PDA

Zobacz pełną wersję : Uproszczony kosztorys dla banku!



sezam
18-11-2006, 19:00
Chciałbym wziąć kredyt na dokończenie domu. Niestety dom był budowany 7 lat temu więc bank chce ode mnie uproszczony kosztorys a nie wie jakie teraz są koszty materiałów i robocizny więc moja prośba do wszystkich proszę o pomoc w zrobieniu takiego kosztorysu oto dane domu

ściany 271 m2 grubość pustak max 29cm
ścianki działowe cegła pełna 12 cm 117m2
wylewka 110 m2
strop 110 m2 Fert
fundamenty ławy 64 m wysokość 1,4m wysokości
schody monolityczne 32 szt. wys. 17 cm szerokość 100cm
2 spoczniki 100cm na 200 cm
Ocieplenie styropian 8cm grubość 230m2

piwnica ściany cegła pełna ,bloczki betonowe 92 m2
strop 40 m2 monolityczny

P.S Mieszkam w Małopolsce

sezam
19-11-2006, 08:02
To udało mi się ustalać

ściany 271 m2 grubość pustak max 29cm 17500 zł robocizna ile?
ścianki działowe cegła pełna 12cm 117m2 4200 zł robocizna ile?
strop 110 m2 Fert 16060 zł robocizna ile?
Kominy 2500 zł robocizna ile?
Ocieplenie styropian 8cm grubość 230m2 9200zł robocizna ile?

A to na razie niewiadoma ?

wylewka 110 m2
fundamenty ławy 64 m wysokość 1,4m wysokości
schody monolityczne 32 szt. wys. 17 cm szerokość 100cm
2 spoczniki 100cm na 200 cm

piwnica cegła pełna ,bloczki betonowe 92 m2
strop 40 m2 monolityczny

P.S Mieszkam w Małopolsce
To udało mi się ustalać

19-11-2006, 08:28
kosztorys uproszczony robi sie troche inaczej
przykładowo
wykopy i roboty ziemne - 2% całości
fundamenty i izolacje - 3,4 %
ściany parteru - 6,4 %
strop nad parterem - 5%
ściany działowe - 3,4%
itd
wartośc budynku ustalasz za pomoca wskażnika GUS ogłaszanego co kwartał na koszt 1m2 pow. uzytkowej
bierzesz za ostatni kwartał i mnozysz przez powierzchnie użytkowa własnego domu aby ustalic wartośc budynku
ta kwota to 100% wartości kosztorysowej

pzdr

kropi
19-11-2006, 09:24
Nie bardzo rozumiem, po co bankowi kosztorys za prace już wykonane?
Jeśli chodzi o prace do wykonania, to ja siadłem z kierownikiem budowy i razem oszacowaliśmy koszty, jak na razie wszystko się mniej-więcej zgadza. Warto to zrobić z człowiekiem , który faktycznie będzie potem albo kierbudem albo wykonawcą, bo koszty różnych prac są różne w zależności od regionu i to wcale nie jest proporcjonalne do zasobności obywateli, np. ceny robocizny w okolicach Krakowa są niższe niż w Łodzi, co jest dla mnie kuriozalne, ale takie są fakty. :roll:

19-11-2006, 09:39
Nie bardzo rozumiem, po co bankowi kosztorys za prace już wykonane? ...
zwieksza sie wiarygodnośc płatnicza wierzyciela
bank wie ze nie finansuje efemerydy a realna budowa

kropi
19-11-2006, 09:59
Ja miałem podobną sytuację, też kupiłem dom w trakcie budowy. Od banku dostałem formularz, taką tabelkę - w którą należało wpisać koszt poszczególnych etapów, a etapy już wykonane po prostu wykreślić. Przed udzieleniem kredytu bank i tak wysyła fotografa, a skąd ja mam wiedzieć ile poprzedni właściciel wydał na murarzy? IMHO liczy się obecna wartość nieruchomości + prace pozostałe do wykonania.

19-11-2006, 10:17
liczy sie obecna wartośc budynku - dlatego dane GUS za ostatni kwartał ...
co do druków - formularzy
owszem istnieja "gotowce" i sa banki idące człowiekowi "na reke"
ale bank moze sie "przewieźć" na takim gotowcu jesli dom jest mniej typowy i ma np 3 stropy zelbetowe albo nie ma ani jednego stropu tylko sufit podwieszany itp.
najlepiej jak taki kosztorys robi ktoś kto sie na tym zna czyli kierownik budowy -tak jak w Twoim przypadku

pzdr

kropi
19-11-2006, 10:34
ale bank moze sie "przewieźć" na takim gotowcu jesli dom jest mniej typowy i ma np 3 stropy zelbetowe albo nie ma ani jednego stropu tylko sufit podwieszany itp.
Wtedy piszemy: sufit podwieszany: 2500 zł albo 3 stropy Terriva: 45000 zł i już 8)

najlepiej jak taki kosztorys robi ktoś kto sie na tym zna czyli kierownik budowy -tak jak w Twoim przypadku
pzdr
To prawda i taką metodę polecam - nawet dla samego siebie, żeby urealnić możliwość postawienia danego domu za daną kwotę. Jednak i nam nie udało się uniknąć wpadek - np. zapomnieliśmy o szambie/oczyszczalni, nie uwzględniliśmy kosztów dodatkowej mocy przyłączeniowej :oops: i jeszcze o kilku drobiazgach. Konsekwencje tego są takie, że nawet jak ową oczyszczalnie wykonam, to bank mi nie doliczy jej wartości do kolejnej transzy... :(
Jedna rada: warto przeszacować początkoe etapy, wtedy dostaniemy trochę więcej gotówki i nie będziemy blokowani brakiem kasy na początkowych etapach, kiedy idzie jej najwięcej w najszybszym tempie i trudno rozłożyć na etapy np. dach czy więźbę...

agunia0911
19-11-2006, 13:29
Popieram zadanie Kropi.Mój kosztorys opracował Kierownik Budowy za ok 50zł.Nie miałam pojęcia jak zabrać się za niego.W banku cudowali ale do kosztorysu się nie doczepili.

sezam
19-11-2006, 14:13
dach ,okna, instalacje już wiem brakuje mi tylko tych danych

Marcin K. z Poznania
19-11-2006, 17:27
Poszukaj takiego banku, ktory nie bedzie wymagal od Ciebie tych dokumentow - konkurencja na rynku jest taka, ze na pewno znajdziesz :)

emen
19-11-2006, 18:05
Ha, ha :) Konkurencja konkurencją, ale wymóg kosztorysu nie jest kluczowy. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę m.in.: oprocentowanie (chyba na pierwszym miejscu, ale to zależy też od kwoty kredytu i jego czasu), wysokość jednorazowej prowizji banku (np. czy 1% czy 2 tys.), koszt rzeczoznawcy (od 0 do 2 tys.), możliwość wcześniejszej spłaty (wysokość "kary"), konieczność udokumentowania np. min. 50 % kwoty fakturami, czy bank nie życzy sobie wpłat na jakiś zamrażający fundusz inwestycyjny itd. ;)

agunia0911
22-11-2006, 15:56
Banki przy składaniu dokumentów też cudują.U mnie przy kosztorysie dopisali sami termin zakończenia budowy i podzielili mi kredyt na dwie transze.Kiedy zmieniłam przed podpisaniem umowy termin(po podpisaniu umowy zapłaciłabym 50 franków)-transze podzielili na cztery.A facet z banku opóźnienia wynikające z błędów banku tłumaczył że to nie jego wina bo o tym decyduje Warszawa.Muślałam że facetowi przyłożę.
A z wyborem banku trzeba się dobrze zastanowić.Jedne banki wymagają faktur,w innych można coś utargować,jeszcze inne mają swoje procedury i nie ustąpią w niczym.Wejdź na www.bankier.pl Tam znajdziesz porównania i oferty banków jeśli chodzi np. o kredyty hipoteczne. :P

bazgrus
07-01-2007, 15:16
Przybliżony kosztorys opiera się na wycenie 1m2
Banki mają swoje określone stawki ok. 1800-2000 zł/m2 za dom z wykończeniem

Jak jesteś poniżej to jesteś podejrzany.
Niestety nie wiem, czy chodzi o pow. podłogi czy pow. użytkową

Wbrew pozorom to duża różnica.

Wystarczy porównać dwa domy
http://www.dom-projekt.pl/biskupice.php (planuję budować) i
http://www.dom-projekt.pl/dziekanowice.php

Oba mają tę samą pow. użytkową a zupełnie inną kubaturę i koszt

07-01-2007, 16:49
użytkową

kropi
07-01-2007, 17:57
Jest to trochę z sensem a trochę bez - niby z jednej strony w innym standardzie wykańczasz salon a w innym schowek na miotły, z drugiej - drzwi do schowka i podłoga z reguły są takie same, a za samo wyposażenie kuchni na poziomie można sobie postawić stan surowy zamknięty :D więc stawki z metra są mocno orientacyjne, należy usiąść z kalkulatorem i wszystko policzyć dla konkretnego domu.

BTW lepiej nieco zawyżyć pierwsze etapy, wtedy gotówka wypływa w najszybszym tempie i pewnych prac nie da się rozłożyć na etapy, np. dachu. My uznaliśmy, że wykończymy w standardzie bardzo podstawowym, a potem w miarę upływu czasu będzie sie upgrade'owało ;-)