PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie dachu wełną - 20cm między krokwie?



mario_pab
24-11-2006, 07:46
Witam!

Po rozmowie z dekarzem, który najprawdopodobniej będzie mi wykonywał ocieplenie części dachu pojawiły się pewne wątpliwości w mojej głowie. :roll:
Dekarz proponuje, żeby ocieplić dach 30cm warstwą wełny zamiast planowanej wcześniej warstwy 25cm. W tym punkcie chyba się z nim zgodzę i zdecyduje się na większą ilość wełny.
Dekarz proponuje dać między krokwie wełnę grubości 20cm. Krokwie mam standardowej grubości i 20cm wełny się tam nie zmieści, chyba że będzie ją upychał "na chama". Ciekawi mnie jednak poco upychać wełnę i narażać folię paroprzepuszczalną na uszkodzenie. Moim zdaniem lepiej chyba dać 15cm wełnę między krokwie i 15cm pod krokwie.

Co o tym sądzicie?

Podpowiedzcie coś, bo muszę zamówić wełnę i rozmówić się z dekarzem.

Dodam jeszcze, że dotychczasowa robota dekarza nie była zła (wykonywał mi dach) i dlatego chciałem, aby ocieplenie wykonywał właśnie on.

Duży Boban
24-11-2006, 07:51
Ściśnięcie wełny 20cm do 18 lub 16 spowoduje, ze wełna nie będzie ocieplać tak jak powinna. Tak naprawdę izolatorem jest powietrze uwięzione w wełnie a jak ją ściśniesz to tego powietrza będzie mniej.
Danie warstwy 15 cm pod krokwie z kolej bardziej obniży ściany na skosach ale na pewno będzie cieplej zimą i chłodniej latem.

delor
24-11-2006, 14:31
Mądrzy ludzie piszą, że lepiej dać 15+ 15, bo likwidujesz mostki na krokwiach. Niektorzy radzą dać 3 warstwy .

monidare
24-11-2006, 15:33
Mialem podobna sytuacje 16cm + 10cm. kontroluj odleglosc stelaza od krokwi. u mnie z 10 cm "jakos" robilo mu sie 6-7 cm. w koncu uzasadnil takie dzialanie: lepiej ubite to wiatr nie przewieje :o
oczywiscie nieprawidlowosci poprawial i mam na calej powierzchni stelaz oddalony od krokwi 10cm.

bladyy78
24-11-2006, 17:44
Skoro masz krokwie o grubosci 20cm to zmiesci Ci sie tam wełna o grubsci 20cm. I tyle bym jej dal miedzy krokwie. A nastepnie 10 cm bym dał miedzy stelaż.

cekja
24-11-2006, 18:23
Mario_pab pisze, że ma krokwie standardowe, a nie 20cm.

bladyy78
24-11-2006, 18:36
Upsss no faktycznie zle przeczytałem. A napiszcie mi jaka jest standardowa grubosc krokwi? Bo cos mi sie zdaje ze nie ma jednego standardu i krokwie maja różne grubosci.

Luula
25-11-2006, 14:25
JEDNO JEST PEWNE - ZGNIECIONA WEłNA MIN. TRACI SWOJE WłAśCIWOśCI

urbika
05-12-2006, 09:15
Witam, jestem pierwszy raz na forum, choć od dawna korzystam z waszych porad. Natknąłem się na temat ocieplenia dachu i postanowiłem poprosić was o radę; czy mając krokwie 18 cm położyć wełnę 20 cm i dopchnąć ją do folii wysoko-paroprzepuszczalnej (Tyveek soft), czy też lepiej dać np. 15 cm. i niezalenie od pierwszej warstwy docieplić drugą warstwą ok. 10 cm. Czy mimo że producent nie widzi konieczności pozostawienia szczeliny wentylacyjnej - nie lepiej taką szczelinę pozostawić?
Pozdrawiam forumowiczów

Wiech
05-12-2006, 11:14
Urbika zdecydowanie lepszym pomysłem jest dać 15 miedzy krokwie i 10 cm w poprzek.Nie upychaj wełny .Folia Tyvek soft jest słaba mechanicznie.Lepsza jest solid albo supra. Wiech

Zavadcoff
06-12-2006, 08:36
Witam, jestem pierwszy raz na forum, choć od dawna korzystam z waszych porad. Natknąłem się na temat ocieplenia dachu i postanowiłem poprosić was o radę; czy mając krokwie 18 cm położyć wełnę 20 cm i dopchnąć ją do folii wysoko-paroprzepuszczalnej (Tyveek soft), czy też lepiej dać np. 15 cm. i niezalenie od pierwszej warstwy docieplić drugą warstwą ok. 10 cm. Czy mimo że producent nie widzi konieczności pozostawienia szczeliny wentylacyjnej - nie lepiej taką szczelinę pozostawić?
Pozdrawiam forumowiczów
Dużo osób boi się upychania wełny, a u większości wełna wybrzusza się zgodnie z prawami grawitacji w stronę pomieszczenia. U mnie krokwie nie są idealnie wykonane i mają 18-20cm, ale na pewno będę kładł wełnę 20cm pomiędzy krokwie i zostawię więcej luzu na drugą warstwę. Należy zwrócić uwagę, by stelaż i płyty nie napierały zbyt mocno, to nie będzie problemu!
Pozdrawiam

urbika
07-12-2006, 10:24
Cóż, dziękuję za te informacje, pytałem jeszcze mojego znajomego prowadzącego hurtownię mat bud na dachy i podał, że mam położyć 18 cm i na to na stelażu albo 5 albo 10. Mówi, że folia się nie wybrzuszy przy 18 cm a pozostawienie szczeliny jest zbędnę przy tak dobrej folii. Naprawdę mam zgryz :(
Może ktoś z Was fachowcem w branży i powie mi coś o wybrzuszaniu folii, czy mam się tego obawiać przy położeniu wełny 18 cm (równej wysokości krokwi)?