PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe



pepe28
21-11-2006, 17:02
Witam
Mam parę pytań odnośnie ogrzewania podłogowego ale po podłączeniu pieca weglowo-miałowego czy jest to możliwe jestem w tym laikiem i chciałbym sie coś na ten temat dowiedzieć i jakie etapy układania warstw podłogi po chudziaku żeby mieć już gotową posadzke z ogrzewaniem i jakie koszty np dla 40 m Z góry dzieki za wszelka pomoc w tej dziedzinie

rusek007
21-11-2006, 19:11
WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi

dwitek
21-11-2006, 19:18
Ja jestem świeżo po wykonaniu instalacji CO (w tym podłogówek w czterech pomieszczeniach) oraz wylewek.

Co do zasilania bezpośrednio z pieca węglowego, to jest to dość ryzykowne - to znaczy NIE WOLNO dopuścić do zagotowania wody (rury ALU-PEX mają max. 95C) - można zastosować układy zabezpieczające.
Co do warstw - to:
- pierwsza wylewka (chudziak),
- izolacja przeciw-wilgociowa,
- styropian (ew. w nim rozprowadzone ogrzewanie centralne),
- doprowadzenia podłogówki (właściwa podłogówka - rozdzielacz) w otulinach,
- podłogówka ułożona na styropianie, na którym leży bezpośrednio folia (ekran) - ja użyłem folii z napyloną warstwą aluminium,
- podłogówka,
- wylewka (koniecznie z plastfikatorem i dookólną dylatacją)

A co do cen, to nie jest to jakiś taki straszny koszt, rura ALU-PEX ok. 4zł/mb (zależy od firmy), trochę folii, jakieś sterowanie temperaturą (temp. wody powinna być ok. 40C)

rusek007
21-11-2006, 19:28
dwitek jeśli już tłumaczysz to rób to w miarę dokładnie,
a jeśli chodzi o piec na paliwo stałe i podłogówka to czemu nie , potrzeba tylko zastosować wymiennik ciepła aby połączyć podłogówkę ( układ zamknięty) z piecem węglowym (układ otwarty) no i potrzeba zastosować zawór mieszający aby w obiegu podłogówki uzyskać dwadzieścia kilka stopni.

pepe28
21-11-2006, 19:41
Dzieki trochę zamotania z tymi warstwami co i jak po kolei ale będę się dokształcał dzięki

Rezi
21-11-2006, 20:04
rusek007 jeśli już tłumaczysz to rób to w miarę dokładnie, :lol:

zamiast mieszacza wystarczy Zestaw regulacyjny ogrzewania podłogowego - do ciągłej regulacji temperatury zasilania heimeiera

"Zestaw składa się z termostatycznego zaworu grzejnikowego, głowicy
termostatycznej z czujnikiem przylgowym, zaworu regulacyjnego
Mikrotherm (dziłającego jako zawór bypass) oraz z elektrycznego,
przylgowego sterownika temperatury."

polrcam forum i opcję szukaj

rusek007
21-11-2006, 20:17
Rezi Ostatecznie Twoja opcja też jest do zastosowania :D Ale czy moja jest niepoprawna? :wink: Najważniejsze aby temperatura na rurkach była nie większa dwadzieścia kilka stopni 8) A dobry zawór trójdrożny z siłownikiem jest the best :wink: i w miarę tani.

Rezi
21-11-2006, 20:23
przy prostej podłogówce nie ma co wywalac 2 tys na mieszacz i dlaczego 20 pare stopni w rurkach
ja na sterowniku mam 23 do 43 w zależności od tem zew i punktu krzywej,
układ siłownik +zawór 3-drożny+ czujnik tem+ogrnicznik tem do podłogówki+ pogodówka ( niezalezne steroswanie 2 obiegami )

rusek007
21-11-2006, 20:29
43stopnie na podłodze? a nóżki (lub cóś inszego) :wink: to nie puchną?

1950
21-11-2006, 20:34
43stopnie na podłodze? a nóżki (lub cóś inszego) :wink: to nie puchną?
43C to temperatura zasilania,
a to jest zupełnie coś innego, niż temperatura podłogi,

rusek007
21-11-2006, 20:43
43stopnie na podłodze? a nóżki (lub cóś inszego) :wink: to nie puchną?
43C to temperatura zasilania,
a to jest zupełnie coś innego, niż temperatura podłogi,
To ja wiem, że zasilania ale moim zdaniem to chyba za dużo, bo mimo częściowego odbioru ciepła przez jastrych, to ta strona blisko rozdzielacza może być za ciepła. Chyba że jest mierzona temperatura podłogi i odpowiedni wcześniej zostanie obniżone zasilanie. Komfort ma być komfortem :wink: :D

vanderbobo
21-11-2006, 20:45
ja mam CO w układzie otwartym i mam też podłogówkę która działa poprzez zawór 3 drożny i jest bypass i to tyle a jak czytam wasze posty co się zaczynam zastanawiać czy to nie za mało? dlaczego podłogówka ma być w układzie zamkniętym?

tu fotka w trakcie przyłączania ale widać już zawór3 drożny i pompy do grzejników i podłogówki, co wy na to?



http://img65.imageshack.us/img65/9901/img4284ng2.jpg

1950
21-11-2006, 20:58
43stopnie na podłodze? a nóżki (lub cóś inszego) :wink: to nie puchną?
43C to temperatura zasilania,
a to jest zupełnie coś innego, niż temperatura podłogi,
To ja wiem, że zasilania ale moim zdaniem to chyba za dużo, bo mimo częściowego odbioru ciepła przez jastrych, to ta strona blisko rozdzielacza może być za ciepła. Chyba że jest mierzona temperatura podłogi i odpowiedni wcześniej zostanie obniżone zasilanie. Komfort ma być komfortem :wink: :D
mylisz się, maksymalna teperatura zasilania podłogówki to 50C a niektórzy producenci podają nawet 55 C,
zależy to przede wszystkim od zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia, rodzaju pomieszczenia, materiału wykończeniowego podłogi,
dlatego od zawsze piszę o tym, żeby nie robić podłogówki na oko,
podłogówka powinna być wyliczona,
z tego co pamiętam, (być może się mylę) Rezi ma panele albo drewno,

vanderbobo, jak Ci to działa? jestem ciekawy,
zasadniczo, jeżeli podłogówka ma swoją pompę to powinno zadziałać,
ale może też być tak, że opory podłogówki mogą być tak duże, że woda będzie płynąć rurami które mają mniejszy opór

ewoo
21-11-2006, 21:03
wtrące swoje trzy grosze. Robie podłogówki przy weglówce w otwartym i nie ma problemu. Jestem za mieszaczem w układzie podłogówki bo temp . podłogi jest równomierna , nie kupuję gotowego mieszacza a składam go sam (pompa zawór termostatyczny + głowica z kapilarą termostat zabezpieczający przed przegrzaniem) taki komplet kosztuje mnie góra 500zł zależnie jaka pompa i za ile) Jestem zadowolony bo działa, nie obawiam się że przegrzeje podłogę nie ma problemów z gwarancją kotła bo układ otwarty. Zrobiłem kilka takich układów i klienci są zadowoleni bo działa bez problemu.
Pozd.
Ps. popieram co pisze 1950

rusek007
21-11-2006, 21:05
1950Muszę przyznać Ci rację tylko w miarę dokładne wyliczenia pozwolą nam uzyskać to co chcemy.

pepe28 Jeśli opory będą za duże to pompka wydmucha Ci wodę przez naczynie jeśli tam opór będzie mniejszy.

vanderbobo
22-11-2006, 20:12
43stopnie na podłodze? a nóżki (lub cóś inszego) :wink: to nie puchną?
43C to temperatura zasilania,
a to jest zupełnie coś innego, niż temperatura podłogi,
To ja wiem, że zasilania ale moim zdaniem to chyba za dużo, bo mimo częściowego odbioru ciepła przez jastrych, to ta strona blisko rozdzielacza może być za ciepła. Chyba że jest mierzona temperatura podłogi i odpowiedni wcześniej zostanie obniżone zasilanie. Komfort ma być komfortem :wink: :D
mylisz się, maksymalna teperatura zasilania podłogówki to 50C a niektórzy producenci podają nawet 55 C,
zależy to przede wszystkim od zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia, rodzaju pomieszczenia, materiału wykończeniowego podłogi,
dlatego od zawsze piszę o tym, żeby nie robić podłogówki na oko,
podłogówka powinna być wyliczona,
z tego co pamiętam, (być może się mylę) Rezi ma panele albo drewno,

vanderbobo, jak Ci to działa? jestem ciekawy,
zasadniczo, jeżeli podłogówka ma swoją pompę to powinno zadziałać,
ale może też być tak, że opory podłogówki mogą być tak duże, że woda będzie płynąć rurami które mają mniejszy opór


podłogówka pracuje ok, myślę że opory nie są aż tak duże, tylko się zastanawiam jak teraz ustawić sobie tak jak chcę tem w poszczególnych pomieszczeniach gdzie mam podłogówkę. moze zawory termostatyczne na rozdzielaczu?

marcinor
22-11-2006, 22:14
Może by ktoś w końcu napisał o kosztach...
Ja mam np położyć podłogówkę na 50 metrach...
Układ ma być jak najprostrzy...żadnych specjalnych mieszaczy.

SAVAGE7
23-11-2006, 06:55
wtrące swoje trzy grosze. Robie podłogówki przy weglówce w otwartym i nie ma problemu. Jestem za mieszaczem w układzie podłogówki bo temp . podłogi jest równomierna , nie kupuję gotowego mieszacza a składam go sam (pompa zawór termostatyczny + głowica z kapilarą termostat zabezpieczający przed przegrzaniem) taki komplet kosztuje mnie góra 500zł zależnie jaka pompa i za ile) Jestem zadowolony bo działa, nie obawiam się że przegrzeje podłogę nie ma problemów z gwarancją kotła bo układ otwarty. Zrobiłem kilka takich układów i klienci są zadowoleni bo działa bez problemu.
Pozd.
Ps. popieram co pisze 1950

ewoo a skąd jesteś?

ewoo
23-11-2006, 21:06
wtrące swoje trzy grosze. Robie podłogówki przy weglówce w otwartym i nie ma problemu. Jestem za mieszaczem w układzie podłogówki bo temp . podłogi jest równomierna , nie kupuję gotowego mieszacza a składam go sam (pompa zawór termostatyczny + głowica z kapilarą termostat zabezpieczający przed przegrzaniem) taki komplet kosztuje mnie góra 500zł zależnie jaka pompa i za ile) Jestem zadowolony bo działa, nie obawiam się że przegrzeje podłogę nie ma problemów z gwarancją kotła bo układ otwarty. Zrobiłem kilka takich układów i klienci są zadowoleni bo działa bez problemu.
Pozd.
Ps. popieram co pisze 1950

ewoo a skąd jesteś?

20 km na północ od Krakowa

ubek
24-11-2006, 12:45
dwitek jeśli już tłumaczysz to rób to w miarę dokładnie,
a jeśli chodzi o piec na paliwo stałe i podłogówka to czemu nie , potrzeba tylko zastosować wymiennik ciepła aby połączyć podłogówkę ( układ zamknięty) z piecem węglowym (układ otwarty) no i potrzeba zastosować zawór mieszający aby w obiegu podłogówki uzyskać dwadzieścia kilka stopni.
Tak, układ mieszający (pompa plus zawór) - u mnie takie ustrojstwo podaje na podłogówkę 39 stopni C. Czy to za dużo? ztego co wiem chodzi o to, aby powierzchnia podłogi nie miała więcej niż 29 stopni C. W związku z tym, że powstają straty oraz na skutek oddawania ciepła przez płytę,, temperatura zasilająca musi być odpowiednio większa

SAVAGE7
26-11-2006, 12:58
wtrące swoje trzy grosze. Robie podłogówki przy weglówce w otwartym i nie ma problemu. Jestem za mieszaczem w układzie podłogówki bo temp . podłogi jest równomierna , nie kupuję gotowego mieszacza a składam go sam (pompa zawór termostatyczny + głowica z kapilarą termostat zabezpieczający przed przegrzaniem) taki komplet kosztuje mnie góra 500zł zależnie jaka pompa i za ile) Jestem zadowolony bo działa, nie obawiam się że przegrzeje podłogę nie ma problemów z gwarancją kotła bo układ otwarty. Zrobiłem kilka takich układów i klienci są zadowoleni bo działa bez problemu.
Pozd.
Ps. popieram co pisze 1950

ewoo a skąd jesteś?

20 km na północ od Krakowa

ja jestem z okolic olkusza i mam problem ze swoją podłogówką.

tuzin
26-11-2006, 19:21
Witam.


Jeżeli bedziemy przestrzegali głownych zasad wszystko bedzie dobrze.
Odpowiedz na pierwsze pytanie:
Podlogówka może współgrać za piecem na miał.
Długośc petli nie powinna przekraczać 120 metrów jeżeli bedzie to troszke wiecej nawet 130 to także nic sie nie stanie.
Układając podłogówkę trzeba przewidzieć odpowiedni rozstaw miedzy rurami a także przewidzieć strefę brzedową, która zazwyczaj ma miedzy rurami 10 cm.
Jeżeli zaś chodzi o sam zestaw mieszający to polecam Meybesa z grupą pompowa wdobrej cenie 1270+cena rozdzielacza ok 400 zł.
Co do temperatrury zasilania to jest jak pisze 1950 dochodzi do 50 stopni.

Pozdrawiam

ewoo
26-11-2006, 20:08
wtrące swoje trzy grosze. Robie podłogówki przy weglówce w otwartym i nie ma problemu. Jestem za mieszaczem w układzie podłogówki bo temp . podłogi jest równomierna , nie kupuję gotowego mieszacza a składam go sam (pompa zawór termostatyczny + głowica z kapilarą termostat zabezpieczający przed przegrzaniem) taki komplet kosztuje mnie góra 500zł zależnie jaka pompa i za ile) Jestem zadowolony bo działa, nie obawiam się że przegrzeje podłogę nie ma problemów z gwarancją kotła bo układ otwarty. Zrobiłem kilka takich układów i klienci są zadowoleni bo działa bez problemu.
Pozd.
Ps. popieram co pisze 1950

ewoo a skąd jesteś?

20 km na północ od Krakowa

ja jestem z okolic olkusza i mam problem ze swoją podłogówką.

Opisz problemy lub napisz na priva jak będę umiał to pomoge do Olkusza mam ok 45km

Rezi
26-11-2006, 20:14
ja jestem z okolic olkusza i mam problem ze swoją podłogówką.

zabrzmiało tak jakby pochodzenie z Olusza determinowało problemy z podłogówką :lol:

Xena z Xsary
26-11-2006, 20:29
ale w Olkuszu jest siedziba Heimeiera;) może dlatego;)