PDA

Zobacz pełną wersję : Zetka w kotłowni - proszę o wyjaśnienie



tomeki
15-11-2006, 09:19
Właśnie postawili mi kotłownię i mam w niej zetkę. Poczytałem trochę na forum o zetce, ale nie do końca wiem czy dobrze mi zrobili. Zetkę zrobili z BK, ma wymiar 14x14, kanał pionowny krótki 20 cm, całość pod sufitem.

1. Mam wlot zetki (czyli otwór na zewnętrz domu) wyżej, a wylot zetki (czyli otwór wewnątrz domu) niżej. Czy dobrze?

2. Wylot zetki (czyli otwór wewnątrz domu) jak powinnien być umiejscowiony - pod sufitem kotłowni czy przy podłodze? Mam kotłownię na paliwo stałe.

3. Czy zetka w kotłowni to jest kanał nawiewny do pieca czy tylko awaryjny kanał wywieny?

lukol-bis
15-11-2006, 15:59
W zasadzie zrobili dobrze, ale najlepiej jak zetka kończy się przy podłodze.
Zetką doprowadzane jest powietrze do kotła i niekiedy są to spore ciągi powietrza, które wychładzają kotłownię. Najlepiej od murowanej, istniejącej, zetki doprowadzić powietrze w pobliże kotła przewodem giętkim. Uniknie się wówczas wychładzania kotłowni.
Pozdrawiam

niedzio
15-11-2006, 17:04
Ja w projekcie w kotłowni oprócz kanału nawiewnego umiejscowionego chyba 30 cm od poziomu posadzki mam jeszcze kratkę wentylacyjną wywiewną (chyba na wysokości 220 cm).
Czy jest to właściwe rozwiązanie, czy lepiej właśnie od kanału nawiewnego doprowadzić rurą spiro powietrze do pieca (piec na ekogroszek) oraz czy może zrobić zetkę (co ona daje w stosunku do kanału nawiewnego nad posadzką ?)

Zbigniew Rudnicki
15-11-2006, 17:57
Kotłownia powinna mieć zapewniony dopływ powietrza do spalania, oraz wentylację grawitacyjną, dla usuwania spalin z nieszczelności i ewentualnie trującego czadu (który jest nieco cięższy od powietrza i może zalegać przy podłodze).
To co ma tomeki : "całość pod sufitem", (a nazywa zetką) - może być tylko kanałem wywiewnym wentylacji grawitacyjnej.
Brakuje nawiewnika na poziomie 30cm nad podłogą, dostarczającego powietrza zarówno dla pieca jak i wentylacji grawitacyjnej.
Czyli takie rozwiązanie jak przedstawił niedzio.
Nawiewnik może być wykonany w formie kanału poziomego, lub w formie zetki, w której zewnętrzny otwór wlotowy położony jest niżej niż wewnętrzny otwór wylotowy usytuowany 30cm nad posadzką.

krzysztofh
15-11-2006, 20:18
Zetka ma za zadanie przede wszystkim doprowadzić powietrze do kotłowni i aby jej zbytnio nie wychładzać powinna być długa czyli duża różnica pomiędzy wlotem z zewnątrz a wylotem w kotłowni. Najlepiej ok 2m. wylot w kotłowni oczywiście niżej niż wlot.

Ponadto powinna być kratka wentylacyjna z normalnym ciągiem wentylacyjnym na dach.
Jezeli będzie zamontowany kocioł turbo czyli z zamknietą komorą spalania zetka jest zbędna i żaden kominiarz się nie przyczepi.