PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepła woda



Karolina
28-04-2003, 07:06
Mamy piec dwufunkcyjny Vissman'a z zasobnikiem. Temperatura wody ustawiona jest na 40oC. Wydawałoby się, że temperatura wody w kranie powinna być cały czas identyczna, a tak nie jest.Czy to normalne, że czasami woda jest bardzo ciepła, a czasami nie? Nie znalazłam żadnego związku z faktem, że piec akurat grzeje kaloryfery lub nie oraz czy lałam więcej ciepłej wody, czy mniej. Czy to wina pieca, czy grzałki zasobnika, czy tak po prostu musi być? Jak jest u Was?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Karolina dnia 2003-04-28 08:07 ]</font>

Karolina
28-04-2003, 08:25
.

Marek13
28-04-2003, 09:05
Do ustalenia parametrów zasobnika stosuje się zwykle dwa:
temperatura maksymalna (w Twoim przypadku 40 stopni), oraz
temperatura minimalna, przy której rozpoczyna się podrzewanie wody.
Jeżeli przyjmiemy, że jest to 10 stopni to temperatura wody w zasobniku oscyluje pomiędzy 30 a 40 stopni, dlatego zauważasz różnicę w temperaturze c.w.u.
Musisz sprawdzić ustawienia i jeżeli chcesz zminimalizować różnicę temperatur to trzeba zminiejszyć temperaturę, przy której rozpoczyna się podgrzewanie wody (polecam instrukcję).

Karolina
28-04-2003, 09:09
Dzieki, ale nie przypominam sobie, żeby tam było coś o ustawianiu minimalnej temperatury, nie mam nawet takiej opcji w miejscu, gdzie ustawiam max. temp. wody.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Karolina dnia 2003-04-28 10:10 ]</font>

Marek13
28-04-2003, 10:20
Może to nazywać się też delta T (różnica temperatur). Chyba, ze ten parametr jest na trwałe wpisany do sterownika, np. 10 stopni i faktycznie nie da się go zmienić. W takim wypadku trzeba podnieść temperaturę wody w zasobniku, wtedy automatycznie podtrzymywana będzie wyższa temperatura i nie będziesz czuła letniej wody.

skalin
28-04-2003, 11:53
Witaj
Musisz pamietać o bezwładności układu grzewczego i o tym że jak kocioł wygrzeje sie do temp 90 oC to automatyka spowoduje jego ochłodzenie a tymsamym podgrzanie wody do ciut wyższej temp. niż założona (w moim przypadku - Wagner) a start grzania następuje tak jak to ktoś wspomniał przy temp. niższej o jakieś kilka oC. U mnie rozwiązałaem ten problem poprzez cyrkulacje wody (nie całkowicie)woda jest bardziej równomiernie wygrzewana. Zauważyłem też podobne zachowanie przy zmianie ciśnienia wody (władsna studnia i hydrofor).Al;e gruntowna reda jak powyżej ciut wiecej na termoregulatorze!

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: skalin dnia 2003-04-28 12:55 ]</font>

Karolina
28-04-2003, 12:42
Skalin, ja mam cyrkulację cipełej wody, własną studnię i hydrofor. Myślałam już żeby podnieść temp na piecu, ale martwia mnie dwie rzeczy:
muszę utrzymywać cały czas wyższą temp zasobnika (wyższe koszty)
jak bedzie ustawiona max temp wyższa o 10 oC to sie może ktoś poparzyć

VPS
29-04-2003, 05:26
A może sprawę równomiernej temperatury ciepłej wody rozwiąże trójdrogowy zawór termostatyczny montowany na wyjściu CW z zasobnika. Zakres nastawy 35-65 st. Koszt ok 200 zł