PDA

Zobacz pełną wersję : Kolejne pytanko o parametry pracy kotła SEKO



Iacek
18-11-2006, 13:03
Witajcie
Pierwszy sezon użytkuję kocioł SEKO IIN . Nie jestem pewien czy robię to poprawnie - i stąd moja prośba o zweryfikowanie przez Was moich poczynań. Rozpalam piec drewnem i zasypuję węglem groszkiem , szybko łapie zadaną temperaturę ( 45 stopni) , wtedy więc zasypuję go zwilżonym miałem ( stoi w wiaderku polany wodą dzień wcześniej) . Temperatura jest jeszcze chwile bliska zadanej potem obniżam ją na 40 stopni ( bo jeszcze nie ma mrozów) Efekt jest taki że piec spada do 38 stopni ( 2 stopnie histerezy) i włącza się wentylator który pracuje ok pół godziny zanim nabije 40 stopni . potem chwila spokoju i znowu pół godziny lub więcej pracy wentylatora . Przedfmuch mam ustwiony na 20 sek co 3 minuty.
Denerwuje mnie chyba za długa praca wentylatora - bo więcej zapłacę za prąd zużyty do nadmuchu jak oszczędzę na ogrzewaniu.
Faktem jest że piec ma rano trochę żaru i wystarczy go przerusztowac i od nowa nasypać miału i po godzinie pracy wentylatora mam znowu pożądaną temperaturę.
Nie wiem też czy należy go zasypywać miałem aż pod same górne drzwiczki , czy pilnować aby miału nie było przy tylnej ścince pieca (łatwiejszy odpływ spalin

ghostt
18-11-2006, 18:10
ehh przedewszystkim 60C to MINIMALNA temp pracy pieca
przy nizszych nastawach skracasz życie pieca a ponadto bedziesz plakac jak bedziesz musial wyczyscic wymiennik
jak w domu ci jest za cieplo to załóż zawór trójdrożny
jak niepokoi cie długi czas dochodzenia pieca to zwiększ obroty wentylatora lub odkręć przysłonę wentylatora

Iacek
19-11-2006, 18:48
Dzięki
Faktycznie nie doczytałem o tej temperaturze poniżej 60 stopni (Korozja niskotempraturowa)
Z przedmuchem testowałem na wszystkie dostępne moce wentylatora i niewiele sie poprawia. Myślę że jakbym ustawił temp kotła na 60 stopni to domownicy by mnie oskalpowali ( lubimy raczej temperatury w okolicach 20 st - a taką nietrudno osiągnąć w dobrze docieplonym budunku - przy temp na kotle 40 45 stopni)
Wobec tego mam problem , który sugerujesz rozwiązać przy pomocy zaworu trójdrożnego - jakby to miał niby działać?

ghostt
19-11-2006, 20:05
zawór trójdrożny inaczej mieszajacy miesza wode z powrotu i zasilania
i dzieki temu majac na piecu 60C mozemy ystawic temp wody na grzejniki np na 40C
na forum jest mnustwo tematow o tym