PDA

Zobacz pełną wersję : Dom 3-litrowy



Pawel78
27-11-2006, 19:05
Większej bzdury nie słyszałem. W naszych warunkach? Izolacja wychodzi ok 30cm-jakie kołki zastosować? Rekuperator ciepła - więcej wydamy na prąd, zmiana filtrów czyli nie zawsze świeże powietrze. Brak nawiewników bo szkoda chłodzić mieszkanie a więc kiepskie warunki wewnątrz budynku. A co wy sądzicie na temat takich budynków?

jabko
27-11-2006, 19:21
Ja myślę że to mało realne i nie ma sensu.

Budować normaln dom ze standartową izolacją na dzisiajsze czasy.
Czyli 15-styro, 25 wełny.

I ile litrów by nie wyszło.
Przepijemy :lol:

sSiwy12
27-11-2006, 22:25
A jak myślisz ilu litrowe są domy budowane "normalnie"? I czy przypadkiem nie mylisz pojęć domu 3 litrowego i domu pasywnego.
Pozdrawiam

adam_mk
28-11-2006, 00:28
Pawel78
Pytasz o techniczne możliwości realizacji czy o zasadność ekonomiczną przedsięwzięcia?
Technicznie - tak!
Ekonomicznie - nie!
Dlaczego nie? - Bo opalanie oponami, plastikiem i innymi paliwami łatwo pozyskiwalnymi jest proste, powszechne i "ekonomiczne".
Adam M.

jabko
28-11-2006, 05:46
A jak myślisz ilu litrowe są domy budowane "normalnie"? I czy przypadkiem nie mylisz pojęć domu 3 litrowego i domu pasywnego.
Pozdrawiam
Z domem pasywnym to w ogóle mnie nie rozśmieszaj.
Musiałbym z gór przeprowadzic się na południe niemiec.
Nie wiem skad ta mania naśladowania ludzi którzy mieszkaja w o wiele cieplejszych rejonach.

To tak jakby usiłować zbudować dom bez ogrzewania bo przy wizycie na południu Włoch widziało się taki dom.
I działa.

jabko
28-11-2006, 19:47
...
A co do domów 3 litrowych ja taki buduje i jak na razie z audytu energetycznego wychodzi mi 44kWh/m2/a tak wiec będę miał domek 4,5 litrowy
Czyli wyjdzie 6 litrowy a jak wyjdziesz z domu więcej niż 3x dziennie otwierajac drzwi to już 7 litrowy :wink:

jabko
28-11-2006, 20:11
Grochowa na obiad i flaszka na noc a zejdziesz do 3,333 L :lol:

Pawel78
28-11-2006, 20:34
Jednak są osoby,które uważają, że można wybudować taki dom w Polsce. Co reklama robi z człowieka.

sSiwy12
29-11-2006, 10:17
Są też osoby, które wybudowały i mieszkają w domu 5 litrowym. Na uwagę zasługuje fakt, że nie ma tam super okien, a wentylacja grawitacyjna (a w zasadzie jej brak). Nie sa to wyliczenia, tylko dane eksploatacyjne po dwóch (chyba) sezonach grzewczych. Z tego co wiem w ten sezon wchodzi z wentylacją mechaniczną z REKU. Jesli wymienić okna (nie opłacalne ekonomicznie), to było by już bardzo blisko do 3 litrów. Dodam, że moc zainstalowanych urządzeń grzewczych wynosi około 35 - 40W/m2.
Pozdrawiam.

29-11-2006, 11:39
... a temperatura w domu utrzymuje się na poziomie 15st. C...
no i ten charakterystyczny zapaszek...

sSiwy12
29-11-2006, 11:59
Nic z tego. Normalny dom, normalna rodzina z dzieckiem, normalna temperatura. Tyle, że wszystko z głowa zaplanowane, zaprojektowane i konsekwentnie wykonane. Co wiecej, dom nie był planowany pod X litrów. Tak po prostu wyszedł.
Jak przeszukasz forum, to znajdziesz kilka takich domów.

Szarbia
29-11-2006, 13:31
Co reklama robi z człowieka.

Wlasnie - reklama. Po co ocieplac skoro sa swietne piece gazowych i w ogole cale swietne systemy ogrzewania

A gdybym tak napisal, ze jestes za mlody jeszcze, zeby oceniac co inni buduja?
Jesli masz drzewo za cwierc ceny albo palisz starymi oponami to pewnie, ze nie ma sensu wydawac kasy na ocieplenie. Na razie. Pogadajmy za lat 10 na ten temat.

Pawel78
29-11-2006, 15:30
no to jescze pytanie dla domów 5litrowych. Czy zimą macie mokre okna wewnątrz mieszkania?

sSiwy12
29-11-2006, 15:48
no to jescze pytanie dla domów 5litrowych. Czy zimą macie mokre okna wewnątrz mieszkania?
Nie wiem jak traktować to zapytanie. Sprawdzające, naiwne czy podchwytliwe?
Przecież mokre okna nie wynikają z "litrowości" budynku. Najczęściej tak jest w wyniku złej wentylacji (całej lub tylko tego pomieszczenia), lub z "własciwości fizycznych" okna (np. rozszczelnione szyby zespolone).
Zjawisko takie może występować zarówno w domach pasywnych , 3 litrowych, ale i 20 litrowych. "Litrowość" domu nie ma znaczenia.

Pawel78
29-11-2006, 19:22
chciałem sprawdzić. Wiem że mokre okna to brak wentylacji. A brak wentylacji i niska temperatura to oszczędność ogrzewania itd. Po prostu nie wierzę w domy pasywne i 3-5litrowe.