PDA

Zobacz pełną wersję : co na ?cie?k? w trawie ?



agnes
23-04-2003, 11:40
Z czego najlepiej zrobic ścieżkę na trwaniku ? Nie chcę żadnych kostek,wolę aby było bardziej naturalnie,podobają mie sie takie kamienne scieżki ale skąd wziąć taki kamień ?

Smok
23-04-2003, 19:14
Agnes, możesz to zrobić z dużej (20cm) kostki granitowej, układając ją z odstępami, które przerośnie trawa. Ważne, by ułożyć ja równo z powierzchnią gruntu, aby można było jeździć kosiarką. Nową kostkę można kupić w hurtowniach i zakładach kamieniarskich, niestety dość droga, Tańszą można kupić z rozbiórek dróg. Można też układać mniejszą kostkę ( 6cm,8cm,10cm)Wychodzi taniej na m2, ale wymaga podbudowy podobnie jak pod puzle. Powodzenia.

Snowdwarf
24-04-2003, 05:31
ja wykorzystałem do tego dcelu stare płyty chodnikowe - po prostu połozyłem je na trawniku...zapadły się przerosły trawą i jest ok
snow

aries
24-04-2003, 06:27
Można również użyć otoczaków (polnych kamieni).
Tego wszędzie pełno. Wybrać tylko odpowiednią wielkość i kształt.
Gospodarze po wsiach nieraz proszą się o zabranie z pola sterty kamieni - za darmo.
powodzenia

agnes
24-04-2003, 07:01
Otoczaki chyba nie są dość płaskie ,a mi chodzi o płaskie kamienie,jest u nas taki stary kamieniołom i tam są płaskie kamienie tylko się kruszą nie wiem czy takie mogę wykorzystać,w publikacjach nt.ogrodów widać takie ścieżki z kamieni płaskich ,skąd oni to biorą ,kupują ? Kostka nie wchodzi w grę ,tę będę miała przed domem i garażem i wystarczy,chciałabym aby ścieżka wygladała dość dziko i naturalnie .

aries
24-04-2003, 15:23
Otoczaki mają bardzo różne kształty (nie są okrągłe jak piłka). trzeba je tylko dokładnie pooglądać i zawsze wybierzesz taki, który będzie w jakiejś części płaski.
Ale możesz spróbować też w żwirowni lub kamieniołomie. Tam można spotkać kamieniarzy, którzy przyjeżdżają i rozbijają kamienie na miejscu na płaskie plastry, które wykorzystują do różnych murków (np.cyklopowych), pomników lub innych rzeczy.Możesz z nimi porozmawiać i może kilka wielkich kamieni podzielą na plastry. Nie będą one miały lustrzanej powierzchni, bo to zawsze kamień, ale spróbować porozmawiać zawsze można.
Prawdziwy kamieniarz "tnie" kamień (nawet bardzo duży - moje miały ok 200kg jeden) dłutkiem, klinami i młotkiem/młotem.

Agacka
27-04-2003, 21:59
W centrach ogrodniczych są różne takie betonowe płaskie płyty we wszelakich formach: żółwiki, kwiatuszki, imitacje wielkich kamieni... sporo tańsze od oryginału (szczególnie żółw :grin:)
i można jakoś dekoracyjnie to w trawniczek wkomponować!

alex
27-04-2003, 22:36
Ostatno widzialam na parkingu, dosc ladny czarny, nieregularny, kamien, chyba gabro. Cos podobnego chce u siebie na sciezki, bedzie pasowalo do czarnego dachu.

marekrzy
29-04-2003, 08:41
A może alejka żwirowa?
Powinna mieć podbudowę i wyściółkę aby chwast nie przerastały, więc wymaga nieco pracy, ale wygląda naturalnie i nie ma problemu z materiałem.
Inna wersja bardziej związana z naturą to bruk drewniany z pociętych na plastry pniaków.

Snowdwarf
29-04-2003, 08:47
aleja żwirkowa stwarza problemy - przede wszystkim przy cięciu boków trawnika kosiarką żwirek może wylatywać spod kosiarki (trzeba uważać) - poza tym alejka ze żwiru jest kłopotliwa dla osób starszych...

pomysł z pniakami lub belkami dobry i sprawdzony...

snow

krzyszt17
29-04-2003, 13:01
Widziałem alejkę wyłożoną kilkucentymetrowej grubości plastrami dębu - wyglądała bardzo ładnie. Dąb nie jest co prawda tak trwały jak kamień, ale z pewnością poleży kilka, a może kilkanaście lat.
Pozdrawiam

Joasia Jasia
30-04-2003, 08:59
Z plastrami pni jest problem, że lubią być śliskie w wilgotny dzień. Można na nich ładnie pojechać.. Ponoć sa patenty na zachowanie antypoślizgu. Może ktoś wie jakie? Z tego co słyszałam o kamieniach, żeby nie były śliskie, to się je palnikiem traktuje gazowym i zmatawia.

krzyszt17
30-04-2003, 10:09
Może się mylę, ale wg mnie kamienie są bardziej śliskie niż drewno. Pień przecięty w poprzek słoi ma naturalną chropowatość. U mnie są zrobione schody do altanki z pni grubej sosny, leżą już pare lat (zabezpieczyłem je) i jeszcze ani razu nikt się na nich nie poślizgnął. Przepraszam, skłamałem jeden raz wpadł w poślizg nasz kotek, ale wypadł z taką szybkością z altanki, że nawet gdyby miał bieżnikowane łapki, też by nie wyhamował.
Pozdrawiam Krzysztof

-julia-
01-05-2003, 09:04
Naturalny i bardzo atrakcyjny efekt można uzyskać z płyt piaskowca są one płaskie (grub. np 4 cm) i nieregularne na krawędziach pod wpływem warunków atmosferyczych piaskowiec może zielenieć ale ma być naturalnie to będzie ładnie ............. Zgadzam się też że ładnie i naturalnie wygląda "bruk" z ciętego w poprzeg drzewa ( ostatnio miałam taką realizację - był to wybrukowany plac przed grillem - szczeliny wypełnione zostały drobnym grysikiem )