PDA

Zobacz pełną wersję : Dodatkowy wymiennik



fabick
04-11-2006, 22:39
Witam wszystkich forumowiczów. Znalazłem na allegro taki oto wynalazek (http://www.allegro.pl/item138325473_wymiennik_ciepla_plaszcz_wodny_6kw_n a_kominek.html).
W tej chwili posiadam kocioł EKO-TECH 19kW z podajnikiem na eko-groszek. Myślicie, że taki płaszcz wodny na wylocie spalin mógłby zadziałać? Mam akurat dość długie doprowadzenie do komina, dało by się tam upchnąć ten wymiennik i podłączyć na powrocie wody do kotła. Pytanie tylko czy to coś da? Wygląda na to, że mogłoby złapać kilka kilowatów, które normalnie lecą w powietrze. Tylko - cytując klasyk polskiego kina - nie wiem czy można :)[/url]

ja14
05-11-2006, 07:11
Ryzykujesz tym, że stracisz ciąg w kominie. Do pieca na ekogroszek to to się raczej nie nadaje.

fabick
05-11-2006, 16:29
Ryzykujesz tym, że stracisz ciąg w kominie. Do pieca na ekogroszek to to się raczej nie nadaje.

Nie rozumiem dlaczego miałbym stracić ciąg? Przecież nie zmienia się w żaden sposób przekrój przewodu kominowego ani jego budowa (z punktu widzenia odprowadzania spalin). Wydaje mi się, że temperatura spalin także nie zmieni się zbytnio (a nawet powiedziałbym, że wzrośnie nieznacznie ponieważ otaczające w tej chwili przewód powietrze napewno jest chłodniejsze niż woda w instalacji. Nie jestem coprawda kominiarzem ale nie widzę powodu, dla którego tak sądzisz. Chociaż moje "chłopskie" myślenie już kilka razy zawiodło więc niewykluczone, że masz rację.

Patos
05-11-2006, 16:57
Ryzykujesz tym, że stracisz ciąg w kominie. Do pieca na ekogroszek to to się raczej nie nadaje.

Nie rozumiem dlaczego miałbym stracić ciąg? Przecież nie zmienia się w żaden sposób przekrój przewodu kominowego ani jego budowa (z punktu widzenia odprowadzania spalin). Wydaje mi się, że temperatura spalin także nie zmieni się zbytnio (a nawet powiedziałbym, że wzrośnie nieznacznie ponieważ otaczające w tej chwili przewód powietrze napewno jest chłodniejsze niż woda w instalacji. Nie jestem coprawda kominiarzem ale nie widzę powodu, dla którego tak sądzisz. Chociaż moje "chłopskie" myślenie już kilka razy zawiodło więc niewykluczone, że masz rację.
Potwierdzam. że można stracić ciąg.

Marek K
05-11-2006, 18:54
Mam nadzieją że jak już uzyskasz tych parę kW energii i wyższą temperaturę spalin, to podzielisz się z forumowiczami wiedzą!!!.
Pozdrawiam Marek.

ja14
05-11-2006, 18:59
Chodzi mi oczywiście o nadmierne schłodzenie spalin. Pisze, że toto może odebrać od spalin do 6 KW ciepła (inna rzecz czy to prawda :wink: ).
Gdyby w tej chwili rura spalinowa oddawała do otoczenia 6 kW ciepła to miałbyś w kotłowni niezłą saunę. Taką mocą można ogrzać cały dom o powierzchni do 100 m2 a nie tylko samą kotłownię. To prawda, że powietrze otaczające rurę spalinową jest chłodniejsze od wody w obiegu ale powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła.

fabick
06-11-2006, 20:17
Chodzi mi oczywiście o nadmierne schłodzenie spalin. Pisze, że toto może odebrać od spalin do 6 KW ciepła (inna rzecz czy to prawda :wink: ).
Gdyby w tej chwili rura spalinowa oddawała do otoczenia 6 kW ciepła to miałbyś w kotłowni niezłą saunę. Taką mocą można ogrzać cały dom o powierzchni do 100 m2 a nie tylko samą kotłownię. To prawda, że powietrze otaczające rurę spalinową jest chłodniejsze od wody w obiegu ale powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła.

No to insza inszość. Takich właśnie informacji oczekiwałem. Bardzo bardzo dziękuję. Nie będę więc eksperymantował bo mam w domku 13 miesięczną dzidzię i wolę nie ryzykować cofnięcia się dymu. Póki co pozostaje docieplić domek i kupować węgiel :)