PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na pelety plus kominek z PW



walus1
24-11-2006, 17:06
Witam. W mojej okolicy nie ma gazu ziemnego, na poczatku myslałam jeszcze o gazie płynnym ale nie usmiecha mi sie butla na działce. Jesteśmy zdecydowani na ogrzewanie paliwem stałym.Olej odpada bo za drogo, węgiel i groszek brudzacy. Myslę więc o ogrzewaniu na pelety plus jako uzupełnienie kominek z PW. Co o tym sadzicie. Jakie moga być koszty takiej instalacji. Wiem że cena pieca to około 10 tys plus kominek 6 tyś. A może darować sobie kominek z płaszczem i dać zwykły. Czy ktoś ma takie ogrzewanie. Pomóżcie :roll:

GACUŚ
24-11-2006, 23:21
Może zapytaj tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=21322&postdays=0&postorder=asc&start=240
może ktoś tutaj odpowie.
pozdrawiam

Piotrek77
25-11-2006, 23:13
Witam.
Mam zainstalowany włoski piec CSI/G-40 na owies i pellet.
Rozwiązanie czyste w eksploatacji.
Owies jest o połowę tańszy od pelletu.
Jest to piec który jako paliwo podstawowe spala ziarna zbóż, dodatkowo może spalać, pellet, zrębki, trociny.

walus1
26-11-2006, 21:26
Witam.
Mam zainstalowany włoski piec CSI/G-40 na owies i pellet.
Rozwiązanie czyste w eksploatacji.
Owies jest o połowę tańszy od pelletu.
Jest to piec który jako paliwo podstawowe spala ziarna zbóż, dodatkowo może spalać, pellet, zrębki, trociny.

A możesz podać cene pieca wraz z instalacją. Czy oprócz tego masz jakies inne żródło ciepła. Zastanawiam się czy instalować jeszcze kominek z płaszczem czy zwykły.

Pello
26-11-2006, 23:18
Dobry kocioł na pelety z automatyczną zapalarką kosztuje od 10 tyś. zł. w górę na domek jednorodzinny - taki np 150 m2. To czy będziesz chciał kominek z p.w. czy zwykły, zależy tylko od Ciebie. Będziesz palił w kominku sporadycznie - wybierz zwykły. Masz czas, chęci, zapał do palenia częstego w kominku i więcej gotówki (instalacja i bufor) - bierz z p.w.
Pzdr.

Piotrek77
27-11-2006, 17:04
Mam stary cennik z grudnia zeszłego roku jak montowali mi piec.
Kocioł:
CSI/G-18 (moc 18-21KW) 4160 euro netto
CSI/G-25 (moc 25-29KW) 4270 euro netto
CSI/G-40 (moc 47-52KW) 4450 euro netto
Ja mam kocioł CSI/G-40 ogrzewam nim dom 340m2 i zasobnik c.w.u 200l spalanie 60kg na dobę.Na sezon ok.11t owsa.
Piec jest całkowicie zautomatyzowany wybieranie popiołu raz na 2-3 dni.( przy paleniu owsem)W przypadku pelletu raz na 3tygodnie.
Ze spalania owsa powstaje ok. 5% popiołu.

walus1
28-11-2006, 11:38
Mam stary cennik z grudnia zeszłego roku jak montowali mi piec.
Kocioł:
CSI/G-18 (moc 18-21KW) 4160 euro netto
CSI/G-25 (moc 25-29KW) 4270 euro netto
CSI/G-40 (moc 47-52KW) 4450 euro netto
Ja mam kocioł CSI/G-40 ogrzewam nim dom 340m2 i zasobnik c.w.u 200l spalanie 60kg na dobę.Na sezon ok.11t owsa.
Piec jest całkowicie zautomatyzowany wybieranie popiołu raz na 2-3 dni.( przy paleniu owsem)W przypadku pelletu raz na 3tygodnie.
Ze spalania owsa powstaje ok. 5% popiołu.

Dzięki wielkie :D

lukol-bis
28-11-2006, 11:49
walus1 zainteresuj się kotłem Granpal firmy Polinet. Produkują kocioł wielopaliwowy (pelety, owies, pestki, groszek) i chyba w przystępnej cenie. Pelety sobie odpuść, bo koszty eksploatacji są już porównywalne z ogrzewaniem olejowym.
W kwestii kominka uważam, że jednak z płaszczem. Trochę droższy, ale daje komfort ogrzewania całego domu.
Pozdrawiam.

walus1
28-11-2006, 12:12
walus1 zainteresuj się kotłem Granpal firmy Polinet. Produkują kocioł wielopaliwowy (pelety, owies, pestki, groszek) i chyba w przystępnej cenie. Pelety sobie odpuść, bo koszty eksploatacji są już porównywalne z ogrzewaniem olejowym.
W kwestii kominka uważam, że jednak z płaszczem. Trochę droższy, ale daje komfort ogrzewania całego domu.
Pozdrawiam.

Tez zastanawiam się nad tym kotłem. Wysłałam do nich zapytanie cenowe. Zobaczymy

Pello
28-11-2006, 14:57
walus1 zainteresuj się kotłem Granpal firmy Polinet. Produkują kocioł wielopaliwowy (pelety, owies, pestki, groszek) i chyba w przystępnej cenie. Pelety sobie odpuść, bo koszty eksploatacji są już porównywalne z ogrzewaniem olejowym.
Pozdrawiam.

Wg.cen oleju opałowego ( http://www.olej-opalowy.pl/index.php?symbol=cena.htm ) cena 1 litra wynosi ok. 2,4 zł. A więc potrzebując powiedzmy 3000 litrów na ogrzanie domu płacimy 7200 zł. Przyjmując, że wartość energetyczna 1 kg oleju odpowiada wartości 2 kg peletu, za 6 ton peletu zapłacimy 4500 zł, płacąc za tonę nawet 750 zł.
Przepraszam, ale jak dla mnie te wartości jednak się różnią cokolwiek, dlatego proszę o nieodrzucanie z góry stosowania tegoż paliwa.

Pozdrawiam

lukol-bis
28-11-2006, 15:45
W przeciwiństwie (chyba) do Ciebie Pello nie mam intersu w żadej opcji i podchodzę do sprawy zdecydownie obiektywnie, jednak pomimo wielokrotnego dyskutowania z Tobą tym razem też muszę się odnieść, bo to wymusza na mnie (wydaje mi się) rzetelność.
Przyrównanie 1 litra oleju do 2 kg peletów jest mocno uproszczone. Bardziej precyzyjne będzie 1litr oleju = 2,4 kg peletów. Przy dłuższej eksploatacji kotła to już się zrobi stosunek 2,5, a może nawet 2,7 na skutek zmniejszenia zdolności odbierabia ciepła przez powierzchnię wymiany kotła na pelety.
Nawet przyjmując Twoje ceny wychodzi wówczas:
3000l oleju, to 3000x2,4=7200x0,75=5400. Oczywiście widać gołym okiem różnice 25%, tylko czy ta cena jest adekwatna, a jeśli tak, to na jak długo? Słyszałem o cenie 900zł/t i wtedzy daje to różnice tylko 10% i jeszcze często dochodzi koszt transportu.
Osobiście zdecydowanie stawiałbym na owies, bo też nie bardzo usmiecha mi się brudzić węglem i jednak najlepszym rozwiązaniem jest kocioł wielopaliwowy, ponieważ warunki ekonomiczne determinują wiele kompromisów.
Pozdrawiam

lukol-bis
28-11-2006, 15:54
W przeciwiństwie (chyba) do Ciebie Pello nie mam intersu w żadej opcji i podchodzę do sprawy zdecydownie obiektywnie, jednak pomimo wielokrotnego dyskutowania z Tobą tym razem też muszę się odnieść, bo to wymusza na mnie (wydaje mi się) rzetelność.
Przyrównanie 1 litra oleju do 2 kg peletów jest mocno uproszczone. Bardziej precyzyjne będzie 1litr oleju = 2,4 kg peletów. Przy dłuższej eksploatacji kotła to już się zrobi stosunek 2,5, a może nawet 2,7 na skutek zmniejszenia zdolności odbierabia ciepła przez powierzchnię wymiany kotła na pelety.
Nawet przyjmując Twoje ceny wychodzi wówczas:
3000l oleju, to 3000x2,4=7200x0,75=5400. Oczywiście widać gołym okiem różnice 25%, tylko czy ta cena jest adekwatna, a jeśli tak, to na jak długo? Słyszałem o cenie 900zł/t i wtedzy daje to różnice tylko 10% i jeszcze często dochodzi koszt transportu.
Osobiście zdecydowanie stawiałbym na owies, bo też nie bardzo usmiecha mi się brudzić węglem i jednak najlepszym rozwiązaniem jest kocioł wielopaliwowy, ponieważ warunki ekonomiczne determinują wiele kompromisów.
Pozdrawiam

Pello
28-11-2006, 18:55
Bardzo lubię sobie popolemizować, dlaczego nie. Tylko wszystko o czym piszemy jest rzeczą względną, jak większość założeń. Litr oleju nie waży 1 kilograma, a więc można przyjąć jednak, że litr oleju to równowartość ok. 2 kg peletu, użytkownik świadomie będzie często czyścił wymiennik, tak samo jak będzie znał swojego dostawcę peletu, który bez problemu mu go dostarczy za 700 zł.
Wszystko ma swoje wady i zalety. Olej w każdej chwili może podrożeć i podrożeje. Owies tak samo. Groszek też. Kotły wielopaliwowe także mają swoje wady. Granpal też, o czym pisał w innym wątku jego użytkownik - a opisanie tego jest też kwestią rzetelności.
Pozdrawiam

lukol-bis
28-11-2006, 19:07
Musiałem Pello odnieść się do Twojego ostatniego postu, bo gdybym tego nie zrobił, to niektórzy bardziej zaznajomieni z tematem mogliby uznać, że może Ci przyznaję rację, a rzeczywistość jest zupełnie inna.
Porównanie 1 litra oleju do 2,4 kg peletu wynika z porównania wartości opałowych tych paliw. To, jaka jest masa 1 litra oleju opałowego nie ma tu zasadniczego znaczenia.
Pozdrawiam

Pello
28-11-2006, 21:29
Ma znaczenie, jeśli założyć że wartość opałowa oleju to 42 MJ/kg a peletu 18 MJ/kg. A tak się to oficjalnie podaje. Jaką masę w kg ma litr (jednostka pojemności) oleju? Ktoś wie ?
Pozdrawiam

lukol-bis
28-11-2006, 23:24
Wiesz Pello, korzystałem chyba ze złych danych źródłowych, gdzie była podawana wartość opałowa oleju 42,7MJ/l. Tak na logikę rzeczywiście powinna być podawana w MJ/kg i dlatego przypuszczam, ze tam był błąd.
W związku z powyższym chyba masz rację. Jeszcze to sprawdzę dokładniej i wykrzyczę to bardzo głośno jak ta kwestia wygląda.
Pozdrawiam