PDA

Zobacz pełną wersję : czy mogę zamiast pompy CWU zastosować zwykła CO ?



nolem53
22-11-2006, 11:25
witam
Co się stanie jeśli w instalacji ciepłej wody użytkowej (woda cwu z bojlera w piwnicy) zamontuję zwykłą pompę od CO ?
Wiem ze pompy CWU mają atesty ale jeśli woda ciepła bedzie tylko do kąpieli i mycia to moze wystarczy zwykła CO ?
Wodę pitną mam z osobnej instalacji z filtrem.
Jak wiadomo pompy CO są o wiele tańsze
Czy mogę zastosować takie rozwiązanie ?

araman
22-11-2006, 12:12
Mozna. Róźnią się jednak mocą.

nolem53
22-11-2006, 12:14
pompę taką przewiduję wysterować w taki sposób aby właczała się np co 10 min na krótki okres czasu podnosząc jedynie ciepłą wodę na wys drugiego piętra a w nocy nie będzie pracować wogóle.

22-11-2006, 12:16
Witam,

Pompa CO szybciej się zużyje przez zakamienienie od pompy CWU.
Pompa CWU wykonana jest z mosiądzu.
Oczywiście jak Ci zbywa pompa CO to możesz ją zamontować i częściej robić przegląd i odkamienienie...
Zamontuj wyłącznik termiczny do tej pompy (taki opaskowy na rurę) aby cały czas nie chodziła no i ew. zegar cyfrowy - straty na cyrkulację są zwykle znaczne...

1950
22-11-2006, 14:28
nie, pompa do co jest wykonana z materiałów nieobojętnych dla człowieka

araman
22-11-2006, 16:06
nie, pompa do co jest wykonana z materiałów nieobojętnych dla człowieka
Napisz coś więcej. Ja napisałem to co powiedział mi pewien hydraulik.

Rezi
22-11-2006, 16:26
z mosiądzu zazwyczaj jak i reszta kształtek
dlatego pompa od cwu jest droższa od co

1950
22-11-2006, 17:50
jak wspomniano wyżej pompa cwu jest z mosiądzu,
dlatego jest droższa,
araman, jak sądzisz, czy jeżeli miały mieć zamienne zastosowanie, to dlaczego ktoś zadawał by sobie trud produkcji pompy do co i cwu

gorny7
22-11-2006, 20:22
nie, pompa do co jest wykonana z materiałów nieobojętnych dla człowieka

e... jakie materiały są teraz nieobojetne dla człowiek..
zadałem gdzieś na forum to pytanie i tą sama odpowiedź , porozmawiałem sobie trochę z ludźmi w słusznym wieku i co ano drzewiej bywało że były garnki mosiężne i ludzie ich uzywali i jakoś żyją nadal .
tym bardziejże wody tej sie nie piję a głównie uzywa do mycia naczyń i kompania

co do pompy założyłem zwykłego Diamonda do cyrkulacji podłączony pod sterownik za 10 zł włącza wyłącza co 15 min .
Uwagi moje sa takie woda szybko kraży mam ustawioną na dwujkę .
chciałem nżeby chodziiła na pierwszym biegu ale jak by niechodzi nie wiem czy to uszkodzona pompa czy coś innego.
Nie jestem specjalista ale pompka jest ustawiona poziomo i nie ma za nia zaworu zwrotnego a wydaje mi się że powinien byc aby woda sobie nie odpłyneł i żeby pompka od razu zaciągała wodę szczególnie że dochodzą do nie rurki miedź 15mm od cyrkulacji

po zatym bez problemu

nie mniej jeżeli masz dać 200zł za pompkę od c.o to lepiej na allegro za 250 c.w.u Leszno lub Grudffosa

jabko
22-11-2006, 20:33
...
drzewiej bywało że były garnki mosiężne i ludzie ich uzywali i jakoś żyją nadal .
...
Chyba coś pomerdałeś.

Oni właśnie piszą że do CWU jest z mosiadzu a nie odwrotnie. :lol:

Mały
22-11-2006, 21:40
Zawsze mozna założyć zwykłą do CO tyle tylko że po ok miesiącu radzę ją zdemontować i oabczyć jaim syfem się myjesz i jaki pijesz...
Pewna f-a z okolic Pucka założyła swojemu koledze (nomen omen sąsiadowi naprzeciwko) taka pompkę i traf chciał wysiadła po roku (zwie się toto U55). Kolega hydraulik zdjął ją i okazało się że woda w rurze koło niejk jest po prostu czarna, tak jak i nalot wewnątrz rury. Po prostu żeliwo bardziej reaguje z wodą niż np mosiądz. Przy CO gdzie woda jest zobojętniała juz w ciągu miesiąca to pół biedy, ale w CWU gdzie woda jest zawsze świeża(a co za tym idzie dość agresywna) to...sam sobie dopowiedz.

araman
23-11-2006, 10:01
araman, jak sądzisz, czy jeżeli miały mieć zamienne zastosowanie, to dlaczego ktoś zadawał by sobie trud produkcji pompy do co i cwu[/quote]
Napisałem to co mi powiedział hydraulik. Ale teraz po lekturze forum zmieniam zdanie.

gorny7
23-11-2006, 11:06
Zawsze mozna założyć zwykłą do CO tyle tylko że po ok miesiącu radzę ją zdemontować i oabczyć jaim syfem się myjesz i jaki pijesz...
Pewna f-a z okolic Pucka założyła swojemu koledze (nomen omen sąsiadowi naprzeciwko) taka pompkę i traf chciał wysiadła po roku (zwie się toto U55). Kolega hydraulik zdjął ją i okazało się że woda w rurze koło niejk jest po prostu czarna, tak jak i nalot wewnątrz rury. Po prostu żeliwo bardziej reaguje z wodą niż np mosiądz. Przy CO gdzie woda jest zobojętniała juz w ciągu miesiąca to pół biedy, ale w CWU gdzie woda jest zawsze świeża(a co za tym idzie dość agresywna) to...sam sobie dopowiedz.

bez przesady z tym piciem ja nie nalewam ciepłej wody do czajnika.
po drugie nalał bym ci wanne wody i przypatrzył byś się jaka jest woda
sam zreszta mówisz że woda jest zawsze świeża.
jak facet miał rury czarne to napewno nie od pompy niestety wodę mamy jaką mamy .
odswieże ten temat za jakis czas i powiem o wnioskach z praktyki a nie teorii.

p.s pytanie poboczne czy przez pompe może cofać się woda i zmienic kierunek jeżeli nie ma zwrotnego ?większość mówią że nie ( w teori)
mam cyrkulacje podłaczoną w ten sposób że do bojlera wchodzi woda zimna pod nia dochodzi do tego zamego króćca powrót cyrkulacji na którym jest pompa c.w.u .i nie załozył przed wejściem zaworu zwrotnego .
W momenie gdy pomka nie chodziła a brałem ciepłą wodę zimna woda wpływała w pompę i płynie w przeciwnym kierunku i po pewnym czasie z kranu leci zimna woda


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e59be127d4568a56.html

araman, jak sądzisz, czy jeżeli miały mieć zamienne zastosowanie, to dlaczego ktoś zadawał by sobie trud produkcji pompy do co i cwu[/quote]
Napisałem to co mi powiedział hydraulik. Ale teraz po lekturze forum zmieniam zdanie.

nie ulega watpliwości że materiały są inne trwalsze ,zdrowsze drozsze innej budowy itp.
ale nie sądze że ma taki wpływ na zrowie jak piszą koledzy ale to juz pytania dla chemika i metalurga

nolem53
23-11-2006, 17:14
no ja właśnie mam tak samo wpiętą pompę jak gorny7
nawet mam identyczną pompę! :-) z tym ze dałem zawór zwrotny aby cisnienie z sieci nie wpychało zimnej wody w kran poprzez pompę
Niebawem odpalę bojler i napiszę jak to działa

ewoo
23-11-2006, 20:39
górny7 napisał p.s pytanie poboczne czy przez pompe może cofać się woda i zmienic kierunek jeżeli nie ma zwrotnego ?większość mówią że nie ( w teori)
mam cyrkulacje podłaczoną w ten sposób że do bojlera wchodzi woda zimna pod nia dochodzi do tego zamego króćca powrót cyrkulacji na którym jest pompa c.w.u .i nie załozył przed wejściem zaworu zwrotnego .
W momenie gdy pomka nie chodziła a brałem ciepłą wodę zimna woda wpływała w pompę i płynie w przeciwnym kierunku i po pewnym czasie z kranu leci zimna woda

Odp. Może się cofać i dlatego należy zastosować zawór zwrotny.