PDA

Zobacz pełną wersję : Pas podrynnowy- z czego?



e.kala
18-11-2006, 23:46
Musze szybko podjąć decyzje co będę miała pod rynna na dachu.

Z tego co sie dowiedziałam są takie opcje:
1. Deska czołowa.
2.Blacha
3. Podbitka.
4. Płytki (nie wiem jak dokładnie się nazywają).

Najbardziej podoba mi sie opcja ostatnia. Prosze o informację jak według was jest najlepiej zrobić i ocenę tych wariantów pod względem estetyki, trwałości i ceny. Jeżeli cos źle napisałam to prosze o korektę :wink:
Jeżeli ktoś ma te płytki na dachu to prosze o jakies zdjęcie.

I.W.
19-11-2006, 05:41
Deska okapowa a na to blacha - deska usztywni a blacha (powlekana) zabezpieczy przed wodą. Jak wieje wiatr to woda jest wciskana i samo drewno to chyba za długo nie wytrzyma. Co do płytek nie mam zdania nie widziałem, ale jak to trzeba kleić to może być różnie.
Ale to tylko moje spekulacje . :wink:

bigmario4
19-11-2006, 06:09
http://www.rustico.pl/lupek_dachowy.html

o takie płytki Ci chodzi?? ja będę mial kominy tym obłożone :lol:

rafcio19
19-11-2006, 06:25
witam
jako że pracuję w branży to w przypadku rynien mocowanych na hakach doczołowych np systemy GALECO, KACZMAREK itp. uchwyty mocuje sie do deski wcześniej okutej profilem wykonanym z blachy - najlepiej w kolorze dobranym do pokrycia. Zabezpiecza to deskę jak równiez elementy więźby przez zmoczeniem. Gotowe pasy podrynnowe można kupić - zamówić - w firmach zajmujących sie blachami pokryciowymi w cenie ok 15 zł za mb, ew może to wykonać dekarz na budowie z płaskich arkuszy blachy - 125 cm x 200cm ok. 60 zł/ark - zalezy co wyjdzie taniej i ladniej.
W przypadku mocowania na hakach przykręcanych do krokwi zwykle stosuje się pasy nad rynnowe sprowadzające wodę do rynny ceny sa takie same.
Jeżeli chodzi o podbitkę to nie ma ona nic wspólnego z rynną, jest ona tylko wykańczeniem wypustów dachu, a przy okazji zabezpiecza przed podwiewaniem śniegu, deszczu na strych, a w przypadku poddaszy utrzymuje ocieplenie.
O płytkach pod rynne, lub na podbitke nie słyszałem. pozdrawiam
rafał

wartownik
19-11-2006, 07:16
Jak pokryjesz lupkiem deske czolowa , to pomysl o kominach , o ile nie jest za pozno - proponuje trapezowe kryte lupkiem , a jak masz czerwona karpiowke , to podoba mi sie lupek zamiast gasiorow.

acca5
19-11-2006, 07:53
Na pewno łupek wyglągda super- ale cena, ja mam tak: deska okapowa- malnieta altaxinem z drzewa daglezjowego, blacha podrynnowa- wykonana przez miejscowego blacharza, rynny Marleya mocowane na hakach przymocowanych do deski okapowej

http://images1.fotosik.pl/260/4dd3e21082ba6581.jpg (www.fotosik.pl)

Bard13
19-11-2006, 10:43
Musze szybko podjąć decyzje co będę miała pod rynna na dachu.

Z tego co sie dowiedziałam są takie opcje:
1. Deska czołowa.
2.Blacha
3. Podbitka.
4. Płytki (nie wiem jak dokładnie się nazywają).

Najbardziej podoba mi sie opcja ostatnia. Prosze o informację jak według was jest najlepiej zrobić i ocenę tych wariantów pod względem estetyki, trwałości i ceny. Jeżeli cos źle napisałam to prosze o korektę :wink:
Jeżeli ktoś ma te płytki na dachu to prosze o jakies zdjęcie.

A sądzisz, że płytki będą się trzymały powietrza i deska nie będzie potrzebna?

Świerzak
19-11-2006, 11:04
rafcio19..
z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem że jesli mocuje w zależności od mocowania potrzebny jest pas podrynnowy lub nadrynnowy?? dobrze rozmumiem?
wg. mnie to o co pyta

Z tego co sie dowiedziałam są takie opcje:
1. Deska czołowa.
2.Blacha
3. Podbitka.
4. Płytki (nie wiem jak dokładnie się nazywają).




to nie są opcje... to jest wymagana norma no.. może oprócz płytek
deska czołowa musi byc pokryta blachą.. na tym mocyjemy rynny, a do rynien wpyszczam pas nadrynnowy zamocowany od góry do krokiew...
w zależności od rodzaju dachu dajemy tez podbitke. lub w wypadku pełnego deskowania zalecałbym nabitke..


czy sie myle?

e.kala
19-11-2006, 18:37
Ja sie na tym nie znam ale spróbuję przedstawic to o czym pisałam wykorzystując zdjęcia z forum (mam nadzieję, że właściciele nie będa mieć nic przeciwko temu)
1. Tylko deska malowana

http://i57.photobucket.com/albums/g218/cornuss/c291c43f.jpg
2. Pod rynną blacha (chyba na deske czołową). Zdjęcie nie pokazuje dokładnie części pod rynną ale wiadomo o co chodzi.
http://www.bexlab.pl/foto/dom/IMG_0152_dach.JPG

3. Podbitka jest pod rynną

http://i17.photobucket.com/albums/b89/tola2/njgnjfgf.jpg
tak wyglada dach przygotowany na podbitkę, a może to juz koniec bo jest nadbitka :roll: . Tego nie wiem.
http://img157.imageshack.us/img157/115/p1010368vu7.jpg

4. Zdjecia z płytkami na dachu nie znalazłam. Chodzi o płytki Struktonit
http://www.euronit.pl/_img/produkty/126_1.jpg

Jeżeli coś napisałam źle to proszę o korektę. Czy w każdym tym rozwiązaniu deska czołowa jest montowana. Bo jeżeli tak to nie rozumiem dlaczego cieśle jak usłyszeli, że chcemy podbitkę stwierdzili,że te deski będą niepotrzebne. Leżą sobie i tyle. Jeszcze raz proszę o wypowiedzi, dekarze jutro wchodzą, na pewno oni dużo mi w tym pomogą ale chciałabym wiedzieć jak to najlepiej zrobić.

benyś
19-11-2006, 19:57
Po pierwsze pas nad i pod spełniają dwie różne funkcje a nie jak ktoś napisał że jak rynna do czołowa to pas nad a nie pod bo to bzdura do rynien doczołowych potrzebne są napewno deska, i blacha , płytka ,
siding lub podbitka pcv do wyboru
Po drugie niewiem w jakiej branży pracujesz że nie słyszałeś o stuktonicie
Po trzecie jak nie będzie deski okapowej to też żadna tragedia to tylko element dekoracyjny

e.kala
20-11-2006, 20:59
Powiem szczerze, że ja nadal nic nie wiem. Dekarze się dzisiaj nie pojawili :evil:
Zapytam was jeszcze: czy jak moja więźba wygląda tak jak poniżej i chciałabym zrobić pod rynną blachę a później podbitkę PCV to trzeba mocować dechy i jakie i gdzie?
http://preview.sedes.photosite.com/~photos/tn/6241082_348.ts1163802214000.jpg

acca5
21-11-2006, 14:20
Twoja więżba wyglada tak samo jak moja wygladała, podobno rynny stalowe montuje sie do krokwi a plastiki do deski okapowej i stad ta różnica, pas podrynnowy umozliwia ściakanie wody z foli dachowej, ktora ci dopiero położą do rynny- bo przeciez jej nie utna a ni nie zawiśnie w powietrzu luzem, gdzies musi miec mozliwość skraplania woda z niej sciekajaca.
Na takie krokwie jak u ciebie przybiłam deske okapową, na deske co 40cm haki do trzymania rynny i wreśzcie rynnę.
Deska ma frez od dołu str. wew. i do niej bede mocować podbitkę drewnianą, plastik to tyle ,że inny materiał. Zauwazyłam ,że z deska okapowa lepiej wyglada wykonczenie dołu okapu.
Pas podrynnowy narysował mi na kawałku papieru kierownik a ja zlecilam wykonanie blacharzowi i wygiął mi odpoiwednio blache aluminiowa malowaną w kolorze ceglastm- nie widac tej blachy po zamontowaniu deski okapowej i rynien,

benyś
21-11-2006, 14:48
No to pogadały sobie baby :lol: Acca nie pisz głupot :wink:

acca5
21-11-2006, 15:45
Cholera to te głupoty nawciskali mi dekarze - to wiem od nich.tylko nie wiem o ktore g.. ty ci chodzi?

e.kala
21-11-2006, 16:44
No to pogadały sobie baby :lol: Acca nie pisz głupot :wink:

Pogadały, a ty sie nie wypowiadasz jak to powinno być. Dlaczego?

Świerzak
21-11-2006, 19:52
100% poparcia Benyś!!
takich bzdur dawno nie słyszłem..


pas podrynnowy umozliwia ściakanie wody z foli dachowej, ktora ci dopiero położą do rynny- bo przeciez jej nie utna a ni nie zawiśnie w powietrzu luzem, gdzies musi miec mozliwość skraplania woda z niej sciekajaca.

Pas podrynnowy narysował mi na kawałku papieru kierownik a ja zlecilam wykonanie blacharzowi i wygiął mi odpoiwednio blache aluminiowa malowaną w kolorze ceglastm- nie widac tej blachy po zamontowaniu deski okapowej i rynien,


pas podrynnowy - do czego służy niedawno pisałem w innym wątku.. wystarczy dac "szukaj" wg .autora
co do drugiego cytatu... nie do konca jest tak że nie widac "tej blachy".. bo powiem więcej ja zrobietak żeby było ja widać.. bo bedzie to element ozdoby.. (szerokośc ok. 30-35 cm z czego 10- 14 schowane po rynna a w dolnej części wygięte, jakby trójkąt w przekroju >..
aa.. no nie zlecałbym wykonania tego u blacharza!! bo kazdy szanujący sie facjowiec od dachy posiada na wyposażeniu stół do ciecia i gięcia blachy.. no i na pewno lepiej sam ja na miejscu dopasuje!!

wartownik
21-11-2006, 20:20
A ja podziwiam kobiety na forum za wiedze budowlana , a ze sie nieraz myla :roll: , jasne , tylko faceci sa nieomylni :wink:

Jezeli chodzi o twoja wiedze o okapach to mam powazne zastrzezenia.

e.kala
21-11-2006, 21:59
A jednak żaden mądry facet dokładnie nie odpowiedział na pytanie :wink:
Najwięcej dowiem się chyba z takich odpowiedzi

A sądzisz, że płytki będą się trzymały powietrza i deska nie będzie potrzebna?


pas podrynnowy - do czego służy niedawno pisałem w innym wątku.. wystarczy dac "szukaj" wg .autora

No to pogadały sobie baby

Najlepszą odpowiedź dał I.W., odpowiedź na zadane pytanie. Wydaje mi sie, że niektórzy chcą sie troche popisać a niekoniecznie komus pomóc.
acca5 dziękuję za odpowiedź, może fachowcy maja do niej zastrzeżenia ale ty zrozumiałaś o co mi chodzi :lol:

benyś
22-11-2006, 20:03
Dlaczego mam odpowiadać co do czego służy ? przecież zawsze się znajdzie ktoś kto właśnie buduje swój dom i to właśnie on precyzyjnie odpowie co jest do czego, wystarczy jedna budowa i już wie się wszystko odp typu bo dekarze tak mi naopowiadali jest tu dobrym przykładem .
usłyszała gdzieś coś od kogoś i już radzi na forum, więc ja już nie muszę wystarczy że napiszę że to głupoty

e.kala
22-11-2006, 21:36
Ale mi chodzi o prosta rzecz, czy na tej mojej więźbie będa mocowane dechy. Dekarzy nadal nie ma a ja mogłabym malować te dechy gdybym wiedziała, że trzeba.
Nie pisze tutaj, że sie znam na tym a poszukuję jedynie rady.
Oczywiście najlepsza byłaby rozmowa z moimi dekarzami, ale niestety są tak zarobieni, że jeszcze z nimi nie rozmawiałam o szczegółach.
Jak wejdą to może już nie zdążę pomalować :lol:
Więźba jest impregnowana ciśnieniowo i jeżeli wszystko będzie przykryte to nie maluję.
Takie jest proste wyjasnienie kobiety, która wciąż nic nie wie i czeka na dekarzy troche za długo :evil:
Tak naprawdę to nie interesuje mnie co do czego służy, bo liczę na dobrych fachowców, którzy z tym nie będą mieć problemów.

wartownik
22-11-2006, 23:53
Nie powinnas skupiac sie na samej desce .

Sposobow wykonania okapu jest baaaardzo duzo .

Najpierw okresl swoje wymagania , np:

- chce miec pozioma podbitke , podbitke po krokwiach , nadbitke ...
- chce ( nie chce ) miec deske czolowa , waska ( szeroka ) ...
- chce(nie chce) miec pas nadrynnowy ,
- deska czolowa ma byc pomalowana , obita blacha , lupkiem ...
- pierwsza lata podtrzymujaca ma byc pomalowana tym samym kolorem co deska , innym , ma nie byc malowana ,
- tasma wentylacyjna okapu 8cm w kolorze "cienia" antracyt , w kolorze dachowki , szeroka , waska ,
- chce , zeby odleglosc rynny od dachowki byla mala / duza ze wzgledu na snieg ,
- chce ( nie chce) miec folii " w rynnie" ,
- jakie haki , jaka rynna , itp. ...

... po zapoznaniu sie z projektem , uwzgledniajac twoje wymagania dekarz zaproponuje ci sposob wykonania twojego okapu , ewentualnie ktos na forum .