PDA

Zobacz pełną wersję : po jakim czasie okna drewniane wymagaj? malowania? prosz? o



magmi
23-04-2003, 10:17
Waham się nad oknami PCV i drewnianymi. Proszę nie sprowadzajcie tego wątku do kolejnej dyskusji o wyższości jednych nad drugimi.
Chodzi o konkretną informację: ile wytrzymały (lub nadal wytrzymują) Wasze okna drewniane bez malowania? Informacje o producencie, rodzaju drewna i wykonczeniu mile widziane. :smile:

P.S. U mojej siostry okna drewniane firmy KOBIÓR (sosnowe, pokryte bezbarwnym lakierem) zamontowane od południa i zachodu wymagają powtórnego malowania po 4 latach od zamontowania.

Snowdwarf
23-04-2003, 10:22
ja miałem stare okna drewniane- były w takim stanie że niestety trzeba je było konserwować co roku...
nowe okna drewniane u kuzyna są malowane po raz pierwszy po 3 latach (okna od południowego zachodu i zachodu), okna od wschodu malował w zeszłym roku - czyli 2 lata po montażu..
niestety firmy nie znam - okolice krakowa
snow

23-04-2003, 12:44
Mam drewniane okna, pierwszy raz malowałam po 5 latach. Okna południowe. Kupowałam w małej firmie pod Opolem(SOWA).

ArtMedia
23-04-2003, 14:41
Witam.

U moich rodziców okna Sokółka, ośmioletnie, jeszcze nie malowane. W kilku miejscach lakier jakby odstawał ale to są kilkumilimetrowe punkty. Z tym, że kupili surowe i sami malowali, więc w sumie malowane :wink:
W domku, który teraz wynajmuję, okna firmy Domex, trzyletnie, wyglądają jak nowe.

Sebastian

godul1
23-04-2003, 14:49
U mnie okna sokółki w tej chwili mają osiem lat. w tym czasie były malowane trzy razy, przy czym w tym roku będę musiał je znów pomalować:sad:. Muszę jednak przyznać iż dużo szybciej farba starzeje się na oknach południowych wystawionych na bezpośrednie promieniowanie słońca.

pawel_l
23-04-2003, 15:38
Generalnie malowane na biało mają lepszą trwałość - lepsze lakiery + mniejsze nagrzewanie. Takie są moje doświadczenia (na razie z mieszkania w bloku).

Bartt
23-04-2003, 19:36
Ile czasu zajmuje wam malowanie okien - czy jest to tak nieskoplikowane i przyjemne jak opisują sprzedawcy, czy jednak trzeba poświęcić 3 dni/domek 150-200m

godul1
24-04-2003, 09:28
samo malowanie jest bezproblemowe. Trzeba tylko uważać żeby nie pochlapać sobie parapetów:smile:. Jeżeli stary lakier gdzieś zaczyna się brzydko łuszczyć to trzeba go zeskrobać. Malowanie dobrze jest przeprowadzać w okresie kiedy okna są suche, przed malowaniem trzeba je też odkurzy albo umyć(mam na myśli ramy - nie szyby:smile: )

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: godul1 dnia 2003-04-24 10:29 ]</font>

Olinka
24-04-2003, 12:08
Chyba zależy od tego z której strony świata masz te okna i czy na nie pada czy nie, no i zależy czym były pomalowane uprzednio. U mnie okna od południa trzeba by już malować (malowane dwa lata temu Dekoralem zdaje się, narażone na deszcze i prażone słońcem) a te od wschodu są spoko (jeszcze gdzieś ze dwa lata)
Polecam raczej "plastiki", ale o dobrej jakości tworzywa, bo mam okna z PCV od zachodu i tworzywo wchodzi chyba w reakcję z otoczeniem i "zachodzi" na szaro :smile:
Pozdrawiam,
ps
wolę mikroporki na plastiku niż malowanie 10 okien co dwa-trzy lata

Olinka
24-04-2003, 12:08
Chyba zależy od tego z której strony świata masz te okna i czy na nie pada czy nie, no i zależy czym były pomalowane uprzednio. U mnie okna od południa trzeba by już malować (malowane dwa lata temu Dekoralem zdaje się, narażone na deszcze i prażone słońcem) a te od wschodu są spoko (jeszcze gdzieś ze dwa lata)
Polecam raczej "plastiki", ale o dobrej jakości tworzywa, bo mam okna z PCV od zachodu i tworzywo wchodzi chyba w reakcję z otoczeniem i "zachodzi" na szaro :smile:
Pozdrawiam,
ps
wolę mikroporki na plastiku niż malowanie 10 okien co dwa-trzy lata

Daark
24-04-2003, 16:51
Rodzice mają sześcioletnie okna Wiktorczyka, nie wymagają żadnych poprawek - kolor biały.

24-04-2003, 19:41
Okna wymagają malowania ale wg jakiego kryterium.
Założe się że znalazłabym osoby które po 10 i 20 latach stwierdzą że ich okna nie wymagaja malowania! :eek:

25-04-2003, 07:44
Kryterium jest proste. Jezeli w instrukcji użytkowania okien drewnianych jest napisane, że należy je malować po pięciu latach - to tak trzeba robić i nie szukać problemu tam gdzie go nie ma. Czekanie na to, aż bedą widoczne złuszczenia farby lub lakieru mija się z celem, ponieważ drewno musi mieć warstwę ochronną w całości. Ktoś kto tego nie chce rozumieć niech kupuje okna plastikowe.Krótko okna drewniane wymagają pracy. Koniec.
PS. Ja mam drewniane - malowanie mnie nie przeraża.
Ryszard

Bartt
25-04-2003, 07:47
powtarzam pytanie - ile czasu zajmuje wam malowanie okien -pytam na poważnie. :smile:

godul1
25-04-2003, 14:11
Bartt,
Wybacz ale nie pamiętam ile się z tym schodzi. powiem ci za miesiąc bo wtedy akurat będę malował dwa takie okna:smile:

pchelek
28-04-2003, 08:06
:grin: na to pytanie praktycznie nie ma odpowiedzi.
Widziałem okna wymagające malowania a wręcz wymiany po dwu latach.
Moje z Wołomina malowałem po 5 latach. Niestety kupiłem wtedy jakąś "rewelacyjną ponoć farbę" nieżółknącą - drogą i zagraniczną.
Za rok okna były żółte jak słoneczko o wschodzie. Pomalowałem ponownie POLSKą farbą. Trzy lata jest w porządku. Farba nie łuszczy się. Generalnie te malowane na biało są bardzo trwałe. Warunek jednak jest taki żeby najpierw był podkład a następnie dwie warstwy farby [oczywiści na samym początku impregnacja drewna]. Są na rynku okna malowane jednokrotnie, bez podkładu - to te tańsze. Na nie trzeba uważać.
Generalnie - przy obecnej technice [wałki, farby, taśmy ochronne] malowanie okien to sama przyjemność - szczególnie jak robi to dozorca [na prywatne zlecenie - nie na czarno - raczej na szaro].
Nie bójcie się tego malowania, którym nas straszą ci od PVC.

emems
28-04-2003, 08:26
Z tą długością czasu na pomalowanie 1 okna takiego typowego 150 x 150 nierozkręcanego to na maxa 2 godziny. Przynajmniej dla mnie tyle czasu zajęło :grin: Pozdrawiam.

magmi
28-04-2003, 08:33
Dziękuję wszystkim za informacje. :smile:

Pchełku, :grin:
rozumiem że okna pomalowane transparentnym lazurem (żeby byo widać strukturę drewna) trzeba malować częściej? Ile warstw powinno być? Czy pod lazur też jest konieczny jakiś podkład?

28-04-2003, 08:45
A czy istnieją jakieś preparaty, pasty, emulsje (jak pasta do butów), które będą stanowiły dodatkową ochronę okna?

klon
29-05-2003, 08:59
Mam pytanie, czym najlepiej malować okna południowe, żeby za często nie powtarzać tego zabiegu? Moje niestety po pomalowaniu Drewnochronem i tegorocznej zimie, nie są już tak ładne jak świeżo po zamontowaniu!

bitter
19-04-2009, 12:20
Podciągam wątek. A jak to wygląda w 2009 roku? Czy nowe lakiery i nowe technologie coś poprawiły? Przecież okna połaciowe są drewniane i jakoś nikt nie pisze o częstym malowaniu. I jeszcze jedno pytanie - czy przed malowaniem trzeba szpachlować miejsca gdzie odpadł lakier? Przecież nie odpada na całym oknie i po kolejnym malowaniu będzie widac ślady po odpadnietym poprzednim lakierze ... chyba.