PDA

Zobacz pełną wersję : OGRZEWANIE WODY



27-07-2001, 15:48
Proszę o odpowiedzenie mi na pytania:
Czy ogrzewacz przepływowy jest lepszy od pojemnościowego?(interesuje mnie koszt ogrzania tymi urządzeniami wody)
Z czego mam wykonać instalacje ciepłej i zimnej wody?
(chodzi mi o materiał,który jest najlepszy według was)

krzysztofj
02-08-2001, 20:26
przepływowy podgrzewacz zuzywa mniej energii el. Ale (zaleznie od typu) ma duzo większą moc tj. 2-15kW pojedynczy kran to ~3 kW
(mniej też można ale nie warto - letnia woda) 15kW - to natrysk i np dwie umywalki uzywane jednocześnie.

02-08-2001, 22:30
On 2001-07-27 16:48, Anonymous wrote:
Proszę o odpowiedzenie mi na pytania:
Czy ogrzewacz przepływowy jest lepszy od pojemnościowego?(interesuje mnie koszt ogrzania tymi urządzeniami wody)
Z czego mam wykonać instalacje ciepłej i zimnej wody?
(chodzi mi o materiał,który jest najlepszy według was)


Osobiście jestem za podgrzewaczem zasobnikowym gdyż zawsze mam rezerwę ciepłej wody zależnie od pojemności zasobnika. W przypadku kiedy chcę poczuć komfort dokładam cyrkulację ciepłej wody i mam ją już po odkręceniu kranu. Jeśli chodzi o materiał jestem zwolennikiem materiałów obojętnych nie reagujących z substancjami mineralnymi zawartymi w wodzie jednym słowem plastiki-tylko woda użytkowa, centralne ogrzewanie-miedź

09-02-2003, 14:17
ZAWSZE BĘDĘ NAMAWIAŁ DO DOBREJ MIEDZI BO NIERDZEWKA JESZCZE JEST W POWIJAKACH W POLSCE .NIGDY NIE POLECĘ ANI NIE SPRZEDAM
PLASTIKU JEŻELI NIE UŚWIADOMIĘ KLIENTA O ZAGROŻĘNIACH.

Bela
09-02-2003, 15:08
O jakich zagrożeniach ???

09-02-2003, 16:27
AWARIA KOTŁA KAŻDY KOCIOŁ MA PRAWO SIĘ ZACIĄĆ
COLA I LEGIONELLA
STARZENIE SIĘ PLASTIKU KTÓRY PRACUJE NA GÓRNYCH GRANICACH
WSPÓŁCZYNNIK ROZSZEŻALNOŚCI
PRZEWĘŻANIA NA ZŁACZKACH
PLASTIK JAKO SZTUCZNY TWÓR JEST NIE STABILNY ATOMOWO TZ.MOŻE ALE NIE MUSI DOWODY SZKOŁA W HARMĘŻACH ZA TO POWINNI ZAMYKAĆ

Bartt
09-02-2003, 16:54
Jako lekarz szczególnie ciekaw jestem co masz na myśli mówiąc "cola" :lol: hi, hi,

pik33
09-02-2003, 17:07
Pytanie 1.
Czy "cola" rozwija się także w gorącej wodzie (tzw. CWU) której temperatura na ogół przekracza 50 stopni

Pytanie 2.
Czy coś mi dadzą - jeśli chodzi o ową "colę" - rurki miedziane do wody zimnej, jeśli wodociąg w gminie wykonany jest w całości z tzw. "plastiku"?

radex
09-02-2003, 17:44
pik33: chyba w rurkach miedzianych zamiast wody wylatuje cola ;-)

09-02-2003, 17:48
przepraszam ma być coli
W ZLE ZAPROJEKTOWANEJ INTALACJI MOGĄ POJAWIC SIĘ MIEJSCA ZASTOJOWE CW.U I TAM TWORZĄ SIE WARUNKI DO ROZWOJU BAKTERII
NA ZACHODZIE JUŻ SĄ PRODUKOWANE KOTŁY TYPU BUDERUS VIESSMAN KTÓRE W PROGRAMIE MAJĄ CO TYDZIEŃ W NOCY PRZEGRZAĆ ZASOBNIK
C.W.U.DO 100 ST C.,ZEBY ZABIĆ BAKTERIE. PLASTIK JEST SEPTYCZNY I
POZWALA NAMNARZAĆ SIE W 55-60STOPNI BAKTERII LEGIONELLI.KTÓRA
ODPOWIEDZIALNA JEST ZA ZAPALENIE PŁUC W 30%ZJADLIWOŚCI ZEJSCIA
ŚMIERTELNEGO .NIE TRZEBA TEJ WODY PIĆ WYSTARCZY WDYCHAĆ W KABINIE
MIEDŻ JAK UDOWODNIONO JEST ANTY SEPTYCZNA I NIE POZWALA NAMNAŻACĆ SIĘ BAKTERIOM LECZ WRĘCZ JE ZABIJA.CO DO MIEDZI ,JEŻELI JEST CZYSTOŚCI 99.99% NA PEWNO NIE ZASZKODZI A MOZE TYLKO POMÓC. CIEKAW JESTEM JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ INSTALACJE C.W.U.PO ROCZNEJ EKSPLOATACJI KOTŁA Z TAKIM PROGRAMEM. CO SIĘ TYCZY WODY PITNEJ ZIMNEJ PROSZĘ SIĘ NIE BAC ZADNE Z TYCH SPRAW TU NIE WYSTEPUJĄ .RURA JEST W ZIEMI GDZIE JEST STAŁA TEMPERATURA OKOŁO 4C I NIE MA MOŻLIWOŚCI JAKIEJKOLWIEK AWARII CZY NAMNARZAANIA SIĘ CZEGO KOLWIEK. O ZJADLIWOŚCI LEGIONELLI NIE
WYPOWIE SIĘ LEKARZ,KTÓRY DOSTRZEGŁ MOJĄ POMYŁKĘ.

Bartt
09-02-2003, 18:16
Legionella pneumophila należy do bakterii atypowych. Namnaża się głównie w instalacjach klimatyzacji, oraz w wodach środowiskowych i rezerwuarach. Atakuje faktycznie ukł. oddechowy drogą wziewną. W naszym kraju jeszcze nie słyszałem o przypadkach masowych infekcji. Na zachodzie wywołuje 2-4% domowych zapaleń płuc. Leczenie prawidłowe ROKUJE PMYŚLNIE, zapalenie nieleczone lub leczone nieprawidłowo w 25% kończy się śmiertelnie. Brzmi groźnie, ale dla porównania np. Pseudomonas aeruginosa nawet leczony w ponad 50% prowadzi do zgonu :sad:, więc te 25% należy do czegoś przyrównać.
Polibutulen (Hep2O) nie jest co prawda bakteriobójczy,tak jak mieź, ale jest bakteriostatyczny - nie pozwala na rozwój bakterii - jest bezpieczny :smile:
Gdybyś anonimie podawał pełne informacje, tak jak moje powyżej, a nie rzucał tylko hasła wiedzy zasłyszanej można by było skorzystać z twoich wypowiedzi :smile:

ADAMOS48
09-02-2003, 18:47
jestem dzisiaj pierwszy raz ,ale pomału wszystko wypełnię.posiadam sdi więc będę często gościł na stronach forum muratora posiadam hurtownię instalacyjną ztąd ta wiedza zdobyta również na klientach .Zawszę służyć będę radą lepszą lub gorszą .ale w moim mniemaniu za ważną

ADAMOS48
09-02-2003, 18:58
System z polibutylenu wymyślili anglicy i jakoś im nie spieszno instalować ten system wrzędzie u siebie

ADAMOS48
09-02-2003, 19:41
NAZWĘ SWĄ LEGIONELLA PRZYJĘŁA PO ZJEŻDZIE LEGIONISTÓW W USA
GDY ZMARŁO ICH PARU WŁAŚNIE Z INSTALACJI PLĄSTIKOWEJ W HOTELU

Bartt
09-02-2003, 19:52
Błąd Adamos48, Było to w 1975r w USA na zjeździe legionistów. Zmarło faktycznie kilkunastu weteranów. Ale Legionella, którą po szczegółowym śledztwie wykryto wtedy po raz pierwszy i uznano za przyczynę choroby, była w tym hotelu rozsiewana, jak to bywa zazwyczaj, przez systemy klimatyzacji, a nie wodę pitną. Nawet nie wiem z czego była wtedy zbudowana instalacja wodna, ale w latach 1960-1970 (nie był to hotel nówka) chyba nie budowano jej jeszcze z polibutuylenu :grin:

_________________


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bartt dnia 2003-02-09 20:52 ]</font>

automik
09-02-2003, 19:58
Nie dajmy się zwariować .Obecnie mieszkam w budynku z rurami z polibutylenu i nie miałem zapalenia płuc. Może nie będę wychodził na klatkę schodową bo w kurzu zalęgnie się jakaś bakteria. Jeśli chodzi o coli to własciwie w każdym zbiorniku wodnym jest ona obecna - nie mozna się myć, pić . Bez przesady...

09-02-2003, 20:23
Czy ogrzewacz przepływowy jest lepszy od pojemnościowego?

Jeśli chodzi o ogrzewacz przepływowy ELEKTRYCZNY to jest on opłacalny jeśli zainstalujesz go na kranie lub bardzo blisko kranu. W przeciwnym przypadku dużo ciepłej wody będzie niewykorzystane (zostanie w rurach) będziesz też tracił niepotrzebnie wodę czekając na jej ogrzanie. Mam taki ogrzewacz (Simens DHT1800 na 380V) i borykam się z takimi kłopotami.Często myję ręce w zimnej wodzie bo niechce mi się czekać aż wypłynie ciepła woda, bez sensu.
Przy przepływowym ogrzewaczu musisz też mieć odpowiednie ciśnienie w rurach.Gdy jest ono niskie (np. wieczorem)jego mechanizm zacina się i nie grzeje.

ADAMOS48
09-02-2003, 20:41
TAK MOJA WINA

niezły
10-02-2003, 07:36
większy komfort ciepłej wody jest z podgrzewacza pojemnościowego a materiał praktycznie każdy nawet ocynk ale powarznie proponował bym plastyk PP (zgrzewany) lub wielowarstwowy mniejsze straty ciepła (szybciej mamy ciepłą wode)

ADAMOS48
10-02-2003, 17:16
Martwi się pan na stratach ciepła przez rurki powiedz pan że
podgrzewacz gazowy typu bojlerowego ma układ do komina otwarty
cały czas pomijając straty na rurkach to jeżeli inwestor nie weżmie ani litra wody przez całą dobe to świeczki potrzymujące temperaturę zyżyja 4m3 gazu .

ADAMOS48
10-02-2003, 17:20
Bojlery ocynkowane !!!! jeżeli już to emalia lub nierdzewka.
O rurki proszę się nie martwić bo i tak trzeba ich ociepli c
już nie ze względu na straty ciepła tylko lecz kondesacji wody na rurkach i mokrych ścian

ADAMOS48
10-02-2003, 17:23
Czy totarło juz do swiadomości spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą znać pp po serii awarii i związanych potem kosztów .mieli taniej ale nie do końca

10-02-2003, 17:51
Przed chwilą napisałem to przy okazji innej dyskusji. Teraz powtarzam:
Mam jednofunkcyjnego Viessmann'a (zamknieta komora spalania) z wiszącym zasobnikiem 80L i jak na tą tą chwilę to jestem rozczarowany.
1-w zasobniku brak wejscia na powrotną wodę z cyrkulacji. Z tym wiążą się chyba dodatkowe koszty podtrzymania temp.
2-wanna 160x70 z trudem może być napełniona (przy ustawieniu max. temp. wody i wcześniejszym wymieszaniu jej przy użyciu cyrkulacji wspomaganej pompą) potem trzeba długo czekać na następną porcję ciepłej wody - bardzo denerwujące.
poza tym kocioł jest dość głośny (turbina zasysająca powietrze z zewnątrz) i nie jest to przyjemne gdy w nocy zaczyna dogrzewać wodę, której w danej chwili nie zamierzam wykorzystać.
Może o czymś nie wiem ale najchętniej wymieniłbym ten sprzęt na mniejszy, tańszy i chyba praktyczniejszy kocioł dwufunkcyjny (przepływowy)z wstępnym podgrzewaniem wody z odpowiednio dużym zapasem mocy.

ADAMOS48
10-02-2003, 18:18
anonimowy
piec nie posiada przełaczania się na pracę przepływową,jest ewidentny dowód super bajeru za super cenę i żerowania na niświadomości inwestora .Moja rada podnieśc temperaturę na zasobniku i cierpieć

ADAMOS48
10-02-2003, 18:19
Jeżeli sasobnik jest osobno to mniejszy niż 120l nie warto inwestować

dick
11-02-2003, 08:20
Poczytaj Adamos. Jakoś nigdy nie miałem zaufania do ludzi którzy nie potrafią wypowiadać się gramatycznie i pisać ortograficznie. Dlatego radzę Ci zajmij się swoją hurtownią i nie zaśmiecaj tego forum Twoimi nieskładnymi "poradami".

Cavallino
11-02-2003, 08:44
Mam jednofunkcyjnego Viessmann'a (zamknieta komora spalania) z wiszącym zasobnikiem 80L i jak na tą tą chwilę to jestem rozczarowany.
1-w zasobniku brak wejscia na powrotną wodę z cyrkulacji. Z tym wiążą się chyba dodatkowe koszty podtrzymania temp.
2-wanna 160x70 z trudem może być napełniona (przy ustawieniu max. temp. wody i wcześniejszym wymieszaniu jej przy użyciu cyrkulacji wspomaganej pompą) potem trzeba długo czekać na następną porcję ciepłej wody - bardzo denerwujące.


Chyba masz za niską temp. w zasobniku - mnie 80l bojler wystarcza z zapasem na szybkie napełnienie wanny 240l.

No i druga sprawa - ten piec nie grzeje przepływowo?
Bez sensu....

ADAMOS48
14-02-2003, 00:23
Myślę dick że jeszcze dużo przed tobą nauki pokory ,i poszanowania ludzi nawet gdyby byli kalekami i nie podobali się
Tobie.Na tym polega istota człowieczeństwa .

ADAMOS48
15-02-2003, 22:16
Myslę że musisz sprawdzić i być pewny ,chyba że nie spotkałeś takiego.Kocioł 1f z zasobnikiem jako całość .Więc on ma za zadanie grzać a zawór 3drogowy decyduje co .Proszę poczytać np.
kotły z takich firm jak immergas fondital i wiele innych .

ADAMOS48
15-02-2003, 22:19
Po wyczerpaniu sie wody z zasobnika około 60 l kocioł dopiero teraz bedzie podawał wodę jako 2f.