PDA

Zobacz pełną wersję : grzać, czy nie grzać - oto jest pytanie...



vanderbobo
07-11-2006, 21:06
lada dzień będę miał kompletną instalację CO i mam już kominek. ale niestety dom nie ocieplony z zewnątrz (suporex 24cm). chciał bym grzać tak na 10-12 stopnie C - jest to realne, czy nie dam rady utrzymać temperatury? albo bedzie to kosztowało kupę kasy?

lukol-bis
07-11-2006, 21:19
Jeżeli masz instalację i to napełnioną, to raczej nie masz wyjścia. Musisz grzać. Raczej nie powinno być problemu z uzyskaniem 12st., można nawet obniżyć do 7 (taką przyjmuje się temp. zabezpieczającą przed zamrożeniem). Jeżeli dom jest szczelny, to nie będą to nawet duże koszty. Sam suporex jest dość ciepły.
Można też nie grzać, ale wówczas trzeba zwrócić uwagę na usunięcie wody z różnych zakamarków, w których może zalegać.
Jeżeli masz już podłogi drewniane - musisz grzać i wówczas już raczej te 12st. C.
Pozdrawiam

beton44
07-11-2006, 23:07
stoją od kilkudziesięciu lat domy z ścianą zewnętrzną z pianobetonu gr.24 cm

i jakoś w nich żyją i je w zimie ogrzewają :wink:

retrofood
07-11-2006, 23:10
Grzej, grzej, tak jak my grzejemy. Bez zagrychy.

Bard13
08-11-2006, 07:23
12 stopni to niedużo, a BK dobrze trzyma ciepło.

grzej, zwłaszcza jak masz wodę w instalacji.

Pozatym jak masz szczelny dom to zimą w niegrzanym domu wilgoć potrafi wejść w ściany i potem trudno się jej szybko pozbyć

vanderbobo
08-11-2006, 12:33
dzięki, też tak myślę żeby grzać, bo wodę juz mam w rurach. myślałem żeby ją pod ciśniniem wydmuchać ale i tak mam tynki i szlichty do przeschnięcia, więc będę grzał. macie też racje że stoją domy z 24cm suporexu bez ocieplenia i ludzie w nich mieszkają, nawet mój ojciec dopiero rok temu docieplił taki dom z suporexu