PDA

Zobacz pełną wersję : Kolor okien a ilość światła w domu



Becik
05-05-2003, 09:07
Ostatnio spotkałam się ze dwa razy z opinią że okna powinny być od wewnątrz białe, ponieważ jeśli są brązowe to w pomieszczeniach jest zbyt ciemno. Okna drewniane z tego co się orientuję są przeważnie brązowa zarówno od środka jak i od zewnątrz ( chyba że się mylę - nigdy nie miałam pamięci do kolorów :grin: ) i takie mi się właśnie podobają. Mam pytanie do użytkowników takich okien - czy rzeczywiście jest z nimi dużo ciemniej niż z tymi białymi?
Jeśli temat był już "przerabiany" na Forum to poproszę o jakiś link.
Pozdr. B.

Sonja
05-05-2003, 13:33
Dla mnie to już przesada i nadmierne popadanie w szczegóły. Oczywiste jest, że ciemne kolory przyciemniają wnętrze a jasne je rozjaśniają. Ale tak podchodząc do sprawy należałoby przede wszystkich białe meble sobie zafundować.

Ja zamówiłam drewniane okna, bo takowe mi się podobają, tzn. będą miały swój naturalny kolor. W obecnym mieszkaniu mamy białe okna i mieszkamy od strony północnej i jakoś one mi nie rozjaśniają mieszkania za bardzo.

A swoją drogą to widziałam okna od zewnątrz drewniane a od środka białe. Wiem, że takowe istnieją. Chyba najlepiej wybrać się na targi muratora, jeśli jesteś z Warszawy, powinni mieć takie rozwiązania.

Klaudia
06-05-2003, 06:55
Nie wiązałabym koloru okien z ilością światła w domu, a raczej ze stylem jego urządzenia. Moim zdaniem drewniane okna (np. mahoniowe)wymuszają poniekąd rustykalny styl urządzenia wnętrzna. Nie bardzo wyobrażam sobie do takich okien jaśniutkie meble czy dodatki chromowe. I to raczej to późniejsze wyposażenie może nieco zaciemnić wnętrze.
Pozdrawiam

Becik
06-05-2003, 08:49
Sonja, mi też przy pierwszej rozmowie wydawało się że to przesada, ale druga rozmówczyni przekonywała mnie TAK mocno ( cytuję: " Przecież to tak musi być! Nie wiedziałaś??? Zawsze się tak robi! W żadnym wypadku nie kupuj całych brązowych!!! ), że poczułam się zbita z tropu. Dlatego oczekuję tu opinii użytkowników okien, niech powiedzą jak im się mieszka i czy nie mają za ciemno.
Z nadmiaru różnych obowiązków o mało bym nie przeoczyła Targów Muratora :wink:. Dzięki za przypomnienie. Mogę poprosić o więcej szczegółów: kiedy, gdzie itp.
Pozdr. B.

dobrzykowice
06-05-2003, 09:42
zgadzam się z Sonią, że to jest juz przesada. Ilość światla zależy przede wszystkim od wielkości i ilości okien, a nie od tego czy kawalek drewna jest brązowy czy sinokoperkowy. Owszem mozna mieć subiektywne odczucie mniejsze ilości swiatla ale zawsze mozna to zniwelować wystrojem wnętrz a przede wszystkim kolorystyka. Kieruj sie tym co ci sie podoba a nie obawą że będziesz chodzic po pokoju po omacku....

Dave
06-05-2003, 11:00
Skoro ktos uwaza ze rama okna decyduje o zaciemnieniu/rozjasnieniu pomieszczenia to moze w obrazach niech tez stosuje biale ramy ? :smile:

D.

magmi
06-05-2003, 11:14
Zachodzi to ewidentne nieporozumienie. Oczywiście ilość światła jaką dają okna białe i brązowe jest jednakowa (jeśli tylko okna są jednakowe). Natomiast wnętrze z ciemnymi oknami WYDAJE SIĘ ciemniejsze - to właśnie ma oznaczać określenie że "ciemne okna przyciemniają wnętrze" albo "białe okna rozjaśniająwnętrze". Na tej samej zasadzie jak stwierdzenie, że "poziome pasy na ubraniu pogrubiają". Czy faktycznie, materialnie pogrubiają? Oczywiście, że nie. Ale optycznie tak, jak najbardziej.

Majka
06-05-2003, 15:15
Becik, my mamy drewniane okna, w dość ciemnym kolorze. Trudno mi porównać z białymi /takich brak :grin: / Wcale nie uważam, aby było z powodu ciemnych ram okiennych jakoś ciemniej w pokoju.
Według mojej opinii, okna z jednej strony białe, z drugiej brązowe są możliwe tylko w powiązaniu z kamienicą na Śląsku i mrówkowcem na osiedlu w mieście przynajmniej 100tys. :grin:

Becik
07-05-2003, 08:32
Dzięki Majka :smile:, takich właśnie odpowiedzi oczekiwałam.
Czytając wszystkie powyższe opinie kamień spadł mi z serca :grin:. Co do mrówkowców to tam bym raczej nie wstawiała okna brązowego z żadnej strony, no, chyba żebym chciała by się specjalnie wyróżniało :lol: . A okno w ładnym kolorze to trochę jak mebel ...
Pozdrawiam. B.

Sonja
08-05-2003, 14:07
On 2003-05-06 12:00, Dave wrote:
Skoro ktos uwaza ze rama okna decyduje o zaciemnieniu/rozjasnieniu pomieszczenia to moze w obrazach niech tez stosuje biale ramy ? :smile:

D.


Podoba mi się ten pomysł :smile: