PDA

Zobacz pełną wersję : jakie grzejniki?-jeszcze raz podobny temat



marcell
27-11-2006, 16:18
Jest to pewnie temat dosyć wyczerpany na tym forum, ale nie znalazłem jednoznacznej-jeżeli chodzi o mój przypadek-odpowiedzi...więc proszę o pomoc: chciałem wymienić grzejniki na piętrze domu(dom kilkunastoletni, budowany dawnymi metodami-czyli co było, tym sie robiło, na parterze mam grzejniki żeliwne, rurki stalowe, piec starego typu na węgiel-dobrze mi do tej pory służył) Na piętrze potrzebuję wstawić grzejniki i zielonego pojecia niemam jakie?Stalowe-panelowe(Brugman-kompakt,standart,uniwersalny), czy aluminiowe coś w tym rodzaju:
http://www.kfa.pl/oferta/grzejniki/grzejniki_aluminiowe_czlonowe_g500f/
Jak wyliczyc wielkość/moc grzejnika?Mam pomieszczenia wysokie na ok.245cm nast.wielkości:17,19,14,5.5(łazienka),7(korytarz )m2+klatka schodowa z wejściem.
Doświadczenie z budownictwem mam zerowe wiec liczę na wyrozumiałość i pomoc.

marcell
27-11-2006, 16:20
jw

lukol-bis
27-11-2006, 16:25
Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie dotychczasowych grzejników żeliwnych. Ewentualnie można je przepłukać.
Przy kotle na paliwa stałe, tym bardziej polecam takie rozwiązanie.
Pozdrawiam

marcell
27-11-2006, 16:34
niestety, niemam tam żadnego grzejnika(były załozone dawniej tylko w celu sprawdzenia szczelności układu), bo pietro jest w surowym stanie i teraz dopiero zaczynam tam działać. Musze więc cos kupić...

pzw
27-11-2006, 16:58
Najlepiej byłoby, abyś założył grzejniki podobne do tych, które masz na dole.
Jeśli to jest instalacja typu grawitacyjnego, to współczesne grzejniki stalowe( panelowe) czy też aluminiowe mogą wnieść dużo większe opry przepływu od starych żeliwnych.To będzie skutkowało nierównym grzaniem( w skrajnym przypadkiem nawet brakiem grzania).
W związku z tym konieczna bedzie pompka do cyrkulacji w układzie CO i zapewne konieczność kryzowania grzejników w celu wyrównania przepływów po to, aby wszystkie grzały w miarę równomiernie.
Oczywiście wszystko jest do zrobienia. To tylko kwestia podejścia do tematu i kosztów jakie należy ponieść.

beton44
27-11-2006, 18:25
iestety, niemam tam żadnego grzejnika


produkują i sprzedają i dzisiaj grzejniki żeliwne żeberkowe :wink:
do otwartej grawitacyjnej instalacji CO to one są jedyne....



aaa chciałbym Cię ostrzec że zarówno handelkarze jak i monterzy grzejników

będą Cię bardzo namawiać na "blaszaki"...

dla nich wygoda są lekkie łatwe w transporcie i montażu a zarobią tyle samo...


nie wierz w ich złotouste popisy że takie "blaszaki" to Cię uszczęśliwią /te wszystkie brednie że mało wody w nie włazi, że teraz tylko takie się zakłada, itd.../
[/url]

PRO
27-11-2006, 22:50
mam do sprzdania stalowe grzejniki Cosmonowa nowe nie montowane oryginalnie zapakowane w razie zainteresowania prosze o kontakt.

lukol-bis
28-11-2006, 11:58
Też polecam grzejniki żeliwne. Trzeba trochę poszukać i na pewno można kupić. Jeśli zainstalujesz grzejniki żeliwne, jeszcze Twoje wnuki będą Cię chwalić za optymalne rozwiązania.
Pozdrawiam.

sebo8877
28-11-2006, 12:06
Też polecam grzejniki żeliwne. Trzeba trochę poszukać i na pewno można kupić. Jeśli zainstalujesz grzejniki żeliwne, jeszcze Twoje wnuki będą Cię chwalić za optymalne rozwiązania.
Pozdrawiam.

Popieram i zgadzam się w 100%

A może i prawnuki.....

Sebo8877

tuzin
28-11-2006, 17:50
Witam.

Zalezy jakie grzejniki zeliwne. Jeżeli piszemy tutaj o starych kalafiorach to jestem odmiernnego zdania. Jezeli wiekszość z was drodzy formułowicze jest taskiego zdania to proponuje także montowac kotły z epoki kamienia łupanego. Jedno co mi sie podoba w grzejnikach zeliwnych to to, że długo oddają ciepło. Jeżeli zaś chodzi estetykę to nie ma o czym pisać. No chyba, że piszemy tutaj o grzejnikach np. Instalprojekt. Sa rewelacyjne, ale cenona przeraża nie jednego inwestora..............

Pozdrawiam

ADAMOS48
28-11-2006, 22:21
Jakiś artysta na początku wątku napisał ,że aluminiowe członowe grzejniki stwarzają duże opory hydrauliczne ,nie wiem tylko ,gdzie on nauki pobierał i czy wie napewno co pisze.Zarówno grzejniki aluminiowe jak i stalowe spowodzeniem pracują w układzie grawitacyjnym ,jeżeli instalator artysta wykona intalację c.o .przynajmniej poprawnie.

beton44
28-11-2006, 22:32
"Zarówno grzejniki ............. jak i stalowe spowodzeniem pracują w układzie grawitacyjnym ,"



hmmmmmmmm no nie wiem może zacytuję coś z oficjalnej linii muratora:

http://www.muratordom.pl/6933_4166.htm

:wink:

ADAMOS48
28-11-2006, 22:44
Murator również chce z czegoś żyć więc pisze wszystko za co firmy zapłacą i to jest mu wolno.Natomiast inwestor powinień troszku głową popracować i zauważyć ,że grzejniki panelowe to nie wynalazek ostatniej dekady tylko dużo wcześniejszy i do dzisiaj bardzo dużo kotłowni działa tylko na grawitację .Przypadek czy co

beton44
28-11-2006, 23:02
hmmm więc radzę inwestorowi

poczytać takie broszurki o własnościach danego typu grzejnika /zazwyczaj gdzieś są wepchnięte w opakowaniu/ z zwróceniem uwagi na taki punkt "gdzie mogą być stosowane" :wink:

pzw
28-11-2006, 23:28
Jakiś artysta na początku wątku napisał ,że aluminiowe członowe grzejniki stwarzają duże opory hydrauliczne ,nie wiem tylko ,gdzie on nauki pobierał i czy wie napewno co pisze.Zarówno grzejniki aluminiowe jak i stalowe spowodzeniem pracują w układzie grawitacyjnym ,jeżeli instalator artysta wykona intalację c.o .przynajmniej poprawnie.
To ja popełniłem to przestępstwo i napisałem taki tekst Panie doświadczony.
I wcale się z tego nie wycofuję, bo jeśli idzie o łączenie różnego rodzaju grzejników w jednej instalacji, co wynika z dalszej części postu, to różne niespodzianki mogą się wydarzyć. Ale tego już Pan doświadczony nie zechciał zauważyć, tylko wybrał sobie pasujący mu kawałek tekstu i go skomentował.
Jeśli już Pan coś pisze na forum, to dobrą praktyką jest odpowiedzieć i ewentualnie doradzić autorowi postu źródłowego, a nie teoretyzować w oderwaniu od meritum sprawy.