PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie piec 2fun. gaz + piec weglowy problem sterowania



minkiel
15-11-2006, 21:42
byc moze powtazam temat .opisze swoj punkt widzenia zadam pytania i prosze o sprostowanie.
piec weglowy moc 10 kw pracuje na krotkim obiegu otwartym piec ,pompa(sterowana termostatem) ,wymiennik plytowy (jakiej mocy jakiej firmy) oraz naczynie wyrownawcze. podczas palenia w piecu weglowym cieplo przekazuje przez wymienik do ukladu zamknietego piec gazowy ferroli c24 23kw ,poma (zmostkowana z pompa z ukladu weglowego(pompuje wode do ogrzewania mam dobry odbiur ciepla) .pale w piecu weglowym zakrecam zawor(dolotowy i powrotny) przed piecem gazowym (od ogrzewania) wylanczam funkcje ogrzewania w piecu gazowym w tym momencie pracuja dwie pompy zmostkowane .rezultat ogrzewam weglem ,ciepla woda z gazowego.( czy potrzebuje dodatkowe naczynie przeponowe, jakjej wielkosci?) w razie jak piec wegiel wygasnie przelacze zawor dolotu i wylotu do pieca gaz a zakrece zawor dolotu do wymiennika piec weglowy.wlacze funkcje grzania gazowego.moze macie inny lepszy pomysl na podlaczenie. jakie wazne elementy nalezy dolaczyc do instalacii. moze ktos ma prosty schemat z poisem.bylbym wdzieczny.

ewoo
15-11-2006, 22:28
Strasznie zabałaganiłeś to pytanie, czytam kilka razy i ciężko połapać się w tym co piszesz, ale spróbuję odpowiedzieć. Wymiennik jakikolwiek ale jego moc powinna być trochę większa niż maksymalna moc kotła węglowego. Zmostkowanie pomp, coś tu przekombinowałeś bo rozumuję że pompa obiegu otwartego ma pracować razem z pompą kotła gazowego. Jeśli tak to nie polecam bo: jeśli zamkniesz tak jak piszesz zawory na kotle gazowym i wyłączysz funkcję c.o. a pompa zmostkowana pracuje to szlag ją trafi nie mówiąc tez że ugotujesz węglówkę. Może żle zrozumiałem twoją myśl a jeśli tak to opisz to jeszcze raz ale mniej chaotycznie. Ja taki układ widziałbym tak;
Kocioł węglowy pompa wymiennik naczynie wzbiorcze to jeden obieg
drugi to wymiennik pompa naczynie przeponowe kocioł gazowy grzejniki.
Działanie; Węglówka grzeje, pompa tłoczy na wymiennik z drugiej strony pompa z wymiennika ciepło na grzejniki, a kocioł gazowy "odcięty" zaworami realizuje ciepłą wodę użytkową. Chcesz grzać gazem wyłączasz pompy otwierasz zawory pod gazowym i odpalasz tylko musisz zabezpieczyć pompę obiegu zamknietego zaworem zwrotnym żeby gazówka nie złapała przez nią i przez wymiennik krótkiego obiegu(wstecznego). Mam nadzieje że zrozumiałeś o co mi chodzi.

minkiel
16-11-2006, 11:49
zapewne moj opis jest chaotyczny prosze wybaczyc moja wjedza wtym temacie jest zerowa.ale dzieki serdeczne za odpowiedz bardzo mi pomogla. wyjasnie moje zmostkowane pompy.
uklad otwarty ma jedna pompe np.x
uklad zamknietym sa dwie pompy
- jedna w piecu gazowym(jest wylaczona podczas uzywania pieca weglow)
- druga dodatkowa np.y podlaczona do obiegu zamknietego
pompa x i y zmostkuje i podlacze do sterownika temperaturowego
zadanim pompy y bedzie wymuszenie obiegu , odebranie oraz przekazanie ciepla na grzejniki.
pytalem tez o dodatkowe naczynie przeponowe jedno juz jest orginalnie w piecu . ale w momecie grzania weglem piec gazowy jest odciety zaworem i naczynie nie spelnia swojej roli ( chyba ze sie myle).
zapytam jeszcze o ten wymiennik plytowy czy 15 kw przy mocy pieca weglowego 9-10 kw wystarczy?

jakiej wielkosci dac naczyni przeponowe ?
w jaki sposob w tym twojm podanym przykladzie zalancza sie pompa w ukladzie zamknietym ?
czy piec gazowy musi byc odciety zaworami podczas uzywania weglowki jesli mam wlaczona tylko funkcje podgrzewania wody?
chcialem jeszcze do pieca weglowego podlaczyc bojler z wezownica na ciepla wode i nie wiem czy jest to mozliwe i jak to sie ma do pieca na gaz?

ewoo
16-11-2006, 22:00
Możesz zmostkować pompy ale w żadnym przypadku nie steruj nimi za pomoca termostatu pokojowego dlatego że w momencie gdy termostat wyłączy pompy nie będzie odbioru ciepła z kotła to on się wtedy ugotuje.
Taki myk to można ale z kotłami na ekogroszek. Podstawowym sposobem regulacji temp. w węglówce jest zwiększanie lub zmniejszanie ilości powietrza do spalania węgla, w kotle z nadmuchem służy do tego dmuchawa, ale jeśli masz zwykłą węglówkę to zamontuj miarkownik ciągu. Jest to urządzonko które podnosi lub opuszcza klapkę w drzwiach popielnika powodując że kocioł się rozpala lub stygnie zależnie od tego jaką temp, mu ustawisz.
Wymiennik - 15kW na kocioł 10 kW to super ale pod warunkiem że te 10 kW jest dobrze dobrane do twojego domu, bo jeśli ktoś dobrał go żle i jest za mały i kiedyś wymienisz kocioł na większy to trzeba będzie wymienić także wymiennik.
Kocioł gazowy w funkcji cwu powinien mieć zamknięty przynajmniej jeden zawór ponieważ pompa jak ją określiłeś Y będzie powodować przepływ wody przez kocioł gazowy.
Możesz podpiąć bojler z wężownicą . Ja podłaczyłbym go po stronie układu otwartego czyli po str kotła.

Naczynie przeponowe bardzo łatwo dobierzesz na str. [/url]www.termen.com.pl/dobor_nacz.php

pozd.

gorny7
17-11-2006, 20:44
zapewne moj opis jest chaotyczny prosze wybaczyc moja wjedza wtym temacie jest zerowa.ale dzieki serdeczne za odpowiedz bardzo mi pomogla. wyjasnie moje zmostkowane pompy.
uklad otwarty ma jedna pompe np.x
uklad zamknietym sa dwie pompy
- jedna w piecu gazowym(jest wylaczona podczas uzywania pieca weglow)
- druga dodatkowa np.y podlaczona do obiegu zamknietego
pompa x i y zmostkuje i podlacze do sterownika temperaturowego
zadanim pompy y bedzie wymuszenie obiegu , odebranie oraz przekazanie ciepla na grzejniki.
pytalem tez o dodatkowe naczynie przeponowe jedno juz jest orginalnie w piecu . ale w momecie grzania weglem piec gazowy jest odciety zaworem i naczynie nie spelnia swojej roli ( chyba ze sie myle).
zapytam jeszcze o ten wymiennik plytowy czy 15 kw przy mocy pieca weglowego 9-10 kw wystarczy?

jakiej wielkosci dac naczyni przeponowe ?
w jaki sposob w tym twojm podanym przykladzie zalancza sie pompa w ukladzie zamknietym ?
czy piec gazowy musi byc odciety zaworami podczas uzywania weglowki jesli mam wlaczona tylko funkcje podgrzewania wody?
chcialem jeszcze do pieca weglowego podlaczyc bojler z wezownica na ciepla wode i nie wiem czy jest to mozliwe i jak to sie ma do pieca na gaz?

uściślij czy masz dwie pomy w kotle gazowym czy jedną chyba jedną w gazowym i jedną wwęglowym?

ja mam tak zrobine

Kocioł Torus
teoretycznie nie może chodzić na otwartym bo przy ciśnieniu poniżej 1 bara nie ma prawa odpalic u mnie jednak chodzi i dlatego cały układ mam na otwrtym.
kocił miałowy wpiołem do instalacji c.o .
gdy chodzi piec miałowy miałem zamknięte zawory dolotowe i wyście na c.o na kotle gazowym .

Teraz odkręciłem te zawory i woda z c.o przepływa przez kociął gazowy zrobiłem to dlatego że przy podłączeniu tylko produ do kotłą pompka raz na 24h obruci się żeby się nie zastała ( wtym momęcie 1 minutę chodzą dwie pompy w układze c.o ale nie zauważyłem żadnych problemó) .
przy zamkniętych zaworach pompka tłoczyła by tylko wodę w kotle w koło (obw ok 1m) przy dłuższym postoju okres zimowy troche mi jej szkoda .

Wodę ciepłą mam z bojlera (podłączony do pieca miałowego) i do rurek które idą do kranów do nich podłączone są też rurki z pieca gazowego c.w.u
Gdy w okresie zimy chodzi miałowy mam odciętą zaworem z ciepłą wodę z kotła gazowego kociął tylko pod prądem (gaz zakręcony-świeczkowy)
w momenie kiedy chodzi miałowy a np odetnę z niego ogrzezwanie na bojler zakręcam zawory te które idą z bojlera na krany , włączam gazowy i odkręcam zawor c.w.u z gazówki na krany i mogę ogrzać wodę z gazówki a, kaloryfery z miałowca.

problemem w takim wypadku jest to że gdy zamknę zawory gazowca na c.o pompka chodzi tylko w małm obiegu na c.w.u i może się przegrzewać układ kotła gazowego.
teraz go nie używam bo mam c.w.u z miałowca

twoje pytanie czy gazówka musi być odcięta przy węglowym przy używaniu wodu wg mnie tak bo wtedy właśnie chodziły bu dwie pompy w obiegu c.o chociaż nie jestem sam pewien czy w momencie załączania wodu uzytkowej pompa z kotła gazowego pompuje wodę na obwód c.o czy tylkow małum obiegu kotła . w tym wypadku zamknięcie kotła gazowego niczemu by nie przeszkadzało i moje wcześniejsze dywagacje były by trochę błędne

sam się nad tym zastanawiałem ale osobiscie nie spróbowałem

dodatkowo przy kotle miałowym mam zbiornik przeponowy ,bo wzbiorczy z miałowca wychodzi z pionów a nie bezpośrednio z kotła miałowego