PDA

Zobacz pełną wersję : Ławy fundamentowe



MarcinT
18-02-2002, 11:16
Czy ławy fundamentowe to konieczność? Rozmawiałem wczoraj z ekipą cieszącą się dobrą sławą w powiacie sieradzkim, która to stwierdziła, że nie ma sensu wylewać ław, wystarczy metrowy zbrojony fundament. Co Wy na to?

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: MarcinT dnia 2002-02-18 12:17 ]</font>

Alanta
18-02-2002, 11:30
To zależy od gruntu, ale ten pomysł jest trochę niebezpieczny. Szerokość ław dobiera się tak, aby pod fundamentem występowały mniej więcej jednakowe naciski (wtedy budynek jednakowo osiada). Ściany budynku przekazują różne obciążenia, te, na których opiera się dach i wewnętrzne konstrukcyjne zwykle większe i tam daje się szersze ławy, a ściany osłonowe mniejsze, i tam można ławę zwęzić.

MarcinT
18-02-2002, 11:49
Alanta,
dzięki za podjęcie wątku.
Co do nierównomiernego osiadania: w projekcie uwzględnione są grubsze fundamenty pod ścianami nośnymi, cieńsze w innych miejscach. Będzie więc osiadać równomiernie. Co Ty na to?

Alanta
18-02-2002, 12:10
Nie spotkałam sie z takim rozwiązaniem, nie będzie to aby droższe (ścian fund. jest "więcej", policz objętość betonu)? Zresztą łatwiej wykonać ławy różnej grubości niż ściany, nie bez powodu od lat stosuje sie takie rozwiązania. No i czy konstruktor sprawdził w projekcie jak to jest z tym gruntem, czy wytrzyma ? Jeśli dostarczy Ci takie rozwiązanie z obliczeniami i się pod tym podpisze, to może będzie OK, ale na pewno jest to rozwiązanie nietypowe.

18-02-2002, 12:35
Człowieku, gdzie tych chcesz oszczędzać. Ławy to niecały procent kosztów domu. A wiadomo: solidny fundament - solidna reszta. Zrób ławy jak Pan Bóg przykazał i szukaj forsy gdzie indziej.
Michał

Frankai
18-02-2002, 17:55
MarcinT - gdzie masz cieńsze?
Alanta - o co chodzi z tą ścianą osłonową

U mnie ława jest 70cm pod ściany zewnętrzne 3-warstwowe w domu i ścianę nośną wewnętrzną, 50 cm pod ściany dostawionego garażu, a 30cm pod brzeg tarasu i podcienia, a ścianki działowe 12cm beton komórkowy są stawiane po prostu na płycie podłogowej. 70-tki i 50-tki są zbrojone.
Dobór ław do gruntu jest chyba pobożnym życzeniem. Jak nie wiesz od razu, że masz podejrzany grunt, to projektant Ci wpisze jakiś standard z zapasem (dość dobrym zapasem) i albo masz szczęście, albo dobrego kierownika co oceni, że jednak coś jest nie tak z gruntem. Przyłączam się do Alanty - jak ktoś Ci da na piśmie, że możesz robić węższe i jest wypłacalny, to rób węższe. Jak nie to nie ryzykuj. Często fachowcy mają wyczucie, ale czy na tym można polegać?

dmuu
18-02-2002, 23:33
Jakie fundamenty to określa projekt domu. Na podstawie rodzaju gruntu projektant określa czy ławy fundamentowe powinny być mocniejsze czy wystarczą słabsze. Wszystko powinno być na piśmie. Jeśli kupiłeś projekt i nie masz kontaktu z projektantem polecam zatrudnić inspektora nadzoru. Nie jest to duży koszt a dopilnuje, aby wszystko było tak jak trzeba (jeżeli solidny). Zaoszczędzi ci to siwych włosów no chyba, że budujesz na sprzedaż to nie musisz się martwić. Porady słowne fachowców są ciekawe, ale to ty będziesz mieszkał i może się okazać, że co wiosnę będziesz remontował popękane ściany. W niektórych etapach budowy oszczędzanie może później dużo kosztować.

Alanta
19-02-2002, 09:18
Ściana osłonowa to ta, która niesie tylko własny ciężar, zwykle może być pod nią mniejszy fundament.

Frankai
19-02-2002, 11:47
Alanta - czyli w swej pierwszej wypowiedzi miałaś na myśli ścianę fundamentową po ścianę osłonową a nie ławę. Ściana fundamentowe (pod konstrukcyjną i osłonową) stoją wszak na jednej ławie.

MarcinT
19-02-2002, 16:42
Frankai,
w projekcie fundament pod ścianami nośnymi zewnętrznymi ( 3-warstwowe: gazobeton i styropian - razem 46 cm) ma 38 cm, tak też pod kominami. Pod wewnętrzną nośną (gazobeton 24 cm) ma 25 cm. W miejscu gdzie są schody jest fundament 12cm.
O uzasadnienie tej koncepcji mnie nie pytaj, bo nic nie odpowiem, ale jeśli masz jakieś wątpliwości to będę wdzięczny jak się nimi podzielisz.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: MarcinT dnia 2002-02-19 17:43 ]</font>

Alanta
20-02-2002, 10:47
Frankai, nie wiem jak dla Ciebie :smile: , ale dla mnie fundament to układ ściany fundamentowej z ławą. Ściana osłonowa przekazuje ciężar własny na ławę poprzez ścianę fundamentową.

Frankai
20-02-2002, 12:10
MarcinT - ja mam też ścianę 3-warstwową, więc dam Ci ostrzeżenia. U mnie w projekcie było tak: ściana fundamentowa: 24+8(pol.extr.)+12, ściana 24+12(styropian)+12(klinkier). Projektant zapomniał, że chciałem wełnę, a wtedy absolutne minimum to 2 cm pustki i max. wysunięcie, to 1/3 cegły czyli 4cm. Zmieszczę więc tylko 10cm wełny i to z trudem (specjalna do murów bez pustki. Przy klinkierze muszę jednak ją dać). W Twoim wypadku rozumiem, że nie przewidziano ocieplenia fundamentów, a te 8cm (46-3:cool: będzie wystawać po 4cm z każdej strony. Lekkie ocieplenie (5-8cm) fundamentów moim zdaniem się przydaje i najlepiej jak jest ciągłe. Nie jestem z branży, więc nie wiem, jak to ze ścianą 3-warstwową w fundamencie (może zależy od jej wysokości). Zapytaj projektanta co i dlaczego. Ja bym wolał w Twoim wypadku, żeby ściany fundamentowe były 24+10+12. Będzie i stabilnie i ciepło.

Alanta - z tym się zgadzam, ale przypominam, że pisałaś o "szerszych ławach". Przeczytaj jeszcze raz swoją wypowiedź. Ja nie jestem z branży i wolę się upewnić, czy dobrze rozumiem i nie mylę pojęć, dlatego tak się przyczepiłem. Przepraszam.