PDA

Zobacz pełną wersję : c.o. z nierdzewki?



lackyluk
23-11-2006, 09:48
Ostatnimi czasy coraz częściej mówi sie o instalacji c.o. wykonanej z cienkościennych rur ze stali nierdzewnej. Czy jest ktoś juz użytkujący taką instalację?

tadzel
23-11-2006, 10:24
Stal nierdzewna jak łączyć ani spawać ani lutować. teraz robią z miedzi a ta jest niezniczalna.

lackyluk
23-11-2006, 11:15
Łączona przez zaprasowanie. Można łączyć ze wszystkimi rodzajami grzejników bez problemu nawet aluminiowymi, no i do systemu otwartego perfect.

jabko
23-11-2006, 14:38
Mam pytanie

A po co droga nierdzewka ??

1950
23-11-2006, 18:00
bo tańsza od miedzi

24-11-2006, 10:01
To już chyba lepiej rury stalowe...
Tyle samo pracy (a może i mniej), nie trzeba aż tak uważać, tańsze łączniki, każdy fachowiec sobie poradzi...
No i pewnie cena będzie trochę niższa...

Bard13
25-11-2006, 14:11
bo tańsza od miedzi


jesteś pewien?

gregor 1
25-11-2006, 15:02
Miedź przetrwa kilkadziesiąt lat. Na dodatek możesz ominąć fachowców i zrobić to sam. Proste jak drut! :wink:

ghostt
25-11-2006, 15:47
Miedź przetrwa kilkadziesiąt lat. Na dodatek możesz ominąć fachowców i zrobić to sam. Proste jak drut! :wink:
zgadzam sie o ile wie co sie robi
samo lutowanie jest bajeczne proste
ale zaprojektowanie instalacji juz takie proste nie jest i trzeba jakas wiedze miec i wlasnie glownie za ta wiedze placi sie instalatorowi :wink:

gregor 1
25-11-2006, 16:29
Pewnie, że można to zlecić fachowcom. Może mam pecha, ale po fachowcach mam tylko niemiłe wspomnienia: duże rachunki i masa fuszerek, które i tak musiałem poprawiać sam. Także teraz wolę się pouczyćz danej dzidziny i sprawa załatwiona. W końcu od czego są "fora" i internet.

jabko
25-11-2006, 19:15
Pewnie, że można to zlecić fachowcom. Może mam pecha, ale po fachowcach mam tylko niemiłe wspomnienia: duże rachunki i masa fuszerek, które i tak musiałem poprawiać sam. Także teraz wolę się pouczyćz danej dzidziny i sprawa załatwiona. W końcu od czego są "fora" i internet.

To ty lepiej nie czytaj forum o projektowaniu ram autobusów bo czasami nimi jeżdżę
A już nie daj Boże o wzbogacaniu uranu. :lol:

ghostt
25-11-2006, 19:44
jabko hihih dobre
gregor 1 nie zrozum mnie zle ja tez sie douczylem i zobilem i zaprojektowalem sam i tylko raz musielem poprawiac bo noje nieco wydumane pomysly sie nie sprawdzily :lol: jednak najlepiej dziala to co najprostrze :D
ale wiekszosc idzie na żywioł

oorbus
25-11-2006, 19:51
widziałem takie systemy w Szwecji. bardzo popularne. złączki są sprasowywane. istnieje do tego przyrząd. banalnie proste i czyste wykonanie.
no i szybko to idzie. ja się pomyliłem i zapomniałem instalatorowi powiedzieć o obejściach ( bypasy ) w systemie. poprawił to w 3 sekundy :D .
nie wiem jak w domach , ale ja to stosowałem w przemysłówce ( whirpool ) i widzialem w hotelach.
u nas system mało znany.

pozdro

jabko
25-11-2006, 19:57
Nie wiem czy piszesz o zgrzewaniu PP czy o zaprasowywaniu PEXów (złaczki metalowe).
Ale oba systemy są u nas znane i popularne jak każdy inny.
Do zaprasowywania można wypożyczyć lub nawet kupić maszynkie :lol:

geguś
25-11-2006, 20:13
Stal nierdzewna jak łączyć ani spawać ani lutować. teraz robią z miedzi a ta jest niezniczalna.

Eeeeeeee, wolnego. Nierdzewki nie można polutować lub pospawać?

1950
25-11-2006, 21:17
bo tańsza od miedzi


jesteś pewien?
tak,
a jeżeli nie to porównywalna

1950
25-11-2006, 21:18
Stal nierdzewna jak łączyć ani spawać ani lutować. teraz robią z miedzi a ta jest niezniczalna.

Eeeeeeee, wolnego. Nierdzewki nie można polutować lub pospawać?
ale, ją się zaprasowywuje

geguś
25-11-2006, 21:24
Pytam tych, co zostali z wiedzą na peronie a pociąg odjechał.

1950
25-11-2006, 22:18
:o ???

geguś
26-11-2006, 08:17
:o ???

no co :o ;)

padło stwierdzenie:

Stal nierdzewna jak łączyć ani spawać ani lutować.

toż to bzdura techniczna

pawciom
26-11-2006, 08:24
Stal nierdzewna jak łączyć ani spawać ani lutować. teraz robią z miedzi a ta jest niezniczalna.

Eeeeeeee, wolnego. Nierdzewki nie można polutować lub pospawać?



Można pospawać ale trzeba mieć TIG-a i spawać w argonie lub innym gazie szlachetnym. Co do cen to wydaje mi sie ze Szwecja jest jednym z większych producentów stali. Stąd ceny mają lepsze niż w Polsce, zresztą ile sie tam zarabia. Brat pracował do niedawna w firmie co robi w nierdzewce i rury kosztowały kosmiczne pieniądze a obróbka jeszcze więcej. W tej stali to nawet zwykłym wiertłem do metalu sobie nie powiercisz bo sie zaraz spali. Pomysł bardzo dobry ale jakoś nie wobrażam sobie przeciętnego hydraulika i takich rur.

Co do nierdzewności to te rury też rdzewieją ale trzeba temu pomuc, tzn. nie można obrabiać rur ze stali zwykłej i nierdzewnej tymi samymi narzędziami, bo opiłki zwykłej stali zainicują korozje (powierzchniową). W tej firmi wszystkie połączenia tych dwóch stali (a było ich naprawdę mało i unikano tego jak ognia)wykonywało sie poprzez różnego rodzaju tworzywa syntetyczne