PDA

Zobacz pełną wersję : Kuchenka gazowa w domu - gdzie butla??



chriss1
20-11-2006, 09:08
Witam. Mam następujący temat.

Zakupiłem do domku jednorodzinnego, nowobudowanego kuchenkę gazową. Ponieważ nie ma u nas sieci gazowej - będę używał tradycyjnej butli i będę sobie ja napełniał. Nie mam piwnicy, i w ogóle nie bardzo podoba mi się trzymanie takiej butli w kuchni w szafce. Gaz jest ciężyszy niż powietrze, i nie raz dochodziło już do wybuchów, bo nie było go czuć w górnych partiach pomieszczenia... Mam w planie przewiercić scianę i składować butlę na ganku, który jest tuz za kuchnią, jest osłonięty od wiatru, zadaszony, ale i przewiewny zarazem. Czy z gazem nic się w zimę nie będzie działo??? nie mam kompletnie doświadczen w tym kierunku... Co o tym myslicie?? Czy w ogóle butla może leżec??? Będzie oczywiście obudowana, może jakaś szafeczka z drzwiczkami i żaluzją... - nie wiem jeszcze. Pytanie czy tak w ogóle może być??
Może ktoś z obecnych tutaj ma takie rozwiązanie???

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

bladyy78
20-11-2006, 09:18
Ja tez się zastanawiam czy kupić kuchnie elektryczna czy gazową, gazu nie mam na działce i jedynie ratowały by mnie butle tylko ze takiej butli tez nie uśmiecha mi się trzymać w kuchni jak już cos to przeniósł bym ja do garażu albo po za budynek. Z gazem w zimie nic sie nie dzieje i mozna taka butle trzymac równie dobrze w budynku jak i po za nim.

20-11-2006, 09:42
kuchnio - jadalnie mam nieduża (jak na moje potrzeby) dlatego starałem sie zmieścic w niej tylko niezbędne minimum
zamiast kuchni gazowej wybrałem gazowa płyta grzewcza
a butle umieściłem w szafie zabudowanej w holu
gaz doprowadzony jest rurami spawanymi stalowymi pod płyte, a 30 cm odcinek pod płyte - wężem giętkim
co do przechowywania gazu w chłodzie to mysle, ze jesli punkty sprzedaży gazu magazynuja gaz na zewnatrz ... zima - lato
(zadaszenie chroni je tylko przed zbytnim nasłonecznieniem) to nie ma powodu do obaw z trzymaniem butli na ganku

chriss1
20-11-2006, 23:01
Dzięki wielkie - dziś w LEROY widzialem taką fajną skrzyneczkę drewnianą - akurat na butlę. Tyle że butla musiałaby leżeć. Skrzyneczka zamykana elegancko z góry - poprostu w sam raz dla butli.

Jutro montują mi kuchnię - przedziewam przewód i ryzykuję...
W poziomie też będzie działać prawda? przecież to gaz - teoretycznie bez znaczenia....

Pozdrawiam

beton44
21-11-2006, 05:13
http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=2&go=id4




:roll:

rafałek
21-11-2006, 08:20
Trzymam butlę w spiżarce przylegającej do kuchni. Do płyty mam podłączoną za pomocą węża (taki specjalny do PB). Wąż ułozony za szaflami.
Ważne jest kontrolowanie węża czy nie parcieje i pęka, ale to nie jest problem, bo te węże są na prawdę trwałe. Jesli masz obawy o mechaniczne jego uszkodzenie to możesz poprowadzić go w rurce. Jesli podłączenie będzie dobrze wykonane wężem dobrej jakości i kuchenka będzie sprawna to nie powinno byc kłopotów. Butla z tego co pamiętam powinna być w położeniu pionowym.
Przy podłączaniu i końcówce butli może być wyczuwalna woń gazu ale to jest niegroźne.

gotka
04-12-2006, 13:57
hej! to mój pierwszy dzień na forum, więc witam wszystkich!
mam pytanie: czy wentylacja musi spełniać jakieś szczególne wymogi, aby używać w mieszkaniu butli PB? w moim mieszkaniu jest grawitacyjna (mieszkanie jest nowiutkie, więc teoretycznie jest super sprawna :) ), ale nie mam żadnych więcej informacji o szczególnych cechach takiej wentylacji.

czy wiecie coś na ten temat?

sąsiedzi obawiają, się, że chcę nas wszystkich wysadzić...

Cpt_Q
04-12-2006, 22:16
Butla z tego co pamiętam powinna być w położeniu pionowym.

Nie pamiętam dlaczego, ale właśnie tak powinno być. Chodzi chyba o to, żeby gaz wydobywał się z butli w stanie gazowym, a nie ciekłym.

05-12-2006, 05:40
hej! to mój pierwszy dzień na forum, więc witam wszystkich!
mam pytanie: czy wentylacja musi spełniać jakieś szczególne wymogi, aby używać w mieszkaniu butli PB? w moim mieszkaniu jest grawitacyjna (mieszkanie jest nowiutkie, więc teoretycznie jest super sprawna :) ), ale nie mam żadnych więcej informacji o szczególnych cechach takiej wentylacji.

czy wiecie coś na ten temat?

sąsiedzi obawiają, się, że chcę nas wszystkich wysadzić...
witaj
odpowiedzi na Twoje pytania są pod linkiem pare postów wyzej ...
link wkleił Beton44

Zasady instalowania butli:

*
butla musi znajdować się w odległości conajmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło
*
butli nie wolno umieszczać w sąsiedztwie urządzeń powodujących iskrzenie, takich jak: gniazda wtykowe, włączniki elektryczne, liczniki bądź inne urządzenia elektryczne
*
butle muszą być ustawiane pionowo i zabezpieczone przed uderzeniem lub przewróceniem
*
temperatura pomieszczeń, w których instaluje się butle nie powinna przekraczać 35 C


Zasady przechowywania butli:

*
butlę napełnioną gazem należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, zawór musi być zawsze zamknięty
*
butla napełniona gazem powinna być zabezpieczona zakręconą plastikową nakrętką, zaślepiającą zawór butli
*
jeżeli przechowujemy butlę z gazem nie podłączoną do żadnego urządzenia, musimy umieszczać ją poza pomieszczeniem mieszkalnym, zawsze powyżej poziomu otaczającego terenu (gaz propan-butan jest cięższy od powietrza)

pzdr

piotrmak
14-11-2010, 19:40
Może to komuś się jeszcze przyda. Butla musi stać pionowo!!!! Gaz ma odparowywać. Przy położonej lub do góry nogami to można zasilać samochód:) Fazą ciekłą

1950
14-11-2010, 19:50
propan butan (ze względu na dwie różne temperatury zamarzania obydwu gazów), nie powinien być przechowywany w temperaturach ujemnych,
zmienia się skład mieszaniny a przy bardzo niskich temperaturach może nastąpić zamarznięcie zaworu