PDA

Zobacz pełną wersję : sauna



mirmil
04-11-2006, 19:31
kurcze tak kombinuje coby zrobic sobie na dzialce saune w ksztalcie iglo
o srednicy wewnetrznej jakies 3 metry

pytanka mam nastepujace
1. sa jakies doswiadczenia z saunami na forum?
2. mysle o puszczeni nitki grzewczej do sauny (oddalonej od budynku jakies 15 metrow) z kominka plaszczowca- ze niby jak balanga w saunie to od rana grzeje a wieczorkiem zabawa ;)- myslal kto o takim patencie- czy raczej sa jakies wazne pobudki aby do takiego ustrojstwa dobudowac niezalezny kominek?

3. jak to bylo z tymi nowymi przepisami?- co mozna zbudowac obecnie bez pozwolenia?

rusek007
04-11-2006, 19:36
kurcze tak kombinuje coby zrobic sobie na dzialce saune w ksztalcie iglo
o srednicy wewnetrznej jakies 3 metry

pytanka mam nastepujace
1. sa jakies doswiadczenia z saunami na forum?
2. mysle o puszczeni nitki grzewczej do sauny (oddalonej od budynku jakies 15 metrow) z kominka plaszczowca- ze niby jak balanga w saunie to od rana grzeje a wieczorkiem zabawa ;)- myslal kto o takim patencie- czy raczej sa jakies wazne pobudki aby do takiego ustrojstwa dobudowac niezalezny kominek?

3. jak to bylo z tymi nowymi przepisami?- co mozna zbudowac obecnie bez pozwolenia?


A co zrobisz z wodą w rurach przy minus 20C?
Będziesz grzał całą dobę? Czy spuszczał wodę i suszył rurki?

zezo
04-11-2006, 19:45
SAUNA - kapitalna sprawa, ale.....
proponuję poczytać na ten temat, nie jest to takie proste jak wyglada, a i troszkę kosztuje,
Poczytaj o kabinach infrared, to taka domowa sauna, tylko ze sie w niej nie da inmprezy zorganizować :wink: :wink:

mirmil
04-11-2006, 19:58
kurcze tak kombinuje coby zrobic sobie na dzialce saune w ksztalcie iglo
o srednicy wewnetrznej jakies 3 metry

pytanka mam nastepujace
1. sa jakies doswiadczenia z saunami na forum?
2. mysle o puszczeni nitki grzewczej do sauny (oddalonej od budynku jakies 15 metrow) z kominka plaszczowca- ze niby jak balanga w saunie to od rana grzeje a wieczorkiem zabawa ;)- myslal kto o takim patencie- czy raczej sa jakies wazne pobudki aby do takiego ustrojstwa dobudowac niezalezny kominek?

3. jak to bylo z tymi nowymi przepisami?- co mozna zbudowac obecnie bez pozwolenia?


A co zrobisz z wodą w rurach przy minus 20C?
Będziesz grzał całą dobę? Czy spuszczał wodę i suszył rurki?

dobre pytanie
trzeba bedzie przewidziec faktycznie spuszczanie wody po kazdym uzyciu

wiecie bylem dzisiaj w parku wodnym i wlasnei tam byla taka fajna mala sauna w ksztalcie iglo

ja bym ja zmodyfikowal chetnie dodajac na srodku iglo dzakuzi
konstrukcja z cienkiego zelbetonu (mam mase drutu fi 6mm)- tak jakies 5 cm, na to jakies 10 cm styro a na to jakies kamienie popaprane zaprawa
wewnatrz chcialbym to wykafelkowac

i mozna by sobie ladnie poimprezowac ;)

raffran
04-11-2006, 20:01
Raczenj nie robi sie saun jako budynkow wolnostojacych.
Poczytaj tutaj http://www.koperfam.pl/sauny.html

mirmil
04-11-2006, 20:12
jak slysze " tak sie nie robi" to mnie az trzesie
co mnei obchodzi co sie robi?

ja tu pisze ze ja tak sobie mysle zeby zrobic

i co ma mnei zniechecic fakt ze nikt tak nie robi?
pomysl....

raffran
04-11-2006, 20:20
jak slysze " tak sie nie robi" to mnie az trzesie
co mnei obchodzi co sie robi?

ja tu pisze ze ja tak sobie mysle zeby zrobic

i co ma mnei zniechecic fakt ze nikt tak nie robi?
pomysl....

Skoro nic ciebie to nie obchodzi i chcesz robic to rob,twoja kasa,twoja sauna,twoja sprawa.Ale wtedy nie pytaj sie o opinie i doswiadczenia innych.

Nefer
04-11-2006, 20:22
sauna ma to do siebie, że w pobliżu powinien znajdowac się pokój kąpielowy, gdzie można się schłodzić i odpocząć. Trochę duże to igloo

zezo
04-11-2006, 20:37
mirmil napisał

jak slysze " tak sie nie robi" to mnie az trzesie
co mnei obchodzi co sie robi? [quote]
:o :o :o :o :o :o :o :o :

OJ OJ ...... nie ładnieeee :oops: :oops: :oops:

zezo
04-11-2006, 20:39
mirmil napisał

jak slysze " tak sie nie robi" to mnie az trzesie
co mnei obchodzi co sie robi?
:o :o :o :o :o :o

OJ OJ ...... nie ładnieee :oops: :oops: :oops:

mirmil
04-11-2006, 21:30
o co wam chodzi?
po prostu wyrazilem swoj sprzeciw wobec gloszenia formulki "tak sie nie robi"- ktorej to nie nawidze i uwazam za szkodliwa
pewnie gosc chcial dobrze i nie mam do niego pretensji
ale "tak sie nie robi" po prostu zrobilo swoje ;)

raffran
04-11-2006, 21:46
"Tak sie nie robi"
"Raczej sie nie robi"
Widzisz roznice???
A tak na marginesie,to kazdy wyrazil swoja opinie.Moja i nie tylko moja byla chociaz poparta konkretami,a twoja...........???

mirmil
04-11-2006, 21:52
"Tak sie nie robi"
"Raczej sie nie robi"
Widzisz roznice???
A tak na marginesie,to kazdy wyrazil swoja opinie.Moja i nie tylko moja byla chociaz poparta konkretami,a twoja...........???

dziekuje ci rafran za odzew i w ogole
szkoda ze nie uchwyciles ducha mojego pomyslu i odsylasz mnei do broszurek na temat drewnianych lawek i kabin do montazu w domu

ja przeciez wyraznie okreslilem ze chodzi mi o iglo oddalone od domu
i na tym polega pomysl
i zaden tani ersatz w postaci pudla na prad mnie tutaj nie usatysfakcjonuje
o jakich konkretach ty gadasz?
ja wypilem na razie 3 piwka a ty? ;)

mirmil
04-11-2006, 21:54
acha chcialbym ci jeszcze pogratulowac chaty
co to za projekt?
masz moze juz jakies zdjecia z realizacji?

ide po czwarte a potem spac ;)

raffran
04-11-2006, 22:04
Nie chodzi mi o to jaka to bedzie sauna,iglo,piramida,bunkier,czy co tam jeszcze chcesz,chodzi poprostu o pewne zasady.

A co do chaty to dzieki.
Jest to projekt C80 Maly Dworek z Muratora.

mirmil
04-11-2006, 22:08
super projekt na prawde
a powiedz zdjecia jakies masz?
jaki strop robiles?
taki jak w projekcie?
czy zamieniales na monolit?
sciany robiles 2 czy 3 warstwowe?
okna zmieniasz?
czy zostawiasz takie fikusne te 5 na poddaszu?
acha i co powiedzial adoptujacy na temat paltwi kalenicowej?
nie jest za gruba?

raffran
04-11-2006, 22:16
W zasadzie wszystko jest jak w oryginale,no moze oprocz drobnych zmian jesli chodzi o scianki dzialowe,dorobiony podwojny garaz i sciany 25 PH + 15 styro.
Fotek nie ma bo dopiero zaczynamy na wiosne.

mirmil
04-11-2006, 22:33
rozumiem
nie myslales aby sciany garazu zlicowac z scianami budynku- przez co garaz by sie powiekszyl- wiezna uproscila i uzyskalbys ogromna powierzchnie nad garazem?

no nic poczekam az beda zdjecia

mirmil
04-11-2006, 22:35
acha a co oknkretnie zmieniales w tych dzialowkach?
nei denerwuje cie troche zbyt przymaly kibelek na parterze?
moze zastapic dzialowki papierowe na poddaszu prawdziwymi ceglami- prez to moze nie trzeba bedzie tych tajemniczych drewnianych slupow dawac i bedziesz mial wiekszy komfort akustyczny

co do kominkow masz juz jakies konkretne plany?
albo tak daleko w przyszlosc na razie nie wybiegasz?

raffran
04-11-2006, 22:39
rozumiem
nie myslales aby sciany garazu zlicowac z scianami budynku- przez co garaz by sie powiekszyl- wiezna uproscila i uzyskalbys ogromna powierzchnie nad garazem?

no nic poczekam az beda zdjecia

Owszem myslelismy o tym,ale garaz oprocz powiekszenia na dwa samochody pozostal bez zmian. Tym samym i tak uzyskalismy spora przestrzen nad garazem.Jak na gabinet to bedzie sporo.

Tez jestesmy zawiedzenie brakiem zdjec tego projektu.

retrofood
05-11-2006, 14:43
Raczenj nie robi sie saun jako budynkow wolnostojacych.

Polecam do poczytania "Wojna i pokój" niejakiego Lwa Tołstoja, laureata nagrody Nobla zresztš. Tam dużo dzieje się w bani (ruskiej saunie).
LUDZIE!!!! Taż sauna to wynalazek stary jak œwiat. I dlaczego nie ma być wolnostojšcy, jak całe wieki był taki? I całe wieki obywał się bez rur? Taż wystarczy zwykły kawał pieca, ważne tylko by dopływ powietrza do paleniska znajdował się na zewnštrz kabiny, a piec ogrzewał tš kabinę.
A pomieszczenie obok kabiny jest bardzo przydatne, oj bardzo!!!! I basenik, i szatnia i jeszcze parę innych rzeczy...
Po odpowiednim przygotowaniu wytrzymuję 110 (sto dziesięć) stopni Celsjusza przez 15 - 20 minut!!!! Poezja!!!!

mirmil
05-11-2006, 16:52
Raczenj nie robi sie saun jako budynkow wolnostojacych.

Polecam do poczytania "Wojna i pokój" niejakiego Lwa Tołstoja, laureata nagrody Nobla zresztš. Tam dużo dzieje się w bani (ruskiej saunie).
LUDZIE!!!! Taż sauna to wynalazek stary jak œwiat. I dlaczego nie ma być wolnostojšcy, jak całe wieki był taki? I całe wieki obywał się bez rur? Taż wystarczy zwykły kawał pieca, ważne tylko by dopływ powietrza do paleniska znajdował się na zewnštrz kabiny, a piec ogrzewał tš kabinę.
A pomieszczenie obok kabiny jest bardzo przydatne, oj bardzo!!!! I basenik, i szatnia i jeszcze parę innych rzeczy...
Po odpowiednim przygotowaniu wytrzymuję 110 (sto dziesięć) stopni Celsjusza przez 15 - 20 minut!!!! Poezja!!!!

z tymi dodatkowymi apartamentami przysaunowymi to takie kpiny, czy faktycznie raczej odradzalibyscie robic jedynie saune bez prysznicy?

ja nei mam mozliwosci robienia dodatkowych facilitow i myslalem jedynie o saunie
ewentualnie z malutkim dzakuzji w samym centrum iglo

co do ochladzania- to czy nie wystarczy zwykle wyjscie z sauny za zewnatrz- na wiaterek?
chwilke postac i ochlodzenie gwarantowane (tak mysle...)
ewentualnie w zimie mala przebiezka po sniegu - jesli kto chwat to i orla moze strzelic...

wypowiedzcie sie w tej kwestii bo bardzo mnie interesuje opinia "bywalcow" saun- czy sauna bez bajerow ma sens

raffran
05-11-2006, 17:31
Raczenj nie robi sie saun jako budynkow wolnostojacych.

Polecam do poczytania "Wojna i pokój" niejakiego Lwa Tołstoja, laureata nagrody Nobla zresztš. Tam dużo dzieje się w bani (ruskiej saunie).
LUDZIE!!!! Taż sauna to wynalazek stary jak œwiat. I dlaczego nie ma być wolnostojšcy, jak całe wieki był taki? I całe wieki obywał się bez rur? Taż wystarczy zwykły kawał pieca, ważne tylko by dopływ powietrza do paleniska znajdował się na zewnštrz kabiny, a piec ogrzewał tš kabinę.
A pomieszczenie obok kabiny jest bardzo przydatne, oj bardzo!!!! I basenik, i szatnia i jeszcze parę innych rzeczy...
Po odpowiednim przygotowaniu wytrzymuję 110 (sto dziesięć) stopni Celsjusza przez 15 - 20 minut!!!! Poezja!!!!

Kurde,nie mialem pojecia,ze L.Tolstoj dostal Nobla za saune. 8)

retrofood
05-11-2006, 17:47
Temat sauny rzeczywiœcie u nas jest mało popularny. Moja znajomoœć tematu wywodzi się z kilkuletniego pobytu na wschodzie, gdzie wielokrotnie miałem przyjemnoœć przebywania w różnych saunach. Stšd znajomoœć (obserwacyjna) ich budowy, bo byłem raczej ciekawski i pytałem o wiele rzeczy. A także znajomoœć całej otoczki, która tematu dotyczy.
Dla ludzi wschodu sauna to niemal œwiętoœć. W wielu firmach w Moskwie życie biurowe zamiera ok. godz. 15-16-tej w pištek (normalnie pracujš w godz. 9 - 17-ta). telefony komórkowe sš wyłšczane, bo szefostwo udaje się do sauny, gdzie przebywa do godzin południowych w sobotę. Od południa i cała niedziela jest dla rodziny i czasem można się wtedy do nich dodzwonić. Z tego możecie się domyœlić, że dzisiejsza sauna u nich zawiera wszystko co umożliwia przeżycie doby. O każdej porze roku i każdej pogodzie. I nie może zawierać nic, co wymagałoby pobytu w inne dni.
I wyobraŸcie sobie, że w KAŻDYM domku działkowym na działkach pod Moskwš jest sauna. U każdego taka, na jakš go stać. U jednych więcej "przyległoœci" u innych mniej. Wiele razy biegałem tam po œniegu na golasa. I nigdy się nie przeziębiłem.
A minimum to jakieœ pomieszczenie "socjalne", korytarzyk i kabina. Palenie z korytarzyka.
A jeszcze tak na marginesie, byłem pod Lwowem u goœcia, u którego na działce sauna jest dwa razy większa niż dom. I to jest normalne. Ma trzy oddzielne kabiny, basen 10-cio metrowy (w budynku, pod dachem!) z calš instalacjš masażu bšbelkami (załatwialiœmy mu pompy bezolejowe, bo miał z tym problemy, na wodzie utrzymywał się "film" olejowy) i całe zaplecze socjalne z rozbieralniami, kuchniš, łazienkš, pomieszczeniem jadalnym itp.
Siedzieliœmy tam dwie doby i nie chciało się wychodzić, ale musieliœmy, bo piwo "wyszło".

raffran
05-11-2006, 18:00
Bez urazy,ale to mi zalatuje laznia parowa,a to raczej nie to samo co sauna.

raffran
05-11-2006, 18:08
I zeby nie byc goloslownym to zapraszam do lektury.

http://www.muratordom.pl/6911_393.htm

http://www.fit.pl/dietadlaciebie/sauna_i_la%C5%BAnia_parowa,53,9,9,1342,1343,1348,0 ,0.html

retrofood
05-11-2006, 21:17
Bez urazy,ale to mi zalatuje laznia parowa,a to raczej nie to samo co sauna.

Nie zwróciłeœ uwagi na mój post w którym pisałem, że 15 - 20 min. wytrzymuję temp 110 stopni Celsjusza.
Jak myœlisz, w parowej jest to możliwe?

raffran
05-11-2006, 21:41
Temat sauny rzeczywiœcie u nas jest mało popularny. Moja znajomoœć tematu wywodzi się z kilkuletniego pobytu na wschodzie, gdzie wielokrotnie miałem przyjemnoœć przebywania w różnych saunach. Stšd znajomoœć (obserwacyjna) ich budowy, bo byłem raczej ciekawski i pytałem o wiele rzeczy. A także znajomoœć całej otoczki, która tematu dotyczy.
Dla ludzi wschodu sauna to niemal œwiętoœć. W wielu firmach w Moskwie życie biurowe zamiera ok. godz. 15-16-tej w pištek (normalnie pracujš w godz. 9 - 17-ta). telefony komórkowe sš wyłšczane, bo szefostwo udaje się do sauny, gdzie przebywa do godzin południowych w sobotę. Od południa i cała niedziela jest dla rodziny i czasem można się wtedy do nich dodzwonić. Z tego możecie się domyœlić, że dzisiejsza sauna u nich zawiera wszystko co umożliwia przeżycie doby. O każdej porze roku i każdej pogodzie. I nie może zawierać nic, co wymagałoby pobytu w inne dni.
I wyobraŸcie sobie, że w KAŻDYM domku działkowym na działkach pod Moskwš jest sauna. U każdego taka, na jakš go stać. U jednych więcej "przyległoœci" u innych mniej. Wiele razy biegałem tam po œniegu na golasa. I nigdy się nie przeziębiłem.
A minimum to jakieœ pomieszczenie "socjalne", korytarzyk i kabina. Palenie z korytarzyka.
A jeszcze tak na marginesie, byłem pod Lwowem u goœcia, u którego na działce sauna jest dwa razy większa niż dom. I to jest normalne. Ma trzy oddzielne kabiny, basen 10-cio metrowy (w budynku, pod dachem!) z calš instalacjš masażu bšbelkami (załatwialiœmy mu pompy bezolejowe, bo miał z tym problemy, na wodzie utrzymywał się "film" olejowy) i całe zaplecze socjalne z rozbieralniami, kuchniš, łazienkš, pomieszczeniem jadalnym itp.
Siedzieliœmy tam dwie doby i nie chciało się wychodzić, ale musieliœmy, bo piwo "wyszło".

Nie doczytalem sie w powyzszym tekscie takiego zdania,a tej wypowiedzi dotyczyla moja odpowiedz.To po pierwsze.
A po drugie,owszem wczesniej napisales cos takiego w odniesieniu do Tolstoja i zgodze sie z toba ,ze jest to niemozliwe. Jezeli twierdzisz ,ze to juz nie bedzie laznia lecz juz po ewentualnych przerobkach "sauna"to i tak nadal uwazam ze nie powinno sie ich stawiac jako wolnostojace. A dlaczego??? To juz pozostawiam tobie,poczytaj sobie o tym np.na googlach.
Ja temat ten juz wyczerpalem.