budulec" i w dodatku zawsze modny. Jeśli chodzi o konserwacje to na rynku jest tyle preparatów do pielęgnacji drewna, że na prawdę nie ma z tym problemu. Poza tym zimą, szyby w oknach drewnianych nie rosieją, co przy oknach PCV zdarza się bardzo szęsto. Warto zainwestować trochę więcej grosza i wstawić drewniane.

anpi
20-04-2007, 21:52
Poza tym zimą, szyby w oknach drewnianych nie rosieją, co przy oknach PCV zdarza się bardzo szęsto.

:lol: :lol: :lol: Dobre. "Rosieją" zarówno drewniane, jak i z PCV. A nie ma na to wpływu materiał, z którego są wykonane okna, tylko - wilgotne powietrze i kiepska wentylacja.

Xena z Xsary
20-04-2007, 21:56
wszystko zależy tez od stylu domu i wyeksoponowania tych okien
ja tam nie odżegnuje sie od plastików, choć u mnie wyszły drożej i mam drewniaki

artureski
20-04-2007, 22:18
Jeśli nie rosieją , to pewnie dlatego że są naturalne, albo oddychają, innego wytłumaczenia nie ma...Swoją drogą rozumiem frustrację kogoś nowego, kto musi szybko podjąć decyzję, dokonać wyboru i brakuje mu wiedzy a przebrnięcie przez to morze postów i tematów przyprawia o depresje... Ale to wina zarówno użytkowników tworzących bez potrzeby nowe - stare wątki, dyskutujących bez potrzeby nie w temacie ( co i ja właśnie czynię ale muszę dać upust swojej frustracji) i moderatora, który chyba już dawno przestał panować nad tym co tu się dzieje i porządkować... A okna kupować te które się podobają i na które nas stać. Ja mam plastiki w kolorze i sobie chwalę.

anpi
20-04-2007, 23:41
Jeśli nie rosieją , to pewnie dlatego że są naturalne, albo oddychają, innego wytłumaczenia nie ma...

Bzdura! Okna drewniane są pokryte taką ilością lakieru, że z naturą na zewnątrz mają niewiele wspólnego. A mity o rosieniu :lol: są tak samo głupie jak mity o oddychaniu materiałów budowlanych.


A okna kupować te które się podobają i na które nas stać. Ja mam plastiki w kolorze i sobie chwalę.

A tu się zgadzam w 100%. Każdy kupuje, to co mu się podoba i (lub) na co go stać.

Renata Cywińska
21-04-2007, 07:43
Ktoś kto twierdzi że mitem jest to że materiały budowlane nie oddychają niewiele wie o budownictwie. Zajmuję się tą branżą od ponad trzech lat mój mąż od piętnastu i mogę z całą pewnością stwierdzić--ODDYCHAJĄ

Xena z Xsary
21-04-2007, 08:31
nie wywołujmy wojny o płucach ścian - uzywajmy lepiej pojęcia są paroprzepuszczalne

anpi
21-04-2007, 16:18
Ktoś kto twierdzi że mitem jest to że materiały budowlane nie oddychają niewiele wie o budownictwie. Zajmuję się tą branżą od ponad trzech lat mój mąż od piętnastu i mogę z całą pewnością stwierdzić--ODDYCHAJĄ

To bardzo ciekawe. Oddychają płucami, czy może skrzelami? :lol: :lol: :lol:

anpi
21-04-2007, 16:19
nie wywołujmy wojny o płucach ścian - uzywajmy lepiej pojęcia są paroprzepuszczalne

Słusznie. Ale w przypadku okien raczej nie możemy o tym mówić.

markoto
18-03-2008, 07:53
Wiem , ze podobnych watkow bylo tysiace, ale to nie rozjasnilo moich watpliwosci.
Plastiki sa bezobslugowe a drewniane piekne. :D

Pomozcie w wyborze i napiszcie cos o pielegnacji okien, szczegolnie drewnianych Czy nie zalujecie wyboru??

I pokazcie prosze swoje okna. Z bliska i daleka, przy plastikach pokazcie zblizenia na styki w narozach.

Nie wiedzialam, ze tak ciezko bedzie mi zdecydowac ktore okna :oops:

Pozdrawiam

Marta

AgataL
18-03-2008, 13:17
Ja mam okna drewniane ze szprosami, robione przez miejscowych stolarzy. Ramy myję wodą z płynem do naczyń albo szarym mydłem, do sucha wycieram ściereczką. Żadnych dodatkowych impregnatów. Jestem zadowolona. W sobote myłam 6. okien normalnych i jedno tarasowe w 2 godziny. To chyba nie tak długo ;).
To okno tarasowe
http://img84.imageshack.us/img84/5013/p1040346tc7.jpg (http://imageshack.us)
i normalne
http://img256.imageshack.us/img256/3374/p1040298ke8.jpg (http://imageshack.us)

Monis
18-03-2008, 14:05
Ja mam okna drewniane ze szprosami, robione przez miejscowych stolarzy. Ramy myję wodą z płynem do naczyń albo szarym mydłem, do sucha wycieram ściereczką. Żadnych dodatkowych impregnatów. Jestem zadowolona. W sobote myłam 6. okien normalnych i jedno tarasowe w 2 godziny. To chyba nie tak długo ;).
]

A powiedz mi z jakiej miejscowości jesteś?
Podoba mi się to połączenie kafelków z parkietem- też tak chcę zrobić. Mogłabym prosić jakiś namiar na wykonawcę? Nic nie "spaprał"? :roll: