PDA

Zobacz pełną wersję : podatek od sprzedaży meszkania



thrier
21-11-2006, 21:10
Jeśli od stycznia wejdzie nowa ustawa, to 20% będę musiała oddać skarbówce z wartości mojego mieszkania. Czy ktoś ma pomysły jak tego uniknąć? Tym bardziej, że szykuje mi się transakcja wiązana - moje M zakupi moja siostra, jej M zostanie sprzedane, każda z nas będzie musiala zapłacić 20% a te kilkadziesiąt tys.przy budowie domu to np.okna :-) Czy ktoś już znalazł sposób? Myślałam o zamianie ale wtedy ja sprzedaję przed upływem 5 lat od nabycia. Czy ktoś się orientuje, czy przeznaczenie kasy na budowę zwalnia "choć trochę" :-) z podatku? (oczywiście wg nowych przepisów)...

civic9
22-11-2006, 09:05
Z tego, że myślisz nad tym problemem już dziś wnioskuję, że już jesteś właścicielem tego mieszkania, które będziesz sprzedawał lub zamieniał.
W takim razie nie obowiązują Cię nowe przepisy. Na zasadzie praw nabytych płacisz 10% podatku od przychodu i możesz się z tego zwolnić wydatkując uzyskane pieniądze w ciągu 2 lat m.in. na budowę.

sSiwy12
22-11-2006, 10:10
Podatek dochodowy w wys. 19% dotyczyć będzie mieszkań zakupionych i sprzedanych po 01.01.2007. Aby w niego "wejść" trzeba spełnic oba warunki.

civic9
22-11-2006, 10:22
przy okazji, czy korzystanie z praw nabytych jest obowiązkowe? :)

thrier
22-11-2006, 19:47
Dzięki serdeczne, czyli to oznacza, że jeśli siostra wyda kasę ze swojego M na moje M :-) a potem ja kasę wydam na budowę, o żadna z nas nie zapłaci nowego 19% podatku? Jeśli dobrze zrozumiałam, to hurra!

civic9
22-11-2006, 20:51
nie podlegacie pod ten 19% podatek od dochodu, bo on obowiązuje dopiero od przyszłego roku. ale podlegacie pod 10% podatek od przychodu (kto wie co gorsze, zależy od szczegółów sytuacji).

nie zapłacicie tego 10% podatku, ale uważajcie na kolejność. siostra musi najpierw sprzedać swoje mieszkanie, potem kupić Twoje. Ty musisz najpierw sprzedać swoje, potem wydawać kasę na budowę. liczy się data aktów notarialnych, a w przypadku wydatków na budowę - data zakupów. nie zachowacie takiej kolejności to będziecie musieli zapłacić.

ewentualnie siostra się może zastanowić czy kupić od Ciebie mieszkanie w tym roku czy w kolejnym.

jeśli kupi w tym - w przyszłości jak będzie to nowe mieszkanie sprzedawać będzie opodatkowana 10% od przychodu jeśli będzie sprzedawać je w ciągu 5 lat. ale będzie się mogła z niego zwolnić podobnie jak teraz. po 5 latach bez podatku.

jeśli kupi po nowym roku będzie opodatkowana przy jego sprzedaży 19% od dochodu - co może być korzystniejszym rozwiązaniem jeśli nie załapuje się na w/w zwolnienia z jakiegoś powodu, a poza tym może być całkiem z niego zwolniona - jeśli będzie zameldowana w mieszkaniu minimum przez rok przed sprzedażą.

sylwia13
23-11-2006, 13:21
A jeżeli my kupiliśmy mieszkanie w 2003r a sprzedamy w 2007(pieniądze przeznaczone zostaną na budowę) to jaki podatek zapłacimy?

sylwia13
23-11-2006, 14:47
A ma ktoś może link do tego projektu ustawy i czy ona napewno wejdzie w 2007roku?

thrier
23-11-2006, 19:02
civic9 dzięki, nie do końca rozumiem, ciemna jestem :-(
Jeśli mam już podpisaną umowę kredytową, budowa rozpoczęta, planowałam sprzedaż M w przyszlym roku albo na splate kredytu albo na wykonczeniowke - zalezy jak pojdzie kasa...
Siostrze moge sprzedac (przynajmniej notarialnie) ale ona musi po sprzedazy swojego gdzies sie przeprowadzic ... czyli raczej pod koniec przyszlego roku...
Ona kase przeznaczy na zakup mojego M ale ja bede jeszcze w trakcie budowy (czy zamiast faktur na materialy moze byc splata kredytu?)
Nadal nie wiem czy to sie zgra :-( moze ustawa jednak nie wejdzie :-))))

civic9
23-11-2006, 19:59
sylwia13,
wg prasy, mieszkaniu zakupione w 2003r. będziecie sprzedawać na starych zasadach, więc pieniądze przeznaczone na budowę będą zwolnione; uwaga na kolejność, i że to musi być wydatkowane w ciągu 2 lat; a po sprzedaży trzeba koniecznie pamiętać o złożeniu pisma w tej sprawie w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od aktu notarialnego;
tekst uchwalony masz pod http://orka.sejm.gov.pl/opinie5.nsf/nazwa/509_u/$file/509_u.pdf - więc raczej wejdzie (jeszcze podpis Kaczuchy); ale niestety to nie jest tekst jednolity, trzeba sobie samemu poskładać z poprzednią wersją; pewnie niedługo się na portalach prawno-podatkowo-finansowych pojawi; jak się chcesz ogólnie zorientować to lepiej poczytać opracowania na temat zmian w 2007 na portalach; jak się czyta suchą treść ustawy to nie wszystko jest oczywiste jeśli się w tym trochę nie siedzi;

thrier,
niestety zgrać trzeba jeśli z ulg chcecie skorzystać; może być spłata kredytu zamiast faktur na materiały pod warunkiem, że kredyt jest celowy - na waszą budowę, ale pewnie jest; dla Was nie ma znaczenia czy ustawa wejdzie czy nie, bowiem i Ty i Twoja siostra macie mieszkania już kupione więc obowiązują Was stare zasady, nawet jeśli transakcje będą w przyszłym roku i później; jedynie ma to znaczenie dla siostry w momencie gdy będzie sprzedawała to Wasze mieszkanie (nie to aktualne) - ale to chyba nie prędko, bo pewnie nie po to je kupuje, żeby od razu sprzedać; nie wiem czy zwracałem wcześniej uwagę - jeśli macie (Ty i siostra) te mieszkania już ponad 5 lat - to jesteście zwolnieni z jakichkolwiek podatków od sprzedaży tych mieszkań (powtarzam: bez względu na to czy ustawa wejdzie i kiedy je sprzedacie)

akkufelek
30-11-2006, 18:44
Witajcie.
Ja ma taką sytuację i potrzebuje porady.
Jestem w trakcie budowy domu ale dopóki jej nie skończę nie chcę i nie mogę sprzedać mieszkania.
Tak więc pieniądze ze sprzedaży chcę przeznaczyć na:
1. jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu;
2. 24 raty kredytu;
3. ewentualnie inne cele „mieszkaniowe”.

I tu moje pytanie co dokładnie można zaliczyć do celów mieszkaniowych?
Czy odliczając raty jako wydatki na cele mieszkaniowe mogę skorzystać z ulgi remontowej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.