PDA

Zobacz pełną wersję : użytkownicy ogrzewania podłogowego pomóżcie!



dżempel
23-11-2006, 16:39
zakładam ogrzewanie w domu mam na parterze ogrzewanie podłogowe i wrazie czego kominek,niewiem co zamontować na górze czy podłogowe ogrzewanie samo da rade ogrzać ?prosze o wasze doświadczenia i rady
. :roll:

mc
23-11-2006, 17:47
Na górze mam grzejniki i dodatkowo podłogowe w łazience.
Użytkuję trzeci sezon i jestem z tego zadowolony.

partner
23-11-2006, 19:09
na górze lepiej dać kaloryfery i ewentualnie podłogówkę w łazience. ten układ sprawdza się najlepiej

wicekK
23-11-2006, 22:17
A czy są jakieś istotne powody dla których podłogówka na piętrze jest zła ?
A może tak jesteśmy przyzwyczajeni do kaloryferów że przynajmniej w sypialniach je chcemy ?
Czy nie lepiej jest dać podłogówkę i ewentualnie wspomóc ją ogrzwaniem ściennym ?

Tedii
23-11-2006, 23:12
Podłogówka ciężka.I gruba.Wymaga izolacji (kolejne 5-10cm).Nawet z płyt gipsowych waży swoje.Poza tym po co podgrzewać sufit na parterze skoro ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem.

krzyss
23-11-2006, 23:34
Jaka jest wytrzymałość stropu: 150 kg/m2 ? 300kg/m2 max. A metr2 wylewki 6 cm grubości - bo tak ma być nad podłogówką - ile waży? A jeszcze ciężar stropu zasadniczego? a meble? a ścianki działowe? i ludzie kiedyś tam wejd ą - problem jest w ciężarze podłogówki.

Sloneczko
23-11-2006, 23:37
Interesujące te rozważania, bo też niedługo stanę przed problemem sposobu ogrzewania domu.

mc
24-11-2006, 08:21
Na górze są zwykle sypialnie,a tam powinno być chłodniej,natomiast nie należy żałować ogrzewania w łazience,gęsta podłogówka i duży grzejnik plus drabinka.

adrian
24-11-2006, 12:22
Co do grubości podłogówki: wprawdzie wylewka z rurkami musi mieć te 7 cm (choć jeden wykonawca twierdził, że zawsze dają 6cm, a 7cm to już gruba) ale trzej wykonawcy, z którymi gadałem twierdzili zgodnie, że nie potrzeba aż tyle styropianu pod podłogówkę na poddaszu. Dlaczego? Bo pod stropem jest równie ciepło jak nad nim, a panel podłogowy jest dużo bardziej przepuszczalny dla ciepła niż nawet 2cm styropian.
Ja dałem w końcu 3cm.

ubek
24-11-2006, 12:54
Co do grubości podłogówki: wprawdzie wylewka z rurkami musi mieć te 7 cm (choć jeden wykonawca twierdził, że zawsze dają 6cm, a 7cm to już gruba) ale trzej wykonawcy, z którymi gadałem twierdzili zgodnie, że nie potrzeba aż tyle styropianu pod podłogówkę na poddaszu. Dlaczego? Bo pod stropem jest równie ciepło jak nad nim, a panel podłogowy jest dużo bardziej przepuszczalny dla ciepła niż nawet 2cm styropian.
Ja dałem w końcu 3cm.
Podobnie ja, 3 styropianu i 7 cm wylewki. Ale jeszcze nie mam doświadczeń na mrozach. na razie jest ok.

wicekK
24-11-2006, 14:44
Podłogówka ciężka.I gruba.Wymaga izolacji (kolejne 5-10cm).Nawet z płyt gipsowych waży swoje.Poza tym po co podgrzewać sufit na parterze skoro ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem.
Właśnie po to daje się izolację aby nie grzać sufitu tylko podłogę .
Ważyć niestety musi - ale należy to uwzględnić w projekcie i po problemie .

wicekK
24-11-2006, 14:48
... nie należy żałować ogrzewania w łazience,gęsta podłogówka i duży grzejnik plus drabinka.
No i mamy saunę - tylko lekko polewać podłogę wodą .

ppp.j
24-11-2006, 21:03
Nie poruszano tu problemu co na podłodze. Przy podłogówce najbardziej efektywna jest terakota. Na poddaszu najczęściej umieszczone są sypialnie i jakoś bardziej pasuje mi tam drewno a wiec i grzejniki. Tak też i mam. Dół podłogówka, cały w terakocie, góra grzejniki i drewno na podłodze.

harpo
26-11-2006, 07:30
U nas w całym domu podłogówka niskotemperaturowa. nie mam ani jednego kaloryfera. W pokojach gdzie chcemy mieć panele instalator zagescił rurki. Tak samo w łazience aby uzyskać wyższą temperaturę pomieszczenia.
Potwierdzam, na pietrze daje się 3 do 5 cm styropianu ( u nas 5 cm zeby schowały sie wszystkie instalacje które prowadzilismy w podłodze)

wicekK
26-11-2006, 12:10
Brawo harpo - widzę że robisz tak jak ja zamierzam .
U mnie też będzie w całym domu podłogówka , a i z drewna na podłogach nie zamierzam rezygnować . Nie będzie to co prawda parkiet pełnej grubości - w to miejsce t.zw. parliet lamelowy o grubości 1 cm : bez felca pióro/wpust , wentualnie parkiet przemysłowy ( jak mi się do niego żonę uda przekonać ) , w ostateczności panele n.p. Barlinek .
Robiłem szacunkowe obliczenia mocy takiej podłogówki ; z oddaniem 60-80 W/m2 przy zasilaniu 45C nie powinno być problemu ( temperatura podłogi na poziomie 27C).
Przy ułożeniu rurek co 10 cm i zasilaniu wodą o temp 50C , bez problemu uzyskujemy 100W/m2 .
Przy w miarę dobrze ocieplonym budynku nie ma problemu z ogrzewaniem .
Jedynie łazienka , gdzie podłogi mało może wymagać dodatkowego źródła ciepła ( ja u siebie planuję drabinkę grzejną - ale zasilaną z temperatury podłogowego , ewentualnie kawałek ogrzewania ściennego - i to rozwiązanie wydaje mi się lepsze (trzeba tylko na ściance grzejnej zamontować 2-3 cm styropianu )

dżempel
02-12-2006, 18:50
dzięki wielkie za wasze odpowiedzi. Przynajmniej się troche zorientowałam.jak narazie staneło na podłogówce na dole kaloryferach u góry i podłogówce w łazience .jeszcze raz bardzo dziękuje :) Aga

wicekK
04-12-2006, 21:17
Hej dżempel - zabrzmiało to jak ostatnia wypowiedź w wątku .
J proponyję dalsze wypowiedzi i opinie w temacie podłogówki .

PaJak05
04-12-2006, 22:16
Wszystko zależy od ciepłolubności domowników ale należy pamiętać o tym że podłogówka jest dużo trudniejsza do opanowania jeśli chodzi o regulację temperatury. W tym przypadku i pogodówka nie pomoże bo nagle zmienią się warunki na zewn. a płyta stygnie dłużej niż grzejnik. Inaczej również odczuwa się ciepło z grzejnika konwekcyjnego, wprawionego w ruch a inaczej jednostajną falę od podłogi. Grzejnik można zakręcić i 5-cio minutowe wietrzenie resetuje poprzedni stan, a pamiętajmy że z parteru również napływa jakaś ilość ciepłego powietrza. Mam nadzieję że dobrze to przemyślałem bo tak właśnie zrobiłem ale jeszcze nie korzystam. Obym się nie mylił....

wicekK
04-12-2006, 22:40
Wszystko zależy od ciepłolubności domowników ale należy pamiętać o tym że podłogówka jest dużo trudniejsza do opanowania jeśli chodzi o regulację temperatury. W tym przypadku i pogodówka nie pomoże bo nagle zmienią się warunki na zewn. a płyta stygnie dłużej niż grzejnik. Inaczej również odczuwa się ciepło z grzejnika konwekcyjnego, wprawionego w ruch a inaczej jednostajną falę od podłogi. Grzejnik można zakręcić i 5-cio minutowe wietrzenie resetuje poprzedni stan, a pamiętajmy że z parteru również napływa jakaś ilość ciepłego powietrza. Mam nadzieję że dobrze to przemyślałem bo tak właśnie zrobiłem ale jeszcze nie korzystam. Obym się nie mylił....
Czy to znaczy że masz kaloryfery - czy może nie poszedłeś na łatwiznę w zakręcaniu zaworów ?

PaJak05
04-12-2006, 23:03
Podłogówka na parterze poza kotłownią i moim małym gabinetem oraz na półpiętrze gdzie mam pralnio/suszarnię i w łazience oraz na korytarzu na poddaszu. Pozostałe trzy sypialnie poddasza jednak grzejnik. Tak w zasadzie to cały czas dręczą mnie wątpliwości co z bezwładnością tak dużej powierzchni parteru [ ponad 120 mtr ] Albo będę czekał na ciepło albo będę z nim walczył.

Mam złe doświadczenia, co prawda z konwekcjonalnym układem ale zasada jest podobna. Obecnie mieszkam w domu o pow.540 mtr. i myk jest w tym że część parteru [salon ok.80 mtr ] jest ogrzewana z innego pieca którym ogrzewam jeszcze pomieszczenia biurowe itp. a sterownik temp. do domu jest na parterze. W momencie zmiany temp. w jednym układzie co. np spowodowanym silnym nasłonecznieniem albo komuś w biurze jest chłodno i sobie podkręcił albo zakręcił to w domu pomimo nowoczesnego pieca i pogodówki temperatura szaleje.....Długo trwa zanim tak zsynchronizuje te dwa obwody że nie ma tak wielkich różnic. Może to jest zupełnie inna sytuacja ale mi jakoś podobieństwem zalatuje.... Może za bardzo jestem przewrażliwiony ale mam już trzy obiekty o łącznej pow. ponad 1200 mtr2 na głowie z różnymi sterowaniami i rodzajami paliwa że mogę mieć prawo do wątpliwości....

wicekK
07-12-2006, 21:22
U nas w całym domu podłogówka niskotemperaturowa. nie mam ani jednego kaloryfera. W pokojach gdzie chcemy mieć panele instalator zagescił rurki. Tak samo w łazience aby uzyskać wyższą temperaturę pomieszczenia.
Potwierdzam, na pietrze daje się 3 do 5 cm styropianu ( u nas 5 cm zeby schowały sie wszystkie instalacje które prowadzilismy w podłodze)
A tak z ciekawości zapytam : co ile ułożone są rurki standardowo i po zagęszczeniu ?
Ja planuję drewno na podłogówce i z obliczeń wuchodzi mi rozstaw rurek 15 cm , a nawet 10 .
Jak to się ma do praktyki instalatorskiej ?

dżempel
12-03-2007, 20:39
nie chciałam zamykać wątku tylko chciałam podziękować za zainteresowanie i te odpowiedzi które mnie jakoś rozjaśniły w głowie. Niewiem jak Wy ale ja jak staje przed kolejna nazwijmy to inwestycją to staram sie coś tam przeczytać i najważniejsze zapytać Was forumowiczów o zdanie i wszystko to dzieje się w przeciągu kilku godzin -czasami dni i już- podejmuje jakąś tam decyzje i staram się póżniej tego zabardzo nie wracać i nieroztrząsać bo bym zgłupiała.także dziękuje wszystkim za szybkie odpowiadanie na posty które mi bardzo pomagają!!!!! pozdrowionka i oczywiście ciągnijcie dalej wątek i niech służy wszystkim innym zainteresowanym :lol:

Zukow
13-03-2007, 07:32
U nas w całym domu podłogówka niskotemperaturowa. nie mam ani jednego kaloryfera. W pokojach gdzie chcemy mieć panele instalator zagescił rurki. Tak samo w łazience aby uzyskać wyższą temperaturę pomieszczenia.
Potwierdzam, na pietrze daje się 3 do 5 cm styropianu ( u nas 5 cm zeby schowały sie wszystkie instalacje które prowadzilismy w podłodze)
A tak z ciekawości zapytam : co ile ułożone są rurki standardowo i po zagęszczeniu ?
Ja planuję drewno na podłogówce i z obliczeń wuchodzi mi rozstaw rurek 15 cm , a nawet 10 .
Jak to się ma do praktyki instalatorskiej ?

Hej wicekK
proszę napisz jak obliczałeś gęstość rurek i moc oddawaną z podłogi - a najlepiej stronę na której one są - dzięki

ArtiW
16-03-2007, 14:51
A juz chcialem pisac podobny watek.

Przymierzam sie do inwestycji w pompe ciepla, wiec instalatorzy radza mi zalozyc podlogowke w calym domu. Bezsensownym jednak byloby "kladzenie" gresu na gorze (o czy mmowa byla powyzej). Mnie podoba sie drewno. Ale drewno zatrzymuje cieplo...

Jesli drewno, to jakie?
Jakie sa Wasze praktyki?
Najlepszym pewnie jest egzotyczne, ale bardzo drogie. Doradzano mi "finish parkiet". Podobno nie jest drogi, ma przepuszczalnosc podobna do paneli, a jest zblizony wizualnie do drewna. Macie doswiadczenia z finish parkietem?
Dodam, ze klasycznych paneli nie cierpie...

wicekK
16-03-2007, 21:44
[Hej wicekK
proszę napisz jak obliczałeś gęstość rurek i moc oddawaną z podłogi - a najlepiej stronę na której one są - dzięki
Wejdź na stronę http://www.kan.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=120 , tam pobierz darmowe programy do liczenia zapotrzebowania na ciepło ( KAN-OZC) i co (KAN-CO) .
W programoe KAN-CO wybierz opcję grzejnik podłogowy , wstaw warstwy pod i nad rurkami , naciśnij oblicz i masz ( no może trochę trzeba poćwiczyć - generalnie dość proste ).
Można też pobrać ze strony któregoś producenta rurek opis i sposób liczenia na piechotę .
Powodzenia .