PDA

Zobacz pełną wersję : POSZERZANIE ŁAW I FUNDAMENTÓW



Amaranta
20-11-2006, 18:03
Witam,

zacznę od początku, czyli że w projekcie domu mamy ścianę dwuwarstwową, max+ocieplenie+tynk. Ławy do ich wykonania są zaprojektowane na szerokość 50cm. Na samym początku budowy zapytaliśmy kierownika ekipy budującej czy zmieści się na tych ławach jeszcze trzecia warstwa, czyli elewacja z cegły ręcznie formowanej o szerokości 10,2cm. Powiedział, że ława jest na tyle szeroka, że "przyjmie" jeszcze tę zewnętrzną ścianę. Po wykonaniu fundamentów rozstaliśmy się z ekipą, ławy i część fundamentów została zasypana. Parę dni temu pojechaliśmy na budowę z nową ekipą i wrócił temat elewacji, że ma być inna niż w projekcie. Ich zdaniem poprzednicy na pewno nie zostawili wystarczająco dużo miejsca, bo pewnie zaczęli stawiać bloczki fundamentowe nie od samego wewnętrznego brzegu ławy, a na środku. Ja im wpierałam, że poprzedni budowlańcy wiedzieli, że muszą oszczędzać miejsce, bo chcemy dostawić jeszcze 10-centymetrową ścianę i na pewno zostało na nią miejsce. Odkopali fundament aż do ławy i... zostało miejsce, ale jakieś 7cm szerokie, ponieważ ława była lana w ziemię, nie szalowana, i jest nierówna, niżej ma te 10cm, ale ten występ na górze nie utrzyma kilkutonowego obciążenia. Za okopanie fundamentów na szerokość 20cm i głębokość 40cm, wbicie kotew w już istniejące ławy, zazbrojenie i wylanie ław oraz dobudowanie fundamentów z bloczków a wyżej z cegły, żądają 20 tys. :o

I teraz sedno, czyli moje pytania:
- czy ktoś robił coś podobnego i się udało oraz ile go to wyniosło, np. za mb (u nas tych metrów na około jest ok. 60),
- czy ścianę elewacyjną z cegły można zakotwiczyć na czymś tak, aby nie opierała się całym ciężarem na ławie,
- czy znacie, a lepiej jeszcze - stosowaliście u siebie lub widzieliście u kogoś znajomego - elewację robioną z artbetonu? Podobno mają specjalne matryce, którymi w odpowiednio przygotowanym i zabarwionym betonie odciskają wybrany wzór, w naszym wypadku cegły klinkierowej.

Mam link do firmy (http://www.artbeton.pl/pisza.htm), która się tym zajmuje, ale chciałabym poznać opinię kogoś, kto może się na takie coś zdecydował lub wie, że warto czy nie warto.

Byłabym wdzięczna za każdą uwagę i podpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie

jajmar
20-11-2006, 18:50
Tą elewacje z klinkieru chcesz ciągnąc od ławy ? A co z kotwieniem obu ścian?
Jeżeli chcesz to robić od ławy to 7cm na 10cm cegłe wystarczy. Myśle że problemem może byc całkowita nośność ławy szerokośc 50 cm to nie za duzo przy 3 warswowej ścienie.

Co do kosztu wyceny no cóż zmiany niestety zawsze sporo kosztują, wykonawca widzi inwestora co che elewacje z kinkieru który tani nie jest to probuje coś dla siebie skubnąć.

Amaranta
20-11-2006, 19:05
Tą elewacje z klinkieru chcesz ciągnąc od ławy ? A co z kotwieniem obu ścian?

Na ławie mają stanąć najpierw bloczki fundamentowe, potem jakiś najtańszy klinkier, a dopiero na poziomie gruntu miałaby się zaczynać wybrana przez nas cegła elewacyjna. Kotwy mają spinać starą i nową warstwę ławy i fundamentów.


Co do kosztu wyceny no cóż zmiany niestety zawsze sporo kosztują, wykonawca widzi inwestora co che elewacje z kinkieru który tani nie jest to probuje coś dla siebie skubnąć.

Dlatego za 20 tys. w życiu tej zmiany nie zrobię, bo tyle to mnie prawie całe fundamenty kosztowały. I stąd moje ostatnie pytanie było o tę metodę artbetonu, bo wydaje mi się ona ciekawą alternatywą dla elewacji z prawdziwych cegieł.

Amaranta
20-11-2006, 21:05
Naprawdę nikt nie poszerzał fundamentów ani nikt z Waszych znajomych? Nie ma tu nikogo z branży budowlanej, kto mógłby mi doradzić, co można w takiej sytuacji zrobić, czy cena trzyma się rzeczywistości?? Nikogo z żadnym doświadczeniem w tej sprawie??

Geno
20-11-2006, 21:50
Naprawdę nikt nie poszerzał fundamentów ani nikt z Waszych znajomych? Nie ma tu nikogo z branży budowlanej, kto mógłby mi doradzić, co można w takiej sytuacji zrobić, czy cena trzyma się rzeczywistości?? Nikogo z żadnym doświadczeniem w tej sprawie??
W taki sposób się wzmocnienia nie wykonuje, nadlewa się równocześnie z boków i od dołu umieszczając w betonie zbrojenie. Ewentualnie przewierca się przez fundament , umieszcza zbrojenie, nadkuwa ława dla lepszej przyczepności, jednak to gorsza opcja.

beton44
21-11-2006, 04:59
zacznę od początku, czyli że w projekcie domu mamy ścianę dwuwarstwową, max+ocieplenie+tynk.



wybrałeś/aś dany projekt /został kupiony/

dołączyłeś/aś go do wniosku o pozwolenie na budowę

został zatwierdzony....




trochę już zostało zrealizowane



i teraz na podstawie jakiegoś impulsu :o

wpada do głowy dość istotna zmiana


wymagająca kosztownych, trudnych w realizacji przeróbek,


w zasadzie najpewniej /tak żeby w przyszłości nie założyć tu takiego wątku "Odpada mi ściana osłonowa co robić pomocy żeby było jak najtaniej a dobrze"/ byłoby rozebrać to co jest i zrobić wszystko od nowa

oczywiście po uprzedniej "korekcie" pozwolenia na budowę


CZY TO MA SENS :P

21-11-2006, 06:28
Naprawdę nikt nie poszerzał fundamentów ani nikt z Waszych znajomych? Nie ma tu nikogo z branży budowlanej, kto mógłby mi doradzić, co można w takiej sytuacji zrobić, ...
moze najlepiej w tej sytuacji - dac sobie ... na wstrzymanie ... :-?

Graczyk
21-11-2006, 06:34
Lub jeśli już ma być koniecznie klinkier bo powiedzmy trwały i elegancki to może chociac płytkę a nie cegłę.

Geno
21-11-2006, 07:32
- czy ścianę elewacyjną z cegły można zakotwiczyć na czymś tak, aby nie opierała się całym ciężarem na ławie,

Jeśli byłyby trudności można pomyśleć na konsolami takimi jak np. oferuje HABE.

Amaranta
21-11-2006, 14:56
- czy ścianę elewacyjną z cegły można zakotwiczyć na czymś tak, aby nie opierała się całym ciężarem na ławie,

Jeśli byłyby trudności można pomyśleć na konsolami takimi jak np. oferuje HABE.

Chociaż jeden post za jakimś pomysłem :) Dzięki, choć pewnie cena jest zabójcza.


Gdybyśmy chcieli położyć płytki, to nie zamęczałabym Was pytaniami jak wykonać ścianę elewacyjną bez konieczności dosztukowywania fundamentów. Zobaczymy co z tego wyjdzie, na pewno nie zafunduję sobie dolania ław i dobudowania 20cm fundamentu za 20 tys. No, chyba że znajdzie się tu ktoś, kto zrobi mi w okolicach Poznania to taniej :wink:

brachol
21-11-2006, 15:16
a czy nie mozna zrobic tak zeby odkopac lawe z zewnatrzdo samego dolu na szerokosc powiedzmy 20 cm i w ten wykop ulozyc zbrojenie i zalac betonem na wysokosc lawy? tak mi sie wydaje ze taki zabieg wystarczy ewentualnie mozna co powiedzmy 1 m wiercic w lawie i wstawic pret prostopadle do zbrojenia

Geno
21-11-2006, 17:06
- czy ścianę elewacyjną z cegły można zakotwiczyć na czymś tak, aby nie opierała się całym ciężarem na ławie,

Jeśli byłyby trudności można pomyśleć na konsolami takimi jak np. oferuje HABE.

Chociaż jeden post za jakimś pomysłem :) Dzięki, choć pewnie cena jest zabójcza.


Gdybyśmy chcieli położyć płytki, to nie zamęczałabym Was pytaniami jak wykonać ścianę elewacyjną bez konieczności dosztukowywania fundamentów. Zobaczymy co z tego wyjdzie, na pewno nie zafunduję sobie dolania ław i dobudowania 20cm fundamentu za 20 tys. No, chyba że znajdzie się tu ktoś, kto zrobi mi w okolicach Poznania to taniej :wink:
Nie można po prostu domurować do tych bloczków podstawy? Fundament był szykowany pod 3W?Z czego ma być ściana i jakie grubości a nejlepiej to męża przykuć na chwile do biurka i niech narysuje.

Amaranta
21-11-2006, 19:36
a czy nie mozna zrobic tak zeby odkopac lawe z zewnatrzdo samego dolu na szerokosc powiedzmy 20 cm i w ten wykop ulozyc zbrojenie i zalac betonem na wysokosc lawy? tak mi sie wydaje ze taki zabieg wystarczy ewentualnie mozna co powiedzmy 1 m wiercic w lawie i wstawic pret prostopadle do zbrojenia

A co ja napisałam w pierwszym poście? To, o czym piszesz ma właśnie kosztować te 20 tys. (robocizna+materiały) :-?

Amaranta
21-11-2006, 19:47
Fundament był szykowany pod 3W?Z czego ma być ściana i jakie grubości

Fundament był robiony wg projektu na ścianę 2W, ławy mają 50cm szerokości. W projekcie miał być POROTHERM 30P+W i ocieplenie ze styropianu. Rozmawiałam z kierownikiem poprzedniej ekipy i stwierdził, że ta nasza 3. warstwa się zmieści, bo przy 3W pustak będzie U220 do tego wełna 10cm i ściana elewacyjna z cegły o szerokości 10,2cm. Nie zaczęli jednak stawiania bloczków fundamentowych od wewnętrznego brzegu ławy i w końcu od zewnątrz zostało w porywach 7cm, a gdzie jeszcze miejsce na pustkę między wełną a tą ścianą zewnętrzną?


a nejlepiej to męża przykuć na chwile do biurka i niech narysuje

Czy sugerujesz, że kobiety nie potrafią rysować? :roll: 8)

Krzysztofik
21-11-2006, 21:25
Niewątpliwie błędem byłoby stawianie ściany fundamentowej w innym miejscu niż środek ławy.
Pozdrawiam

brachol
22-11-2006, 06:12
A co ja napisałam w pierwszym poście? To, o czym piszesz ma właśnie kosztować te 20 tys. (robocizna+materiały) :-?
a jakie masz wymiary zewnetrzne lawy i jaka wysokosc?

aru
22-11-2006, 07:24
Niewątpliwie błędem byłoby stawianie ściany fundamentowej w innym miejscu niż środek ławy.
Pozdrawiam

jeżeli chodzi o ściany zewn to niewątpliwie nie masz racji, tyle że jeszcze mniej miejsca będzie na oparcie trzeciej W

Geno
22-11-2006, 07:39
Fundament był szykowany pod 3W?Z czego ma być ściana i jakie grubości

Fundament był robiony wg projektu na ścianę 2W, ławy mają 50cm szerokości. W projekcie miał być POROTHERM 30P+W i ocieplenie ze styropianu. Rozmawiałam z kierownikiem poprzedniej ekipy i stwierdził, że ta nasza 3. warstwa się zmieści, bo przy 3W pustak będzie U220 do tego wełna 10cm i ściana elewacyjna z cegły o szerokości 10,2cm. Nie zaczęli jednak stawiania bloczków fundamentowych od wewnętrznego brzegu ławy i w końcu od zewnątrz zostało w porywach 7cm, a gdzie jeszcze miejsce na pustkę między wełną a tą ścianą zewnętrzną?
Wydaje mi się,że powinno się coś udać z tym zrobić bo raz w ścienie fundamentowej termoizolacja jest mniejsza i ze styropianu a nie z wełny. druga rzecz ostatecznie warstwę licową można zrobić na 1/4 cegły. Najlepiej to wszystko rozrysować inaczej to ciężko.




Czy sugerujesz, że kobiety nie potrafią rysować? :roll: 8)

Takie mam doświadczenia z własnego podwórka :wink:

Amaranta
22-11-2006, 15:45
a jakie masz wymiary zewnetrzne lawy i jaka wysokosc?

Które to są wymiary zewnętrzne ławy?? Wysokość ma 40cm.

Amaranta
22-11-2006, 15:50
warstwę licową można zrobić na 1/4 cegły

Na 1/4 cegły?? Tzn.?



Najlepiej to wszystko rozrysować inaczej to ciężko

Mam znakomitą wyobraźnię przestrzenną :D

beton44
22-11-2006, 17:44
Na 1/4 cegły?? Tzn.?


http://www.muzeumkozlowka.lublin.pl/PICS/murarz.jpg


tzn cegła tak jak ten pan ją trzyma...

brachol
22-11-2006, 18:32
a jakie masz wymiary zewnetrzne lawy i jaka wysokosc?

Które to są wymiary zewnętrzne ławy?? Wysokość ma 40cm.
chodzilo mi o obwod

Gonga
22-11-2006, 19:15
Naprawdę nikt nie poszerzał fundamentów ani nikt z Waszych znajomych?

Ja mam obecnie taki problem, gdyż przy ocieplaniu fundamentów styrodurem okazało się, że jedna ława fundamentowa jest za wąska - w projekcie przewidziana 90 cm, a wykonano 55 cm; dodatkowo ściana fundamentowa została postawiona na ławie nie centralnie, tylko przesunięta znacznie w jedną stronę.
Inspektor nadzoru stwierdził, że istnieje możliwość naprawy fundamentów poprzez odkopanie całej ławy z obu stron, nawiercenie otworów, umieszczenie w nich na kleju do betonu zbrojenia poprzecznego i dolaniu betonu z obu stron ławy.
Natomiast konstruktor naszego projektu wymyślił " wykonanie injekcyjnego wzmocnienia gruntu pod fundamentem. Injekcje należy wykonać zaczynem cementowym pod różnymi kątami. Pod filarami ścian stosować zagęszczenie injekcji co 20 cm od zewnątrz i 40 od wewnątrz budynku. Do injektowania stosować pompę ręczną z kontrolą ciśnienia."

Miał ktoś z Was do czynienia z czymś takim? Która z wersji jest dla mnie korzystniejsza - inspektora czy konstruktora - i nie chodzi mi o cene, bo za to płaci wykonawca...

mdzalewscy
22-11-2006, 19:34
bo przy 3W pustak będzie U220 do tego wełna 10cm i ściana elewacyjna z cegły o szerokości 10,2cm.

ja bym w tym wypadku zrezygnował z U220 i zamienił go na silkę E18, to jest 7cm do zysku w stosunku do U-220, albo U-220 postawił na szerokość 19cm(188mm) co też jest wystarczalnym rozwiązaniem i mamy 6cm dodatkowo

Gonga
23-11-2006, 07:43
[quote=Amaranta]Naprawdę nikt nie poszerzał fundamentów ani nikt z Waszych znajomych?

Geno, Pietrov, Beton i INNI wielcy od budowania!!

Pomóżcie proszę, bo sprawa dość poważna i pilna. Poszerzenie trzeba zrobić przed zimą, bo potem dopiero w maju (wysokie wody gruntowe).

Pozdrawiam

aru
23-11-2006, 08:57
coś mi się wydaje (ale tylko wydaje), że przy szer. 90cm to jest też jakieś zbrojenie poprzeczne, a jeżeli jest to doklejanie niewiele pomoże
raczej iniekcje

Gonga
23-11-2006, 09:53
W moich ławach - 90 cm nie ma niestety zbrojenia poprzecznego. Zaś ta ława ma zamiast 90 cm - 55 cm.
W tym momencie mam spory dylemat, gdyż konstruktor jedno, a inspektor nadzoru drugie, nie wiem, komu mam zaufać, która metoda jest lepsza...
Dodam tylko, że konstruktor do tej pory się nie popisał - nie przewidział żadnego zbrojenia ani ław ani ścian. Wykonawca z własnej inicjatywy dał zbrojenie w ławie i wieniec górny w ścianie fundamentowej.

beton44
23-11-2006, 19:32
Dodam tylko, że konstruktor do tej pory się nie popisał - nie przewidział żadnego zbrojenia ani ław ani ścian. Wykonawca z własnej inicjatywy dał zbrojenie w ławie i wieniec górny w ścianie fundamentowej.

jak zaprojektował szeroką na metr ławę fundamentową to była tak przewymiarowana, że po co ją było jeszcze zbroić...

nie popisał się raczej wykonawca nie realizując projektu /nie wiem dlaczego nawet nie dla swojej wygody bo co to za różnica ile betonu wlać z gruszek w wyryte w ziemi rowy.../

Geno
23-11-2006, 20:50
Naprawdę nikt nie poszerzał fundamentów ani nikt z Waszych znajomych?

Ja mam obecnie taki problem, gdyż przy ocieplaniu fundamentów styrodurem okazało się, że jedna ława fundamentowa jest za wąska - w projekcie przewidziana 90 cm, a wykonano 55 cm; dodatkowo ściana fundamentowa została postawiona na ławie nie centralnie, tylko przesunięta znacznie w jedną stronę.
Inspektor nadzoru stwierdził, że istnieje możliwość naprawy fundamentów poprzez odkopanie całej ławy z obu stron, nawiercenie otworów, umieszczenie w nich na kleju do betonu zbrojenia poprzecznego i dolaniu betonu z obu stron ławy.
Natomiast konstruktor naszego projektu wymyślił " wykonanie injekcyjnego wzmocnienia gruntu pod fundamentem. Injekcje należy wykonać zaczynem cementowym pod różnymi kątami. Pod filarami ścian stosować zagęszczenie injekcji co 20 cm od zewnątrz i 40 od wewnątrz budynku. Do injektowania stosować pompę ręczną z kontrolą ciśnienia."

Miał ktoś z Was do czynienia z czymś takim? Która z wersji jest dla mnie korzystniejsza - inspektora czy konstruktora - i nie chodzi mi o cene, bo za to płaci wykonawca...
To co proponuje inspektor to kiedyś rozwiązywano troszkę inczej bo przewiercano się przez fundament, pózniej wykonywano dolewkę betonową zbrojoną poprzecznie i podłużnie, mniej więcej tak jak wklejem tu:
http://www.wrzuta.pl/img/file/4nJKKwyhGB/lawa

To co proponuje projektant to wzmocnienie gruntu - w ten sposób też można podratować sytuację. Obie metody są dobre. Przynajmnie tak wynika z tego co piszesz bo to zbyt wiele szczegółów nie zawiera.[/url]