PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie dachu płaskiego



10-02-2003, 18:14
Może ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi coś na temat ocieplenia płaskiego dachu na dobudówce. Wygląda on tak: dwie warstwy papy na deskowaniu 25mm, to na legarach 16cm x 7cm a pomiędzy nimi styropian 10cm i 5cm na "wcisk". Poniżej ma być sufit z płyt GK. Czy powinna być dodatkowa warstwa ocieplenia pod legarami? Jeżeli tak to ile i czy ze styropianu czy lepiej z wełny? Proszę o pomoc!!!

Wojciech Nitka
10-02-2003, 21:25
Wybacz,
ale Anonimom trudno pomóc. W duchy niestety nie wierzę.

Sebastian_M
16-08-2004, 08:00
Mam pytanie - czy zamiast specjalnego styropianu (oklejonego papą jedno- lub dwustronnie) można zastosować zwykły styropian kołkując go do dachu a następnie zastosować papę podkładową i wierzchnią (oczywiście dwie termozgrzewalne) ???

Sebastian_M
16-08-2004, 08:04
Zapomniałem dodać, że dach jest z żużelku (niestety). I jaszcze jedno pytanie - jaki gruby styropian - czy 8 cm wystarczy???(fs20)

Sebastian_M
16-08-2004, 12:44
Ocieplacze dachów - prosze o pomoc i poradę !!!

Ircon
16-08-2004, 14:33
Jak zakołkujesz sam styropian to papa może ci pofrunąć. Ja właśnie przymierzam się do ocieplenia styropapą (styropian z przyklejoną do niego papą podkładową). Kołkować będę naturalnie łącznie z papą podkładową - przynajmniej w pobliżu krawędzi. Co prawda nie wiem czy w tym roku jeszcze się wyrobię - nagłe spiętrzenie pracy przy równie nagłym spadku posiadanego czasu, ale już zakupiłem styropapę włąśnie 8 cm fs20 (strop także żużlowy)

Ircon
16-08-2004, 14:40
Jeszcze jedno - polecam wątek dotyczący ocieplenia stropodachu

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=20694

AndrzejS
16-08-2004, 18:02
Czy 8 cm na dach to nie za mało ? Ile teraz kosztuje styrpapa (8 cm) i czy na wierzch kładzie sie jeszcze papę termozgrzewalną ? Z tego co wiem to problemem stropodachów są "garby" po większych różnicach temperatur. Jak tego uniknąć. Czy może styropapa nie powoduje takich falowań ?
Pozdrawiam

Ircon
17-08-2004, 07:50
Ja płaciłem 26,22 zł/m2, ale to było w kwietniu i z 7% VAT-em. Ponieważ na styropian przyklejona jest papa podkładowa więc na nią koniecznie należy położyć wierzchnią. Garby mogą się pojawwić jeśli będziesz wierzchnią przyklejał (przgrzewał) tylko przy krawędziach, ale zalecane jest podgrzewanie na całej szerokości rolki, wtedy i dach będzie mocniejszy i izolacja pewniejsza.
Trochę chodzę po dachach i jak zwykle wszystko zależy od ekipy układającej papę. Dobra załoga potrafi nawet dwuteownik wystający z dachu tak okleić, że kropli wody nie puści na łączach.

Wakmen
17-08-2004, 14:20
Jakiś tydzień temu właśnie byłem na takiej robocie - wyrównanie skosu dachu (woda stała po deszczu), wymianie orynnowania, poukładanie 10 cm warstwy styropianu FS20, zakołkowaniu jego, załorzeniu nowej blacharki, położeniu dwóch warstw papy termozgrzewalnej (podkładowej i wierchniej). Pani inwestor jest zadowolona z wykonanej roboty.

AndrzejS
17-08-2004, 14:40
I całość liczona z metra dachu ile to wychodzi ? lub samego ocieplenia z papą bez blacharki i rynien ?
Pozdrawiam

Wakmen
17-08-2004, 14:49
I całość liczona z metra dachu ile to wychodzi ? lub samego ocieplenia z papą bez blacharki i rynien ?
Pozdrawiam
A tego to Ci nie powiem. Ja miałem placone na godziny.

Sebastian_M
17-08-2004, 14:51
Dzięki serdeczne za wypowiedzi - przy okazji jeszcze jedno pytanko - czy rezygnując ze styropapy i układając zwykły styropian należy go kołkować bezpośrednio czy po ułożeniu papy podkładowej (kołki przez papę)?
Jeżeli chodzi o cenę to fachowiec chce ode mnie 20,00 zł za 1m2 (w tym ułożenie i okołkowanie styropianu, 2 warstwy papy i poprawki opierzeń przy kominach i gdzieniegdzie - tam gdzie trzeba) - dużo to czy mało???

Pozdrawiam Sebastian M.

Wakmen
17-08-2004, 14:59
... Jeżeli chodzi o cenę to fachowiec chce ode mnie 20,00 zł za 1m2 (w tym ułożenie i okołkowanie styropianu, 2 warstwy papy i poprawki opierzeń przy kominach i gdzieniegdzie - tam gdzie trzeba) - dużo to czy mało???...
Myślę, że nie jest to za dużo bo przecież roboty przy ty jest co nie miara. To co wyżej opisałem robiliśmy przez 3 dni po godzin przez 4 osoby a czwartego dnia już tylko dwie osoby podklejały na gorąco drugą warstwę papy. Powierzchnia dachu to 110 m2.

Ircon
17-08-2004, 14:59
Jak już wspomniałem mam styropapę którą będę układał własnymi siłami więc i ceny mnie zbytnio nie interesują. Sam jednak jestem ciekaw jak wyglada technologia kołkowania styropianu i pap kładzionych osobno.

Ircon
17-08-2004, 15:01
Wakmen - a co z tymi kołkami??? - kiedy je nabijaliście???

Wakmen
17-08-2004, 15:02
Najpier kołkuje się styropian ale rzadziej jak na fasadach a następnie jeszcze rzadziej papę podkładową ale już sam ciężar dwóch warstw papy wystrczy bez kołkowania. Dla poprawności wykonania jednak powinno się to zrobić.

Wakmen
17-08-2004, 15:03
Ale się nie cierpliwisz. W pracy jestem i na dodatek oglądam olimpiadę. Nie mogę 3 rzeczy na raz robić.

Wakmen
17-08-2004, 15:08
Krawczyk przegrał walkę z Ukraińcem :( . Co za porażka.

Sebastian_M
17-08-2004, 17:20
U mnie będzie nieco kiepsko (zaczynam niedługo) - chciałem dać styropian 10cm - ale ze względu na wysokość ogniomuru muszę dać 8 cm (nie wiem czy wystarczy). I tak przy 8cm przy szczycie jednego z ogniomurów (niższego) po ułożeniu styropiany papa wierzchnia będzie lażała na opierzeniu ogniomuru. Nie wiem czy tak może być (mój "fachowiec" twierdzi, że może) boki - zejście do części pionowej opierzenia ogniomuru mówił, że zaszpachluje i będzie ok.
Natomiast zakończenia dachu twierdził, żeby dać sobie spokój z kantówkami i dodatkowym opierzeniem - on ścina styronian do zera - i twierdzi że jest ok.

I co o tym wszystkim sądzić ?????

Sebastian

Wakmen
17-08-2004, 17:29
... Natomiast zakończenia dachu twierdził, żeby dać sobie spokój z kantówkami i dodatkowym opierzeniem - on ścina styronian do zera - i twierdzi że jest ok.

I co o tym wszystkim sądzić ?????
Lepiej i dokładniej byłoby gdyby zrobiił dodatkowe opierzenie. Trochę zawodu ale i jakość wykończenia jest dużo wyższa. Może kupić arkusze blachy ocynkowanej i poprzycinać na odpowiednie wymiary, następnie powyginać odpowiednie opierzenia. Znając życie nie każdy ma dostę do takiego sprzętu dlatego Twój majster odradza takie rozwiązanie.

Sebastian_M
17-08-2004, 17:52
Jako takie opierzenia już mam - na te kantówki daje się ponoć dodatkowe opierzenia a on chce z kantówek zupełnie zrezygnować i przykleić papę wierzchnią do opierzenia już istniejącego - Wakmen a co sądzisz o tym ogniomurze i o nachodzącej na niego papie ???

Hej
Sebastian

Wakmen
17-08-2004, 17:59
... co sądzisz o tym ogniomurze i o nachodzącej na niego papie ???
W takim przypadku papa (oczywiście termozgrzewalna) powinna zachodzić aż do części pionowej ogniomuru na zewnątrz tak aby z czasem kiedy mogą powstać niewielkie szparki spowodu mikroskurczów zacinający deszcz niepodmywał papy. Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem, ale chyba tak.

Sebastian_M
17-08-2004, 18:44
W tym sęk, że jeden z ogniomurów mam niższy i wysokość styropiany plus papa przewyższa ogniomur z jego opierzeniem i fachowiec twierdzi, że na upartego można papę przykleić do poziomej części opierzenia ogniomuru. Nie wiem co o tym sądzić???

Seb

Wakmen
17-08-2004, 18:50
Nie najlepsze są zakończenia poziome papy ale mogą być. W Twoim przypadku inaczej chyba nie da się zrobić tak jak opisałeś - przykleić na murek.ale wcześniej dobrze go wyczyścić od kurzu i części ledwo się trzymających.

Sebastian_M
17-08-2004, 20:57
Przed chwilą dzwoniłem do innego "fachowca" i wynikł jeszcze jeden problem - okazało się że jeżeli rok temu zabezpieczałem dach (chociaż trochę) lepikiem na zimno (łączenia pap, opierzenia itepe) to niestety nie mogę zastosować ani zwykłago styropianu ani styropianu jednostronnie laminowanego gdyż opary wciąż "aktywnego" lepiku rozpuszczą styropian - więc musi to być styropian dwustronni9e laminowany - ot problem finansowy się zrodził ... :cry:

Pozdr
Seba

jareko
17-08-2004, 21:06
wiec nie pozostaje ci nic innego jak welna - jak sadze
U klienta docieplalismy mu dach tak:
- welna minetalna gesta - kutcze nazwy nie pamietam ale droga jak cholera - 10cm w cenie 28.-mkw netto, kolkowana do stropu w ilosci 2 kolki na plyte
- na to zaprawa klejowa z siatka (tak jak w dociepleniach)
- papa termozgrzewalna jedna warstwa (jak nizej wsponiamy kierownik wspomnial w zupelnosci wystarczy tylko gruba musi byc - gramature dla zainetresowanych odszukac w fakturach z zeszlego roku moge)

Zaprzyjazniony kierownik na Inwestycji powiedzial ze mozna by tylko na zaklad od razu termozgrzewalna do welny kleic ale przy plaskim jednak on by sie nie odwazyl - stad ta wartswa kleji i siatki

michagato
31-10-2004, 11:57
Mamy następującą sytuację na dachu płaskim:



============= - papa
------------- - deskowanie
| | | - krokwie


chcemy go docieplic, ale mamy wątpliwości jakie powinny być kolejne warstwy izolacji i jak zabezpieczyć się przed ewentualnym zalaniem z góry (nieszczelność papy) - dach jest w kamienicy i różne rzeczy mogą się tam wydarzyć. Od wewnątrz planujemy płyty g-k, ocieplenie wełną mineralną ~15 cm (nie wiemy też czy to wystarczy?) .

Wykonawca remontujący dach proponuje nam położenie zwykłej folii budowlanej pod deskowanie, ale zastanawiamy się czy to nie spowoduje skraplania się pary i przedostania do izolacji.

invx
31-10-2004, 18:14
folia budowlana absolutnie sie nie nadaje, musi by to byc folia parooprzepuszczalna, tzn. ze od welny bedzie przepuszczala pare, tylko pytanie, skoro to dach plaski, to ew woda ktura przecieknie przez pape, gdzie odplynie. Mozna by bylo ocieplic ten stropodach od gory, i w tedy by byla pewnosc ze woda nie wcieknie, i nie zaleje welny. Powstanie w tedy stropodach odwrucony, (choc mozna i zrobic niedwrucony). Jak chcesz wiecej info o ocieplanie od gory, poszukaj na forum albo google pod haslami stropodach; stropodach odwrucony :)

M@M
31-10-2004, 20:12
Położenie zwykłej folii budowlanej to pewny grzyb na suficie po krótkim czasie. W tym wypadku należy moim zdaniem zastosować folię wysokoparoprzepuszczalną tzw membranę dachową, następnie warstwa izolacji, folia paroizolacyjna i rigips. Drugim rozwiązaniem jest pozostawienie ponad wełną pustki powietrznej min ok 5 cm, poprzez którą dach może się wentylować. niestety to drugie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku nieszczelności pokrycia dachowego. Wg mnie 15 cm docieplenia to stanowczo zbyt mało, osobiście dałbym min 20 cm a nawet więcej jeżeli są takie techniczne możliwości.

Pawel P.
01-11-2004, 21:37
Nie trzeba dawać przy takim dachu folii między deskowaniem a wełną.
Ja też mam u siebie płaski dach i mam zrobione tak:
papa termozgrzewalna
papa podkładowa
płyty OSB
pustka 3-5cm
wełna 18cm między krokwiami
wełna 5cm prostopadle do krokwi
folia paroizolacyjna
płyty g-k na metalowym stelażu
I jest OK.

Ryszard1
02-11-2004, 21:00
Czy trzeba dawac folie pod pelne deskowanie na ktorym sa 2 warstwy szczelnej papy na dachu spadzistym ( nie plaskim ) ? Dawanie tam foli chyba nie ma sensu bo przeciez para i tak nie przejdzie przez pape ? Oczywiscie pod izolacja z welny ktora by stykala sie od gory z tym deskowaniem trzeba by dac folie paroizolacyjna, aby para nie wnikala w izolacje,

invx
02-11-2004, 21:17
w tym wypadku, nie daje sie foli, gdyz papa jako szczelne pokrycie nie umozliwi przenikniecia wody, a tym samaym zabezpiecza welne jak folia, a tylko zostawia sie szczeline wntylacyjna pomiedzy welna a deskowaniem. Gdy jest folia oczywiscie taka szczelina tez wystepuje. W przypadku foli wysokoparoprzepuszczalnej, tylko miedzy folia a pokryciem, w przypadku foli zwyklej, niskoparoprzepuszczalnej, takze pomiedzy folia a welna

Ryszard1
03-11-2004, 18:37
Ta szczelina nad izolacja musi miec wyjscie na zewnatrz, poza dach ?
A co bedzie gdy pelne deskowaie ( z papa ) jest b. szczelne, gdzie wtedy "wyleci" para z nad tej izolacji ?

yaro slaw
25-08-2005, 11:39
Dach płaski, dom typu kostka z lat 70-ych. Problem docieplenie dachu. Dach pokryty dwoma warstwami starej papy, a pod nią 20 cm żużlu. Chciałbym docieplić styropapą lub wełną i dwie wartwy papy termozgrzewalnej. Pod dachem są ogrzewane pomieszczenia. Czy para wodna z pomieszczeń nie będzie zalegała pod warstwą ocieplenia ? Pod stropem sa jakieś otwory wentylacyjne ale nie wiem czy biegną pod całym dachem w żużlu. Który materiał lepszy wełna czy styropian? Proszę o poradę.

Jankes
25-08-2005, 11:59
Zuzel wyrzucic. POlozyc dwie warstwy folii budowlanej coby bylo sczelnie. Polozyc dwie warstwy welny do stropow plaskich. np Dachrock lub Monrock. Na to papa najpierw podkladowa, a potem wierzchniego krycia.
Jesli chcesz miec solidniej to mozesz an welne dac folie i na to wylewke i potem na nie pape. Pamietaj tylko, ze jak bys nie robil to welna musi miec kominki wentylacyjne przez pape i przez wylewke.
Pozdrawiam
Jankes

25-08-2005, 12:16
Witam,

W lipcowym albo sierpniowym Muratorze były opisane sposoby ocieplania takich dachów.

Geno
25-08-2005, 12:25
Tutaj powinieneś znaleźć co nieco ,które może naświetlić sprawę :wink:

http://www.icopal.pl/dachyplaskie.html

rafada
20-11-2006, 19:10
Mam zamiar ocieplić wełną mineralną dach nad łazienką.

Dach składa się z krokwi, deskowania, papy, onduliny.

w jaki sposób wykonac ocieplenie, jakie kolejne warstwy?

Pozdrawiam

Slaww13
30-06-2008, 18:33
Jestem właścicielem połowy parterowego bliźniaka z dachem krytym papą. Dach przemarza, a ostatnio cieknie. Muszę podjąć decyzję o sposobie naprawy. Konstrukcja budynku jest wykonana z pustaka żużlobetonowego. Na razie wykluczam wykonanie innego dachu. Czy jest jakiś sposób wymiany pokrycia i ocieplenia? Pozdrawiam.

sys
30-06-2008, 19:35
mam dosłownie ten sam problem choć u mnie dach nie cieknie ale jest "zimny"... mieszkam na pewnym osiedlu gdzie takich domów jest od groma i jeżeli już ktoś się decyduje na modernizacje to wyrzucają cały żużel, dają wełne i dopiero dach...ale...jeden sąsiad zerwał papę i na beton położył styropian, następnie pokrył go papą :o
...ponoć ma już ciepło, dach nie przemarza a w czasie upałów dom nie nagrzewał się przez dach(to akurat sprawdziłem-pozytywny chłodzik)
...nie wiem tylko jakie są minusy takiego rozwiązania...pierwszy to napewno taki, że na dachu nie można sobie poskakać :wink:

retrofood
30-06-2008, 21:27
są gotowe elementy (po ok. 1 m kwadr.) styro + papa na takie dachy. produkuje f-ma NTB Głogów.

modo2006
14-02-2009, 12:40
Na wstępie chciałbym wszystkich bardzo serdecznie powitać. Czytam to forum od jakiegoś czasu i jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu udzielanych tu porad.
Jak zapewne większość nowych forumowiczów ja również na początek mam kilka pytań i proszę o poradę.
Mam dom postawiony w latach 70-tych konstrukcja z płaskim dachem. Chciałbym go jakoś ocieplić. Ceny opału (węgla) szaleją i trzeba szukać oszczędności. Mam dwie koncepcje:
1- STYROPAPA (10cm)
Z tego co wyczytałem na forum wiem, że trzeba dodatkowo położyć na nią papę termozgrzewalną. I tu pojawiją się moje wątpliwości- przy eksploatacji długoterminowej papę trzeba co kilka lat konserwować co wiąże sie z dodatkowymi kosztami. I jak z trwałością tego rozwiązania.

2-STYROPIAN + BLACHA
Łaty wysokości 5cm wzdłuż spadku dachu, pomiędzy nie styropian 5cm na to druga warstwa łat tym razem w poprzek spadku (taka kratka wyjdzie) i kolejna warstwa styropianu . Na to wszystko blach trapezowa T18. Nie tzeba konserwować.

Nie wie co wybrać. Które rozwiązanie w obecnej chwili będzie tańsze w realizacji i na dłuzszą metę w eksploatacji

retrofood
14-02-2009, 12:51
są w sprzedaży płyty styropianu z przyklejoną papą. Układa się takie klocki i skleja tylko zakładki papy. Wszystkie materiały do kupienia w komplecie. Proste, łatwe i bardzo trwałe.

FlashBack
14-02-2009, 13:04
elewacja ocieplona?
jakiej konstrukcji jest stropodach?

modo2006
16-02-2009, 09:02
Strop składa się z pustaków suporeksu na to warstwa szlaki , na to wylewka betonowa i chyba ze 2-3 warstwy papy konserwowanej smołą z lepikiem na w zeszłym roku przezemnie izolbetem. Ściany zewnętrzne są ocieplone 15lat temu 5-cio cm warstą styrosupremy i otynkowane, ale planuje w przyszłości to zerwać lub na to położyć jeszcze 10cm styropianu. W tym roku chciałbym się zająć stropem.

FlashBack
16-02-2009, 14:37
najlepiej bedzie wykonac ocieplenie stropu po stronie wewnetrznej (sufity).
takie rozwiazanie saksuje mostek elewacji scina/strop a orynnowanie.

Aedifico
16-02-2009, 14:38
najlepiej bedzie wykonac ocieplenie stropu po stronie wewnetrznej (sufity).
takie rozwiazanie saksuje mostek elewacji scina/strop a orynnowanie.

..i wyhodować grzyba też wtedy najlepiej.

FlashBack
16-02-2009, 14:47
najlepiej bedzie wykonac ocieplenie stropu po stronie wewnetrznej (sufity).
takie rozwiazanie saksuje mostek elewacji scina/strop a orynnowanie.

..i wyhodować grzyba też wtedy najlepiej.

bez obrazy lol

Aedifico
16-02-2009, 14:51
najlepiej bedzie wykonac ocieplenie stropu po stronie wewnetrznej (sufity).
takie rozwiazanie saksuje mostek elewacji scina/strop a orynnowanie.

..i wyhodować grzyba też wtedy najlepiej.

bez obrazy lol

Jeśli radzisz takie wykonanie docieplenia stropodachu to "lol" jest na miejscu.

Chyba,że od góry jest nadal jakieś istniejące docieplenie.

modo2006
16-02-2009, 16:43
Nie ma żadnego ocieplenia - no chyba żeby liczyć szlakę pod wylewką ale jej raczej nie biorę pod uwagę

AndrzejS
22-04-2009, 10:08
Najlepiej to wywalić tą szlakę, ale koszty duże. Można to wsztstko przykryć styropapą, ale konieczne są tzw. kominki, bo strop jest nie wentylowany i skraplająca się woda pod styrpianem może powodować grzyba. Zresztą mam taki sam strop do ocieplenia i ten sam problem. Daj znać jak podejmiesz jakąś decyzję.
Pozdrawiam

modo2006
22-04-2009, 10:42
Nie mam jeszcze jakiegos konkretnego rozwiazania. Tym bardziej, że strop nie jest to żelbeton tylko jakoś łączone ze sobą pustaki suporeks, więc raczej tej szlaki nie chce ruszać aby przypadkiem razem z tym stropem nie wlecieć do pokoju. Najbardziej jednak przemawia do mnie pomysł zrobienia lekkiej konstrukcji drewnianej wypełnionej styropianem i przykrycie tego blachą trapezową. Styropapa jest dość kosztowna i jeszcze na nią trzeba położyć papę termozgrzewalną, która takze do tanich nie należy, i blachę mam na ładnych parę lat bez jakiejkolwiek konserwacji.

zbigmor
22-04-2009, 12:07
Nie mam jeszcze jakiegos konkretnego rozwiazania. Tym bardziej, że strop nie jest to żelbeton tylko jakoś łączone ze sobą pustaki suporeks, więc raczej tej szlaki nie chce ruszać aby przypadkiem razem z tym stropem nie wlecieć do pokoju. Najbardziej jednak przemawia do mnie pomysł zrobienia lekkiej konstrukcji drewnianej wypełnionej styropianem i przykrycie tego blachą trapezową. Styropapa jest dość kosztowna i jeszcze na nią trzeba położyć papę termozgrzewalną, która takze do tanich nie należy, i blachę mam na ładnych parę lat bez jakiejkolwiek konserwacji.

To może lepiej zrób konstrukcję pod tą blachę i wypełnij wnętrze granulatem.

modo2006
22-04-2009, 16:41
To może lepiej zrób konstrukcję pod tą blachę i wypełnij wnętrze granulatem.

-Jaki granulat masz na myśli
-Jak to przedstawia się cemowo do styropianu

AndrzejS
22-04-2009, 19:54
To jakiś kosmiczny projekt. :o "Elity forum"

Andrzej Wilhelmi
22-04-2009, 20:38
... skraplająca się woda pod styrpianem może powodować grzyba...

A niby skąd pod styropianem mają być skropliny?
"modo2006" zapomnij o blasze trapezowej! Papa termozgrzewalna wierzchniego krycia w dobrym gatunku to praktycznie 20 lat bez żadnej konserwacji. Pozdrawiam.

AndrzejS
23-04-2009, 07:03
Styropian oprócz dobrego izolatora ciepła jest tez dobrym izolatorem pary wodnej i dlatego niezbędne jest jej "wypuszczenie przez tzw. kominki wentylacyjne np. takie lub podobne: http://www.wirplast.pl/?p=9.188.+-KOMINKI-WENTYLACYJNE
Pozdrawiam

zbigmor
23-04-2009, 07:16
To może lepiej zrób konstrukcję pod tą blachę i wypełnij wnętrze granulatem.

-Jaki granulat masz na myśli
-Jak to przedstawia się cemowo do styropianu


Poszukaj wątków o ociepleniu poddaszy nieużytkowych. Wypełnienie może być dowolne (styropian, wełna, ekofiber), ale każde ma inne właściwości i cenę dlatego to należy wybrać indywidualnie.

Gryzipiórek
23-04-2009, 13:41
Zdecydowanie styropapa+papa wierzchniego krycia SBS 50

Najsolidniejsze rozwiązanie.

Kominki wentylacyjne nic tu nie dadzą gdyż styropian będzie od spodu7 izolowany istniejącą papą a od góry papą nową, termozgrzewalną.
Jak kominki wentylacyjne, to trzebaby je wyprowadzić od istniejącego pokrycia papowego.

Styropapę dałbym nawet 15cm grubości, jeżeli nie ma pod spodem żadnej izolacji termicznej. Wzrost kosztów nieznaczny, zysk duży.
Styropapę koniecznie należy zakołkować do istniejącego podłoża.

Takie pokrycie będzie trwalsze od wersji "oryginalnej" - styropian miedzy łatami + blacha trapezowa.

Miejsca mocowań i łączeń blachy wcześniej zaczną przepuszczać wilgoć niż papa termozgrzewalna. Ogólnie papa jest dużo odporniejsza na warunki atmosferyczne od blachy ocynkowanej (szczególnie grub. 0,6mm)

Nowoczesnych pap termozgrzewalnych z dodatkiem plastyfikatorów (SBS) nie konserwuje się tak jak pap smołowych starej generacji. Jest to praktycznie bezobsługowe pokrycie na wiele lat.

Poza tym kominiarz zdecydowanie mniej uszkodzi papę niż blachę w trakcie swych wędrówek po dachach.

xxjas
23-04-2009, 21:23
no i tak będe robił u siebie

na stare pokrycie z papy zakołkują styropape a na wierzch porządną pape termozgrzewalną,

jedno pytanie - poprosiłem dachowców o wysunięcie dachu o 15 centymetrów na zewnątrz żeby zmieściło się pod tym ocieplenie domu, zaproponowali że zrobią to z 5-6 desek ułożonych jedna na drugiej z przesunięciem o po 2 cm. - czy to dobre rozwiązanie i czy można zrobić to inaczej??
pozdr

AndrzejS
24-04-2009, 06:14
To chyba najlepsze rozwiązanie. Jakie koszty są takiego ocieplenia ?
Pozdrawiam

Gryzipiórek
24-04-2009, 09:52
Styropapa gr 15cm około 28zł/m2
Papa nawierzchniowa 5mm około 17zł/m2 * 1,2(zużycie) = 20zł/m2
Do tego kołki, około 8 zł/m2

Łacznie koszt materiału kształtuje się około 56 zł/m2 netto

A przy blasze:

Styropian gr. 15 cm EPS 70 około 22,5 zł/m2
Blacha trapezowa T8 oc. 0,5mm około 20 zł/m2 * 1,1(zużycie) = 22zł/m2
Drewno - łaty, około 8zł/m2
Wkręty do blachy, silikon dekarski, gwoździe, około 4-5 zł/m2

Łącznie koszt materiału podobny, około 56-57zł/m2
Jednak tu dochodzi koszt niebędnych opierzeń na stykach blachy z murkami ogniowymi oraz spory problem opierzenia ewentualnych kominów wystających z połaci.

Sądze również, że robocizna wyjdzie zdecydowanie tańsza przy papie.

Whitemag
24-04-2009, 11:13
U mnie będzie stropodach wentylowany, generalnie na deskowaniu leży styropian 20cm, a bezpośrednio na nim modyfikowana membrana termozgrzewalna Mataki Elastofol. Fajne w tym systemie jest to, że zakłada położenie tej membrany bezpośrednio na styropianie, a zgrzewanie wykonuje się specjalną maszynką nie uszkadzajaca styro podczas kładzenia.
Koszt materiału to styropian + elastofol (ok 35pln/m2).

Pozdr!

AndrzejS
24-04-2009, 12:02
Mam projekt na zabudowę stropodachu. Ma to być poddasze nieużytkowe, pokrycie blachodachówką, a ocieplenie to jeszcze nie wiem czy na stropie czy pod blachodachówką. Dodatkowo muszę wylać wieniec. Koszty będą chyba spore więc rozważam styropapę.
Pozdrawiam

Gryzipiórek
24-04-2009, 12:32
U mnie będzie stropodach wentylowany, generalnie na deskowaniu leży styropian 20cm, a bezpośrednio na nim modyfikowana membrana termozgrzewalna Mataki Elastofol. Fajne w tym systemie jest to, że zakłada położenie tej membrany bezpośrednio na styropianie, a zgrzewanie wykonuje się specjalną maszynką nie uszkadzajaca styro podczas kładzenia.
Koszt materiału to styropian + elastofol (ok 35pln/m2).

Pozdr!

Przyjrzałem się troszkę temu "Mataki Elastofol".
Ciekawy materiał, ale...
- Cena z cennika producenta to 34,5 zł/m2 netto (42,10 brutto),
- Ceny pozostałych materiałów systemu są spore w porównaniu z elementami uniwersalnymi dostępnymi na rynku,
- Jakoś nie wyobrażam sobie obróbki komina murowanego wystającego z połaci wykonanej z tej membrany.
- Nie wiem jak wygląda montaż tej membrany na połaci o znacznym (np 25%)spadku

Whitemag
24-04-2009, 12:40
Przyjrzałem się troszkę temu "Mataki Elastofol".
Ciekawy materiał, ale...
- Cena z cennika producenta to 34,5 zł/m2 netto (42,10 brutto),
- Ceny pozostałych materiałów systemu są spore w porównaniu z elementami uniwersalnymi dostępnymi na rynku,
- Jakoś nie wyobrażam sobie obróbki komina murowanego wystającego z połaci wykonanej z tej membrany.
- Nie wiem jak wygląda montaż tej membrany na połaci o znacznym (np 25%)spadku

Tylko dałem alternatywę. Cena brutto, jaką płaciłem to 34 PLN. No i myślę, że na kilka lat spokój sobie kupiłem :wink:

Aha, z tego co wiem, to ta membrana wyłącznie na dachy płaskie, więc podejrzenie trudnego montarzu na dachu pow 25st jest słuszne...

pzdr!

xxjas
24-04-2009, 23:58
To chyba najlepsze rozwiązanie. Jakie koszty są takiego ocieplenia ?
Pozdrawiam

u mnie wyszło ok 11 tys. za całość z rynnami i wysunięciem dachu - w kosztorysie, jak wyjdzie przy rozliczeniu zobaczymy we wtorek :D

pozdr

jaaneek1
25-04-2009, 08:20
Jest jeszcze rozwiązanie w systemie EPDM, dach odwrócony wyjdzie drogo
ale można dać styropian i EPDM mocowany mechanicznie.rozwiązanie bardzo trwałe

Aedifico
25-04-2009, 12:24
Jest jeszcze rozwiązanie w systemie EPDM, dach odwrócony wyjdzie drogo
ale można dać styropian i EPDM mocowany mechanicznie.rozwiązanie bardzo trwałe

Są rózne wersje.

Może być EPDM na izolacji termicznej zgrzewany z balastem lub bez, klejonego raczej nie polecam.

AndrzejS
27-04-2009, 10:30
To chyba najlepsze rozwiązanie. Jakie koszty są takiego ocieplenia ?
Pozdrawiam

u mnie wyszło ok 11 tys. za całość z rynnami i wysunięciem dachu - w kosztorysie, jak wyjdzie przy rozliczeniu zobaczymy we wtorek :D

pozdr

Jak duży ten dach ? bo 11 tys. to dość dużo. Po przeliczeniu na m kw. niewiele więcej wyjdzie chyba postawienie dwuspadowego z poddaszem nieużytkowym. Chyba, że moje wyliczenia są błędne.
Pozdrawiam

jaaneek1
27-04-2009, 14:24
cena za pokrycie EPDM to jakieś 60zł m2 przy dachu balastowym, to koszt materiału z robocizną

AndrzejS
27-04-2009, 19:37
cena za pokrycie EPDM to jakieś 60zł m2 przy dachu balastowym, to koszt materiału z robocizną

Do tego dochodzi jeszcze chyba koszt styropapy ok. 30 zł m kw ?

jaaneek1
27-04-2009, 20:22
jeżeli EPDM to juz nie styropapa tylko styropian

mavic
01-05-2010, 21:21
Witam.
Chciałbym opisać moją przygodę z ocieplaniem dachu połowy bliźniaka. Nie jest to reklama żadnego produktu a ja jestem kompletnym amatorem i wszystko co wiem przeczytałem w internecie i muratorze :) Remont zajoł mi 5 dni roboczych w tym 2 dni z pomocnikiem przy klejeniu płyt i zgrzewaniu zakładów.
Icopal zobowiązał się do przyjazdu i pomalowania płyt warstwą płynnego aluminium po całkowitym ukończeniu prac - nie wiem dlaczego nie pomalowano płyt fabrycznie.

Małe foto story:

Płyty Hybrydowe Icopal dostarczono na paletkach (4 płyty na palecie), płyty ważą ok 20 kg każda ale układać je trzeba w 2 osoby bo są nieporęczne
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4197.jpg

28 płyt o pow ~75m2 już czeka na dachu (1/2 dachu bliźniaka) sąsiada namówiłem na te same materiały ale wykonanie powieżył firmie
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4202.jpg

Stare rynny zdjęte, nowe beleczki przyjechały już zaimpregnowane, podłoże zabezpieczone dysperbitem, wszelkie cięcia belek i ubytki potraktowałem starym olejem z samochodu
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4281.jpg

Nieodłaczni pomocnicy min. wiertarka 18v z udarem Dewalt, młotek, poziomica i Tiger ;)
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4284.jpg

Belki 14x7 cm montowałem do podłoża kołkami szybkiego montażu Mag Krak + troche pianki
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4287.jpg

System rynien Plannja wraz z pasami nad i podrynnowym zamocowałem do belek drewnianych gwozdziami do złącz ciesielskich Gunnebo
Podłoże zagruntowane pod płyty Dysperbitem rozrobionym 1:1 z wodą
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4309.jpg

Po 1 dniu mocowania płyt zabrakło pianki Ceresit, ok 65m2 udało się położyć w 8 godzin spokojnej pracy 2 osób z przerwą na kawę i obiad
Klejenie do podłoża za pomocą pianki do styropianu Ceresit CT84
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4317.jpg

Izokliny swisspor zmniejszą kąt papy w stosunku do ogniomuru do 45st, nie mam jeszcze pomysłu na dalszą obróbkę, napewno na styropian z góry pójdzie płyta osb ale jak rozwiązać hydroizaolację ?
http://pliki.rogwojskiego.pl/remont_dachu/DSC_4319.jpg

Informacje na temat produktów można znaleźć w internecie ale jeśli ktoś ma zamiar wykonać podobne ocieplenie to chętnie pomogę w sprawach wykonania ! Jeśli ktoś wacha się czy robić taki remont samodzielnie to ja ze swojej strony gorąco zachęcam. Kierowałem się zasadą, że lepiej wydać pieniądze na drogie materiały niż na drogich często niedbałych i niesolidnych fachowców. Sporo narzędzi miałem własnych, inne kupiłem (np nóź do papy który jest rewelacyjny) a palnik pożyczyłem.

Kolejny projekt zaczynam za kilka dni, ocieplanie budynku 10cm styropianu Swisspor oraz system Ceresit z pianką do klejenia styropianu, klejem do siatki 2w1 a na koniec tynk silikat-silikon.

krulutg
20-07-2010, 08:16
Dach płaski ok 50m można go docieplić tylko z zewnątrz. Budżet maksymalnie okrojony, a zrobić to niestety muszę... tak więc
plan nr 1: na starą papę styropian o podwyższonej gęstości, papa podkładowa, papa termozgrzewalna.
plan nr 2: na starą papę styropapa, papa termozgrzewalna.

ilość pracy jaką trzeba wykonać mnie nie martwi, liczy się tylko to by było to jak najtaniej, a zarazem jak najlepiej. Papa na dachu jest dobrej jakości, więźba dachowa także, wiem też że do styropianu należy używać lepików/mas asfaltowych nie zawierających rozpuszczalników organicznych. Stąd też moje pytanie: jak to wykonać by jak najwięcej udało się zaoszczędzić pieniędzy, bo niestety docieplenie domu od piwnicy po dach pożarło mój budżet...

Andrzej.K
01-09-2011, 10:47
Generalnie zastanawia mnie izolacja termiczna w dachu odwruconym czy to że XPS jest w wodzie w niczym nie przeszkadza?