PDA

Zobacz pełną wersję : czym zakwasza? gleb??



Majka
30-04-2003, 11:23
przesadziłam rododendrona /dużego/, teraz choruje - brązowieją mu liście.
Przy przesadzaniu wsypalismy do dziury torf /2 worki/, moze za mało. Pytam więc, czym zakwasić glebę?

30-04-2003, 15:02
Można ją zakwasić dodając torfu wysokiego, kory, kompostu z igliwia lub ściółki leśnej, lub środki chemiczne ale po pewnym czasie okazuje się, że są one mało skuteczne.
A może to nie wina gleby, tylko innego czynnika.
Dla pewności zbadaj kwasowość gleby.

30-04-2003, 16:03
można chlebem
pozdr

Majka
30-04-2003, 16:10
Torf już wrzuciłam /specjalny do różaneczników/, igliwia brak.
Ciekawy ten pomysł z chlebem. A może robić ze skórek jabłek ocet i go rozrzedzać z wodą i podlewać? To też ma przecież odczyn kwaśny.
A może pochoruje i mu przejdzie.

Agacka
30-04-2003, 21:46
Majka sę też gotowe preparaty do zakwaszania gleby, ale może faktycznie sprawdź wpierw odczyn gleby!

05-05-2003, 12:56
Mieliśmy mrożną zimę i na przedwiośniu przymrozki, możliwe że przemarzł. Mojej mamie zmarzły młode krzaczki- objaw brązowe liście

Majka
05-05-2003, 15:54
Listki brązowe oderwałam, są pąki, za pare dni będzie kwitł. Kupiłam zakwaszacz florowitu. I pozostaje mi tylko obserwować.
A tak z ciekawości - jak ma być kwasowość gleby /może sprawdzę papierkiem lakmusowym/

agnes
06-05-2003, 07:57
A może jest zbyt wyeksponowany na słońce?Rododendrony lubią cień .Ja swojego malutkiego wsadziłam od północy,podsypałam tylko korą a już wypuścił pąki /ma zaledwie 10 cm wys./ :wink:

Majka
06-05-2003, 09:26
Miejsce ma dobre, teraz ma trochę słońca, jak drzewa będą miały więcej liści to go przysłonią.
No to, kto wie jak kwaśna ma byc ziemia? Proszę podać liczbę :grin:

06-05-2003, 13:31
Różaneczniki i azalie do prawidłowego rozwoju potrzebują żyznego, bogatego w próchnicę podłoża o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Ponieważ w naszych ogrodach taka gleba występuje bardzo rzadko, dobrze jest dla każdej rośliny wykopać dół głębokości ok. 50 cm i szerokości 1 m i wypełnić go mieszanką nieodkwaszonego torfu, przekompostowanej kory sosnowej i żyznej ziemi ogrodowej lub kompostu (w proporcji objętościowej 1:1:1).
Krzewy te najlepiej przyjmują się w kwietniu, ale egzemplarze sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Po posadzeniu należy je podlać, a następnie ziemię przykryć ściółką, np. korą sosnową. Dzięki temu gleba latem będzie wolniej wysychać, a zimą później i płycej zamarzać.
Wiosną ziemię pod krzewami dobrze jest ściółkować, układając warstwę ściółki grubości 5-10 cm pod młodymi roślinami i 10-20-centymetrową pod rozrośniętymi okazami.

Są to wiadomości ze strony http://www.ogrodnik.pl

Majka
06-05-2003, 14:30
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam Majka

mika30
07-05-2003, 10:08
Radzę też zrobić oprysk przeciw grzybicy, to najczęstrza przyczyna brązowienia liści, oczywiście oprócz mrozów.
Ja kupiłam środek (dokładnej nazwy nie pamiętam) "topsin"?, wykonałam oprysk i czekam na efekty.

Majka
07-05-2003, 11:09
rododendron kwitnie na biało, nie zmierzyłam jeszcze kwasowości ziemi, ale może ktoś wie, jak po kolorze ją rozpoznać :grin:

U moich rodziców jeden krzak /3/4m/ kwitnie na biało, a przesadzona od niego szczepka w rozwidlenie strumieni na różowo.

07-05-2003, 14:23
Po kolorze nie bardzo, ale po chwastach które rosną obok - spokojnie.

Majka
07-05-2003, 14:27
U nas rosną wszelkie chwasty, nie za bardzo je rozróżniam :grin:
A które lubią kwaśną glebę?

Jurek_m
25-06-2003, 09:11
Po kolorze nie bardzo, ale po chwastach które rosną obok - spokojnie.
Nie byłbym taki pewny co do rozpoznawania kwasowości gleby na podstawie rosnących chwastów. Np. skrzyp uważany za roślinę wskaźnikową gleb kwaśnych doskonale potrafi rosnąć na pryźmie wapna. A jeżeli chodzi o zakwaszenie to:
1. trociny z drzew iglastych
2. Nawozy o działaniu zakwaszającym np. siarczan amonu
3. Siarka którą mieszamy z glebą - utlenia się powoli w rezultacie powstaje kwas siarkowy który doskonale zakwasza (jeżeli były by problemy z nabyciem siarki to w sklepach ogrodniczych można zakupić preparat Siarkol który jest bardzo drobno zmieloną siarką z dodatkiem substancjipozwalającej na utworzenie zawiesiny w wodzie)

skorpionka
25-06-2003, 18:39
W sklepach ogrodniczych mozesz kupic nawoz do rododendronow o odpowiednim ph.Niezaleznie od nawozenia ,powinnas wysypac wokol krzewu specjalna kore do sciolkowania.Tez jest dostepna w sprzedazy ,rowniez w malych opakowaniach.